Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Amed’de Yapılan Katliam’ın Faili AKP’dir!

Amed’de Yapılan Katliam’ın Faili AKP’dir!
Son Güncellenme : 14 Haz 2015 15:35

HDP’YE YÖNELİK SALDIRILARI KINIYORUZ!

Amed’de Yapılan Katliam’ın Faili AKP’dir!

Amed Halk Cephesi: Amed Halk Cephesi 6 Haziran’da, Kürt halkına yapılan katliamla ilgili bir açıklama yaptı: “5 Haziran tarihinde HDP mitingi devam ederken, miting alanının ortasında art arda patlatılan  bombalarla  yüzlerce kişi yaralandı,  4 kişi yaşamını yitirdi. Polis, patlamanın  ardından miting alanından çıkmaya çalışan halka gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Bu yaşanan Kürdistan’daki ilk katliam değil. Daha yakın zamanda 6-7 Ekim’de Kobane halkı ile dayanışmak isteyenlere azgınca saldırıldı, 40’a yakın insanımız katledildi. HDP’nin seçim çalışmalarında yüzün üzerinde saldırı oldu. On yıllardan bu yana Kürt halkı devlet tarafından katliamlara uğradı, sokak ortasında çocuklar katledildi ve bugüne kadar, ceza alan tek bir katil olmadı. Çünkü bu halkın katili devlettir!  Nihat Kazanhan’ı katleden alçak, görüntüler net olmasına, hakkında ifade olmasına rağmen serbest bırakılmıştır.
Son yapılan katliamın sorumlusu da  devlettir; Valilik, günler öncesinden hastanelere gönderdiği resmi yazı ile “Olası ölüm ve yaralanmalara karşı hazırlıklı olun” diyor. Katliamdan Valiliğin de, Emniyet Müdürlüğü’nün de haberi vardır. Katliama karşı önlem alamayan devlet, patlama sonrası halka saldırıyor. Bombaların patlaması ile müdahale aynı anda olmuştur. Miting alanında, izdiham sonucu ölümlerin yaşanmasını engelleyen tek şey, halkın tüm saldırılara rağmen alanı terk etmemesi, yaralıları sahiplenmesidir. Halkın sahiplenmesi, katillerin oyununu bozmuştur. Öyle ki “trafo patlaması” denilen patlamanın gerçek nedenini ortaya çıkartan da Amed halkıdır.
5 Haziran’da patlatılan bombaların sorumlularını, katillerin kim olduğunu Kürt halkı çok iyi biliyor. Patlamalardan sonra sokağa çıkan Amed halkı “Katil Erdoğan!” sloganı attı. Evet Kürdistan’da dökülen kanın sorumlusu AKP’dir, T. Erdoğan’dır. AKP’nin çözüm diye Kürt halkına dayattığı katliamdır.
Faşist katliamlara karşı halkın bir tek çözümü vardır: Faşizme karşı örgütlenmek ve faşistlerden hesap sormak. Çözüm katillerin meclisinde değil, Kürdistan topraklarındadır. Kürdistan’da AKP’nin döktüğü kanın hesabını soracağız. Meydanlara akıtılan kanın, parçalanan bedenlerin hesabını, ant olsun ki soracağız halk düşmanlarından” denildi.

Amed Halkın Hukuk Bürosu; “HDP’nin Diyarbakır(Amed) mitinginde patlayan bombalar AKP provokasyonudur. Sorumlu AKP’dir” başlıklı 5 Haziran tarihli 1 No’lu açıklamasında da; “Bu patlamaların sorumlusu AKP’dir. Seçimlerde eskisi gibi oy alamayacağını, hatta tek başına iktidar olamayacağını gören AKP’nin seçimleri iptal ettirmek için provokasyonlar yapacağı herkesin bildiği ve beklediği şeydi… Düzen seçimleri halka çare olarak gösterirken, devrimciler seçimlerin çare olmadığını söylediler. Şimdi bizzat düzen seçimlerin çare olmadığını gösteriyor. Halk kime oy verirse versin sonuç sayımı yapanın tercihine göre değişiyor. Aynen Stalin’in dediği gibi burjuva seçimlerinde önemli olan halkın kime oy verdiği değil, kimin oyları saydığıdır. AKP’nin provokasyon saldırısına uğrayan HDP’ye ve Kürt halkımıza geçmiş olsun diliyoruz” ifadelerine yer verildi.
Ayrıca; İdil Kültür Merkezi, Grup Yorum, Kültür Sanat Yaşamında Tavır, İdil Halk Tiyatrosu, FOSEM, Dev-Genç’liler, Gazi Mahallesi, Antalya Dev-Genç, İstanbul-İkitelli, Mersin Dev-Genç’liler, Eskişehir Halk Cephesi’nin,  Hatay Halk Cephesi yaptıkları açıklamalarla HDP’ye yönelik saldırıları kınadılar…

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.