Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Yeni Yllda Umudu Daha da Büyüteceğiz!

Yeni Yllda Umudu Daha da Büyüteceğiz!
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 16:39

Halk Cepheliler, yeni kavga yılını birlikte kutladı. Hayallerini ekmeklerine katık eden, bıkmadan emek veren Cepheliler, 2014 yılının değerlendirmesini yaparak, geleceğe dair umutlarını paylaştı. “2015 de bizim olacak!” inancı ve umudu büyütme kararlılığı vurgulandı.

İSTANBUL: 2014 yılı hak gaspları, katliamlar ve direnişlerle tarihe geçti. Halk Cepheliler İstanbul’da da yeni yıla hep birlikte girdiler.

31 Aralık akşamı Okmeydanı’nda bir araya gelerek yeni yılı karşıladılar. Yapılan kısa bir konuşmanın ardından davul ve zurna girdi salona. Halayın ardından Devrimci İşçi Hareketi’nden bir devrimci işçi Nazım Hikmet’in Vatan Haini şiirini okuyarak “hoşgeldiniz vatan hainleri” dedi. Program Sarıgazi Halk Cephesi’nin grubu olan Grup Umut Yağmuru’nun ezgileriyle devam etti. Dağıtılan ikramların ardından sıra bilgi yarışmasına geldi. Türkiye devrim tarihi mücadelesinden ve günlük pratik bilgilerden oluşturulan sorulara cevap verildi. İki grubun karşı karşıya geldiği yarışmada devrimci hareketin ilk kadın şehidinin isminden, molotof yapımında hangi malzemenin kullanılacağına kadar çeşitli sorular soruldu. Ardından sahnede İdil Tiyatro Atölyesi’nin Tayyip Erdoğan’ın Ak Saray’ını eleştiren oyunu canlandırıldı. Daha sonrasında Grup Denge Hevi seslendirdikleri Kürtçe türkülerle gelenleri coşturdular.

Sıra haftalar öncesinden Yürüyüş Dergisi’nin başlattığı Sosyalist Rekabeti Örgütleyelim yarışmasının ödüllerini dağıtmaya geldi. Çeşitli alan ve mahallelerde en fazla, en istikrarlı yada en kısa sürede dergi dağıtımını artıran gibi kategorilerde ödüller dağıtılırken tatlı rekabetlerde oluştu. Ödüllerin dağıtılmasının ardından yeni yıl mesajı okundu. Yeni yıl mesajında kadro örgütlenmelerine vurgu yapılarak yeni kadroların pratik içinde gelişeceği ve komiteleşmenin doğabilecek boşlukları dolduracağı söylendi. Yeni baskı yasalarının Cephe’yi kuşatma üzerinden şekillendiği ve devrimcilerin halka önderlik etmesine engel olmak maksadını taşıdığı belirtildi.

ERZİNCAN: Erzincan’da Dev-Genç’liler 30 Aralık’ta bir araya gelerek yeni yılı kutladı. Birlikte yemek yenilip pasta kesildi, daha sonra yeni yıl mesajı okundu.

HATAY: Hatay Halk Cephesi’nin yeni yıl programı 1 Ocak’ta gençliğin ve ailelerin katılımıyla gerçekleşti. Ortak yapılan ve yenilen yemekten sonra 45 yıllık mücadele tarihini anlatan sinevizyon izlendi ve üzerine sohbet edildi. Yunanistan’da Cephe tutsağı olan Hasan Biber, bir gün öncesinden derneği arayarak, Umut Veren Asi Gazetesi’nin ellerine ulaştığını bildirmiş ve ailelerin hep birlikte bir fotoğrafını istemişti. Coşkuyla hep birlikte türküler söylendi. Yeni yıla yeni umutlarla, coşkuyla girildi.

İZMİR: İzmir Halk Cepheliler, 31 Aralık’ta yeni yıl programında buluştu. 2014 yılının Halk Cephesi için nasıl bir yıl olduğu konuşularak yeni kazanımlardan bahsedildi. Yeni yıl mesajı okunduktan sonra Bertolt Brecht’den “Partiye Övgü”, Kahraman Altun’un “Kavgamın Çırağı Olmak İsterim” şiirleri okundu.

Daha sonra çekiliş yapılarak Halk Cephesi’nin hediyeleri dağıtıldı. 2014 yılının nasıl geçtiği ve 2015’den beklentiler üzerine sohbetler yapıldı.

ELAZIĞ: Yeni kavga yılına birlikte giren Kürdistan Halk Cepheliler, 31 Aralık’ta Elazığ’da buluştu. Gün içinde, Dev-Genç’lilerin mahkemesi için adliyeye giden Dev-Genç’liler de gözaltına alınmıştı. Akşam tek tek bırakılan Dev-Genç’liler kutlama hazırlığına katıldı. Yemek yendikten sonra, geride kalan bir yıl ve gelecek yılla ilgili sohbet edildi. 00.00’da Elazığ Özgürlükler Derneği önüne çıkılarak Özgür Tutsaklar selamlandı ve havai fişekler fırlatıldı. Mahalle halkı da kapılara, pencerelere çıkarak Cepheliler’in coşkusuna katıldı.

Program skeçlerle devam etti. Daha sonra şiir çekilişi yapıldı. Şiirler önceden seçilerek kâğıtlara yazılmıştı. Herkese dağıtılan kâğıtlardan kâğıdında şiir olanlar kalkıp şiirlerin sunumunu yaptılar. Malatya, Erzincan, Dersim ve Elâzığ’dan Halk Cepheliler bir araya geldi.

MERSİN: Mersin’de 1 Ocak’ta düzenlenen yılbaşı kutlamasına Adana Halk Cepheliler de katıldı. Mersin’de ailelerle tanışılıp sohbetler edildi. Yeni yıl mesajı okundu, türküler söylenip yeni yıl pastası kesildi.

ESKİŞEHİR: Eskişehir’de kamu emekçileri, Dev-Genç’liler, TAYAD’lılar, Gültepe Kültür Dayanışma Derneği çalışanları yeni yılı birlikte karşıladı. 31 Aralık’ta birlikte yenen yemeğin ardından türküler söylenip, oyunlar oynandı.

Halkın Malına Göz Koyanlardan  Hesap Soruyoruz

Çayan Mahallesi’nde gaspçılık yapan üç kişiden biri, 27 Aralık’ta yakalandı ve Cepheliler’e teslim edildi. Halktan çalınan para hırsızdan alınarak sahiplerine iade edildi. Daha sonra Sokullu Caddesi’ne çıkartılan gaspçı halka teşhir edilerek cezalandırıldı.

Ardından mahalleye AKP’nin katil polisleri geldi ve Cepheliler polislerle çatıştı. Çatışmanın ardından polisler Çayan’dan çekildikten sonra, Cepheliler iradi olarak eylemlerini bitirdi. Eylemden sonra açıklama yapan Cephe Milisleri; “Mahallelerimizde hırsızlığa, her türden yozlaşmaya izin vermeyeceğiz” dediler.


dergidagitimi-logoUmudumuzu Adım Adım Örüyoruz

Halkın Gerçekleri Öğrenmesi İçin Emek Harcamaktan Vazgeçmeyeceğiz

Halka gerçekleri, umudu taşıyan Yürüyüş Dergisi ülkenin her yanında, her gün sayısı arttırılarak halka ulaştırılıyor. Sadece “Bir dergi de sen al!” demiyor, “Bir dergi de sen dağıt!” diyerek tek tek insanlara ulaşılmaya devam ediliyor.

İSTANBUL

Mecidiyeköy:

Halk Cepheliler 3 Ocak’ta Şişli Camii’nde toplanıp, ellerinde gerçeğin sesiyle Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’na kadar geldiler. Yol boyunca sık sık halka, “dünyayı kan gölüne çeviren, açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkum eden emperyalistler ve işbirlikçileridir. Umut biziz, umut devrim, umut sosyalizm! Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı devrim için savaşı büyütelim!” çağrısında bulundular. Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’nda hem dergi dağıtıp hem de duraktan geçen insanlarla sohbet ettiler. Dağıtımda 84 dergi halka ulaştırıldı.

Karanfilköy: Yılın ilk günü Halkın Mühendis-Mimarları Karanfilköy’de dergi dağıtımı yaptılar.

Gebze: Emek Mahallesi’nde Devrimci İşçi Hareketi 5 Ocak’ta Yürüyüş Dergisi dağıtımı yaptı.

KOCAELİ: Dev-Genç’liler 4 Ocak’ta Esentepe Mahallesi ve Erzurum Mahallesi’nde 35 adet Yürüyüş Dergisi’ni halka ulaştırdılar. Ayrıca İzmit merkezde 8 dergi halka ulaştırılırken, üniversite çalışmasında 7 Yürüyüş Dergisi öğrencilere ulaştırıldı.

ANKARA: Yenimahalle’ye bağlı Karşıyaka Mezarlığı’nın tam karşısında bulunan gecekondularda Devrimci İşçi Hareketi 2 Ocak’ta Yürüyüş Dergisi’nin tanıtımını yaptı. Yapılan tanıtımda 9 dergi halka ulaştırıldı. Karşıyaka Mezarlığı Mahir Çayan’ın da mezarının olduğu yer olması açısından önemli bölgelerden biridir.

Halkın Mühendis Mimarları ise 4 Ocak’ta yaptıkları dağıtımda 10 dergiyi halka ulaştırdılar. HÜKAD’ta yapılacak Grup Yorum’un söyleşi bildirilerini de dağıttılar.

BURSA: Kestel İlçesi’nde 1 Ocak’ta Yürüyüş Dergisi’nin 449. sayısının tanıtım ve dağıtımı yapıldı. Yeni yılın ilk günü halka Yürüyüş Dergisi ile gidildi. Kale Mahallesi’nden başlayan çalışmada tüm sokaklara girilerek, çalınmadık kapı bırakılmadan yapılan çalışma, daha sonra esnaflar dolaşılarak devam edildi. Çalışma Kestel Meydanı’na kadar devam etti. 2 Ocak’ta ise Panayır Mahallesi’nde yapılan çalışmada 45 dergi halka ulaştırıldı. 3-4 Ocak’ta Gemlik İlçesi’nde ve Teleferik Mahallesi’nde yapılan dağıtımda toplamda 90 dergi halka ulaştırıldı.

EDİRNE: Umudun sesi Yürüyüş Dergisi’nin bu haftaki sayısı 31 Aralık’ta mahalleye ve esnaflara dağıtıldı.

ANTEP: Halk Cepheliler 30 Aralık’ta Antep’in Düztepe ve Yeşilsu Meydanı’nda Yürüyüş Dergisi’ni halkla buluşturdu. Düztepe Mahallesi’nde kapı çalışması yapan 2 Halk Cepheli, AKP’nin yalanlarına karşı gerçeğin sesi olan Yürüyüş Dergisi’ni Düztepe halkıyla buluşturdu. Yapılan çalışmada 13 dergi Düztepe halkına ulaştırıldı. Yeşilsu Meydanı’nda yapılan dergi dağıtımında ise 10 dergi halka ulaştırıldı. Yeşilsu Meydanı’nda AKP’nin işkenceci katil polisleri dergi dağıtımını keyfi bir şekilde engellemeye çalıştı. Ama başarılı olamadı. Bir sonraki gün Düztepe Mahallesi’nde yapılan dağıtımda 20 dergi halka ulaştırıldı. 3 Ocak günüde Düztepe Mahallesi’nde yapılan dağıtımda 40 dergi halka ulaştırıldı.

ÇORUM: Çorum Merkez Emek Caddesi ve Bahabey civarında 2 Ocak’ta dergi dağıtımı yapıldı. Yapılan dağıtımda 40 dergi halka ulaştırıldı.

DERSİM: Halk Cepheliler 4 Ocak’ta halkın sesi Yürüyüş Dergisi’nin 448 ve 449. sayılarını Yeni Mahalle, Gazik (Cumhuriyet,) Siheng (Atatürk), Ali Baba, Moğultay Mahallelerinde ve Merkez, Siheng esnaflarına, Mazgirt, Hozat ve Ovacık ilçelerine çıkarak halka ulaştırdılar.

ELAZIĞ: Fevzi Çakmak Mahallesi’nde 3 Ocak’ta yapılan ve 2 Halk Cepheli tarafından yapılan Yürüyüş Dergisi’nin 449. sayısından 70 dergi halka ulaştırıldı.

ERZİNCAN: Dev-Genç’liler 4 Ocak’ta Çağlayan’da ve Yalınca Köyü’nde Yürüyüş Dergisi dağıtımı yaptı. Kahvede yapılan sohbetlerde halk, Dev-Genç’lilerin kendilerinin gelecekleri ve umutları olduğunu söylediler.

WAN: Merkez’de 25-26 Aralık’ta yapılan dergi dağıtımında esnafa ve kafelere toplamda 30 dergi dağıtıldı. Dergi dağıtımı sırasında yıldızlı berelerden, Grup Yorum fularlarından isteyenler olurken, kafede çalışan garsonlardan bazıları bildiri dağıtımı ve afiş asılmasına yardımcı olarak çalışmayı sahiplendiler.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.