Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Dev-Genç 45. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Dev-Genç 45. Yılı Coşkuyla Kutlandı
Son Güncellenme : 26 Eki 2014 18:40

Kazova’dan, DTCF’ye, İşgallerle,
Boykotlarla Kavgayı Büyütüyoruz!
YÖK KALDIRILSIN, BERKİN’İN KATİLLERİ CEZALANDIRILSIN!
DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE BAĞIMSIZ TÜRKİYE
ve BERKİN İÇİN ADALET İSTİYORUZ ALACAĞIZ!

Halkların umudu bir Dev-Genç’imiz var! Bu umut 45 yıldır taşınıyor! Bir “Dev-Genç’imiz vardı! Hala var!” denilmişti tarihin akan ırmağında. Ve tarih şimdi de 45 yaşında koca bir delikanlının hikâyesini yazmaya devam ediyor. Yeni şehitler, gelenekler ve zaferlerle yazıyor kendi sayfalarına. Ve Dev-Genç’liler o büyük günün ilk ışıklarına dek yazmaya devam edecek!

Birinci günü (14 Ekim) Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fındıklı Kampüsü’nde yapılan Dev-Genç 45. yıl şenliğinin ikinci günü de Bomonti Kampüsü’nün sergi salonunda gerçekleşti. Devrim şehitleri için yapılan saygı duruşundan sonra şenliğe katılan herkes halk sofrasında hep beraber diz kırdı. Verilen müzik arasında çekilen halayların ardından tiyatro salonunda Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş Merkezi çalışanlarının hazırlayıp oynadığı tiyatro izlendi. Oyundan sonra kurum adına yapılan konuşmada, Merkez’de şu an 120 kişinin tedavi gördüğü belirtilerek Dev-Genç’in 45. yılını kutladılar. Daha sonra sahneye Dev-Genç korosu çıktı. Koro Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait türküler söyledi. Karanfiller Kültür Merkezi Müzik Grubu’nun ardından, Dev-Genç’lileri şenlik süresince yalnız bırakmayan Grup Umut Yağmuru sahne aldı. Grup Dev-Genç’in 45. yılını kutlayıp şarkılarıyla kitleyi halaya davet etti. Program bitmek üzereyken iki öğrenci, gitar ve sazla türküler çalarak destek vermek istediklerini söyledi, söylenen türkülerin ardından festivalin ikinci günü sona erdi.

16 Ekim’de şenliğin 3. gün programı başlamadan önce Dev-Genç’liler, İstanbul Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nı pankartlarla donattılar. Şenliği bu yıl Kahraman Altun ve Buluthan Kangalgil’e, emperyalizmden hesap soran Dev-Genç’lilere adadılar.

Kahraman Altun anti-faşist, anti-emperyalist mücadeleye ve buna karşın baskıların yoğun olduğu bir dönemde kavgaya Liseli Dev-Genç saflarında katılmıştı. İzmir’de 16 Mart 1991’de emperyalist bir hedefi yerle bir etmeye çalışırken elindeki bombanın patlaması sonucu şehit düşmüştü. Buluthan Kangalgil de bir Dev-Genç neferi, militanıydı. Ankara’da yoldaşı Fintöz Dikme ile kaldıkları bir üste 14 Temmuz 1991’de çatışarak şehit düşmüştü. Şenliğin üçüncü günkü programı bu iki Dev-Genç’linin anılmasıyla başladı. Dev-Genç’in tarihten bugüne olan yolculuğunu kısaca anlatan bir sinevizyonla devam etti. Sinevizyonda Mahirler, Dayılar vardı; Haziran Ayaklanması, Berkin ve Hasan Ferit’in şehitliği, son 1 Mayıs çatışmaları vardı.

Kahraman Altun “Kavgamın Çırağı Olmak İsterim” diyordu. Liseli Dev-Genç’liler sahneye çıkıp onun şiirlerini okudular birer birer. İdil Halk Tiyatrosu da Hasan Ferit’in kanlı gömleğini konu alan tiyatrosuyla katıldılar şenliğe.

Dev-Genç adına konuşma yapan Ali Ülgü 45 yıldır mücadeleden bir adım dahi sapmayan şanlı bir tarihe sahip olduklarını, bu tarihi kendilerine bırakan başta önderler olmak üzere tüm şehitleri saygıyla andıklarını belirtti. Ülgü Dev-Genç’in 6 Kasım’da DTCF işgalini, 16 Mart Katliamı’nın hesabını Beyazıt’ta sorduklarını ve 1 Mayıs’ta Taksim için verilen mücadele içinde olduklarını ifade etti. Dev-Genç’in; Berkin’in, Hasan Ferit’in ve Uğur Kurt’un katillerinden hesap soracağını, Filistin’de İsrail’in saldırılarına canlı kalkan olarak karşı çıktığını, gecekondu yıkımlarına, yozlaşmaya, yoksullaşmaya karşı halkın yanında olduğunu ve okullarda paralı-ezberci eğitim sistemine karşı öğrencilerin yanında olduğunu belirtti. Konuşmasını “Gücümüzü tarihimizden ve şehitlerimizden alıyoruz. Bu tarihte onurlu yerini alan Hasan Selim Gönen’imiz var. Bu tarihte onurlu yerini alan Ali Rıza Kurt’tan almıştır o da gücünü” diyerek tamamlayan Ülgü, Dev-Genç’in 45. yılını selamladı.

Dev-Genç’lileri Özgür Tutsaklar da yalnız bırakmadılar. El ürünleri sergisiyle kendilerini orada hissettiren tutsaklar, Merkezi Özgür Tutsaklar Örgütlenmesi imzasıyla koçaklama biçiminde bir mesaj göndererek herkesi selamladılar. Dev-Genç’liler bu yılki kutlamaları üç güne yaymışlardı. Festivalin iki günü boyunca katkılarını sunan Grup Umut Yağmuru üyeleri üçüncü günde de sahnedeki yerlerini aldılar. Grup yaptığı konuşmalarla Dev-Genç’lileri kutlarken Kartal Meydanı’ndaki Hasan Ferit için kurulan adalet çadırında yakın bir zamanda açlık grevine başlanacağını duyurarak destek çağrısı yaptılar.

Ardından sahne alan şair İbrahim Karaca kendi şiirlerini seslendirdi. Erdal Bayrakoğlu da söylediği Lazca ve Türkçe Karadeniz şarkılarıyla kitleye horon teptirdi.

Daha sonra Dev-Genç tiyatrosu, oynadığı oyunla Çayan’da gecekondu yapımını, Seher Şahin’le okullardaki mücadeleyi, anti-faşist, anti-emperyalist eylemleri, Birtan Altunbaş’la işkencedeki direnişleri, Canan ve Zehra ile ölümüne direnişleri… Dev-Genç’in tarihini anlattı. Oyunun bitiminde sahneye çıkan Canan ve Zehra’nın babası Ahmet Kulaksız, Dev-Genç’lilere umudu Türkiye halklarına taşıdıkları için binlerce kez teşekkür etti.

Programın sonunda sahneye Grup Yorum ve Dev-Genç korosu çıktı. Sıkılı sol yumruklar havadayken hep beraber Dev-Genç marşı söylendi. Yorum adına yapılan konuşmada 45. yılını kutlamak için hazırlanan programda bulunmanın kendileri için bir gurur olduğu belirtildi. Bazı Yorum elemanlarının, Dev-Genç içinde yetişmiş olduğu bilgisi verildi. Çekilen halayların ardından dinletiyi marşlarla bitiren Yorum, bir çağrı yaparak herkesi Sanat Meclisi’nin 1-2 Kasım tarihlerinde Gazi Parkı’nda yapacağı festivale davet etti. Şenlik Grup Yorum’un konserinin ardından sloganlar ve alkışlarla sona erdi.

***

Dev-Gençliler 45. Yılında Umudu Büyütüyor, Önderlerinin Ayak İzlerini Takip Ediyor!
Hatay’da Dev-Genç’liler 45. yılını Sümerler Amfi Tiyatro’da gerçekleştirdikleri şenlikle kutladılar. Bir düştü Dev-Genç’liler için Anadolu’nun farklı yerlerinde Dev-Genç’in 45. yılını kutlamak. Bu düş bugün Dev-Genç’lilerin yoğun emek ve inançlarıyla gerçeğe ulaştı. Antakya sokaklarında, Samandağ köylerinde Dev-Genç’in 45. yılını duymayan kalmadı. Dev-Genç’in bu coşkulu gününde ilk önce sahneye, kendisinin bestelemiş olduğu şiir ve şarkıları söyleyen Altınöz çıktı ve konuşmasında Haziran Ayaklanması şehitlerinin hesabının mutlaka sorulacağını belirtti.
Sonrasında sahneye çıkan Hatay Dev-Genç Korosu ise Dev-Genç’in 45. yıl marşını Hasan Selim Gönen anısına söylediler. Şenlik Dev-Genç’in 45. yıl mesajı okunması ile devam ederken, Dev-Genç’liler Mahir’in ve Dayı’nın bulunduğu Dev-Genç bayrağını havai fişekler eşliğinde açtı. Şenliğin son bölümünde, sahneye umudun sesi Grup Yorum çıktı. Umudun türkülerinin seslendirildiği şenliğe konuk olarak katılan Hilmi Yarayıcı ise, kitleyle beraber Cemo’yu seslendirdi. Hazırlanan programın sonunda Çav Bella marşı söylendi ve 45 yıllık mücadelenin artarak devrime yol alınacağı vurgusu yapıldı. Dev-Genç şenliğine 1200 kişi katıldı.

Elazığ Dev-Genç: Halkların Kurtuluşu Emperyalizme Karşı Mücadelededir
Elazığ Dev-Genç, yaptığı yazılı açıklama ile emperyalistlerin maşası olan IŞİD’i protesto etti. Açıklamada “Halkların tek kurtuluşu sosyalizmdedir. Emperyalist sisteme karşı savaşmayan, emperyalizme direnmeyen hiçbir halk kurtuluşu bekleyemez. Emperyalizm yıkılana kadar kurtuluş gelmeyeceğini biliyoruz. Bundan dolayı ABD’yi uyarıyoruz kirli-kanlı pis elini Kürt halkından çek” denildi.

Emekle, Özveriyle, Kararlılıkla Dev-Genç Ruhu Yaşıyor!
Dev-Genç’liler ülkenin dörtbir yanında 45. yıl kutlamaları için hazırlık çalışmalar yürüttü…

TEKİRDAĞ: Dev-Genç’liler 9 Ekim’de, Hürriyet Mahallesi’nde Dev-Genç’in kuruluşunun 45. yılını yaptığı yazılamalarla selamladı. 12 Ekim günü Çiftlikönü Mahallesi, Aydoğdu ve Muratlı caddeleri üzerinde 30 adet “DEV-GENÇ” yazılamasıyla 1 adet “Berkin Elvan Ölümsüzdür-Dev-Genç” yazılaması yapıldı. Ayrıca 13 Ekim günü sabah saatlerinde Namık Kemal Üniversitesi önünde bulunan üst geçide “45. Yılımızda Savaşı Hasan Selimlerle Büyütüyoruz-Dev-Genç” pankartı asldı.

ESKİŞEHİR: Anadolu Üniversitesi’nde 13-17 Ekim günlerinde, Dev-Genç’in 45. yılı için afişleri asıldı. Ayrıca sınıf ve amfilere yazılamalar yapıldı.

AMED: 16 Ekim günü, Bağlar-Ofis yolu üzerindeki alt geçite “Dev-Genç’in 45.Yılında Kobane Halkının Direnişine Selam Olsun-Kürdistan Dev-Genç” pankart asıldı.

ANKARA: 21 Ekim’de ODTÜ’de yapılacak olan Dev-Genç’in 45. yıl şenliğinin duyurusunu hafta boyunca devam ettirdi.
16 Ekim’de Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü içinde 60 tane afiş asıldı ve bildiri dağıtıldı. Aynı gün ODTÜ-Vişnelik’te yapılan çalışmada, öğrencilere şenliğin detayları hakkında bilgi verildi.

17 Ekim’de Kızılay’da açılan masada, Yürüyüş ve Tavır dergileri tanıtıldı, şenlik bildirileri dağıtıldı. Kızılay çevresinde afiş çalışması yapıldı. Aynı gün ODTÜ’de 40 tane afiş yapıldı ve Fizik bölümünün çatısından aynı içerikte pankart asıldı.

18 Ekim’de ise ODTÜ yurtlarının içine ve giriş kapılarına afiş yapıldı. 100. Yıl Mahallesi’nde ev ev gezilip kapılara bildiri bırakıldı.

HATAY: 21 Ekim günü “Dev-Genç” yazılaması yapıldı. Uğur Mumcu Caddesi ve Hacı Ali Nurlu Anadolu Meslek Lisesi çevresine, Dev-Genç’liler tarafından 1000 adet kuşlama yapıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.