Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > Avrupa’da Yürüyüş

Avrupa’da Yürüyüş
Son Güncellenme : 26 Eki 2014 18:07

Hollanda’da Dev-Genç 45. Yıl Konser Çalışmaları

19 Ekim gününde Hollanda’da yapılacak olan Dev-Genç 45. yıl konseri çalışmaları devam ediyor. Rotterdam ve Eindhovenşehrinde birçok yere konser afişleri asılarak Türkiyeliler konsere davet edildi.
15 Ekim günü Hollanda’nın Lahey şehrinde Anadolu gençlik üyeleri, Dev-Genç 45. yıl konserinin tanıtımını yaptı. 5 kişinin katıldığı tanıtımda onlarca afiş asıldı ve yüzlerce bildiri halka ve esnaflara dağıtıldı.

Polonya’da Dev-Genç Yazılamaları
Polonya’da Dev-Genç’liler, Mahir’den Dayı’ya 45 yıldır sürdürülen Dev-Genç mücadelesinde bizler de varız diyerek başkent Varşova’da yazılamalar yaptılar. Türkiyeli öğrencilerin yoğunlukta olduğu Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Üniversitesi çevresinde yapılan yazılamalarla Dev-Genç’in 45. yılı selamlandı.

Selanik’te Halk Cephesi Kobane İçin Yürüdü
14 Ekim günü Selanik’te, Yunan solunun da katılımıyla emperyalizmin beslemesi IŞİD’in katliamlarına karşı direnen Kürt halkıyla dayanışmak için bir yürüyüş düzenlendi. Yunanistan Halk Cephesi’nin çağrısıyla Yunan solunun da içinde olduğu bir eylem, Aristotelus Meydanı’nda saat 18.30’da kitlenin toplanmasıyla başladı. Halk Cepheliler “IŞİD, emperyalizmin ve işbirlikçilerinin çocuğudur! Kobane’de direnen Kürt halkı yalnız değildir” yazan pankartlarıyla en önde yerini aldı. 500 kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte Amerikan Konsolosluğu önünden geçerken Halk Cepheliler üzerinde “IŞİD, emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin çocuğudur’ yazan 1X2 metre ebatındaki Amerikan bayrağını sloganlar eşliğinde yaktılar. Yürüyüş kolu, polis korumasına alınan Türk Konsolosluğu’na gidildi, fakat muhatap bulunamadı. Daha sonra Kamara Meydanı’na sloganlar ile inilerek yürüyüş bitirildi.

Belçika’da Anadolu Federasyonu’ndan Kağıtsızlara Yönelik Baskılara Karşı Eylem
Anadolu Federasyonu, her hafta olduğu gibi 11 Ekim günü, oturma izni olmayanların hapsedildiği merkezin kapatılması ve hapsedilenlerin yalnız olmadıklarını haykırmak için eylem yaptı. VOTTEM’de hapsedilen Türkiyeli dostumuz Müslüm GENLİK’in devam ettirdiği açlık grevi bu gün itibarı ile 15. gününde. Bir Pakistanlı, susuz açlık grevini hala sürdürüyor. Misafirhane denilerek insanlık dışı koşullarda tutsak edilen yabancılar, özgürlüğü ve iade edilmemeleri için açlık grevi yapıyor. Bir çocuk sahibi ve yıllardır Belçika’da yaşayan Müslüm GENLİK’in Türkiye’ye iadesini engellemek için sahiplenme çağrısı yapıldı.

DÜZELTME
Dergimizin 439. sayısının 53. sayfasında yer alan ‘Direnen Kobane Halkının Yanındayız’ başlıklı haberde, yanlışlık yapılmıştır.
11 Ekim 2014 günü, Almanya-Köln’de Kobane ile ilgili yapılan eylemin haberinde; “Halk Cephesi’nin yanısıra Türkiyeli sol örgütlerin de katılımıyla kortej oluşturulup, sloganlarla yürüyüşe geçildi” diye yazmaktadır. Bu ibare yanlıştır. Eylemi Halk Cephesi yapmış ve başka kurumların katılımı olmamıştır. Düzeltir, okurlarımızdan özür dileriz.

İngiltere’nin Başkenti Londra’da Yürüyüş Dergisi Standıyla Gerçekleri Halka Ulaştırmaya Devam Ediyoruz
11 Ekim günü Yürüyüş Dergisi standı açıldı. Bu haftaki standımızın konusu Kobane’deki Kürt halkının direnişi ve ölüm yıldönümü nedeniyle Engin Çeber ve Grup Yorum’un vizesi verilmeyerek İngiltere’ye girişleri engelleyen İngiliz emperyalizmi teşhir edildi. Bu hafta stant yerimize standımıza “Kobane’de Amerika Beslemesi İŞİD’in Katliamlarına Karşı Direnen Kürt Halkının yanındayız”, “Kürt Halkının Direnişini Selamlıyoruz!” , “Yaşasın Kürt Halkımızın Direnişi” dövizleri asıldı. Ve Engin Çeber’imizin resmi de yer aldı standımızda. Stant boyunca 20 Yürüyüş Dergisi dağıtıldı.
İngiltere Yürüyüş Dergisi Temsilciliği, 17 Ekim Cumartesi günü Woodgren Kütüphanesi önünde açtığı stant da, Kobane’de Kürt halkının, emperyalizmin yarattığı IŞİD’e karşı direnişini selamladı, mücadelesini sahiplendi. Aynı zamanda emperyalizmi ve işbirlikçileri teşhir eden sloganlar atıldı. Stant boyunca 4 Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.

Gençlik Avrupa’da da Dev-Genç’in 45. Yılını Selamladı
15 Ekim gecesi, Fransa’nın Paris bölgesine yakın Melun şehrinde yazılama yapıldı. Dev-Genç’in 45. yılında, Avrupa gençlik “HASAN SELİM GÖNEN YAŞIYOR DEV-GENÇ SAVAŞIYOR”, “DEV-GENÇ” yazılamalarıyla 45. yılı selamladı.

Avusturya Anadolu Gençlik Dev-Genç’in 45. Yılını Kutladı
Avusturya Anadolu Gençlik, Viyana’da Dev-Genç’in 45. yılını kutladı. 10 Ekim günü yapılan etkinlikte, okunan açıklamanın ardından, 3 bölümden oluşan bir resim sergisi sunuldu. Sergide Ülkeden Gençlik Manzaraları, Avrupa’dan Gençlik Manzaraları ve Yoz Gençlik Manzaraları vardı. 2 saat süren programın sonunda Dev-Genç’in 45. yaşı için pasta kesildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.