Örnek Resim

Anasayfa > HABER > TAYAD’lı Aileler’den

TAYAD’lı Aileler’den
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 7:23

Avukat Görüş Kabinlerini Başınıza Yıkacağız!

24 Saat Gözetlemek Ahlaksızlıktır! Ahlaksızsınız Siz!

Okmeydanı Hasan Ferit Gedik Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nde 11 Ocak’ta TAYAD’lı ailelerin düzenlediği, hapishanelerde tutsaklara dayatılan baskı politikaları ve uygulamaları konu alan seminer gerçekleştirildi. Seminer sırasında; “AKP Tecrit Saldırısını Ağırlaştırıyor! Cam Kafesler ve Kameralar Kaldırılsın!” pankartının asılı olduğu merkezde hazırlanan temsili bir cam kafes halkın ilgisini çekti.

Semineri başlatmak üzere söz alan TAYAD’lı Melih IŞIK, toplantının nedenini ve amacını anlatarak, tüm devrim şehitleri için bir dakika saygı duruşuyla semineri başlattı. Ardından TAYAD’lı ailelerin avukatı, TAYAD’lı anne Gülsen Kargın ve son olarak ‘96 Ölüm Orucu şehidi İlginç Özkeskin’in kardeşi İnanç Özkeskin konuşmalar yaptılar. TAYAD’lı ailelerin avukatı yaptığı konuşmada; görüş kabinlerinin yasal olmadığı halde uygulanmasından bahsederek, müvekkilleriyle görüşemediklerini ve bunun sonucu olarak savunmalarını dahi hazırlayamadıklarını söyledi. Son olarak 24 saat gözetimin tutsaklar üzerindeki psikolojik bir tecrit olduğunu belirterek konuşmalarını sonlandırdı.

TAYAD’lı Gülsen ana ise hapishanelerdeki tecriti anlatarak tutsaklar üzerinden örnekler verdi. TAYAD’lı İnanç Özkeskin ise hapishanelerde yaşanılan bu politikaların bununla sınırlı kalmayacağını ve buna karşı etkili mücadele gerektiğini dile getirdi. 1 buçuk ay sürecek kampanyayı anlattı. Daha sonra gelen ailelerin neler yapılabileceği konusunda önerileri ve düşünceleri alındı. Toplantı Ankara’ya yürüyüş yapma, hapishane önlerinde basın açıklaması yapma gibi önerilerle bitti. TAYAD’lı Mehmet Güvel’in, Pablo Neruda’nın “Bir Ceza İstiyorum” şiirini okumasının ardından, şiirde anlatılanlar üzerine konuşuldu. Seminer sonrasında kıraathaneler dolaşılarak tutsaklara yapılan işkenceler anlatıldı. Bildiriler ve imza föyleriyle gidilen kıraathanelerde 2 imza föyü ve 200 bildiri dağıtıldı.

 

24 Saat Gözetleme İşkencesine Son!

Çayan Mahallesi’nde Dilan Kafe’de TAYAD’lı aileler seminer yaptı. 5 Ocak’ta yapılan seminerde hapishanelerde sürdürülen tecrit politikaları, tutsaklara yapılan saldırılar anlatıldı. Tutsakların 24 saat kamerayla gözetlenmek istendiği, bu politikalarla tutsakların psikolojik baskı altında tutulduğu ve avukat görüş kabinlerinin camdan yapılarak açıktan gözetlenme dayatıldığı, bunun savunma haklarına saldırı olduğu vurgulandı. Tutsakların bu saldırılara karşı direndikleri ve hem kameraları hem de cam görüş kabinlerini kırdıkları, bu yüzden sürekli disiplin cezaları aldıkları hatta bu yolla infazların yakıldığı örnekleriyle anlatıldı.

Seminerde bir tutsak annesi, bir tutsak babası evlatlarının yaşadıklarını, bir avukat ise saldırıların hukuka aykırı olduğunu anlattı. Sonrasında İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden Fikret Kara’dan gelen bir mektup okundu.

“Şimdi siz bu satırları nerede okuyorsunuz bilmiyoruz, biz hücrelerdeyiz. Ve düşünün ki bu kartı okurken sizi bir kamera izliyor. Kartı okumadan önce de izliyordu ve sonra da izleyecek. Yemek yerken, su içerken, spor yaparken, kitap okurken, yazı yazarken, temizlik yaparken, TV izlerken, sohbet ederken, çocuğunuzu severken, düşünürken, dinlenirken, gülerken, üzülürken… Ve ekleyin ekleyebileceğinizi… Hep kamerayla izleneceksiniz… Ne yapardınız? Karşı koymaz mıydınız? Biz karşı çıkıyoruz. Bunu kabul etmiyoruz ve asla kabul etmeyeceğiz. Ne haklarımızın gasp edilmesini, ne de kamera işkencesini. Peki ya siz? Sessiz kalmayın. Sesimize ses katın. Adalet Bakanlığı’nı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nü, hapishane idaresini arayın. Karşı çıkın. Bu yazdıklarımızı gönderebildiğiniz herkese gönderin” sözleriyle tutsakların ağzından bütün halka, mücadele çağrısı yapıldı.

Seminere katılan bir kişi tutsaklardan gelen mektubu alıp internette paylaşacağını söyledi. TAYAD’lı aileler seminerden sonra Çayan’daki kahveleri teker teker gezip 24 saat kamerayla gözetleme ve cam fanus saldırılarını anlattı ve tutsakların sesine ses vermeleri istendi. TAYAD’lı aileler gittikleri her mahallede alkışlarla karşılandı. Kahve ziyaretleriyle 150 kişiye ulaşıldı. TAYAD’lı aileler kampanya çalışmalarına devam edeceklerini, evlatlarını tecritte ezdirmeyeceklerini ifade ettiler.

 

TAYAD’lı Ailelerin Çalışmaları

TAYAD’lı aileler F tipi hapishanelerde 24 saat kamera ve avukat görüşlerinde cam kafes dayatmasına karşı kampanyalarına tüm hızıyla devam ediyor. Evlatlarının seslerine ses katan TAYAD’lı aileler bulundukları her yerde tecriti anlatarak evlatlarının sesini halka taşıyor. 11 Ocak’ta Okmeydanı Mahallesi’nde yapılacak olan seminerin çalışmalarına devam eden TAYAD’lılar, Okmeydanı’nda bulunan kıraathaneleri dolaşarak sesli ajitasyonlarla seminere çağrı yaptılar. TAYAD önlükleriyle halkın dikkatini çeken aileler, girdikleri her kıraathanede hapishanelerde 24 saat kamerayla tutsaklara dayatılan onursuzluk ve bunun tecrit politikası olduğunu anlattılar. 2 saat süren çalışmalarda 25 kıraathane gezilerek, halk ertesi gün yapılacak olan seminere davet edildi. Okmeydanı sokakları ozalitlerle donatıldı. Okmeydanı’ndaki şehit aileleri ile de sohbet edilerek seminere davet edildi.

 

Hasta Tutsakları Zulmün Elinden Çekip Alacağız!

İzmir TAYAD’lı aileler, Buca Forbes Çarşısı’nda “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın” kampanyası bünyesinde çalışmalarına ve eylemlerine devam ediyor. 7 Ocak’ta İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde açık görüşten çıkan aileler, Buca Forbes’e gelerek İzmir Halk Cephesi ile birlikte eylem yaptılar. Hasta Tutsakları katlettirmeyeceklerini, zulmün elinden çekip alacaklarını, bütün halkın bu haklı mücadeleye destek vermesi gerektiğini belirttiler. Sloganlarla bitirilen eyleme 12 kişi katıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.