Örnek Resim

Anasayfa > EMEKÇİLERDEN > AKP’nin Akil Adamı olmak…

AKP’nin Akil Adamı olmak…
Son Güncellenme : 26 Eki 2014 17:52

AKP’NİN AKİL ADAMI OLMAK, AKP POLİTİKALARINA SU TAŞIMAKTIR

AKP iktidarı toplumsal tıkanmayı aşmak için yine “Akil Adamları” çağırdı. Başbakan başkanlığında İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde yapılan toplantıya 63 kişilik akil heyetten 7 kişi toplantıya katılmadı. Bunlar Lale Mansur, Baskın Oran, Murat Belge, Şemsi Bayraktar, Kürşat Bumin, Orhan Gencebay, Yücel Sayman.
Hala AKP iktidarından bir beklentisi olan İHD başkanı Öztürk Türkdoğan ve KESK genel başkanı Lami Özgen toplantıya katılan kişiler arasındaydı. “Akil Adamlar” AKP iktidarının maskotu oldular. AKP onları istediği zaman çağırıyor, istediği zaman dağıtıyor, istediği zaman azarlıyor ya da şımartıyor. İstemediğini de heyetten atıyor. AKP akil heyeti topladığında ne oldu, bugün ne olacak? Bizce bu açıktır. AKP kendi düşüncelerini onlara söylettiği, kendi politikalarını onlara yaptırdığı sürece “Akil Adamları” kullanacak. “Akil Adamlar” onun işine yaradığı sürece eli altında tutacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu heyete “Bu yeni aşamada sizlerle istişarede, sizler ne kadar isterseniz ben buradayım. 24 saat derseniz dururum, ‘Uykusuz kalalım’ derseniz kalalım. Sizlerin kanaatleri bizim için önemli” çağrısında bulunmuş. Ahmet Davutoğlu dersini “ustadından” iyi öğrenmiş olmalı, o da Tayyip Erdoğan gibi demagoji yapıyor, gerçekte akil adamların düşüncelerinin onlar için bir önemi yoktur. “Akil adamlar”la sorunların tartışıldığı günlerde meclis halka saldırı yasalarını tartışıyordu. Ve bu toplantıda “Valilerimize talimatlarımızı verdik her koşulda kamu düzeni sağlanacak” diyerek halka karşı şiddet uygulayacaklarını utanmadan da söylüyorlar. Daha önce de söyledik “çözüm süreci” PKK’nin tasfiyesidir. Davutoğlu “PKK’nın silahlı unsurlarının ülke dışına çıkması gerçekleşseydi farklı bir ortam oluşur, bizim Kobani’ye, PYD’ye tutumumuz ve bakışımız farklı olurdu” diyerek beklentinin ne olduğunu da yineledi.

KESK Başkanı Emekçilerin Çıkarını Temsil Etmelidir

KESK Başkanı Lami Özgen, üyesi olan 240 bin kamu emekçisinin temsilcisi olduğunu düşünerek hareket etmelidir. Oysa Lami Özgen, hakları gasp edilen, güvencesiz çalışmaya zorlanan, yoksulluğa itilen kamu emekçilerinin hakkını savunmak yerine AKP iktidarının değirmenine su taşımaktadır… Kamu emekçilerinin çıkarlarını savunmayan bir sendika başkanı emekçilere yönelik yapılan saldırıların hesabını soramaz… Lami Özgen de soramıyor.

Akil adamlar ile yapılan toplantıdan sonra basına açıklama yapan Lami Özgen “Demokratikleşmeyi öne koymadan, demokrasi hedeflenmeden bir kamu düzeni yaklaşımı ‘çözüm süreci’nin sadece söylemde yürüyor olduğunu gösterir… Hükümetin hassas olması gerekiyor” dedi.

AKP’nin “Akil Adamlar”ı ilk görevlendirdiğinden bugüne çok şey yaşandı. Hadi diyelim ki, başlangıçta AKP’nin niyetleri bilinmiyordu… Faşist düzeni tanımıyordunuz. Hala AKP size göre “demokrat”tı. Kürt sorununun çözümüne ‘katkı’da bulunacağınızı düşünerek katıldınız. Ancak o günden bugüne çok şey yaşandı. Haziran Ayaklanması yaşandı. Bizzat Eski Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla insanlarımız katledildi.

O kadar gerilere gitmeye de gerek yok… Toplantının olduğu hafta içinde IŞİD’in Kobanê’ye saldırısını protesto eylemlerinde 38 kişiyi katletti AKP. SİZ HANGİ DEMOKRASİDEN BAHSEDİYORSUNUZ? NEYİN AKİLLİĞİNİ YAPACAKSINIZ?

Bu bir yanı… Bir diğer yanı ise hangi sendikanın onayını alıp KESK’in adını kullanarak AKP’nin emirerliğini yapıyorsunuz!

Biz sendikalarımızı icazetle kurmadık, iktidarlara karşı dişe diş mücadele ederek kurduk. Hiç kimse sendikalarımızı halk düşmanı, emek düşmanı AKP iktidarının politikalarına yedekleyemez…

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.