Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu Haberler

Toplu Haberler
Son Güncellenme : 20 Ağu 2016 21:23

Adalet Talebimiz Kararlıkla Devam Ediyor

 Ankara Adalet İçin Açlık Grevi Günlüğü

  1. Gün – 11 Ağustos:

Gazetelerimizi okuyarak başladık güne. Bugünkü çalışmamızın konusu Bir Ömür Boyu Devrimcilik…  Sonrasında Özgür Kadın Tutsaklarımıza Sincan ve Gebze Hapishanesine iki ayrı Fax yolladık. Bugün Önderimiz, Dayımızın ölüm yıldönümü olması sebebiyle bir anma düzenledik.  Bir konuşmayla başladık anmaya. Türkiye Devrimci Hareketinin Önderinin ölüm yıldönümü olduğunu anlattık halkımıza. Ve daha sonrasında dayımızın şahsında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunduk.

  1. Gün: Açlık grevimize bugünden itibaren İdilcan Kültür Merkezinde devam ediyoruz. Bir hayat boyu devrimcilik üzerine yazıyı okuyup üzerine konuşuyoruz. Sormuyoruz… Sonrasında gelen misafirlerimizle sohbet edip kitap okuduk. Akşam Tekmezar parkında masa açıp bildirilerimizi dağıttık masamıza gelen halkımızla sohbet ettik.
  2. Gün: Her zamanki gibi sabah temizlikten sonra günlük gazeteleri okuduk. Yürüyüş dergisi’in 534. sayısında bulunan başyazı okunduktan sonra orada bulunan 4 kişi ile değerlendirdik. TAYAD’lı bir abimiz bugün 1 günlük destek açlık grevi yaptı.
  3. Gün: Bugün açlık grevimizin 50. günü genel temizlikle başladık güne sonrasında günlük gazeteleri okuduk. Yürüyüş dergisinin 534. sayısından “10 soruda Leninizm” yazısını okuduk ve üzerine konuştuk çalışmaya 4 kişi katıldı.
  4. Gün: Bugün açlık grevimizin 51. günü. Bugün Gökçe Şahin Halk sahnesinin temizliği ile başladık güne, sonrasında günlük gazeteleri okuduk. Yürüyüş dergisinin 534. sayısından “Öğretmenimiz”, “Dayı diyor ki”, “Savaş ve Biz”, ve “Tarih Cephelilere Diyor ki” yazılarını okuduk ve üzerine konuştuk.

 

Adalet Ekmek, Su Gibi Bir İhtiyaçtır Kazanmak İçin Emeğimizi ve
Sabrımızı Her Daim Vereceğiz

Ankara Mamak Natayolu Tekmezar Parkı’nda 11-12-13 Ağustos tarihlerinde ‘Adalet İçin Açlık Grevindeyiz’ kampanyası için masa açıldı. Masada tutsak ürünleri, Yürüyüş ve Tavır dergileri sergilendi. Ankara Dev-Genç’liler ise ‘Devrimci Tutsaklar Teslim Alınamaz/ Dev-Genç’ imzalı pankart astı. 3 gün boyunca 17.00-22.00 arası açık kalan masaya halkın ilgisi yoğundu.

Masanın ilk günü 11 Ağustos akşamı; Önder Dursun Karataş’ın ölüm yıl dönümü olması dolayısıyla halkla beraber Dev Genç’liler bir anma yaptı.

Masanın ikinci gününde ise kitle çalışmasını ve halkın ilgisini hazmedemeyen AKP’nin katil polisleri fotoğraf çekerek taciz etmeye çalıştı. Ankara Dev Gençliler katil polisleri takip ederek polislerin arkalarına bakmadan hızla kaçmalarını sağladı. Sonrasında kaçtıkları araç (06 DH 3137 beyaz accent)  halka teşhir edildi.

 

Evlatlarımızı Savunmamızı Ne OHAL, Ne de Yapılan Baskılar Engelleyemez

Bakırköy Kadın Hapishanesi’nden Silivri 9 No’lu Hapishanesi’ne sürgün edilen tutsakların aileleri 15 Ağustos’ta görüşten çıktıktan sonra Silivri Hapishanesi önünde basın açıklaması yaptılar. Açıklamada şunlara değindiler: “Silivri 9 No’lu Hapishanesi tutsaklara uyguladığı baskıyı ailelere de uygulamaya çalışmaktadır. Görüşlere girerken onursuz arama dayatmakta fakat ailelere bunu kabul ettirememektedir. Bu onursuz aramaya karşı çıkan ve gardiyanlarla tartışan Selver Karakoç’a tartıştığı için 3 ay görüş cezası vermişlerdir. Keza ailelerin yüzüklerine, saatlerine dahi karışan Silivri 9 No’lu Hapishanesi gardiyanları, Hazal Bozdoğan’ın annesinin, kızına para yatırmasına dahi engel olmaktadır. Gerekçe olarak ise Hazal’ın görüş cezası olduğunu belirtmektedir, halbuki kendi yasalarında dahi böyle bir uygulama yoktur. Bütün bunların dışında tutsaklara sürekli tecriti ağırlaştıran uygulamalar dayatılmakta ve Özgür Tutsaklar buna karşı direnmektedir.” denildi. Aileler açıklamayı bitirdikten sonra gelen Jandarma, ailelerin elindeki açıklama görüntülerini zorla almak istemiştir. Buna direnen aileleri gözaltına almak istemiş bunu da yapamayınca ne yapacağını şaşırmıştır. Ailelerin ısrarlı direnişi karşısında ne yapacağını şaşıran Jandarma komutan, basın açıklamasının görüntülerinin kaydedildiği cep telefonundaki görüntüleri silmiştir. Aileler her hafta buraya geleceklerini ve OHAL de olsa basın açıklaması yapacaklarını belirterek geri İstanbul’a dönmüşlerdir.

 

Tatillerimiz Bile Tedirgin Ediyor Sizi, Kendi Gölgenizden Bile Korkuyorsunuz!

 Tatil yapmaya giden İdil Kültür Merkezi çalışanlarının aracı 15 Ağustos’ta Aydın/Söke yolu üzerinde durduruldu.  ‘Nereye gidiyorsunuz, nerden geldiniz, ne yapmaya gideceksiniz, tatil yapmaya neden otobüsle gidiyorsunuz’ gibi sorular sorarak GBT yapacaklarını söyleyen polislerle gereksiz soruları üzerine kısa bir tartışma yaşandı.  Katılmadığı bir mahkemesinden yakalanması olduğu gerekçesi ile Ekimcan Yıldırım ifadeye götürüldü.  Ekimcan Yıldırım ifade verdikten sonra bırakıldı. Bu kez Didim’de akşam 20.00’da İdil Kültür Merkezi çalışanlarının kaldığı yazlık eve sivil polislerle beraber jandarmalar arama kararı olduğu gerekçesi ile basar gibi geldiler. Savcılıktan aldıkları karara göre 20.00-22.00 arası evde arama yapabilecekleri, Ekimcan Yıldırım üzerinden geriye kalan grup elemanları hakkında bilgi sahibi oldukları, GBT yaptıkları halde ‘kimliklerini tespit edemedikleri’ 9-10 kişilik grubun örgüt üyesi oldukları iddiasıyla evde arama yapmak için savcı talimatıyla evde arama yapıldı. Evi sararak askerlik v.s. gibi bahanelerle işlemleri uzatmaya bahane arayan jandarmalar tarafından ifadesi alınmak üzere götürülen ev sahibi ifadeden sonra bırakıldı.

İdil Kültür Merkezi, İdil Halk Tiyatrosu, FOSEM, Tavır Dergisi, Grup Yorum’un birlikte yaptığı açıklamada şunlara değindiler: “Bu neyin korkusu? Neyin telaşı sardı sizi? Adımımızı attığımızdan beri araçlarla takipleriniz, yolun başında beklemeleriniz, GBT’leriniz, aramalarınız, halkı tedirgin etme çabalarınız, neyin peşindesiniz siz? Nedir sizi bu kadar korkutan? Suçu büyük olanın korkusu da büyük olurmuş. Korkun, çünkü hiçbir suç cezasız kalmayacak. Evet biz umudun türküsünü, umutlu yarınların türküsünü söyleyenler sanatını icra edenleriz. Korkunuz bundan gelir. Korkmaya devam edin. Sesimiz dört bir yanında yankılanacak Anadolu topraklarının, adımlamadığımız yer kalmayacak.” denildi.

 

Baskı ve Yasaklarla Türkülerimizi, Direnenlerin Yanında Olmamızı Engelleyemezsiniz

FOSEM, 7 Ağustos’ta Okmeydanı İdil Kültür Merkezi’nde, 11 Ağustos’ta da Gazi Mahallesi Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nde Grup Yorum’un düzenlediği mini konserlere katıldı. Her iki konserde de Grup Yorum üzerindeki baskı ve yasakları teşhir eden açıklamalar yapıldı. OHAL’i tanımadıklarını söyleyen Grup Yorum elemanları, hapishanelerdeki genel direnişten söz etti ve halkımızı tutsakların yanında olmaya, onlara mektuplar, fakslar göndermeye, hapishane önlerinde olmaya çağırdı. Konserler halaylar ve marşlarla sona erdi.

 

TAYAD Belgeselinde Sizin de Katkınız Olmalı

Canan ve Zehra Kulaksız’ın babası TAYAD’lı Ahmet Kulaksız ile İdil Kültür Merkezi’nde 6 Ağustos’ta TAYAD üzerine röportaj yapan FOSEM’liler, 7 Ağustos’ta, TAYAD’lı Ailelerin Sevgi Erdoğan Vefa Evi’nde gerçekleştirdikleri yemeğe katıldı. Ailelerle röportajlar yapan FOSEM, TAYAD Belgesel çekimine devam ediyor.

FOSEM’in Çağrısıdır:

Büyük ailemize ve halkımıza çağrımızdır. TAYAD’ın tarihine dair elimizde bulunan fotoğraf ve görüntüleri Foseme ulaştıralım. Facebook: İdilfosem – Twitter: İdilfosem – Gmail: idilfosem@gmail.com – Telefon : 0554 976 23 72

 

İzmir’de Sanat Faaliyetlerimizi Büyütmeye Devam Ediyoruz

İzmir Çiğli Kadın Dayanışma Derneği’nde gitar kursu çalışmaları 13 Ağustos günü devam etti. Çalışmaya öncelikle geçen hafta verilen parmak egzersiz ve nota çalışmaları yapılarak başlandı. Yeni hafta çalışmasına geçilerek gitar ritmi, kalıp çalışması ve bir parmak egzersizi daha yapılarak çalışma sona erdi.

12 Ağustos’ta bir araya gelen koro üyeleri ses açma ve nota çalışmalarının ardından, Hapishanelerde hak gasplarına, baskı ve artan saldırılara karşı genel direnişte olan Devrimci Tutsaklara itafen (Özgürlük Tutkusu-Kahraman 122 Can) türkülerini çalışarak bir video hazırladılar.

 

OHAL’i Tanımıyoruz Dayanışmayı  Büyütüyoruz

İstanbul-Gazi Devrimci İşçi Hareketi (DİH) 14 Ağustos’ta Gazi Barajda işçilerle piknik düzenledi. Haftalar öncesinden başlayan çalışmalarla atölyeler gezilerek işçiler pikniğe davet edildi. Piknik günü geldiğinde öğle saatlerinde işçilerin bir araya gelmesiyle program başladı. Hoş geldin konuşması, pikniğin ilk olması ve dayanışmanın büyütüldüğü bugünleri çoğaltmanın önemi üzerine konuşularak diğer programlara geçildi. Av. Süleyman Gökten OHAL’in işçilere yansıması üzerine kısa bir konuşma yaptı, işçilerin de karşılıklı sorular sorduğu konuşma son olarak İşçi Meclisleri’nin önemi üzerine vurgu yapılarak bitirildi. Ayrıca Adalet Kampanyası’nın sergisi de piknik alanında asıldı. Gelen işçilerle birlikte uzun bir masa kurularak dost sofrasına oturuldu. Birlikte yenen yemeklerin ardından İdil Halk Tiyatrosu’nun oynadığı oyun izlendi. Ardından müzik dinletisine geçildi. Halayların çekildiği sohbetlerin edildiği piknik son olarak Oya Baydak’ın 20 Ağustos’ta Gazi Büyük Park’ta yapılacak olan zafer kutlamasının duyurusu ile bitirildi. Programa 60 işçi katıldı.

 

Turan Kılıç Yaz Sanat Okulu Açılıyor

Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği, 15 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapacakları Yaz Sanat Okulu’nun afişlerini asmaya, duyurusunu yapmaya başladılar. Kınık-Taştepeli devrim şehidi Turan Kılıç adını taşıyan okul için ilk önce Taştepe köyüne gidilerek afiş çalışması yapıldı. Çocukların coşkuyla karşıladığı madenciler, yarım saat kadar köyde kalarak afiş astılar. Daha sonra bir cenazeye katılmak üzere Arpaseki köyüne giden madenciler, burada köyün gençlerinden de yaz okulu için yardım istediler. Çalışmaya 5 kişi katıldı.

 

Adalet Sergimizi Ülkemiz ve Avrupa’nın Dört Bir Yanına Yayacağız

FOSEM olarak, Anadolu Halk Festivali’nin 1. gününe 12 Ağustos’ta Adalet Sergimizle katıldık. Türkiye’nin ve Avrupa’nın dört bir yanına yaygınlaştırmayı hedeflediğimiz Adalet Sergimiz, Anadolu halk festivalinin 1. Gününde Dersim- Hozat’ta sergilendi. Çeşitli halk kahramanlarının ve ozanlarının da pankartlarının olduğu, çeşitli yörelerin stantlarının açıldığı festivalimiz, tüm engelleme girişimlerine ve canlı bomba ile korkutma politikalarına karşı sürüyor.

 

Okmeydanı Halk Meclisi;

Uyuşturucu Satmak, Satışına İzin Vermek Suçtur!

Uyuşturucu satıcıları halkın adaletine hesap verirken polisler tarafından korumaya alınıp kaçırıldı. Gazi Mahallesi’nde 12 Ağustos’ta yaşanan bu olayda Halk Cephesi üyeleri tarafından halkımızı zehirlerken yakalanan uyuşturucu çetesi tam da halkın adaletine hesap vermek üzere iken polisler tarafından silahlar çekilerek önce korumaya alındı. Sonra da kaçırıldı. Bu konu ile  açıklama yapan Okmeydanı Halk Meclisi kısaca şu sözlere yer verdi: “Geçen hafta Okmeydanı Halk Meclisi olarak yaptığımız Uyuşturucuya ve Kumara Karşı yürüyüşümüze akrep tipi zırhlı araçlardan kitleye biber gazlı saldırı yapılmış, çevredeki birçok insan gazdan etkilenmiş ve polislere tepki göstermişti. Bir vatandaşımız ise bu gazlı saldırıdan korunmak maksadıyla sığındığı yerden çıktığında, saldırıdan sonra gün yüzüne çıkan torbacılar ile Z-29 numaralı akrep aracı içindeki polislerin uzaktan selamlaştığını, el ve göz işaretleriyle iletişim sağladığını, bunları hayretle izlediğini belirtmiştir. Bunun sistemli bir saldırı olduğunu belirtmiştik. Birliğimiz ve mücadelemizle bu pislik yuvalarını kurutup mahallelerimizden söküp atacağız!”

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.