Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Dev-Genç Liselilerle Büyüyecek

Dev-Genç Liselilerle Büyüyecek
Son Güncellenme : 26 Eki 2014 18:38

Bağcılar Liseli Dev-Genç’liler Dev-Genç’in Bomonti Kampüsü’nde 15 Ekim’de yaptığı 45. yıl kutlamasına katıldı.

Liseliler “Bağcılar Liseli Dev-Genç” yazılı pankartla kutlama alanına girdi. Kutlamalara daha bir coşku katıp Dev-Genç’in şanlı tarihini öğrendiler.

Dev-Genç’liler Polisi Mahalleden Kovdu!

Hatay’da 21 Ekim günü Dev-Genç’liler, silinen yazılamaları tekrar yaparken, katil işkenceci polisler gözaltına almaya çalıştı. Dev-Genç’liler sloganlarıyla “Halkımız katil polisler devrimcileri gözaltına almaya çalışıyor. Berkin’in katilleri işte karşımızda” ajitasyonlarıyla halkı çevresine toplayıp polisi halkla birlikte mahalleden kovdular. “Dev-Genç – Berkin İçin 6 Kasım’da Boykottayız” yazılaması yapıldı.

Meclislerde Sorunlarımızı Tartışıp Çözüm Üretelim

Hatay’da öğrenci meclislerinin ilk toplantısı 20 Ekim’de yapıldı. 12 kişinin katıldığı toplantıya katılan liselilerin ayrı ayrı sorunları, liselerde yapılacak olan toplantı tarihleri belirlendi. Bu toplantıların diğer liselilere de örnek olmasını belirtirken, 6 Kasım’daki boykota kendi okullarında çağrı yapılması kararı alındı.

Hatay Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi Öğrenci Meclisi Girişimi toplantısı yapıldı. 9-10-11-12. Sınıf Müzik öğrencilerinin katıldığı toplantıda okuldaki bahçe kapısı için fazla para toplanması,

Sorun Varsa Çözüm; Gençliğin Öğrenci Meclisi!

Dev-Genç’liler 19 Ekim’de Kocaeli’nin Esentepe ve Erzurum mahallelerinde öğrenci meclisi çalışmalarına çağrı yapan 80 adet afiş astılar.

Sorunlarımızı Birlikte Tartışacak Birlikte Çözeceğiz

Çünkü Geleceğin Sahipleri Bizleriz!

Liseli Dev-Genç’liler geleneksel tanışma çaylarında buluşarak, sorunlarını tartıştı ve çözümler üzerine konuşuldu. Birliğin, beraberliğin, dayanışmanın örgütlenme ile sağlanacağı ve örgütlü hareket etmenin gençliğe güç, umut taşıdığı üzerinde duruldu.

İSTANBUL
Bağcılar’da Liseli Dev-Genç’liler 18 Ekim’de liseli arkadaşları ile tanışmak, sorunları üzerine konuşmak için tanışma çayı düzenledi. Üç Karanfil Sahnesi’nde yapılan tanışma çayında, Dev-Genç marşının ardından, 45 yıllık Dev-Genç tarihini yaratan şehitler anısına saygı duruşu yapıldı. Bağcılar Liseli Gençlik’ten ve Gençlik Federasyonu’ndan bir Dev-Genç’li liselerde yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Konuşmadan sonra çaylar içilip müzik dinletisi ve halayların çekildiği etkinliğe 20 kişi katıldı.

Karanfiller Kültür Merkezi’nde 20 Ekim’de bir araya gelen Liseli Dev- Genç’liler liselerde yaşanan sorunlar üzerine konuştular. Liseliler, 18 Ekim’de yapılan tanışma çayı üzerine sohbet edip birbirlerini tanımaya çalıştılar. Yürüyüş Dergisi’nde çıkan 10 Soruda Liseliler başlıklı yazıyı okuyarak üzerine sohbet ettiler. Kendi okullarında yaşadıkları sorunlardan örnek verenler oldu. Şiir ve türkülerin yer aldığı programda tekrar bir araya gelme kararı alındı. Ayrıca bir eğlence hazırlama kararı alınıp iş bölümü yapıldı. Programa 20 kişi katıldı.

Esenler’de Liseli Dev-Genç’liler 18 Ekim’de yeni tanıştıkları liselilerle beraber çay içip sohbet ettiler. Okullarda yaşanan sorunlar üzerine sohbet edilip fikir alış verişinde bulunuldu. Okullardaki sorunlarımızın çözümü meclislerde ve komitelerdedir denilen sohbete 7 kişi katıldı.

Esenyurt Özgürlükler Derneği’nde Liseli Dev-Genç’liler 18 Ekim’de kahvaltı verdiler. Yapılan sohbetlerde liselilerin sorunları üzerine konuşuldu. Liselerde öne çıkan uyuşturucu sorunu ile ilgili neler yapılması gerektiği konuşuldu. Bir sonraki toplantıya, herkesin yanında bir kişiyi daha getirip film gösterimi yapma kararı alındı. Sohbet bittikten sonra türküler söylenerek halaylar çekildi. Tanışma programına 26 kişi katıldı.

Okmeydanı’nda yaşayan 8 liselinin katıldığı tanışma çayı, 18 Ekim’de Sibel Yalçın Direniş Parkı’nda yapıldı. Liselerde en önemli sorunun, yozlaşmanın yaygınlığı ve paralı eğitim olduğu belirtildi. Buna karşı neler yapılabileceği tartışıldı. Öğrenci meclisleri çalışması ile liselerde liselilerin kendi öz örgütlenmelerinin oluşturulabileceği konuşuldu. Mahallede yozlaşmaya karşı film gösterimleri gibi çalışmalar yapma kararı alındı. Bir sonraki haftaya Sibel Yalçın Parkı’nda “Koro” filminin gösterilmesi kararı alındı. “Berkin İçin Adalet Boykotu” üzerine de konuşan liseliler, boykotu örgütlemek için boykot komiteleri kurma ve hazırlıklar üzerine sohbet edildi.

Umudun Adını Ülkemizin Her Yerine Taşıyacağız
Hatay, Dev-Genç’liler 18 Ekim’de Umudun Adını duvarlara nakşettiler. Armutlu Mahallesi’nin Turunçlu Caddesi ve Mehmet Rende Orta Okulu çevresine. “DHKP-C”, “DEV-GENÇ”, Yaşasın Halkın Adaleti DHKP-C” yazılamalarından 20 tane yapıldı.

Hatay, 19 ve 20 Ekim tarihlerinde Dev-Genç’liler tarafından Armutlu Cadde, Elektrik Mahallesi ve Çekmece civarında yazılama yapıldı. Birçok yere ‘DHKP-C’, ‘DEV-GENÇ’, ‘Berkin İçin Adalet İçin 6 Kasımda Boykot Edelim-Liseli Dev–Genç” yazılama yapıldı.

İzmir, Buca’nın Kuruçeşme Mahallesi’nde, 18 Ekim günü Dev-Genç’liler mahallenin birçok yerine, Dev-Genç’in 45. yılıyla ilgili yazılamalar yaptılar.

Urfa, Merkez Sırrın Mahallesi’nde Cepheliler, 10 Ekim’de yozlaşmaya karşı yazılama yaptı. Mahallenin farklı bölgelerine; okul ve ev duvarlarına yapılan yazılamalarda “Hasan Ferit Gedik Ölümsüzdür”, uyuşturucu ve yozlaşmaya karşı kampanya kapsamında ise “Uyuşturucu Satmak Şerefsizliktir-Cephe” sloganları yazıldı.

Antalya, Muratpaşa Mahallesi’nde umudun adı duvarlara nakşedildi. 16 Ekim’de yapılan yazılamalarda “Cephe, DHKP/C” yazılamaları yapıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.