Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Sokak Temsilcilerimizi Seçiyoruz

Sokak Temsilcilerimizi Seçiyoruz
Son Güncellenme : 20 Ağu 2016 19:55

Gazi Halk Meclisi 11 Ağustos’ta Sekizevler bölgesi Veysel Beysülen parkında haftalık toplantısını düzenledi. Bu haftaki toplantının konusu bir süredir plakasız bir şekilde dolaşan bir arabanın sabahın ilk saatlerinde işine ekmeğini kazanmaya giden emekçi genç kadınlara sözlü istismarda bulunması oldu. Söz alan bir mahalle sakini: “Bu konu ciddi bir meseledir, biz burada daha kalabalık olmalıyız, birliğimizi ve beraberliğimizi böyle sapkınlara gösterip kulaklarına kar suyunu kaçırmalıyız” dedi. Ardından söz alan başka biri ise; “Burada 50 kişiyiz, burada bulunan herkes pazartesi (15 ağustos) günü yapılacak olan toplantıya kendi binasındakilerini sağındaki solundaki komşularını da getirmek gibi hedefli bir çalışma yapmalı, ben kendi şahsıma böyle bir çalışma yapacağım” dedi.
Ayrıca yüksek sesle gezen arabalardan çok muzdarip olduklarını dile getirenlerin olmasıyla da bu arabalara nasıl müdahale edileceği ve müdahale edecek insanların bu kişilere nasıl davranacağı konuşuldu. 15 Ağustos Pazartesi günü yine aynı yerde daha kitlesel olarak sokak temsilcilerinin belirlenmesi için toplantı yapma kararı alındı. Bu kararın ardından toplantı bitirildi. Toplantı 1 saat sürdü. 60 kişi katıldı.

Birlikte Bir Çok Sorunun Üstesinden Geliyoruz  Geleceğiz
Gazi Halk Meclisi Veysel Beysülen Parkı’nda 15 Ağustos’ta haftalık toplantısını yaptı. Ardından geçen hafta ki toplantıda konuşulduğu üzere “sokak temsilcilerinin” belirlenmesine geçildi. 1279/1 sokakta iki kişiden oluşan bir temsilci komitesi kuruldu. Ortak karar ile belirlenen temsilcilerin görevleri yetkileri konuşuldu. 20 Ağustos’ta sadece bu sokakta oturanların katılacağı bir film izleme programı konuldu. Fikir alışverişlerinin karşılıklı yürütüldüğü toplantı sonucunda 1473 sokakta da bu çalışmaların yapılması gerektiği kararlaştırıldı. Ardından bu sokakta bulunan Zübeyde Hanım İ.Ö.O karşısında bulunan parkta kitlesel bir tanışma toplantısı yapma kararı alındı. Kararın ardından bu çalışmayı yapacak bir komite kuruldu. Bu komitede o sokakta ikamet eden insanlardan oluşturuldu. Kitle çalışması yapacak komitenin aldığı karar 200 tane çağrı niteliğinde bildiri hazırlayıp, bunları 1473 sokakta ki insanlara ulaştırıp 20 Ağustos’ta yapılacak toplantıya halkı katmak kararlaştırıldı. Ayrıca tüm bu konuşmalar sürerken toplantı yapılan parkta “Veysel Beysülen Parkı” yazan duvar yazısının solması sonucunda duvar yazısı kırmızı punto üzerine sarı yazı ile tekrardan revize edilmiştir. Son olarak Gazi Halk Meclisi’nin yapacağı sünnet şöleni hakkında bilgi verildi. Belirlenen sokak temsilcilerine sokaklarında bildikleri yoksul halk çocuklarını eğer sünnet olmamışlarsa sünnet edilebileceği, bunun içinde bir çalışma yapmaları istendi. Toplantıya 45 kişi katıldı.


Düzenin Yalan ve Çarpıtmalarına Karşı Film Günleri Devam Ediyor
İstanbul Gazi Mahallesi’nde Gazi Halk Meclisi her hafta olduğu gibi film günleri programını hayata geçirdi. 11 Ağustos’ta Son Durak Bölgesi Hakan Kasa Parkı’nda “Sultan” filminin gösterimi yapıldı. Filmi izlemeye gelen halka, ailelerin yapmış olduğu poğaça ve börek ikramı yapıldı. Filmin ardından yapılan yorumlarda ve konuşmalarda bu süreçlerde birlik ve beraberliğin vurgusu yapıldı. Ayrıca hapishaneler sürecine değinilerek bir sonraki hafta “F Tipi Film” filminin gösterimi yapılmasının kararı alınarak 100 kişinin katıldığı program sonlandırıldı.
Elazığ Liseli Dev-Genç’liler 10 Ağustos’ta bir araya gelerek “3 İDİOTS” filmini izledi. Filmin ardından ikramların yansıra film hakkında görüşler ve değerlendirmeler yapıldı. Gösterime 4 liseli katıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.