Örnek Resim

Anasayfa > EMEKÇİLERDEN > Emekçilerden Haberler

Emekçilerden Haberler
Son Güncellenme : 06 Eki 2014 16:01

Zafer Her Zaman Direnen Emekçinindir Bir Kez Daha Direndik ve Kazandık!

Senapa Stampa AŞ’nin Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında sözleşmeli işçi olarak çalışan Salih Savaş fabrika yönetiminin kendilerine kadrolu işçi statüsüne geçirilecekleri sözü verilmesine rağmen, bir süre sonra işten çıkarıldı. İşten atılan Savaş, haksızlığa karşı sessizliği değil direnişi seçti ve Çerkezköy’deki fabrikanın önünde çadır kurarak direnişe başladı.156 gün süren çadır direnişi zaferle sonuçlandı. Zafer, basın açıklamasıyla duyuruldu.

Açıklamada; “Emek düşmanı Senapa Stampa fabrikası yönetimi meşru, yasal haklarımızı istediğimiz için bizleri işimizden çıkarttı. 4 Haziran 2013 tarihinde 3 aylık bir sözleşme yaparak işe başladık. Bu 3 aylık sözleşmemiz bittiğinde ise bizlere kadro güvencesi verildi. Ayrıca tüm haklardan eksiksiz olarak yararlanacağımız söylendi. Ancak fabrika yönetimi bizi bu kadar zaman geçmesine rağmen kadroya almadı, aksine bu süre içerisinde bizlere asgari ücretin bile altında bir ücret verdi. Mesai paralarımızı ödemedi suç olmasına rağmen bizleri aynı anda birden çok bölümde birden çalıştırdı. Bizlerin örgütsüzlüğünden yararlanıp bizleri sömürdü.” dedi.

156 gün direnen işçi Salih Savaş sözlerini şöyle bitirdi: Bu haksızlığı kabul edemezdim. Emeğim, alın terim, namusumdur, onlara bırakmayacağım, sahip çıkacağım. Ve öyle de yaptım. İşten çıkarıldığım 11.02.2014 tarihinden 4 gün sonra 15.02.2014 tarihinde SENAPA STAMPA Fabrikası’nın önünde çadır kurarak direnişe başladım. Direnişimin ilk gününden itibaren Çerkezköy Emniyeti ve OSB tarafından baskı ve gözaltılarla yıldırılmaya çalışıldım. Yaptığım eylemin meşruluğuna inandığım için baskılar beni yıldıramadı. Çünkü direnenin kazanacağını gösteren somut örnekler vardı. Benim gibi tek başına direnen Türkan Albayrak ve Cansel Malatyalı, Roseteks, Hey Tekstil ve Darkmen işçi arkadaşlarım kazanımlarıyla öğretiyorlardı. Direndim ve kazandım. Direnişimin 156. gününde tüm haklarımı kazanarak çadır eylemimi sonlandırdım. Ve işveren tarafından benim gibi mağdur edilen diğer arkadaşlarıma şunu belirtmek isterim ki, HAK VERİLMEZ ALINIR. Direnişim boyunca beni yalnız bırakmayan demokratik kurumlara, dostlarıma, ailemize ve Çerkezköy halkına teşekkür ediyorum.
22 Eylül 2014
Senapa Stampa İşçisi

BELTAŞ İşçilerinin Direnişi Zaferle Sonuçlandı BELTAŞ İşçileri Taşeron Oyununu Bozdu!

Beşiktaş Belediyesi’nin bağlı şirketi BELTAŞ’ta işçiler bir direnişten daha zaferle çıktılar.

BELTAŞ işçileri işçi düşmanı Murat Hazinedar’a ve patron sendikacılarına rağmen direndiler ve oyunu bozdular. BELTAŞ işçilerinin taşerona devredilmesi programı 2014 yılı aralık sonuna ertelendi. BELTAŞ işçileri 2014 / Aralık ayı sonuna kadar BELTAŞ işçisi olarak kalacaklar…

Ve nihayet bugün 18 Eylül 2014 Perşembe günü sendika ve belediye ile yapılan toplu sözleşme ile direniş bitirildi. Belediye başkanlığı önünde yapılan açıklamada; BELTAŞ ile Genel–İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesinin imzalandığı, 31 Aralık 2014 tarihine kadar işçilerin BELTAŞ işçisi olarak kalacakları, bu tarihten sonra ise temizlik işleri ihalesini alacak taşeron şirketin işçileri olacakları, BELTAŞ işçilerinin bu taşeron şirkete kazanılmış hakları ve sendikal haklarıyla geçecekleri şeklinde açıklandı.

Yani BELTAŞ işçilerinin taşeron şirkete geçirilmesi kararının hayata geçirilmesi ertelendi. İşçiler haklarına sahip çıktılar. Sendikanın işçileri satması projesinin hayata geçmesini engellediler. Bu proje şimdilik ertelendi. Mücadele bitmedi. BELTAŞ işçilerinin mücadelesi sürüyor. Çünkü BELTAŞ’ta taşeronluğun yerleştirilmesi programı hayata geçecek. Eğer işçiler haklarına sahip çıkıp mücadele etmezlerse birer taşeron işçisi olacaklar. Önümüzdeki 3 ay önemlidir. BELTAŞ işçileri haklarına sahip çıkmalı, BELTAŞ’ta oynanmaya çalışılan taşeron oyununu bozmalıdırlar. Bunu yapamazlarsa en başta haklarını kaybedecekler.

Kuşkusuz belediye, CHP ve sendikanın el ele vererek hazırladıkları oyunun ertelenmesini sağlamak bir zaferdir. Ama yeterli değildir. Amaç BELTAŞ’ta taşeron uygulamasını engellemektir.

İşçiler devrimcilerle birlikte bu oyunu da bozacaklardır. İşçiler dost ve düşmanlarını görmektedir. Zafer direnenlerin olacaktır. BELTAŞ işçileri, zaferin ve kazanmanın direnenlerin sayısına bağlı olmadığını görmüştür. Bu konuda yeterince deneyleri vardır.

Tarih gösterecek ki belediyenin ve sendikanın taşeron oyunu BELTAŞ’ta tutmayacaktır. Bu oyunu tezgahlamaya çalışanların hevesleri kursaklarında kalacaktır.

DEVRİMCİ İŞÇİ HAREKETİ
19 Eylül 2014

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.