Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu Haberler

Toplu Haberler
Son Güncellenme : 05 Tem 2015 13:37

Penye Atölyemizi Kurduk
Halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. Diren Kazova Kooperatifi bünyesinde kurulan penye atölyesinde aramıza katılan Mikail ve Şirin arkadaşlarla üretime başladık.
Bu daha başlangıç mücadeleye devam…
Diren Kazova Kooperatifi
1 Temmuz 2015
*
Asi Gazetesi Evvel Temmuz Festivali Çalışmalarına Başladı
Hatay’da, Evvel Temmuz Halk Festivalinin çalışmaları için 28 Haziran’da Asi Gazetesinde kahvaltıda buluşuldu. Kahvaltının ardından, Festivalin duyurusunu yapmak için afiş, bildiri dağıtımı, masa açma, anons araçlarıyla köyleri gezme programları konuşuldu. Tüm baskı ve yasaklamalara rağmen direnmek, birlikte hareket etmek ve özellikle ısrar etmek her zaman için kazanım sağladığı anlatıldı.

*

Halk Savaşçısı Fırat Özçelik Halk Düşmanlarını  Yargıladı!
Halk Kurtuluş Savaşçısı Fırat Özçelik’in, Çağlayan Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 25 Haziran’da ilk duruşması görüldü. Duruşma halk kurtuluş savaşçısının hazırlamış olduğu 44 sayfalık savunmayla başladı. Fırat Özçelik mahkemeye girdiğinde TAYAD’lı Aileler ayağa kalkarak, zafer işaretleri yaparak evlatlarını selamladılar. Halk savaşçısının üzerine giydiği tişörtün arkasında, Selam Olsun Şafak, Bahtiyar, Elif’e yazarken ön kısmında Berkin Elvan’ın resmi olduğu gözlendi. Fırat Özçelik okuduğu savunmada emperyalizmin dünyayı kan gölüne çevirmesi, Ortadoğu halklarının katliamlara uğratılması, ülke topraklarının Amerika’nın çiftliği haline getirilmesi, Suriye’deki savaş, Haziran Ayaklanması’nda katledilen halk çocukları gibi pek çok konudan söz etti.  Fırat Özçelik savunmasında Bağcılar’dan Dersim dağlarına bayrağın her yerde dalgalandığını, onlarca kuşatma altında, binlerce merminin üzerlerine yağmur gibi yağarken, kanlarıyla duvarlara Devrimci Sol yazan şehitlerin yol gösterici olduğunu söyledi. Ülkemizde Marksizm-Leninizm, ışığında devrimi yapacak tek partinin DHKP-C olacağını vurguladı. Kızıldere’nin Cepheliler ’in doğum yeri olduğu her Cepheli’nin kerpiç evin çatısında Mahir’in haykırdığı “Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik” şiarını 45 yıldır sürdürdüğünü, Mahir’in bıraktığı mirası Dayı’yla devam ettirdiklerini söyledi. Mahkeme başkanı halk savaşçısının, üst üste katil Tayyip demesinden rahatsızlık duyarak susturmaya çalıştı. Halk savaşçısı ise “vur emrini ben verdim diyen birine katil denir, eğer dava açacaksanız açabilirsiniz” diyerek savunmasını okumaya devam etti.
TAYAD’lılar Fırat Özçelik’i selamlarıyla uğurlandıktan sonra, basın açıklaması yapmak üzere C kapısı önüne indiler. TAYAD’lılar ve Liseli Dev-Gençliler polisin saldırısına uğradılar.

*

Kürt Halkımıza Sıkılan Kurşunların, Dövülen Kadınlarımızın, Çocuklarımızın Hesabını Soracağız
Roboski’de 29 Haziran’da köye yığınak yapan askerlere, halkın tepki göstermesi üzerine askerler halka ateş açtı. Askerler açtıkları ateşle köylünün 4 katırını katletti. Halk Cephesi 30 Haziran’da bununla ilgili yaptığı açıklamada; “Saldırılarını durdurmak bilmeyen devlet, evlere kadar girip kadınlarımıza işkence yaptı, çocuklarımızı gözaltına aldı. Açılan ateş halkı katletmek için açılmıştır. Bundan önce yine kaçakçılığı engellemek bahanesiyle halkın üzerine havadan ateş açarak ve bombalar yağdırarak 34 insanımızı katletmişti ve bu katliamın hesabını hala vermemişlerdir. Roboski’de halka saldıran devlettir. Devlet Kürt halkımıza on yılların sınıf kiniyle saldırıyor. Halka düşman bir devlet var karşımızda ve halk düşmanı devlet, nasıl halka karşı her gün daha çok silahlanıyorsa, buna karşı durabilmenin tek yolu da direnmek ve savaşı yükseltmektir. Katledilen halkımızın hesabını soracağız” dedi.

Evimizi Yıkmaya Gelenleri Mahallemize Sokmayacağız!
Armutlu’da Büyükşehir Belediyesine ait zabıta aracının 24 Haziran günü mahallede turladığını gören halk, sokak sokak zabıta aracını aramaya çıktı.10 kişilik kalabalık, zabıta aracını son durakta park halinde yakaladılar. Taş ve şişe toplayan halk, aracın camlarına kapılarına vurmaya başladı. Daha sonra Armutlu halkı olarak yapılan açıklamada: “Evimizi, mahallemizi yıkmak isteyen ve onlara yardım eden hiç kimseyi, bu mahallede barındırmayacağız. Sokmayacağız mahallemize! Tertemiz mahallemizi düzenin yoz politikalarıyla kirletmenize izin vermeyeceğiz, mahallemizi rantçılara ve onların köpeklerine teslim etmeyeceğiz.” denildi. Sabaha karşı zabıtalar aracı gizli gizli kaçırdılar.

*

2 Temmuz Şehitlerimizi Unutmadık, Unutturmayacağız!
2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Oteli’nde katledilen 35 insanımız için birçok yerde katliamı lanetleyen yürüyüşler düzenlendi.

İSTANBUL
Armutlu:
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Armutlu şubesi tarafından 30 Haziran’da Sivas Katliamı’nın hesabını sormak için, Armutlu’da 150 kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.
Yürüyüşün sonunda Sivas şiiri okundu ve 1 Temmuz akşamı Sivas’a gidilmek için otobüslerle yola çıkalacağı söylenerek herkes Sivas’a çağrıldı.

Gazi:
Gazi Mahallesi’nde Sivas Katliamı’nı anmak için Gazi Eski Karakol’dan başlayan bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüş esnasında katılım devam ediyordu ve 400 kişiden fazla bir katılım oldu. Son olarak Gazi Özgürlükler Derneği’nin önüne gelinerek açıklama okundu. Açıklama “Pir Sultanlar gibi dövüşerek, Madımak’takiler gibi ölüme meydan okuyarak, Gazi halkı gibi direnerek zulmün üstüne yürüyelim.” sözleriyle son bulurken, eylem ise Sivas’a ve Çorum’a Çarşamba akşamı hareket edileceği çağrısıyla son buldu.

Çayan:
Çayan Halk Meclisi 30 Haziran’da Sivas Katliamı’nı protesto etmek ve katledilenleri anmak için yürüyüş yaptı. Sokullu Caddesi’nden Güzeltepe Meydanı’na yapılan yürüşte Sivas katliamının sorumlusu faşist devlet olduğuna vurgu yapıldı. Yol boyunca çekilen ajitasyonlarla Halk Cephesi’nin başlattığı adalet kampanyasının duyurusu yapıldı. Sivas Katliamı’nın hesabını sormak için kampanyaya destek olmanın, direniş çadırlarını ziyaret etmenin, eylemlere katılmanın önemi vurgulandı.

Bahçelievler:
Bahçelievler Halk Cephesi 30 Haziran’da günü Yenibosna Pazar Pazarı’nda Sivas Katliamı’nın anması yapıldı. Halka, “22 yıl önce Sivas Madımak Oteli’nde 35 insan diri diri gerici faşistler tarafından yakılarak katledildi. Sivas Katliamı’ndan katledilen 35 insanımızın hesabını soracağız” anlatıldı. “2 Temmuz Şehitleri Ölümsüzdür! Sivas’ın Hesabını Soracağız!” sloganları atıldı.

1 Mayıs:
2 Temmuz Madımak Şehitleri için 1 Mayıs Halk Cephesi, 70 kişinin katılmış olduğu, meşaleli yürüyüş öncesi çağrı bildirileri dağıtarak, 30 ozalit astı. Ayrıca  “Hasan Ferit İçin Adalet İstiyoruz!” ozalitlerinden 15 adet mahallenin çeşitli bölgelerine asıtı. Yürüyüş karakol durağında başlayıp cadde üzerinde devam etti. Sesli çağrıyla başlayan yürüyüş karakol durağına doğru devam etti. atılan sloganlarla da adalet kapmanyası vurgulandı.

Altınşehir:
30 Haziran akşamı Altınşehir Şahintepe’de Sivas Katliamı, 40 kişinin katıldığı, meşaleli yürüyüşle protesto edildi. Cemevi sokağının ardından ana caddeye çıkılarak Cumartesi Pazarı girişine gelinerek basın açıklaması okundu. Açıklamada, AKP’nin katliamın devamcısı olduğu, adaletin ancak halkın örgütlü gücüyle geleceği, vurgulandı.

Hasan Ferit İçin Adalet İstiyoruz!
Gülsuyu ve Gülensu Halk Cephesi, 1 temmuz günü Hasan Ferit için adalet için “süresiz açlık grevi çadırı” kuracağını açıkladı.
Çadıra çağrı için 20 adet ozalit asıldı.

*

Baskılar Saldırılar Karşısında Geri Adım Atmadık!

Antalya’nın Elmalı Köyü’nde düzenlenen Abdal Musa Şenliklerinde Halk Cephesi 24-25-26-27 Haziran’da stant açtı. Stantta “Berkin Elvan’ın Katilleri Cezalandırılsın Adalet İstiyoruz”, “Hasan Ferit Gedik Ölümsüzdür” pankartlarını astı.

Halk Cephelilerin stant açmasından rahatsız olan Abdal Musa dernek yönetimi Cephelileri çalışmalarından rahatsız olduklarını söylediler. Cephelilerden belediye başkanı gelirse onu protesto etmemelerini istediler.

Halk Cepheliler ise “elinizden geleni yapın biz yine aynı şekilde işbirlikçileri protesto ederiz, bizi de hiç kimse buradan çıkartamaz” şeklinde cevap verdiler.

Sonrasında dernek yönetiminin polisle toplantı halinde olduğu görüldü. Cephelilerin kararlılığını gören halk düşmanı katil polis bu kez sivil faşistleri yönlendirdi. 27 Haziran’da pankartın üzerini kapatan esnafa durumu anlatan Mehmet Ali Uğurlu esnafın saldırısına uğradı. Halk Cepheliler saldırılar karşısında “geri adım atmayız. Ölürüz de asla diz çökmeyiz sizin önünüzde. Berkin Elvan pankartını kimsenin indirmeye gücü yetmez” dedi. Bunun üzerineHalk Cephelilere 50-60 kişilik sivil faşist grup saldırdı.

Saldırı sonrasında Mehmet Ali Uğurlu ve Muhammet Demir çeşitli yerlerinden yararlandı. Linç saldırıları, tehditler karşısında stant kaldırılmadı. Çevredeki insanlara saldırıları teşhir eden Cepheliler yaptığı açıklamada: “Düzenle uzlaşan Abdal Musa Kültür ve Dayanışma Derneği bizi şenlikten atmanın peşindeydi. Düzeni temsil eden işbirlikçiler rahat gelsin halkı kandırsın diye. Bizler bir dost sofrasında bir de harman dalında diz kırarız. Zalimin karşısında asla diz çökmeyiz. Biz gelecek yıl yine şenlikte olacağız, bize gücünüz yetmez.” dediler.

*
Hasan Biber’in Kötüleşen Sağlık Durumunun Sorumlusu Emperyalizmdir!

İkitelli Halk Cephesi 25 Haziran’da bir açıklama yaparak, Yunanistan’da tutsak olan halk savaşçısı Hasan Biber’in kötüleşen sağlık durumuna vurgu yaptı.

Faşist Türkiye’ye iadesi istendiğinde buna karşı da direnmiş ve ölüm orucu eylemi gerçekleştirmiştir. Bu süreçte rahatsızlıklara yakanlandığı için tedavisinde steril olmayan iğneler kullanılmıştı ve Hepatit-B hastalığına yakalanmıştı. Şuan tedavi hakkı engellenmektedir ve hastaneye gidiş gelişlerinde onursuz arama dayatılmaktadır. Hasan BİBER bunu kabul etmediği için tedavisi engellenmektedir.

Ayrıca, 24 Haziran’da İkitelli Özgürlükler Derneği’nde bir araya gelen Halk Cepheliler destek ve dayanışma için Hasan BİBER’e topluca kart yazdı. İkitelli Halk Cephesi yoldaşlığın güzelliğini paylaştı. 10 adet kart yazıldı.
*
Tutsaklarımızın Haklarını Gasp Etmenize İzin Vermeyeceğiz

TAYAD’lı Aileler Kırıklar 2 No’lu F Tipinde yapılan hak gasplarıyla ilgili 27 Haziran’da açıklama yaptılar. Açıklamada: “Hapishanelerde her gün yeni haberler almaya devam ediyoruz. Çocuklarımız devletin bu saldırıları karşısında direnmeye devam ediyorlar. Bizler de TAYAD’lı Aileler olarak tutsaklarımızın yaşadığı bu hak gasplarını tüm halkımıza duyurmaya devam edeceğiz.” dediler.

TAYAD’lı Aileler Kırıklar 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’ndeki tutsakların yaşadıkları saldırıları anlattılar. Açıklamada “tutsakların havalandırmalarına takılmak istenen kameraları kırarak direndikleri için hastanelik edildikleri; Ozan Oğuz’un gardiyanlar tarafından dövülerek hastaneye kaldırıldığı, Cengiz Karakaş’ın hücresinin camlarının takılmayarak soğukta bırakıldığı; Ümit İlter’in ise haftalık telefon görüşmesinin yarıda kesildiği” belirtildi.
*

DÜZELTME:
Dergimizin 475. sayısında, Savaşıyoruz Savaştırıyoruz -2 başlıklı yazının, 4. sayfasında 5. maddede “Ekonomik bağımlılığı olmayan bir ülkenin askeri ve siyasi bağımsızlığı da söz konusu olamaz… ” şeklinde yanlış yayınlanmış… Doğrusu “Ekonomik bağımsızlığı olmayan…” şeklinde olacaktır.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.