Örnek Resim

Anasayfa > HABER > 11. Armutlu Güz Şenliği’nde de Bizimlesin Hasan Ferit…

Son Güncellenme : 06 Eki 2014 16:41

Gelenekselleşen Armutlu Güz Şenliği’nin 11.si, 12-13 Eylül tarihlerinde Armutlu Köyiçi Meydanı’nda yapıldı. Armutlu Halk Meclisi Gençlik Komisyonu adına gerçekleştirilen ve iki gün süren şenlikte her gün farklı programlar gerçekleştirildi.

12 Eylül’de Köyiçi Meydanı’nın hazırlanmasıyla çalışmalar başladı. Meydanı çevreleyen binalara Hasan Ferit mahkemesine çağrı ve adalet isteyen büyük pankartlar asıldı. Tel örgülere yozlaşmaya karşı mücadele içinde yapılan eylemler ve Filistin’de yaşanan katliamı anlatan fotoğrafların olduğu resim sergisi açıldı.

Meydanın çevresine çeşitli masalar açıldı. İlk gün Armutlulu kadınların yaptıkları yiyecekler, dergi ve kitap masaları vardı.

Paneller; Av. Selçuk Kozağaçlı, Halkın Mühendis ve Mimarları, Sarıyer işçileri, Beltaş işçileri, Uyuşturucuya Karşı Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nden katılanlarla başladı. Kozağaçlı; Hasan Ferit mahkemesi, uyuşturucu, yozlaşma ve kentsel dönüşümün nasıl birlikte yürüdüğünü anlattı. Mahallelere uyuşturucuyla yozlaşmayla giren düzenin, kentsel dönüşümü çok rahat hayata geçirdiğini, uyuşturucu çetelerini de esas olarak bu düzenin yönettiğini söyledi. Halkın Mühendis ve Mimarları; halk bahçeleri, rüzgârgülü çalışmalarını ve halk için mühendislik mimarlığın ne demek olduğunu anlattılar.

İşçiler; Sarıyer ve Beşiktaş Belediyeleri’nde yaşanan direnişleri anlattılar. Direnişlerini nasıl kararlı yürüttüklerini anlatarak halka da direnişin coşkusunu taşıdılar.

Uyuşturucuya Karşı Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nden gelen konuşmacı, İstanbul dışında uyuşturucu belasından nasıl kurtulurum diye internette arama yaparken buldum dedi. Doktorlara, AMATEM’lere çok gittiğini ama kurtulamadığını söyledi. Bir ayı geçkin bir süredir devrimcilerin yanında uyuşturucuyu bıraktığını, hayata başka baktığını anlattı. Konuşmasının canlılığı ve coşkusu hem büyük ilgi gördü hem de halka uyuşturucuyla mücadelede gerçek yol ve yöntemleri anlattı. Diğer bir konuşmacı da evladı uyuşturucu kullanan bir babaydı. Başından geçenleri anlattı ve çözümü burada bulduğunu ifade etti.

Panellerden sonra film gösterimlerine geçildi. İlk olarak Hasan Ferit Gedik’i anlatan bir sinevizyon gösterildi. Ardından F Tipi Film izlenmeye başlandı. Teknik sorunlardan film gösteriminin yarıda kalmasıyla ses sisteminden halay havaları çalınmaya başlandı. Panellere katılan yaklaşık 200 kişi ve yeni gelenlerle yüzlerce kişilik halay, bir saat boyunca coşkulu bir şekilde çekildi.

13 Eylül’de hazırlıklar sabah saatlerinden itibaren başlandı. Meydan trafiğe kapatılarak hazırlıklar yapıldı. Bir tarafta mahallenin kadınların gözleme yaptıkları bir köşe oluşturuldu. Açılan bir masa da küçük çocukların yüzlerine boyamalar yapılması içindi.

Program devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı. Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik Armutlu’yu, güz şenliğini anlatan metni okuduktan sonra katılan herkesi Hasan Ferit’in mahkemesine çağırdı. Hilmi Yarayıcı sahneye çıktığında Hasan Ferit için adalet istedi ve türkülerini adalet için söyledi. Hasta olduğundan dolayı fiziken şenliğe katılamayan Hakan Yeşilyurt gönderdiği mesajda “Adaleti vermiyorlar ama halkın da bir adaleti var” diyordu.

Tiyatro Simurg, İdil Tiyatro Atölyesi adalet talep eden tiyatrolarıyla, Şair İbrahim Karaca şiirleriyle şenliğe katıldı.

Şenlikte Hüseyin Turan ve Selçuk Balcı da birer konser verdiler. Uyuşturucuya yozlaşmaya karşı mücadele eden devrimcilerin yanında olduklarını belirttiler ve Ferit için adalet istediler. Yüzlerce insanı türküleriyle ve horonlarıyla coşturdular ikisi de. Sahneye son olarak Grup Yorum çıktı. Grup Yorum türkü marş ve halayları coşkuyu doruğa çıkardı. Yaptığı konuşmalarda şehitlerimizin hesabını mutlaka soracağımızı ve adaleti sağlayacağımızı belirttiler. Adalet talep edilen sloganların atıldığı şenliğe 1500 kişi katıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.