Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Liseliyiz Biz

Liseliyiz Biz
Son Güncellenme : 20 Ağu 2016 19:10

LİSELERDE AJİTASYON, PROPAGANDA VE ÖRGÜTLENME ÜZERİNE

– Örgütlenme olmadan ajitasyon ve propagandanın suya yazılmış yazı misali, etkisi bir anda kaybolacağı gibi, ajitasyon propaganda olmadan da örgütlenmenin zeminini ve ilişkilerini yaratmak imkansızdır. Bu nedenle ajitasyon propagandanın tamamlayıcısı örgütlenme, örgütlenmenin tamamlayıcısı ise daha ileri düzeyde ve daha yaygın ajitasyon ve propaganda olmak durumundadır.

– Sivil toplum örgütleri kitleleri örgütlememe, var olan örgütleri işlevsizleştirme ve dağıtma konusunda son derece kararlıdırlar. Bütün çalışma biçimleri, programları, ideolojik-siyasi anlayışları buna yöneliktir. Bu, sivil toplum örgütlerinin, emperyalizmin ve işbirlikçilerinin birer maşası olduklarını gösteren en önemli şeydir.

 

AJİTASYON VE PROPAGANDAYA YAKLAŞIMDA BAZI YANLIŞ ANLAYIŞLARI DÜZELTMELİYİZ

– Bu konuda en yaygın zaaflı anlayış, her şeyi silahlı mücadelenin belirleyeceği anlayışıdır. Bu anlayış silahlar patladığında kitlelerin kendiliğinden saflara akacağını hayal etmektedir.

– Bu konuda düşülen ikinci yanlış ise, her alanda , her durumda, basma kalıp, alışılmış bir ajitasyon ve propagandaya baş vurmaktır. Oysa ajitasyon propaganda alanın, birimin özgün yapısını, tarihi, sınıfsal, sosyal özelliklerine ve daha da önemlisi somut, elle tutulur, kitlelerin canlı olarak yaşadığı, tartıştığı gerçeklere uyarlanmadan başarılı sonuç alınamaz.

– Üçüncü yanlış, ajitasyon ve propagandada kitlelerin ileri kesimlerini kriter almaktır. Daha çok onların anlayacağı, onların sorun ve taleplerini baz alan bir muhtevada ajitasyon ve propaganda yapmaktır. Oysa ajitasyon ve propagandada baz alınması gereken kitlelerin geri kesimleridir. Sıradan dediğimiz kesimlerdir.

– Örneğin kitleler birçok konuda devrimcilere ve devrimcilerin düşüncelerine karşı şartlanma içindedir. Ön yargılarla donatılmıştır. Oligarşinin yoğun olarak yürüttüğü karşı propagandanın etkisi altındadırlar. Bu nedenle bizim ajitasyon ve propagandamıza karşı çoğunlukla savunmaya geçerler. Amiyane tabirle savunma kalkanlarını çalıştırırlar. Ajitasyon propagandamızın etkili olmasını istiyorsak öncelikle bu savunma kalkanlarının ortadan kaldırılmasını sağlamalıyız. Aksi taktirde bırakalım etki yaratmayı kitlelerle düzgün bir iletişim dahi kuramayız.

– Öncelikle hiç unutmamamız gereken şey; ajitasyon ve propagandadaki amacımızdır. Ajitasyon ve propagandada amaç daima, kitlelerin duygu ve düşüncelerini kazanmak, bilinçlendirmek, örgütlü mücadeleye katmak ve eyleme katmaktır.

– Bu nedenle planladığımız her hangi bir eylemi gerçekleştirirken, kitleleri buna katmaya çalışırken temel aracımız ajitasyon olmalıdır. Yani kitlelerin ağırlıklı duygularına hitap edilmelidir. Propaganda ise düşünceye hitap etmektir. Kitlelerin düşüncelerini istediğimiz doğrultuda değiştirmektir.


 

YOKSULLUĞUN MATBAASI

BU HAFTA DUVARLARA NE YAZALIM:

Adalet isteyen liseli Eda, Neslihan, Seda’ya

ÖZGÜRLÜK! LİSELİ DEV-GENÇ


 

Değerlerin paçozlaştırıldığı, sevginin mezbeleleştirildiği bir lümpen ve ekran kültürü içinde debelenip duruyor sevgi… Sıradanlığın  kaba saba düşüncelerle desteklendiği bir sevgi aşk anlayışı sokuluyor bizim de yaşımımımıza…

BEYNİMİZE, YAŞAMIMIZA SOKULAN SEVGİ DEĞİLSE, SEVGİ NEDİR?

BAKIN ATEŞİ ÇALMAK KİTABINDA MARX NE DEMİŞ:

“Sevgi yalnız bir insana bağlılık değildir. Bir tutumdur. Kişinin yalnız bir sevgi nesnesine değil, bütünüyle dünyaya bağlılığını gösteren bir kişilik yapısıdır. Kişi yalnız tek bir kimseyi seviyor, başka her şeye karşı ilgisiz kalıyorsa sevgisi sevgi değil, genişletilmiş bencilliktir.”


 

LİSELİLERİN KAZANMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

-Liselierin öfkesi düzene yönelmelidir

-Liseliler gerçeği kavramalıdır.

-Liseliler düşünen, sorgulayan, araştıran olmalıdır.

-Kitap okuma alışkanlığı kazanmalıdır.

-Var olan savaşın öncüleri olmalıdır.

-Liselilerin ufku dar olamamalıdır.

-Liseliler, halktan, onun mücadelesinden kopuk olmamalıdır.

-Dev-Genç’li olmanın gururunu yaşamalıdır.

-Liseliler militan olmalıdır.

-Liseliler asla tembel olmamalı, emekçi olmalıdır.

-Disiplinli olmalıdır.

-İnsiyatifli ve kendine güvenli olmalıdır.

-Duygularla değil, mücadelenin ihtiyaçlarına göre düşünen olmalıdır.

-Liseliler yaptıklarıyla yetinmemelidir.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.