Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > Avrupa’da Yürüyüş

Son Güncellenme : 06 Eki 2014 11:51

Enternasyonalizme En Çok İhtiyaç Duyulan Bir Zamanda “Fete de l’Humanit”e Festivali!

Fransız Komünist Partisi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği FETE de L’HUMANİTE festivali 12-13-14 Eylül tarihleri arasında Paris’te, enternasyonalizme ihtiyaç duyulan bir zamanda yapıldı.

Bu festivali her yıl bir milyonun üzerinde insan izlemekte, katılmaktadır.

Bu yıl da dünyanın çeşitli ülkelerinden anti-emperyalist, anti-Amerikancı parti ve örgütlerin katılımının yanı sıra Fransız Komünist Partisi’nin çeşitli parti örgütlerinin katıldığı festivalde, yüzlerce demokratik kurum çadır ve stant açtı.

Halk Cephesi bu yıl festivale daha geniş bir katılımı hedefleyerek hazırlandı. Aylardır Suriye halkı için mücadele eden Halk Cepheliler bugün de Filistin halkının mücadelesini canlarını ortaya koyarak desteklemektedir. Festival Halk Cepheliler için bu yanıyla da anlamlıydı.

Festivalin başladığı 12 Eylül günü Halk Cephesi’nin çadırında Almanya’dan, Avusturya’dan, Belçika’dan, Hollanda’dan ve İsviçre’den gelen ve orada çalışma yürütecek Halk Cepheliler vardı.

Halk Cephesi’ne ait olan 2 çadır festival öncesi bu coşku ile hazırlandı. Çadıra kızıl bayraklar asıldı. Yine Fransızca Halk Cephesi yazan bir pankartın hemen yan tarafında uğruna ölümü bile göze alıp yanında olduğumuz Filistin halkının bayrağı kızıl bayrağımız ile birlikteydi.

Paris’teki tutsağımız ZEHRA KURTAY da sesi ile festivaldeydi.

Dayımız, hasta tutsaklarımız, mimar-mühendislerimizin çalışmaları stantları güçlendiriyordu.

Halk Cephesi, festival için Fransızca ve İngilizce 15 bin broşür bastırarak Cephe’yi tüm halklara anlatmayı hedef olarak önüne koydu. Yine bunun için 100 bin bildiri basıldı. Ayrıca ZEHRA KURTAY’ın durumunu anlatan 10 bin bildiri daha dağıtıldı alanda. 500 adet afiş asılarak ZEHRA KURTAY’ın zulmün elinden çekilip alınması için çağrı yapıldı.

Festivalin 3 günü boyunca Halk Cepheliler, binlerce broşür, binlerce bildiri dağıtıp, stantları dolaşarak Cephe’yi ve ülkemizi anlattılar.

Festival için Türkiye’den gelen devrimciler de vardı. Devrimci İşçi Hareketi’nden Semiha Eyilik, Halkın Mühendis ve Mimarlarından Neslihan Şimşek Kızıl ve Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi adına Muharrem Cengiz de geldi.

Wernicke-Korsakoff’lu devrimci tutsak Zehra Kurtay için de bir panel yapıldı.

Halk Cephesi standı önünde sık sık müzik yayını yapılıp halaylar çekildi.

Bu yıl Avrupa Dev-Genç çalışmalarını yürüten gençlik de festivale emekleri ve coşkuları ile katıldı.

Halk Cepheliler’in Cephe’yi, ülkedeki mücadelemizi coşku ile anlattığı bu festival bir kazanım olmuştur.

Anti Faşist Sanatçı Pavlo Fissa Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı!

Selanik’te 18 Eylül’de Aristetelos KKE’nin dışındaki (Yunanistan Komünist Partisi) tüm solun katılımıyla bir yıl önce Atina’da faşistler tarafından katledilen antifaşist sanatçı Pavlo Fissa’nın ölüm yıldönümünde yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe 7 bin kişi katıldı.

Halk Cepheliler de Yunanistan’daki gözaltı ve tutuklamaları teşhir eden ve politik tutuklularla desteğe çağıran bildiriler dağıttı.

Hafta içi de Pavlo Fisa’nın katledilmesi Yunanistan genelinde yapılan çeşitli etkinlik ve yürüyüşlerle protesto edildi. 17 Eylül akşam saat 18.00’da Atina’nın merkezindeki Propilea Meydanı’nda toplanma çağrısı yapan anarşistlerin düzenlediği yürüyüşe yaklaşık 7000 kişi katıldı. Halk Cepheliler de yürüyüşte kendi kampanya bildirilerini dağıtarak kitleyi devrimci tutsaklara sahip çıkmaya çağırdı.

Kahvaltılarımız Eylemlerimizin Ve Örgütlülüğümüzün Başlangıçlarıdır!

Viyana Anadolu Kültür Merkezi’nde geçen yıl başlayan haftalık Pazar kahvaltıları tatil aylarından sonra yeniden başladı.

14 Eylül’de tatilden sonra yapılan ilk kahvaltıya 60 kişi katıldı. Kahvaltıdan sonra Filistin’e giden canlı kalkanlar ile ilgili sohbet edildi. Canlı kalkanlara telefon açmaya çağrı yapıldı.

22 Eylül’de yapılan kahvaltıya 30 kişi katıldı. Kahvaltıdan sonra dernek komitesi tarafından dernek faaliyetleri üzerine sohbet edildi ve öneriler alındı.

Tutsaklarla Dayanışmaya Çağrı

17 Eylül Çarşamba günü Epohi (mevsim) gazetesinin düzenlediği Türkiye İslami Hareketler ve Kürt Sorunu konulu panelde, Tutsaklarla Dayanışma Komitesi de kürsüye konuşma için davet edildi. Komite üyesi konuşmasında, Türkiye’nin IŞİD’i ekonomik ve askeri olarak desteklediğine vurgu yapmasının ardından Yunanistan’da Halk Cephelilere yönelik baskılara değinerek dayanışma çağrısı yaptı.

Stuttgart Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde Süren Komedi Devam Ediyor!

Anadolu Federasyonu üyeleri Muzaffer Doğan, Sonnur Demiray, Özgür Aslan ve Yusuf Taş’ın duruşması 18 Eylül’de saat 09.00’da başladı. Mahkeme bize bir kez daha gösteriyor ki, her şey önceden hazırlanmış planlanmıştır.

BKA’nın şahit olarak geldiği mahkemeye nasıl çalıştıklarını ve bilgileri nereden aldıklarını anlattılar.

BKA: Biz bilgilerimizi internetten topladık ve topluyoruz.
Bize birileri bilgileri veriyor ve biz bu bilgileri hazırlayarak bir dosya yapıyoruz.
Sonnur Demiray bizim için DHKP-C üyesidir.
Sonnur Demiray Köln Derneği için ev sahibiyle görüştü.
Sonnur Demiray dernekte üç gün yattı.
Avukat Soruyor:
Bu bilgileri size kim veriyor?
BKA: Kurier (Gazete)
Avukat: Kurier kim tanıyor musunuz?
BKA: Hayır
Avukat: Tanımıyorsanız nasıl alabilirsiniz bu bilgileri? Siz nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?
BKA: Tanımama gerek yok, doğrudur. Çalışmamız gizlidir açıklayamam.
Avukat: Burada bir şey açıklayamazsanız neden şahit olarak geliyorsunuz buraya. Ne hakla örgüt üyesi diyorsunuz müvekkilime?
BKA: Öyledir kendisi.
Avukatlar: Bu mahkemede bir senaryo oynanıyor, bu mahkemelere hiç gerek yok! Neden bizi burada saatlerce oyalıyorsunuz zaten siz mahkemeyi önceden bitirmişsiniz.

İtiraz ettikten sonra savcı şu cümleleri söyledi: Burada bir resim çizmemiz gerekiyor ne yapalım dedi ve güldü.

Görüldüğü gibi devrimci tutsaklar hukuksuz bir şekilde 14 aydır suçsuz bir şekilde cezaevlerinde tutuluyor. Kendilerinin bile söylediği gibi, bir resim çizilmeye çalışılıyor. Yoldaşlarımızın beyinleri hapsedilmeye çalışılıyor. Düşünce özgürlüğümüz yok edilmek isteniyor.

Devrimcilerin işlediği suçlar; bu sene Grup Yorum konserini 15 bin kişinin izlemesidir.

Ve seneye 50 bin kişi izleyecektir.
Vız Gelir Devrimcilere O Duvarlarınız

İsviçre TAYAD’dan Aileler İçin Eğitim Çalışması

Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın anne-babalarını eğitmek geleceğe bilinçli nesiller bırakmak için çok önemli. İsviçre TAYAD Komitesi’nin organizasyonuyla Zürih TAYAD bürosunda BFU ( Beratung für Unfalverhütung)’un düzenlediği bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda çocuklarımızın kazalardan nasıl korunacağı konusunu, konunun uzmanından dinleyen aileler, merak ettikleri soruları uzmana sorup yanıtlarını aldılar.

21 kişinin katıldığı toplantı 2 saat sürdü. Konuyu görüntülü olarak da izleyen aileler toplantıdan memnun ayrıldılar. Geleceğimiz hakkında yoğun ve verimli bir mücadele içindeki ailelerin ihtiyaçları olan bilgilerin kendilerine Türkçe olarak ulaştırılmasından memnun olduklarını, bu gibi bilgilendirme programlarını devam etmesini istediklerini belittiler. TAYAD Komitesi halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme toplantılarına devam edeceğini açıkladı.

Grup Yorum Londra’da

Halk Cephesi’nden Çağrı:
Tüm emekçi halklarımızı ve Grup Yorum dostlarını 12 Ekim Pazar günü gerçekleşecek olan Grup Yorum konserine katılmaya ve konser çalışmalarında görev almaya davet ediyoruz.
Gelin bir iken iki olalım!
Grup Yorum biziz.
SÖYLEDİĞİMİZ TÜRKÜLERDE SENİN DE SESİN OLMALI!
İNGİLTERE YÜRÜYÜŞ DERGİSİ TEMSİLCİLİĞİ

Yürüyüş Dergisi İle Devrime Giden Yolda Yürümeye Devam Ediyoruz

Londra’da Yürüyüş Dergisi standı her hafta cumartesi olduğu gibi bu hafta da Wood Green Kütüphanesi önünde açıldı. Saat 14.00 – 16.00 arası açılan standa bu hafta ülkede ve dünyada gelişmeler konuşuldu.

Ayrıca 12 Ekim’de gerçekleşecek olan Grup Yorum Londra konseri duyurusu yapıldı. El ilanları dağıtıldı.

İki saat süren stant boyunca 11 dergi halka ulaştırıldı.

Alman Polisi Anadolu Federasyonu’na Karşı Yasadışı Baskılarına Devam Ediyor!

Geçtiğimiz hafta Wuppertal’da bulunan Anadolu Federasyonu’nun ev sahibi Herr Schmitze gelen ve kendisini Düsseldorf’tan BKA komseri olarak tanıtan biri, “bu derneğe kimler gelip gidiyor”, “bu dernekte neler yapılıyor” vb. sorular sorarak ev sahibi üzerinde baskı kurmaya çalışmış ve taciz etmiştir. Konuya ilişkin Anadolu Federasyonu yaptığı açıklamayla Alman polisinin anti-demokratik işleyişini teşhir etti.
“Alman polisi ne yapmaya çalışıyor?
Elini kolunu sallayarak ortada dolaşan Nazilerin, ırkçı katillerin peşine düşeceğine, açık legal faaliyet gösteren Anadolu Federasyonu’nun faaliyetlerini soruşturmaya çalışıyor.
BKA’ya ve Anayasa Koruma Örgütü’ne sormak istiyoruz: Kimdir bu Düsseldorf’tan gelen ve kendini komiser olarak tanıtan kişi?
Ne hakla Anadolu Federasyonu’na ev sahibine sorular sormaktadır, baskı uygulayıp taciz etmektedir? Açıklama bekliyoruz!
Anadolu Federasyonu yıllardır sürdürdüğü legal, meşru ve demokratik faaliyetlerine devam edecektir.
Almanya’da yaşayan insanlarımızın haklarını aramaya, onlar üzerindeki ayırımcı ırkçı uygulamalara karşı çıkacak ve örgütlenmeye devam edecektir. HİÇBİR BASKI, TEHDİT BİZİ YILDIRAMAZ, EMEĞİMİZLE VARIZ, HAKLARIMIZ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ” denildi.

Yunan Devleti Devrimcileri Tutukluyor
Memurların Da Bütün Haklarını Ellerinden Almaya Çalışıyor!

22 Eylül Salı günü Yunanistan Memurlar Federasyonu (ADEDY) yaptığı bir grev hakkında yasaklama kararı çıkartılmasını ve aylardır direnişte olan Ekonomi Bakanlığı’na bağlı temizlik işçilerine kamu soruşturması açılmasını protesto etmek için, Atina’da sabah saat 9.30’da Yargıtay binasının önünde toplanma çağrısı yaptı. Yaklaşık 3000 kişinin katıldığı mitinge Türkiyeli Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi de Yunanistan hapishanelerinde tutsak olan devrimcilerle dayanışmaya çağıran bildiriler dağıttı.

Yargıtay önündeki kitle daha sonra Atina’nın merkezinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Sloganların atıldığı yürüyüş Ekonomi Bakanlığı’nın önünde sona erdi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.