Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu Haberler

Toplu Haberler
Son Güncellenme : 28 Haz 2015 14:09

Halkın Örgütlü Gücü Yenilmez!

19 Haziran’da Armutlu Halk Meclisi komisyon üyeleri toplantı yaptı. Toplantıda Pazar günü yapılacak Büyük Halk Meclisi toplantısı için ne yapabilecekleri, halkı nasıl katabilecekleri konuşuldu. Sonra bütün komisyon üyeleri kolektif bir şekilde Armutlu’nun yoksul kondularına afiş ve pankart asmaya çıktılar. Armutlu halkı bir kez daha örgütlü halkın ne olduğunu herkese gösterdi.

 

MOBESE Kameralar Halkı Baskı Altına Almak İçindir

Cephe milisleri, faşizmin halkı izlemek ve denetlemek amacıyla mahallelere koyduğu MOBESE kameralarına yönelik 9 Haziran’da eylem yaptı. Okmeydanı Dikilitaş Parkı’nda bulunan MOBESE direğini, kamerasını, 3 Cepheli, kızıl maskelerle gelerek tahrip etti. Halka eylemin amacı anlatıldı. Çekilen ajitasyonlarda, bu kameraların hırsızlar ve torbacılar için değil, devrimciler için dikildiği anlatıldı. Halkın desteklediği eylem, Cephelilerin çekilmesi ile sona erdi.

 

Kürdistan Faşizme Mezar Olacak! Gözaltılar Tutuklamalar Baskılar Bizi Yıldıramaz!

21 Haziran günü sabah 04.00 sıralarında halk düşmanı AKP nin polisleri Dersim Haklar Derneği’ne ve halkımızın evlerine baskın düzenledi. Baskınlarda dernekte bulunan şehit resimleri, bilgisayar vb. malzemelere de el konuldu. Eli kanlı katil polisler 7 devrimcinin ve bir bebeğin olduğu bir evi hiçbir gerekçe göstermeden bastılar. Bebek ve annesinin kafasına silahlarını doğrulttular. Bu evde bulanan Cansu Öztürk, Rojda Yalınkılıç, Zeynep Karademir, Nurgül Korkmaz, Neslihan Albayrak, Yaprak Ökdemir işkenceyle gözaltına alındı. Ayrıca Diyar Zengin ve Murat Karadağ’ın da evleri basıldı ve işkenceyle gözaltına alındılar.

 

Dersim’de Yapılan Baskınlarla İlgili Açıklama Yaptı

Açıklamada: “ Şu an 7 arkadaşımız hala emniyette tutuluyor. Ve arkadaşlarımız yapılan bu hukuksuzluğa karşı şu an açlık grevindedir. Grup Yorum konseri öncesinde yapılan bu baskınlar konserimizi, halkımıza ulaşmamızı engelleyemezler. Bizler Şafak Yayla, Bahtiyar Doğruyol ve alev saçlı Elif Sultanlar’ız. ” denildi.

Kürdistan Halk Cephesi yaptığı açıklamada Dersim’de ev baskınlarında gözaltına alınan Rojda Yalınkılıç, Neslihan Albayrak ve Yaprak Ökdemir’in savcılıktan serbest bırakıldığını belirtti.

Dersim Halk Cephesi’nin 21 Haziran’da yaptığı açıklamada ise: “AKP’nin ve onun eli kanlı polislerinin korkuları büyüdükçe dev operasyonlar ile katil yüzünü örtmeye çalışıyor ama katilliğinizi alçaklığınızı böyle kapatamazsınız. O kadar acizsiniz ki kapıları çalmadan koçbaşlarıyla kırıp, uzun namlulu silahları küçücük çocuklarımıza doğrultuyorsunuz. O kadar acizsiniz ki 6 kadını almaya 15 zırhlı araç, yüzlerce çevik ve sivil polislerinizle geliyorsunuz” dedi.

Amed, Bursa, 1 Mayıs Halk Cephesi ile Dev-Genç Dersim’de yapılan baskınlarla ilgili birer açıklama yaptılar. Açıklamada: “Tüm baskıların halka uygulanan şiddetin amacı ortaktır. Halkı sindirmek! Oysa nafile bir çaba içindeler! Baskınlar, gözaltılar mücadelemize engel olamayacak. Dersim’de de halkımız binler olup karşılarına dikilecek. Yapılan ev ve dernek baskınları hukuksuzdur, keyfidir, gayri meşrudur. (……) Bunların bir hesabının olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her şey tarih sayfalarına kaydedilir ve bizim hafızalarımız güçlüdür” denildi.

 

Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü Önünde Oturma Eylemi

Dersim’de 21 Haziran’da yapılan baskınları protesto etmek için Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapıldı. Eyleme Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) destek verdi. Eylemde yapılan açıklamada: “Baskılar, gözaltılar bizleri asla yıldıramaz. Bizler sizden ve size emir veren katillerden hesap sormak için Elif, Şafak, Bahtiyar olup geleceğiz. Halkımıza ve halkını çok seven devrimcilere reva gördüğünüz zulmün sizden hesabını misliyle soracağız” denildi. Ayrıca Grup Yorum Dersim korosuyla birlikte türküler söylendi.

 

Sibel Yalçın Parkı “Yaz Programı” Başladı

DEĞERLERİMİZLE DAYANIŞMAMIZI BÜYÜTECEĞİZ

Okmeydanı Halk Meclisi tarafından mahalle halkının dayanışma ve birliğini büyütmek hedefiyle Sibel Yalçın Parkı’nın yaz programları çerçevesinde Yöre Tanıtım Günleri’ne başlandı.

 

Sibel Yalçın “Yaz Programları”

20 Haziran’da Sibel Yalçın Yaz Programları, Sivas Yöresi ile başladı. Sivas yöresine ait Madımak, Sivas Köfte, Ayran Çorbası, İçli Köfte ve Katmer gibi ürünlerin tanıtımı yapılarak ücretsiz dağıtıldı.

 

Yöresel ürünlerin tanıtıldığı stantlar açıldı.

Akşam Sivaslı sanatçıların katıldığı program başladı. İlk olarak halk meclisi adına Mustafa Gül bir konuşma yaptı. Konuşmasında; “Halk meclisinin hedefinin kültürlerimizi koruma ve geliştirme, dayanışmayı artırma, halkın birliğini oluşturmak” olduğunu anlattı. Önümüzdeki haftalarda çeşitli yörelerinde tanıtımının yapılacağının duyurusu yapıldı.

Sözü Pir Sultan’ın “Bilene Danış” şiiri ile halk meclisinden bir kişi söz aldı. Şiirden sonra Âşık Veysel Turmuş sazıyla beraber sahne aldı. Kendine ait parçaları seslendiren sanatçı, AKP ve Tayyip Erdoğan’a karşı yaptığı besteleri de söyledi. Sivaslıların yakından tanıdığı ve aynı zamanda mahalle sakinlerinden olan Ozan Çağdaş söz alarak kendi şiirlerini okudu. Hapishanelerde ve 2 Temmuz’da Sivas’ta yaşadıklarını anlattı. Yine yerel sanatçılardan Deniz Koçyiğit sahne aldı. Deniz Koçyiğit’in söylediği türkülerden sonra halk meclisi üyesi bir kişi Pir Sultan Abdal şiirlerinden “Açılın Kapılar Şaha Gidelim” şiirini okudu. Şiirden sonra Gökhan isminde yerel sanatçı sahne alarak halaylarla programa devam edildi. Halaylar eşliğinde süren program saat 21.00’de sona erdi. Stantların kurulduğu 16.00’dan programın sonuna kadar 150 kişi civarında katılım oldu.

***

Halkın Örgütlü Gücü Yenilmez!

19 Haziran’da Armutlu Halk Meclisi komisyon üyeleri toplantı yaptı. Toplantıda pazar günü yapılacak Büyük Halk Meclisi toplantısı için ne yapabilecekleri, halkı nasıl katabilecekleri konuşuldu. Sonra bütün komisyon üyeleri kolektif bir şekilde Armutlu’nun yoksul kondularına afiş ve pankart asmaya çıktılar. Armutlu halkı bir kez daha örgütlü halkın ne olduğunu herkese gösterdi.

 

Her Zaman Direnenlerin Yanında Olacağız!

Devrimci İşçi Hareketi, Tekirdağ-Çerkezköy’de bulunan Amerikan şirketi EATON Sel Hortum Fabrikası işçilerinin başlattığı grevi desteklemek için direniş çadırlarını ziyaret etti.

17-18 Haziran günlerinde DİH liler grev çadırlarında direnen işçilerle birlikte oturdular. Ziyarette işçilerle sohbet ettiler; türküler söylediler. Senepa Stampa fabrikası önünde 150 gün direnen ve haklarını alarak işine geri dönen Salih Savaş da, EATON sel hortum işçilerine direnişini anlattı. Direnenlerin mutlaka kazanacağını anlattı…

Tekirdağ iline bağlı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Amerikan şirketi EATON Sel Hortum Fabrikası’nda 1 Ocak’tan itibaren Petrol-İş sendikası ile süren toplu sözleşme görüşmelerinde işçilerin talepleri karşılanmadığı için direniş başladı. Eaton sel hortum işçileri “410 TL brüt maaşa iyileştirme ve bütün sosyal hakların iyileştirilmesi, 2 yıllık sözleşme talebiyle grev yapıyorlar.

Toplam 2 bin işçi grev yapıyor. Gece de fabrikanın 3 kapısında çadır nöbeti tutuluyor.

 

Halkımızı, Gençlerimizi Uyuşturucuyla Zehirlemenize İzin Vermeyeceğiz

Okmeydanı Piyalepaşa mahallesi’nde 11 Haziran’da şüphelenilerek aranan bir kişi de bol miktarda uyuşturucu madde yakalandı. Yapılan sorgulamada, Okmeydanı’nda oturmadığını, ismini verdiği bir kişinin torbasını tuttuğunu, ilk defa yaptığını ve affedilmek istediğini anlattı. Bunun üzerine Halk Cepheliler, bu kişiyi Dikilitaş bölgesindeki kahvehanelerde teşhir ettiler. Torbacı mahallede görüldüğünde dikkatli olunması ve dükkânlara alınmaması yönünde halka bilgi verildi. Resmi çekilen torbacı ceza olarak halkın içinde tokatlanarak mahalleden kovuldu.

 

Umudun Yürüyüşünü Durduramayacaksınız!

Gazi Halk Cephesi Dersim’de ev baskınlarıyla ve adalet çadırına saldırıyla ilgili 21 Haziran’da açıklamada “Bir yeni güne daha şafak baskını ile başladık. Dersim’de derneğimiz ve halkımızın evleri basıldı; insanlarımız gözaltına alındı, işkenceden geçirildi. Çayan Mahallesi’nde çeteler eliyle saldıran, devrimcileri kurşunlatan, polisiyle her gün saldırılar örgütleyen, Adalet Çadırı’nı dozerlerle yıkmaya gelen AKP, korkularından kurtulamıyor. Yönetememe krizi derinleştikçe daha da saldırganlaşıyor. Saldırıların ilk hedefi her zamanki gibi devrimciler oluyor. Ne değişti? Seçimler oldu. ‘Barajlar aşıldı’. Peki, halkın yaşamında ne değişti? Yine yoksulluk, yine baskı, yine saldırılar… Değişen hiçbir şey yok! Biz bedeli ne olursa olsun direnmeye, doğru bildiğimiz yolda yürümeye, Devrim, Savaş, İktidar demeye devam edeceğiz. Halkımız AKP’nin saldırılarına karşı adalet mücadelemizi daha fazla sahiplenelim. Adalet çadırımızı, gözaltına alınan insanlarımızı, basılan derneklerimizi, sahiplenelim. Bu saldırılar Adalet mücadelemizi de devrim yürüyüşümüzü de durduramayacak” denildi.

 

Sivas Katliamının Sorumlusu DEVLETTİR!

Gazi Şehitleri Cemevi’nde 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı’nı anlatan seminer yapıldı.

22 Haziran günü yapılan seminerde devletin Alevilere yönelik politikasının baskı, asimilasyon, inkar ve katliamlar olduğu anlatıldı.Can Dündar’ın Sivas Belgeseli izlendikten sonra katliamın nasıl yapıldığı, devletin katliamı örgütlediği ve sorumlusu olduğu anlatıldı. Sivas Katliamı’nda hiçbir devlet görevlisinin yargılanmadığı, Adliye Saraylarından biz yoksullara adalet çıkmayacağının belirtildiği seminere 20 kişi katıldı.

 

2 Temmuz Şehitleri Ölümsüzdür

Armutlu Cem Evi İnşaatına 19 Haziran’da 4,5 metre Boyunda. “2 Temmuz Şehitleri Ölümsüzdür Hesabını Soracağız- Sarıyer Pir Sultan Abdal Derneği” imzalı pankart asıldı.

 

Gazi Mahallesi’nde Adalet Kampanyası Çerçevesinde Film Gösterimi Yapıldı

Gazi Mahallesi’nde her hafta yapılan adalet konulu film gösterimine bu hafta da devam edildi. 19 Haziran’da Tuncay Geyik Parkı’nda toplanan Gazi halkıyla beraber Kemal Sunal’ın “Davacı” filmi izlendi. Etkinliğe 45 kişi katıldı. Film gösterimi çalışmaları gündüz başladı. Başta filmin gösterileceği bölgedeki sokaklar olmak üzere, evler kapı kapı dolaşıldı; “Adalet İstiyoruz Alacağız” kampanyasının bildirileri dağıtıldı. Gazi halkı film gösterimine çağırıldı. Film gösterim saatine doğru park düzenlendi. Grup Yorum şarkıları çalındı. Kitle toplanınca kampanya hakkında bilgilendirme yapıldı. Adalet talebinin bu süreçteki önemi üzerine konuşuldu. Herkesin yaşadığı adaletsizliği anlatması istendi. Okulunu bırakıp çalışmak zorunda kalanlar, mezhep ayrımcılığı nedeniyle işten atılanlar, haklarında haksız yere dava açılanlar yaşadıkları adaletsizlikleri paylaştılar. Sonrasında adaletsizliklerin ancak adalet için mücadele etmekle son bulacağı, gerçek adaletin Halkın Adaleti olduğu üzerine konuşuldu. Şafaklar, Elifler, Bahtiyarlar selamlandı. Film gösterimine geçildi. Filmin bitiminde mahkemelerin adalet dağıtamayacağı, bunu halkın her kesiminin bildiği, önemli olanın adalet mücadelesini büyütmek olduğu üzerine konuşuldu. Bir dahaki film gösteriminin hangi parkta yapılacağı konusunda halktan önerilerin alınmasıyla program bitirildi.

 

Barış Önal’a Kalkan Elleri Kıracağız!

Devrimci İşçi Hareketi ve Sarıyer Belediyesi İşçi Meclisi Nurtepe – Çayan’da çeteciler tarafından vurulan Halkın Mühendis-Mimarları’ndan Barış Önal’ı 17 Haziran günü ziyaret ettiler. İşçiler Okmeydanı Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde ziyaret ettikleri Barış Önal’a geçmiş olsun dileklerinde bulunarak yanında olduklarını belirttiler. Sohbette çetelerin halkın düşmanı olduğunu ve halka-devrimcilere sıkılan kurşunların adaletsiz kalmayacağını söylediler.

 

Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur Teslim Alamayacaksınız!

Halk Cephesi Bahçelievler Pazar Pazarı’nda Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan devrimci tutsaklara yapılması beklenen sürgün ve sevk adı altındaki saldırı protesto edildi.

21 Haziran’daki eylemde devrimci tutsaklar sahiplenildi. Yürüyüş esnasında fark edilen AKP’nin katil po-lisleri halka teşhir edildi. Ajitasyon çekilerek; “bunlar Berkin’in, Hasan Ferit’in katilleri, uyuşturucu çetelerini koruyan kişiler, eli kanlı katiller, mahallemizde bu katilleri barındırmayacağız’’denildi.

 

Armutlu Halk Cephesi Mahkemeye Çağrı Afişi

22 Haziran günü Armutlu Halk Cephesi Hasan Ferit’in davası için Armutlu’ya 60 adet mahkemeye çağrı afişi yaptı. Hasan Ferit’in katillerinden hesap sormak için 13 Temmuz’da Kartal Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davaya halkımız davet edildi.

 

Ailelerle Dayanışmayı Kahvaltılarla Büyütüyoruz

Bursa Gemlik’te 14 Haziran’da Gemlikli ailelerle yemekte buluşuldu. Bursa’da 21 Haziran’da Bursalı aileler ve Halk Cepheliler dayanışma kahvaltısında buluştu. Süreç ve mücadeleye dair konuşmaların yapılmasıyla başlayan kahvaltı boyunca, uzun zamandır bir araya gelemeyen aileler bol bol sohbet ettiler. Kahvaltı sonrası Bursa’nın Grup Yorum halk korosundan 4 kişinin söylediği türkülerle program devam etti. Kahvaltıya 45 kişi katıldı.

 

Haber Alma Hakkımız Engellenemez!

Ankara’da 23 Hazira’da Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Mahkeme Salonu’nda, devrimci tutsakların yayın yasağına karşı başlattığı eylem nedeniyle açılan dava görüldü. Nisan ayında Sincan Kadın Hapishanesi yönetimi keyfi bir şekilde Yürüyüş dergisinde cezalandırılan savcı Selim Kiraz’ın resimlerinden dolayı, tutsaklara Yürüyüş ve Tavır dergilerini toplatması olmadığı halde vermeyerek hukuksuz bir karara imza atmıştı. Bu keyfi karar nedeniyle kadın özgür tutsaklar hapishanede kapı döverek ve sayım yaptırmayarak kararı protesto ettiler. Hapishane yönetimi yüzlerce gardiyanla kadın tutsaklara   işkence yaptı.

Tutsaklar da bu saldırılar karşısında geri adım atmayarak eylemlerine devam ettiler. Sonuçta bu irade savaşını tutsaklar kazanarak dergileri kendilerine verildi. Fakat hapishane yönetimi hazımsızlığını tutsaklar hakkında soruşturma açarak gösterdi.

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Mahkeme Salonu’na getirilen tutsaklar kendilerini desteklemeye gelen yoldaşlarıyla hasret giderdikten sonra ortak savunma yaptılar.

Mahkemeye Çağrı: 2 Temmuz’da saat 10.00’da Sincan Ceza İnfaz Kurumları Mahkeme Salonu’nda kadın özgür tutsaklarımızın mahkemesi var, tüm halkımızı evlatlarımızı sahiplenmeye çağırıyoruz.

ANKARA TAYAD

 

Mühendis Mimarlar Forumda Sorunlarını Tartıştı!

Mühendis Mimarlar 14 Haziran’da Halkın Mühendis Mimarları tarafından düzenlenen Piknik/Forum programında bir araya geldi. İstanbul Bentlerde yapılan Piknik/Forum Halkın Mühendislerinin “Hoşgeldiniz” konuşmasından sonra kahvaltı ile başladı.

Forumda mühendis mimarların sorunları, mesleki sorunları, halkın sorunları ve ülkenin sorunlar tartışılarak bu sorunlara karşı hangi zeminde nasıl bir mücadele yapılacağı dile getirildi. Bu tartışmalarla mühendis mimarların örgütsüz olduğu ön plana çıktı. Mühendis mimarların örgütsüzlüğünün “Mühendis Mimar Meclisleri” ile aşılacağının vurgulandığı programda mühendis mimar meclislerinin nasıl oluşturulacağı, işleyişinin nasıl olacağı konusu üzerinde; katılan mühendis mimarlar söz alarak düşüncelerini söylediler. Halkın mühendis mimarlarının “Halk İçin Mühendis Mimarlık” projelerinin de anlatıldığı forumda; mühendis mimarların ve halkın örgütlenmesinde bu projelerin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesinin önemli olduğu vurgulandı. Çok sayıda mühendis mimarın söz alarak, soru sorarak, düşüncelerini söyleyerek canlı geçen forum daha çok mühendis mimarı bir araya getirmek ve sorunlarımızı daha geniş bir ortamda tartıştırmak için en yakın zamanda bir forum daha yapılması kararı alındı. İki saat süren forum bu kurultayın çalışmalarının yürütülmesi için 5 kişilik bir komite kurulmasıyla bitirildi. Forumdan sonra hep birlikte öğlen yemeği yendi. Halkın Mühendis Mimarları’nın stant ve görsel olarak resim sergisi açtığı Piknik/Foruma 70 kişi katıldı. Voleybolun oynandığı, müzik ve halayların çekildiği Piknik/Forum daha sonra bitirildi.

 

Steve Kaczynski SERBEST BIRAKILSIN!

Ankara’da TAYAD’lı Aileler enternasyonalist Devrimci Steve Kazcynski’nin serbest bırakılması için 20 Haziran’da Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması düzenledi. “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur, Steve Kazcynski Serbest Bırakılsın” sloganları atıldı. TAYAD adına Mehmet Yılmaz’ın okuduğu açıklamada : “Steve yıllarca bize, dil, ülke ayrımı yapmadan idealleri için nasıl savaşılacağını gösterdi. 5-6 dil biliyor Steve. Ve yıllardır Eyüp Baş Uluslararası Emperyalist Saldırganlığa Karşı Halkların Birliği Sempozyumları’nda emek verir, çevirmenlik yapar, toplantılara katılır, küçük büyük her işin bir yerinden tutar. Bu sene yeni gelmişti İstanbul’a. Yakında olacak olan sempozyumumuzun hazırlıklarına yardım edecekti. Fakat faşizm onu öyle bir zamanda buldu ki, tam da komplolarına, çizdikleri senaryoya bir karakter arıyordu. Bu kez Steve’i bulmuşlardı. Yalanlarının, komplo teorilerinin hedefi bu kez Steve oldu. Bizler Ankara TAYAD’lı Aileler olarak yoldaşımız Steve Kazcynski’nin yanındayız” dedi. 30 kişinin katıldığı açıklama sloganlarla sona erdi.

 

Bu Ülkede Adalet Yok, Adalet İstiyoruz Alacağız!

Evlatlarımızın Tecrit İçinde Tecrit Yaşamalarına İzin vermeyeceğiz!

Cam Kafes ve Kameralar Kaldırılsın!

TAYAD’lı Aileler evlatlarının sesini dışarıya taşımaya devam ediyor. 15 Haziran’da AKP önünde eylem yaptılar. Basın açılamasına 9 kişi katıldı. Açıklama sloganlarla başladı daha sonra yapılan açıklamada, “F tipi hücrelerin açıldığı 2000 yılından bu yana evlatlarımıza tecritin her türlüsü uygulandı. Bugün ise tecrit saldırısı cam fanustan avukat görüş kabinleri ve 24 saat kamera ile gözetleme şeklinde sürmektedir. Evlatlarımız bundan önceki saldırılarınızı nasıl boşa çıkardılarsa, cam kafes ve 24 saat kamera ile gözetleme saldırılarınızı da öyle boşa çıkaracaklardır. Dost da düşman da evlatlarımızı ve onların dışarıdaki sesi soluğu olan biz TAYAD’lı Aileleri iyi tanır. Tarih hiçbir zulüm karşısında sessiz kaldığımıza tanık olmamıştır. Bu saldırılarla yetinmeyen AKP iktidarı, Bakırköy Hapishanesi’ndeki kadın evlatlarımızı zorla Silivri Hapishanesi’ne sürgün sevk etmeye çalışmaktadır. Bakırköy Hapishanesi’nin arazisi AKP iktidarının yalakası olan işadamı Ali Ağaoğlu’na satılmıştır. Hangi çıkarlar doğrultusunda bu satışın gerçekleştiğini bilmiyoruz; fakat şu bir gerçek ki evlatlarımız Ali Ağaoğlu’nun kar ve rant hırsı dolayısıyla şehir dışına sürülmeye çalışılmaktadır.” denildi. Açıklamada “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!”, “Sürgün Sevklere Son!” , “Kamera İşkencesine Son!” sloganları atıldı.

Bahçelievler: Mahallede 21 Haziran günü Bakırköy Kadın Hapishanesi’ndeki tutsaklarla ilgili yapılacak yürüyüş için, 19 Haziran’da Pazar Pazarı’nda yaklaşık 100 adet bildiri dağıtıldı.

 

Halk Savaşçısı Şafak Yayla’nın       Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Halk Savaşçısı Şafak Yayla’nın mezarı ve ailesi 23 Haziran’da ziyaret edildi. Ziyarete giden aileleri ve Gülsuyu Gülensu Halk Cephelileri Şafak’ın ailesi sevgiyle karşıladı. Aile ile sohbet edildikten sonra Şafak Yayla’nın mezarı ziyaret edildi. Mezardan toprak ve fide İstanbul’a getirildi.

 

301 Madenciyi Unutmadık Hesabını Soracağız!

Soma Katliamı Davası’nın ikinci duruşması 15 Haziran’da Akhisar Adliyesi’nde başladı. Dava öncesi maden işçileri 13-14 Haziran günlerinde Kınık’ın Arpaseki, Köseler ve Taştepe köylerini gün boyunca gezerek köylerde bulunan madenci ailelerini davaya davet ettiler. Madenci ailelerinin avukatları, tutuklu ve işveren konumundaki sanıklarla, iş güvenliğinden sorumlu diğer işçi sanıkların avukatlarının aynı olmasının menfaat çatışmasına sebep olduğunu daha önce dile getirmişlerdi. Ailelerin avukatları yargılamanın bu şekilde devam etmesi halinde sanıklar arasında işbirliği olacağını, sorumlu işverenlerin korunacağını belirttiler. Mahkeme heyeti bu durumu değerlendirerek sanık avukatlarına müdafiliğini yaptığı sanıklar arasında menfaat çatışması olduğunu ve tek bir sanığı savunmaları gerektiğini iletti. Bunun üzerine avukatlar ve sanıklar mahkemeden ek süre talep etti. Mahkeme duruşmayı ‘Sanıklara müdafilik hususunda beyanda bulunmaları’ gerekçesiyle ek süre taleplerini kabul ederek duruşmayı 16 Haziran’a erteledi. Davanın ikinci günü olan 16 Haziran sabahı Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği işçileri davaya toplu olarak katılım sağladılar. Akhisar tren garından adliyeye kadar kortejler halinde sendikalar, derneklerle birlikte yürüdüler. Duruşma 18 Ağustosa ertelendi.

 

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.