Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu haberler

Toplu haberler
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 17:14

 Uğurlar, Berkinler Kabusunuz Olacak!

Baskılar Gözaltılar Bizi Yıldıramaz!

7 Ocak’ta, Amed’den Mardin Kızıltepe’ye Uğur Kaymaz’ın mezarına gitmek isteyen Kürdistan Halk Cepheliler ve Dev-Genç’liler gözaltına alındı. Amed’de henüz basın açıklaması yapılmadan önce bildiri dağıtımı sırasında saldıran polis, Halk Cephelileri işkence ile gözaltına aldı. Halkın da sahiplenmesi üzerine AKP’nin katil polisleri daha da azgınca saldırıp halktan insanları da işkenceyle gözaltına aldı. Gözaltına alınan 14 kişiden isimleri öğrenilenler şöyle: Rojda Yalınkılıç, Coşkun Özdemir, Medine Akbayır, Harran Aydın, Gökçe Uluada, Osman, Sibal… Fırat… Deniz… Ali…


 

İstanbul’da Gözaltı Terörü

4 Ocak’ta İstanbul Gülsuyu Mahallesi’nde Halk Cepheli Hasan Karapınar, Çağrı Avcı, Hakkı Avyüzen ve Tugay Coşkun gözaltına alındı. Aynı gün gece saatlerinde de Esenkent Halk Cepheli Keremcem Baylan, Alişan Gül, Gökhan Yıldırım ve Umut Kızılırmak gözaltına alındı. Gözaltına alınan Halk Cepheliler’in Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde elleri arkadan kelepçeli biçimde bekletildiği bildirildi.


 

Gülsuyu’nda Polis Terörü Pankartlarla Teşhir Edildi

Halk Cepheliler İstanbul Gülsuyu-Gülensu Mahallesi’nde 4 Ocak’ta yapılan gözaltı terörünü ve polis-çete işbirliğini teşhir eden pankartlar astılar. Mahir Hüseyin Ulaş Parkı, Son Durak, Okul Durağı, Hasan Ferit Gedik (Heykel) Meydanı ve Mustafa Bakkal bölgelerine toplamda 5 tane pankart asıldı.


 

Armutlu’da Halk Cepheliler, Düşmanın Her Türlü Politikasını Boşa Çıkarıyor

İstanbul Küçük Armutlu’da, Halk Cepheliler, AKP’nin propaganda yapmasına izin vermedi. Armutlu Son Durak’ta 29 Aralık 2014 Pazartesi günü İETT şoförlerine AKP takvimi dağıtan bir kişiyi fark etti. Halk Cepheliler bu kişiyi uyarıp teşhir ettiler, elindeki takvimleri alıp yırtarak uzaklaştırdılar. “Halkın inançlarını kullanan alçakları mahallelerimizde barındırmayacağız” dediler.

İstanbul Armutlu Mahallesi kendi içerisinde kuralları olan, devrimcilerin ve halkın ortaklaşa bir bütünlükte kararlar alarak uyguladığı bir mahalledir. Bu mahalleye gelen herkese ne için mahalleye gelirse gelsin önce halk tarafından devrimcilerden izin alması gerektiği söylenir. Kimse kafasına göre mahallede satış yapamaz. Nedenleri ise halkın yaşadığı deneyimlerdir. İki ay öncesinde mahalleye gelmemesi noktasında uyarılan bir seyyar satıcıyı halk, 27 Aralık’ta devrimcilere bildirdi. Halktan alınan bilgi doğrultusunda seyyar satıcıya ulaşıldı ve şüphelenildiği için üzeri arandı. Üzerinde bulunan telefonda ahlaksız yazışmalar ve resimler bulundu. Ayrıca telefonunda bulunan numaralardan biri arandığında verdiği ev adresinin de yalan olduğu anlaşıldı. Bu kişi devrimcilere yalan söyleme suçunu işledi, ahlaksızca bir durumun içerisine girdi. Aynı zamanda bu kişi dini kitaplar ve halkın benimsediği kişilerin resimlerini satmaktadır.

Cepheliler bu kişiyi, söylediği yalan ve ahlaksızlıktan ötürü tokat atarak mahalleden kovdular. Armutlu Halk Cephesi yaptığı açıklamada “Halkımız; tanımadığımız, güvenmediğimiz kimsenin mahallemize girmesine izin vermeyelim. Şüphelendiğiniz kişileri, mutlaka ama mutlaka bize bildirin. Ahlaksızları, halkın dini değerlerini kullanan alçakları mahallelerimizde barındırmayacağız” denildi.


 

Sorunlarımızı Tartışıp Birlikte Çözüm Üreteceğiz

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Meclisi Girişimi, 11 Ocak’ta İstanbul’da Beşiktaş Elektrik Mühendisleri Odası’nda yapacağı forumun hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. 3 Ocak’ta Kadıköy Moda’da ve Taksim Galatarasay Lisesi önünde 2 saat imza masası açarak EMO’da yapılacak olan forumun bildirileri dağıtıldı. Masada yaklaşık 300 imza toplandı.

3-4 Ocak günleri Dev-Genç kurultayında da ataması yapılmayan öğretmenleri mücadeleye çağırdı, forum afişleri asılıp bildiri dağıtıldı.

5 Ocak’ta Gazi, Alibeyköy, Yeşilpınar’daki okulların etrafına, ayrıca Mecidiyeköy, Kadıköy ve Taksim’de afiş asarak, herkesi kendi sorunlarını tartışmaya ve çözüm üretmeye çağırdı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sınıf konuşmaları yapılarak, bildiri dağıtıldı. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda da ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunları anlatıldı, bildiriler dağıtılarak halk foruma davet edildi.


 

Her Zaman Halkın Yanında, Halkın Öğretmenleri Olacağız!

Halkın öğretmenleri; Aydın’da yoksul halkımızın yoğun olarak yaşadığı Çeştepe Mahallesi’nde; düzenin gerici, ırkçı, paralı eğitimine karşı Gönüllü Eğitim Toplulukları (GET) kapsamında 1 ay boyunca kahve toplantıları ve bildiri dağıtımıyla yapacakları ücretsiz kursların duyurusunu yaptılar. 6 Aralık’ta Çeştepe Cemevi’nde, başlatılacak ücretsiz kurslarla ilgili öğrencilere ve velilere bilgilendirme toplantısı yapıldı. Halkın Öğretmenleri, kendilerini tanıttıktan sonra, paralı eğitimden parası olmadığı için faydalanamayan yoksul halk çocuklarına, halktan yana eğitimin savunucusu olduklarını anlattılar. Öğrenci ve velilerin sorularını cevaplandırdılar. Veli ve öğrencilerle birlikte ders programları oluşturuldu. Yapılan toplantıya yaklaşık 80 kişi katıldı.

14 Aralık 2014 günü; Sosyal Bilgiler, Türkçe, İngilizce, Fen ve Teknoloji, Okuma-Yazma ve satranç dersleriyle, 6 sınıfta 82 öğrenciyle başladı.


 

Ahmet Davutoğlu’nu Protesto Eden Halk Cepheliler Serbest Bırakıldı

Başbakan Davutoğlu’nun Mersin’de konuşma yaptığı salonda, pankart açarak başbakanı protesto eden iki Halk Cepheli 3 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan Derya Bozkurt serbest bırakılırken Mehmet Rende, serbest bırakıldıktan sonra aranması olduğu bahanesiyle tekrar gözaltına alındı. Bir süre sonra yeniden serbest bırakıldı.

Gözaltı sırasına işkenceye maruz kalan Mehmet Rende’nin vücudunun bazı bölgelerinde morluklar, ezilmeler oluştu. Sağ el baş parmağında ise, gözaltına alındığı esnada bükülmesinden kaynaklı, çıkık oluştu. Bu nedenle alçıya alınan elinde şişlik ve ağrılar oluştu.


 

Elazığ’da Gözaltına Alınan   Liseli Dev-Genç’liler Serbest Bırakıldı

Elazığ’da tutsak olan 2 Dev-Genç’liyi sahiplenmek için 31 Aralık’ta eylem yapan Liseli Dev-Genç’liler eylemden sonra katil polisler tarafından gözaltına almıştı. Liseli Dev-Genç’lilerin bir kısmı aynı gün, bir kısmı ise 1 Ocak’ta savcılıktaki ifadelerinden sonra serbest bırakıldı. Liseli Dev-Genç yaptığı açıklamada, tutsak Dev-Genç’lileri sahiplenmeye devam edeceğini söyledi.


 

Halkla Bütünleşen Örgütlü Gücü   Yenemeyeceksiniz!

AKP’nin katil polisi, İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki Halk Meclisine saldırdı. 4 Ocak’ta gece saatlerinde Halk Meclisi’nin etrafında bulunan halka ve Meclis’e saldıran polis, gaz bombası ile Meclis’in camlarını kırdı. Polislerden 2 tanesi akrepten inerek Halk Meclisi’nin arka camına yakın mesafeden bilinçli bir şekilde gaz attı. Arka cam ve içerdeki odanın kapısı kırıldı. Gazi Halk Meclisi yaptığı açıklamada saldırıların Halk Meclisleri’nden duyulan korkunun ifadesi olduğunu söyledi.


 

Maltepe’de CHP İlçe Binası  İşgal Edildi!

Gülsuyu’nda 4 Ocak’ta katil polis tarafından kaçırılarak gözaltına alınan 4 Halk Cepheli’yi sahiplenmek ve serbest bırakılmaları talebiyle CHP Maltepe İlçe Teşkilatı işgal edildi. Halk Cepheliler 5 Ocak’ta Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün karşısında bulunan CHP İlçe Binası’nı işgal ettiler. “Uyuşturucu Çetelerini Koruyan Katil Polis 4 Devrimciyi Gözaltına Aldı. Çağrı Avcı, Hasan Karapınar, Hakkı Avyüzen, Tugay Coşkun Serbest Bırakılsın / Halk Cephesi” pankartını açan Halk Cepheliler, işgal sırasında “Çeteler Halka Hesap Verecek! Çeteler Vuruyor Polis Koruyor! Yaşasın Halkın Adaleti” sloganları atarak halka sesli anlatımlarda bulundular. Bu esnada CHP İlçe Yönetimi’nden bazı kişiler Halk Cepheliler’in pankart asmalarına engel olmaya çalışınca arbede yaşandı. Bu sırada bir Halk Cepheli düşerek baygınlık geçirdi. Bunun üzerine kendilerini koruyarak savunmaya geçen Halk Cepheliler neden orada bulunduklarını tekrar ederek tepki gösterdiler. Eylem sonrasında CHP İlçe Başkanı ile konuşmada Halk Cepheliler’i yanlış anladıklarını söylediler. Halk Cepheliler işgal sırasında kendilerinin kim olduğunu anlattıklarını, yanlış anlama değil bilinçli bir saldırı olduğunu söylediler. Ardından görüşme sona erdi. 15 dakika süren işgal eylemi iradi olarak bitirildi.


Halk Okuluna Her Hafta En Az Yeni Bir Kişi Daha Katalım!

Armutlu’da Halk Okulu çalışmaları devam ediyor. 3 Ocak’ta bu haftaki Halk Okulu çalışması Armutlu Cemevi’nde yapıldı.

Halk Okulu’nun bu haftaki konusu Halk Meclisleri’ydi. Meclis nasıl bir örgütlenme olacak, nasıl işleyecek, kimler katılabilir, söz ve karar hakkı nasıl olacak ve ne tür çalışmalar yapacak konuları tartışıldı. 11 kişinin katıldığı çalışma Armutlu Halk Meclisi’nin çalışmalarının daha fazla sahiplenilmesinin gerektiğine değinilerek bitirildi.


 Halk Meclisleri’nde Hergün Birlikte Yeni Çözümler Üreteceğiz!

Nurtepe-Güzeltepe Halk Meclisi 4 Ocak’ta Güzeltepe Çamurlular Köy Derneği’nde yapacağı halk toplantısının çalışmalarına başladı. Çalışmalar çerçevesince toplantıya çağrı ilk olarak 30 kişilik dar bir toplantıyla başladı. Yapılan toplantıda komiteler kuruldu. Çalışma komiteleri daha sonra 70 ozalit astı. Aynı zamanda Sokullu Caddesi ve Sedef Caddesi esnafları toplantıya davet edildi ve 150 ev gezilip toplantıya çağrıldı. 10 ayrı noktaya toplantıya çağrı pankartları asıldı. Nurtepe-Güzeltepe Halk Meclisi, Çayan Mahallesi Sokullu Caddesi üzerine konteynerini koydu ve tabelasını astı. Koyulan konteynerin temizliği halkla birlikte yapıldı.


Kıraç’ta Futbol Turnuvası Ödül Töreni

Örgütlenmekten Korkmayın, Çocuklarınızı  Devrimcilerden Uzak Tutmayın!

Kıraç-Kuruçeşme Mahallesinde 3 Ocak’ta “Uyuşturucuya Ve Yozlaşmaya Karşı 2. Geleneksel Umut Gedik Futbol Turnuvası” ödül töreni ve şenliği yapıldı. Futbol turnuvası Ödül Töreni Umut Gedik nezdinde ve tüm devrim şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından Kuruçeşme Kültür Derneği adına Halk Cephesinin yaptığı açıklamada “Bizler örgütlenmekten korkmamalıyız, devlet bizi katletmek için elinden geleni yapıyor bizlerde birlikte olmalıyız ve halk meclislerinde örgütlenmeliyiz. Gazi mahallesinde bulunan Hasan Ferit Gedik tedavi ve kurtuluş savaş merkezinde gençlerimizi tedavi görüyor ve şu anda 155 kişi var” denildi.

Program şiirlerle devam ederek turnuvada 1. takıma kupa verildi, gol kralına, en centilmen takıma, en iyi kaleciye ve turnuvaya sponsor olanlara da ayrıca plaket verilerek program devam etti. Grup Gölge müzik grubu kısa konuşma yaparak ailelere de “çocuklarınızı devrimcilerden uzak tutmayın” çağrısı ile türküler söyledi. Program birlikte çekilen halaylarla sona erdi. Programa 100 kişi katıldı.

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.