Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Fransa’nın Katliamları

Fransa’nın Katliamları
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 20:25

FRANSA’NIN KATLİAMLARI

Fransa kendisini hep en demokratik ülke olarak göstermeye çalışmıştır. Dünyada “tarafsızlığın”, “adaletin”, “insan hakları”nın sembolü olarak bilinir. Daha doğrusu öyle bilinmesi istenir. Ancak Fransa’nın tarihi böyle olmadığını açıkça gösteriyor.

Fransa, özellikle Ortadoğu ve Afrika halklarına yönelik saldırı, işgal, katliam, sabotaj, suikast ve sömürüde önde gelen devletlerdendir. Lejyonerleri, gizli servisleri bu tür işgal ve saldırı faaliyetleri için örgütlenmiştir.

+ İşkence yöntemleri konusunda dünyaya bir dönem rehberlik edecek denli ileri gitmiş bir ülkedir.

+ Avrupa’da yabancı düşmanlığı ve ırkçılığı en fazla gözeten, destek veren ülkelerden biridir.

+ 25 Temmuz 1920’de büyük kısmı Senegal ve Mağrip’ten devşirilmiş Fransa ordusu, 90 bin askerle Şam’ı işgal etti.

+ Aynı yıl Sovyetler Birliği’ne karşı işgalci askerler gönderdi.

+ Anadolu’da Antep-Maraş bölgesini işgal ederek yüzlerce köyü yakmış, binlerce kişiyi öldürmüştür.

+ Ortadoğu’da yönetimi altında bulunan bölgeler 1925 yılına kadar sıkıyönetim alında kaldı. Bölgeye askeri yatırımlar sivil amaçlı yatırımların 10 misliydi.

+ 1946’da çekilmeden önce Şam’ı bombalayan Fransız ordusu 500 kişinin ölümüne yol açtı.

+ Lübnan’da uzun yıllar sömürgeci bir güç olarak kaldı. Bu sürece ilişkin tüm sömürü ve katliamlarda pay sahibidir.

+ 1950’lerin ikinci yarısında İsrail ile özel ilişki geliştiren Fransa, İsrail’in Arap halklarına karşı başlıca kaynağı oldu.

+ Madagaskar’da 1947 yılında özgürlük talebiyle ayaklanan halka karşı katliam yaptı. 40 bin Madagaskarlıyı katletti.

+ 1952 yılında başlayan Cezayir Ulusal Kurtuluş hareketinin üzerine bütün vahşetiyle gitti. 10 yıllık savaş sonunda 1.5 milyon Cezayirli yurtseveri katletti. Yüzlere köy ve kasaba yerle bir edildi.

+ II. Paylaşım Savaşı sırasında Alman faşizmiyle işbirliği içine girerek binlerce Fransız devrimcisi ve yurtseverin katledilmesine seyirci kalmıştır.

+ Kongo’nun yurtsever lideri Patricia Lumumba’yı başkanlık sarayında ünlü suç örgütü “Paraşütçü Birlikleri” eliyle kaçırmış, uçakta işkence ile öldürülüp cesedini Cezayir’e indirmiştir.

+ 1956’da İngiltere ile birlikte Süveyş Kanalı’nı işgal etti.

+ 1967-68 yıllarında Fransız işçileri ve öğrencilerine karşı kitle halinde şiddet uyguladı. Yüzlerce kişi yaralandı ve tutuklandı.

+ Vietnam’ı işgal etti. 1975’te savaş sona erdiğinde 2 milyon kişinin öldürülmesinde pay sahibi oldu. Gerisinde ünlü “Kaplan Kafesleri” ve yanmış, yıkılmış bir ülke bıraktı.

+ Irak’a yönelik 1991 yılında gerçekleştirilen “Çöl Fırtınası” harekatına ABD’li emperyalistlerin peşinden katıldı ve 100 bin Iraklı’nın katledilmesinde suç ortağı oldu.

+ Ruanda’yı işgal ederek kabileler arası savaşı kö̈rüklemiştir. Bu işgal sırasında sadece bir ay içerisinde 500 bin Ruandalı katledildi.

+ Yeni Kaledonya’da Machoro’nun katledilmesi, Green Peace gemisin batırılması ve bir gazetecinin öldürülmesinden sorumludur.

+ Dünya çevre kirliliğinin önde gelen sorumlularından biridir. Pasifik Okyanusu’nda nükleer denemelerini halen sürdürmektedir.

+ Yugoslavya’yı parçalayan ve halen Yugoslavya halklarının katledilmesine yol açan savaşta politik ve askeri olarak rol aldı.

+ Türkiye dahil, dünyadaki devrimci örgütlere karşı operasyonlar düzenledi, tutuklamalara başvurdu. İspanya ile birlikte Bask bölgesinin bağımsızlığı için savaşan ETA’ya ortak operasyonlar düzenledi. Cezayir Ulusal Kurtuluş Savaşçılarına yönelik terör, işkence ve tutuklama kampanyalarını düzenledi.

Burda sadece Fransa’nın katliamlarını yazdık. Amerika’nın, İngilter’nin, Hollanda’nın, Belçika’nın, İtalya’nın da Faransa’dan hiç de geri kalır yanı yoktur. Tüm emperyalistler katliamcıdır. Sömürü düzenlerini halkların sömürüsüne borçludurlar. Kansız sömürü de yoktur.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.