Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlikten Haberler

Ülkemizde Gençlikten Haberler
Son Güncellenme : 18 Eyl 2016 17:16

Adalet İstemek Suç Değildir!

Gençliğin ve halkın onurlu mücadelesini sürdüren Dev-Genç, 25 Şubat 2016’da Dilek Doğan’a adalet istedikleri için tutuklanan yoldaşları için 8 Eylül’de yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada kısaca şu sözlere yer verildi;

“46 yıldan bu yana Dev-Genç’liler işçi direnişlerinde direnen işçiler için, gecekondu yıkımlarında direnen yoksul halk için, katledilen halk çocukları için adalet taleplerinden hiçbir zaman vazgeçmediler. Bugün de Berkin için, Dilek için, Yılmaz için Kürdistan’da katledilen halk çocukları için adalet istemeye devam etmektedirler. Adalet istedikleri için bedeller ödemekte, gözaltına alınmakta, tutuklanmakta, katledilmektedir. Ama hiçbir zaman bu adalet talebinden vazgeçmemektedirler.

18 Ekim’de de katil polis Yüksel Moğultay tarafından Küçükarmutlu’da gece yarısı evinde vurularak katledilen Dilek Doğan için adalet talebini her yerde dile getirdikleri için 25 Şubat’tan beri Pelinsu Genç, Ozan Hamit Aslan ve Çağatay Mazlum tutuklu bulunmaktadır ve dosyası yeni açılmaktadır.

AKP, adalet isteğimizden korktuğu için bizleri haksız yere tutuklamaktadır. Bizler Dev-Genç’liyiz. Berkin için adalet istediği için zulmün saraylarını sarsan Şafak’ların, Bahtiyar’ların öğrencileriyiz. Gözaltılarla, tutuklamalarla, işkencelerle asla adalet isteğimizden vazgeçmeyeceğiz. Adalet istediği için tutuklanan Dev-Genç’lilerin 8 Eylül’de günü mahkemesi vardır. Adalet istemek suç değildir. Bin kez tutuklasanız da katletseniz de adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz. 6 aydır tutsak olan Dev-Genç’li Pelinsu Genç, Çağatay Mazlum ve Ozan Hamit Aslan serbest bırakılsın!”

 

Faşist AKP İktidarının Gençlikten Korkusu Büyüyor

AKP Her Geçen Gün Keyfi ve Hukuksuz Politikalarını Büyütüyor

24 Şubat 2016’da Sakarya ve İstanbul’da gözaltına alınıp tutuklanan 7 Dev-Genç’linin ilk mahkemeleri aylar sonra 8 Eylül’de görüldü. Sakarya Adliyesi’nde görülen davada, OHAL hakimleri aylardır süren hukuksuzluğa devam dediler. Tutsak kalan 4 Dev-Genç’linin tutukluluk halinin devamına karar verdiler. Bunun üzerin yazılı açıklama yapan Dev-Genç kısaca şu sözlere yer verdi;

“Bu karar apaçık ki, adaletsizdir. Adaletsizlik, demokratik haklar ve özgürlükler mücadelesi veren 7 öğrencinin işkenceyle gözaltına alınması ve 6’sının tutuklanmasıyla başlamıştır. 24 Şubat’tan bugüne 6,5 ay geçmiştir. Ve tutsak öğrenciler daha ilk defa hakim karşısına çıkmışlardır. 6,5 ay boyunca süren bu keyfi tutuklama, suç oluşturan hiçbir somut delil olmamasına rağmen 1 ay daha uzatılmıştır. Bu kararla 4 tutsak Dev-Genç’li bir kez daha cezalandırılmıştır. Aylardır özgürlüğümüzün gasp edilmesi, OHAL uygulamaları veya şüphe vb. iddialarla meşrulaştırılamaz.”

 

Gençlik Çürümüş Düzene Alternatif Eğitim Programlarıyla Mücadeleyi Büyütecek

İstanbul – Kartal Liseli Dev-Genç’liler 13 Eylül’de bir liselinin evinde bir araya gelerek Halk Okulu çalışması yaptı. Çalışmada “DLMK nedir? Nasıl kurulabilir ve Öğrenci Meclisleri ile DLMK’nın farkı nedir?” konuları üzerinde tartışma yaptı. Ayrıca Yürüyüş Dergisi’nin 538. sayısında “Liseliyiz Biz” bölümü okundu ve konu içerisinde bulunan “Devrimcilik Neden Zorunludur? Arkadaşlık Nedir?” konuları üzerine sohbet edildi. Son olarak hukuksuzca tutuklanan Liseli Dev-Genç’li Hakan İnci’ye yatırılacak kitaplar ayarlandı ve çalışma sonlandırıldı.

 

Gençlik Mevzilerini Genişletecek

İstanbul – Sarıgazi Liseli Dev-Genç 9 Eylül’de bir araya gelerek mahallede bulunan Gençlik Odası’nın düzenlemesini yaptı. Yapılan düzenlemenin ardından odanın açılışı yapıldı ve ardından hukuksuzca tutuklanan liseli Hakan İnci’ye mektup yazma programı ayarlandı. Yapılan çalışmaya 5 liseli katıldı.

 

Gençlik Halkın Matbaasında Sesini Duyurmaya Devam Ediyor

İstanbul – Okmeydanı: Liseli Dev-Genç’liler 9 Eylül’de mahallenin birçok yerinde yazılamalar yaparak yoldaşlarının serbest bırakılmasını ve gündem ile ilgili yazılama yaptı. İlk olarak OHAL’e karşı ve Ankara’daki Adalet Yürüyüşçülerine yapılan saldırı üzerine “AKP Adalet Yürüyüşümüze Saldırıyor Adalet İstemekten Vazgeçmeyeceğiz!” yazılamalarından 6 adet yapıldı. Ayrıca Okmeydanı Fuat Soylu Mahallesi’nde, katledilen halk çocukları için adalet isteyen ve polisin terör estirdiği mahallesini savunurken tutuklanan 17 yaşlarındaki yoldaşları için “Hakan İnci, Eser Çelik Onurumuzdur!” ve “Liseli Dev-Genç” yazılamalarından 8 ayrı yere yazıldı.

Mersin: Dev-Genç’liler cezaevlerinde bulunan Özgür Tutsakların sesini ve tecriti duyurmak için 10 Eylül’de Fuat Morel Mahallesi’nde yazılama yaptı. Farklı yerlere yapılan yazılamalarda “Tecrit İşkencedir, Tecrite Son!” yazılaması birçok yere işlendi.

 

Gençlik Okuyarak Tarihini Öğrenecek Mücadele Edecek

İstanbul – 1 Mayıs Mahallesi’nde Liseli Dev-Genç’liler 9 Eylül’de bir araya gelerek Okuma Grupları çalışması yaptı. Çalışmada TAVIR Yayınları’nın “Çizgilerle Anadolu Tarihi” kitabını sonlandıran liseliler okumanın ardından son dönemde uygulanan baskılar üzerine konuşup çalışmayı sonlandırdı.

 

Gençlik Alternatif Ateşbaşı Sohbetlerinde Bir Araya Geliyor

İstanbul – Alibeyköy Liseli Dev-Genç’liler 7 Eylül akşamı bir araya gelerek ateşbaşı sohbet programı düzenledi. Barış Manço Parkı’nda yapılan programda, Gazi Mahallesi’nde polis terörü hakkında konuşuldu ve Gazi’ye destek amaçlı ziyaret günü ayarlandı. Yapılan sohbetin ardından türküler söylenerek halay çekildi ve 15 liselinin katıldığı program sonlandırıldı.

 

Umudun Sesi Gençlikle Halka Ulaştırılıyor!

Dev-Genç’liler ve Liseli Dev-Genç’liler burjuva basının yalan, çarpıtma haberlerine karşı gerçeğin, umudun ve gelecek güzel günlerin sesi Yürüyüş Dergisi’ni ısrarlı mücadelesi ve coşkusuyla halka ulaştırdı. Yapılan çalışmalardan derlediklerimiz şu şekilde:

İstanbul – Okmeydanı: Liseli Dev-Genç’liler 7 ve 8 Eylül’de yaptıkları çalışmalarda Okmeydanı Fuat Soylu Mahallesi ve Anadolu Parkı’nda Yürüyüş Dergisi ve Dev-Genç Dergisi dağıtımı yaptı. Çalışmalarda dergilerin içeriği yansıra devrimcilerin yaşamları hakkında sohbet edildi. Ayrıca misafir olunan bir esnafta düzenin insanları nasıl yozlaştırdığı, gençlerin vatanseverlik duygusunu çarpıttığı üzerine konuşuldu. Yapılan çalışmalarda 53 Dev-Genç Dergisi, 8 Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.

Çayan: Liseli Dev-Genç’liler 8 Eylül’de Güzeltepe esnafına Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Çalışmada esnaflarla ülke gündemi üzerine sohbet edildi. Çalışma sonunda 98 Yürüyüş dergisi esnaflara ulaştırıldı.

Hacıhüsrev Hacıahmet: Liseli Dev-Genç’liler 8 ve 10 Eylül’de Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Yapılan çalışmalarda halkla AKP’nin OHAL süresini uzatarak halka açtığı savaşı meşrulaştırmaya çalıştığı anlatıldı. Ayrıca 17 yaşında mahallesini savunduğu için tutuklanan Liseli Dev-Genç’li Hakan İnci ve tutsak liseliler hakkında bilgi verildi. Yapılan çalışmalarda toplam 85 Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.

İstanbul – Bakırköy: Liseli Dev-Genç’liler 8 Eylül’de esnaflara Yürüyüş Dergisi dağıtımı yaptı. Yapılan çalışmada İstanbul – Gazi Mahallesi’nde yapılan saldırılar ve 17 yaşında mahallesini savunduğu için tutuklanan Liseli Dev-Genç’li Hakan İnci anlatıldı. Çalışmada 20 adet Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.

Kadıköy: Dev-Genç’liler 8 Eylül’de umudun sesi Yürüyüş Dergisi’ni halka ulaştırdı. Yapılan çalışmada Adalet Kampanyası ve Ankara Yürüyüşü hakkında bilgi verildi. Ayrıca OHAL uygulamaları halkı teslim almak için çıkarıldığı anlatıldı. Yapılan çalışmaya 3 Dev-Genç’li katıldı ve 100 adet Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.

Ankara: Dev-Genç’liler 7 Eylül’de Dikmen ve İlker Caddesi’nde esnaflara Yürüyüş Dergisi dağıtımı ve tanıtımı yaptı. Çalışmada ülke gündemi hakkında bilgi verildi ve derginin içerisinde bununla ilgili bulunan yazılar anlatıldı. Yapılan çalışmada 38 Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.

 

Elazığ’da Dev-Genç’liler Umudu Köy Köy Yaymaya Devam Ediyor

Elazığ Dev-Genç’liler Dambüyük Köyü’nde boş duran bir binayı köyün gençleriyle birlikte Gençlik Derneği ve Kütüphane yaptı. İlk olarak 10 Eylül’de gençler ile birlikte bina temizlendi ardından çay sohbeti yapılarak gündem üzerine konuşuldu. Ardından yaptıkları açıklamada halka da çağrı yaparak şu sözlere yer verdi; “Köyde genel olarak gençlerin birlikte vakit geçirebilecekleri bir yerin olmaması ve gençlerin düzenin yoz yaşamına bulaşıp kahvelerde günü bitiren, akşamları bira içen tipler olmasına izin vermeyeceğiz. Düzene alternatif olacağız diyoruz bulunduğumuz mahallelerde köylerde gençlik dernekleriyle, köy dernekleriyle, kütüphanelerle geleceği şimdiden inşa edeceğiz… Yeni kurulan kütüphane ve gençlik binasının birçok ihtiyacı var bunlar; Kitap (Raf), masa örtüsü, (Dambüyük Köyü Gençlik Derneği ve Kütüphanesi adlı) tabela, 1 adet masa tenisi ve satranç takımı. Bir kaçı halkımızdan bizlere ulaştırabileceklerden yardımlarınızı bekliyoruz.”

 

Adalet Talebimizi Her Yerde Her Zaman Haykırmaya Devam Edeceğiz

Adalet için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen Halk Cepheliler 9 Eylül’de saat 14.00’da Yüksel Caddesi’nden, Adalet Bakanlığı’na yürüyüp, ardından basın açıklaması yapmak isterlerken, basın açıklaması yaptıkları sırada 9 Halk Cepheli AKP’nin katil polisleri tarafından Yüksel Caddesi’nde işkenceyle gözaltına alındılar. Bu hukuksuzluk üzerine yazılı açıklama yapan Dev-Genç açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“AKP faşizmi halka karşı uyguladığı terörü kat ve kat arttırmaya devam ediyor. Halkın adalet isteğini kanla, işkence ve bin bir türlü terörle bastırmaya devam ediyor.  AKP tüm adaletsizliklerin temsilcisi olmuş durumdadır. AKP yönetememe krizi içindedir. Bu krizini halka daha fazla terör uygulayarak ve bunu OHAL adı altında yasallaştırarak aşmak istemektedir. Halkın evlatları hiç bir zaman bu adaletsizliğe boyun eğmemiş ve eğmeyecektir.  Tüm adaletsizliğin karşısında durmuş ve durmaya devam edecektir.

Bu sebeple 27 Haziran’dan beridir Ankara’da “Katledilen Çocuklarımız İçin Adalet İstiyoruz!” şiarıyla süresiz açlık grevi yapıldı. Yine “Katledilen Çocuklarımızın Katilleri Yargılansın Adalet İstiyoruz”,  “ OHAL kararnamesi Adaletsizliği Büyütmek İçindir, Adalet İstiyoruz!” şiarıyla 4 Eylül’de İstanbul’dan Ankara’ya Adalet Yürüyüşü yapıldı.  Aynı zamanda birçok yürüyüş, basın açıklaması yapıldı. Hepsinde de OHAL bahanesiyle AKP’nin katil polisleri en aşağılık şekildi saldırdı. Yürüyüşümüz boyunca gittiğimiz illerde basın açıklamalarımıza saldırmayı sürdürdü…

HALKIMIZ; Tanıyın bu halk düşmanlarını, tanıtın bu zulüm bekçilerini, tanıyın ve adalet mücadelemizde sesimize ses, soluğumuza soluk olun!”

 

 

Gençlik Halkın Değerlerini Yaşatıyor

Devrimci mücadelenin genç neferleri, halkın çocukları Dev-Genç’liler ve Liseli Dev-Genç’liler Kurban Bayramı nedeniyle bulundukları bölgelerde halkın bayramını kutlayan mesaj yayınladı ve devrim şehitlerini ziyaret etti. Programları dahilinde yaptıkları çalışmalardan derlediklerimiz şu şekilde;

Çayan Liseli Dev-Genç: “Halkımızın geleneksel bayramın kutlar özgür bir yaşam sürme, dileğiyle mücadelemize devam etme yolunda adalet isteme yolunda iyi bayramlar dileriz.”

Kartal Liseli Dev-Genç: “Biz Liseli Dev-Genç’liler olarak katliamların, adaletsizliğin, yıkımların ve sömürünün yaşanmadığı devrim ve sosyalizm umuduyla tüm halkımızın ve liselilerin bayramını kutlarız.”

Dev-Genç: Kavganın gençliği Dev-Genç’liler 13 Eylül’de İstanbul – Gazi Mezarlığı’nda devrim şehitlerinin mezarlarını ziyaret etti. Yapılan ziyarette Dayımız Dursun Karataş’ın ve mezarlıkta bulunan devrim ve demokrasi şehitlerinin mezarları ziyaret edildi. Aynı gün Küçükarmutlu Mahallesi’nde bulunan ve devrim mücadelesinde evlatlarını şehit ve tutsak veren aileler ile ilgilenmek için açılan Sevgi Erdoğan Vefa Evi’ni ziyaret ederek ailelerin bayramlarını kutladı.

Hacıhüsrev: Liseli Dev-Genç’liler 13 Eylül’de İstanbul – Hacıhüsrev Mahallesi’nde bayram nedeniyle esnaflara ve evlere ziyaret yaptı. Yapılan ziyarette bayramlaşmanın önemi ve halk kültüründen kopuş ve yozlaşma üzerine sohbet edildi. Yapılan ziyaretlerin ardından halkı 18 Eylül’de Kemerburgaz’da yapılacak olan Geleneksel Halk Sofrası Pikniği’ne davet etti. Ve üç adet piknik kartı verildi.

Elazığ: Dev-Genç’liler 11 Eylül’de Gülmez Mezarlığı’nı ziyaret etti. Yapılan ziyarette “Şehitlerimizin Mezarında Ot Bitmeyecek” şiarıyla orada bulunan 8 devrim şehitlerinin mezarları ziyaret edildi. Mezarlıkta devrim şehidi Erkan Akçalı’nın ailesi ile bayramlaşıldı ve mezarlığında 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Son olarak “Bize Ölüm Yok” marşı söylendi ve mezarlara kızıl karanfiller bırakılarak ziyaret sonlandırıldı.

 

 

Liseli Dev-Genç Mücadele Etmeye ve Katil AKP’nin Korkusu Olmaya Devam Edecek!

Katil AKP’nin hukuksuzluğu tarafından tutuklanan Liseli Dev-Genç’li Eser Çelik ve Hakan İnci için Anadolu’da bulunan yoldaşları yazılı açıklama yayınlayarak kısaca şu sözlere yer verdi;

Mersin Liseli Dev-Genç; “Gün geçtikçe korkuları daha da büyüyen çürümüş düzenin bekçisi katil AKP iktidarı ve onun işkenceci katil polisleri, yoldaşlarımızdan, sıra arkadaşlarımızdan ölesiye korkmaya devam ediyor. OHAL’in keyfiyetiyle hak, hukuk tanımadan gözaltı sürelerini uzatarak 18 yaşına varmamış genç arkadaşlarımızı acımasızca işkencelerden geçirip tecrit hücrelerine yolluyorlar. Zalimlikte, alçaklıkta sınır tanımayan AKP iktidarı bu yaptıklarıyla halka korku saldığını, koltuğunu sağlamlaştırdığını sanıyor. Oysaki tam aksine baskıya, zulümle, işkenceyle nereye kadar gidebilir ki bu bir avuç alçak katil sürüsü? Yaptıkları hiçbir şey meşru olmadığı gibi 80 milyon halkı teslim alma hayalleri de tamamen gerçek dışıdır.

Tarih onların hakkındaki hükmünü çoktan verdi. Tanklarıyla, toplarıyla, tüfekleriyle tarihin çöplüğüne atılacaklar. Kinle nefretle saldırdığınız bizler halkımızın en şerefli evlatları olarak, her sayfası temiz, onurlu, şanlı tarihimizin kudretiyle sizin sonunuz olacağız. Kurumlarımıza, mahallerimize saldırmaya devam ederek zafer kazandığınızı sanıyorsunuz ancak tarihin seyrini değiştirmeye gücünüz yetmez. Şunu bilin ki sizin kazandığınızı sandığınız zaferler içinde aslında bizim mutlak zaferimizin tohumlarını taşıyorlar. Siz sınır tanımadan saldırmaya devam edin, faşizme karşı savaşma onurunu taşıdığımızın bilincini kuşanan bizleri asla yıldıramayacaksınız. Proletaryanın büyük önderi Josef Stalin’in de dediği gibi: ‘Biz gerçekten korkmuyoruz, biz devrimden korkmuyoruz! Gök daha kuvvetli gürlesin, fırtına daha şiddetli kopsun! Zafer saati yakındır!’”

Ankara Liseli Dev-Genç;

Ankara Liseli Dev-Genç’liler 5 Eylül’de Tuzluçayır – Feyzullah Çınar Parkı’na “Tutsak Liseli Dev-Genç’li Eser Çelik ve Hakan İnci Serbest Bırakılsın!” pankartı astı. Ardından yaptığı yazılı açıklamada kısaca şu sözlere yer verdi; “AKP faşizmi yine saldırıyor. Daha 18’ine varmamış liselilerden korkuyor. İşkenceyle gözaltına alıp tutukladıkça, bizleri dört duvar arasına koymaya, ailelerimiz üzerinde baskı kurarak bizleri böylece pes ettirmeye çalışıyor. Onlara göre bir liseli uyuşturucu içebilir, satabilir, yoz düşüncelere sahip olabilir ya da halka yabancılaşabilir. Ama asla devrimcilik yapamaz. Oysaki yanılıyorlar. Biz de bu yolda Hakan kadar kendimizden eminiz, biz de bu yoldan asla dönmeyiz. Hiç bir baskı bizi yıldıramaz. OHAL bahanesiyle keyfi tutuklamalara başvuran AKP faşizmi sıkışmıştır. Bu yüzden 16 yaşındaki Hakan İnci’yi tutuklamıştır. Yoldaşımızın üzerine sigara basanlar bu ülkenin katilleridir. Hakan İnci ve diğer tutsaklarımızın başına geleceklerden bu devlet sorumludur!”

İstanbul Çayan Liseli Dev-Genç; “AKP korkusunu bizlere bir kez daha Hakan İnci’yi tutuklayarak göstermiştir. Bizler Liseli Dev-Genç’liler olarak AKP’nin korkusunu büyütmeye devam ediyoruz. Asla bu düzen ve eğitim sistemine ayak uydurmayacağız gerekirse tekte kalsak bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Hakan İnci Gazi’deki polis terörüne karşı direnmiştir ve tutuklanmıştır. Biz Liseli Dev-Genç’liler olarak mahallelerimizde terör estiren AKP ve onun köpekçisi olan aşağılık polisleri mahallelerimizde barındırmayacağız. Hakan İnci serbest bırakılsın! Liseli tutsaklar onurumuzdur!”

 

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.