Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Halk ve Vatan Sevgisi

Halk ve Vatan Sevgisi
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 21:02

HALK VE VATAN SEVGİSİ ÖZÜMÜZDÜR

Kucağına doğduk senin. Büyük sevginle, sıcacık sarıp sarmaladın. Değerlerinden, geleneklerinden oluşan bir dünya sundun. Biz o dünyaya düşen birer tohumuz, sen içimizdeki özümüz. Yalnız anamız babamız değil sen büyüttün bizi. Fideydik, fidan olduk; fidandık orman olduk. Büyüttükçe özümüzü biz sen olduk, sen geleceğimiz, umudumuz.

Önce değerlerini öğrendik. Sıkı sıkı öğretti anamız, babamız, dedemiz, ninemiz. Ekmek gibi, su gibi, namus gibi. Özü bir olanlar için bir okuldur, hayat denilen geleceğe yürüyüş. Bizi doyuran, besleyen, büyüten yalnız anamız değil sendin. Anamızdan daha aziz bağlandık sana. En öz varlığımız, kutsalımız oldun.

Sen toprağımızdın bizim, kundağımızdaki sıcacık kurak, hissettiğimiz ilk hakikat, evimiz, ekmeğimiz suyumuz…

Toprağımızdın, ekinimiz, harmanımız ve hayatımız, namusumuz oldun.

Tarihten süzüp getirdin ve sundun bize. Bin yıllar boyu umudu sakladın, yaşattın bağrında. Nice kıyımlar, yıkımlar, yangınlar, ihanetler gördün de direndin, dayandın teslim olmadın. Yeniden yeniden küllerinden doğup yenilmez oldun.

Ve düşmanı öğrendik daha ilk gün, gözümüzü açmadan. Anamız sütündeydi açlık, yokluk. ezilmişlik. Öğrendik, özümüze düşman olanları, ekmeğimizin, toprağımızın namusumuzun düşmanlarını.

Sen öğrettin ki hayat bir kavgadır aslında. Özünü ve hakikati bilenler için kutsal bir kavgadır hem de… Özümüz, kavgamız, geleceğimiz içindi. Seni cennet yapmak, hayatı cennet yapmak, yarını bugün yapmaktı muradımız.

Ve geldik bugüne:

Her yanın yangındır, her yanın yara, her yanımız düşmandır, her yanımız kavga. Her yanda sömürü, talan. Her yerde yalan, dolan. Ve zulüm… Ve ölüm…

“Ekmek bulduk yiyemedik.
Bebek doğdu sevemedik.
İşte bizim hallarımız”

Çoğaldı düşmanlarımız, çoğaldı zulüm. Teslim olmak, yok etmek istiyorlar her şeyimizi. En başta da özümüzü!

Canımızı, canlarımızı alıyorlar, ömürlerimizi çalıyorlar. Öldürüyorlar onar, yüzer. Ve kanımız karışıyor dağlarına, sokaklarına, ovalarına, derelerine… Madende boğuyor, yollarda parçalıyor, mapus damlarında yakıyorlar. Doğmadan yetim kalıyor çocuklarımız, adı konmadan öksüz. Analar “kuzum nerdesin” deyip topraklara döküyor acısını. Babalar derdin derinine düşmüş sıkıyor dişlerini.

Düşman ki bir zehirli yılan sinsice saldırıyor özümüze, en başta geleneklerimize. Biliyor ki özü bozulandan hayır gelmez, ne kendine, ne sana, ne de yarına. Köksüz kalmış gün gün kuruyanlar, kuru yapraklar gibi güçsüz, dermansız, inançsız kalanlar. Ve özüne düşmanlaşmış hainler, çürüyenler..

“Murat dedik eremedik
Yarın dedik göremedik
gelir bizim günlerimiz”

Sevdayı ve öfkeyi büyütüyoruz özümüzün içinde. Durmadan öğreniyoruz tarih babamızdan, bilge anamızdan. Sevgi, değer bilmektir, emektir, sahiplenmektir. Ve unutmamaktır, vatana, halka düşmanlık edeni. Sevgi nefret etmektir özümüze düşmanlardan, kanımızı dökenlerden, emeğimizi çalanlardan.

Evet, düşmanımız hem de kanlı bıçaklı! Öfkemiz var, bin yıllardır biriktirdiğimiz. İçimizde ateş, içimizde umut. Ve her nefesimizde sen varsın, her anımızda kutsal davamız, namus kavgamız.

Sana geliyoruz: özümüz ve sözümüzle. Size geliyoruz özümüzdeki kahramanlar, halk ve vatan fedaileri. Al kanların, açlıkların, acıların, yürek yangınlarının içinden. Geliyoruz; sevgimiz, sıkılı yumruğumuz, silahımız ve sapanlarımızla. 14’ünde Berkin’iz. 21’inde Hasan Ferit!

Biz varız yılanın başını ezmeye, yaralara merhem, öfkeye kıvılcım olmaya. Biz varız, umut yağmurunuz olacağız. Biz varız. Bedreddinler, Pir Sultanlar, Mahirler olmaya!

Fidanlar, Cengizler, Alişanlar, Muharremler var. Emiş Gelinin, “Kara Su’da kakun var mı kuzum” deyip oğlunu arayan ananın ahını almaya adalet olmaya.

Özümüzden sesleniyorsun duyuyoruz! Sana söz, sana yemin! geliyoruz! Özümüz özgür, özümüz hayatın kendisi olacak. Biz sen olacağız, sen yaşamımız, özgürlüğümüz!

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.