Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Gerçek Adalet Halkın Kendi Ellerinde

Son Güncellenme : 06 Eki 2014 16:39

Unutmak, yorulmak, vazgeçmek yok… Sonuna kadar hesap sorma bilinciyle düzenlenen eylemlerde kararlılık, öfke ve coşku hakim. Umudun çocuğu Berkin Elvan için adalet eylemleri ülkenin her yanında devam ediyor.

İSTANBUL
Esenyurt: İstanbul’da Liseli Dev-Genç’liler tarafından 19 Eylül’de Esenyurt’ta bulunan Ali Kul Lisesi önüne pankart asılarak, Berkin için adalet talebi tekrarlandı. Ali Kul Lisesi önünde bulunan Torium AVM önüne, üzerinde Berkin’in resmi olan “Berkin Elvan İçin Adalet İstiyoruz” pankartı asıldı.

MSGSÜ Fındıklı Kampüsü: 23 Eylül günü, İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde Dev-Genç’liler “Berkin’in Katilleri Cezalandırılsın! / Dev-Genç” yazılı pankart asıldı. “Berkin Elvan Ölümsüzdür”, “15’inde Bir Fidan Berkin Elvan”, “Yaşasın Dev-Genç, Yaşasın Dev-Genç’liler” sloganları atarak Berkin Elvan için adalet taleplerini dile getirdiler. 10 dakika süren eylem sonrası okul bahçesinde masa açarak, gelen öğrencilere kendilerini tanıtıp, Yürüyüş Dergisi’ni öğrencilere ulaştırdılar. Okul kantin ve yemekhanesine “Öğrenci Meclisleri” afişleri asarken merak eden öğrencilere Öğrenci Meclisleri anlattılar. Öğrencileri çalışmaya davet eden Dev-Genç’liler, okul çalışanları ile de sohbet ederek sorunlarını dinleyip, birlikte çözüm üretme adına dayanışma sözü aldılar.

ANTALYA: 
Antalya Halk Cephesi, Attalos Heykeli’nde 19 Eylül’de Berkin Elvan için adalet eylemi düzenledi. 13 kişinin katıldığı eylemde okunan basın açıklamasında, Berkin’in katillerinin biliniyor olmasına rağmen hala yargılanmadığına, tersine Berkin Elvan için adalet talebiyle eylem yapanlara saldırıldığına, gözaltına alınıp işkencelere maruz kaldıklarına değinildi. Gerçek adaletin halkın kendi ellerinde olduğu ve kendi adaletini kendisinin sağlayacağına vurgu yapıldı. Eyleme halktan da destek verenler oldu.

İZMİR:
18 Eylül günü İzmir Güzeltepe Mahallesi’nde Dev-Genç’liler, Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi önüne “Berkin Elvan’ın Katilleri Cezalandırılsın! Milyonlarca Berkin Olup Hesap soracağız” yazılı ozalit astılar. Okul çıkışında Berkin Elvan’ı anlatan katillerinin hala cezalandırılmadığını teşhir eden bildiriler dağıtıldı. Yarım saat süren çalışmada 170 adet bildiri halka ve öğrencilere ulaştırıldı.

19 Eylül günü İzmir Bornova metro çıkışında, Dev-Genç’lilerin Berkin Elvan için yaptığı eylem sloganlarla başladı. Okunan basın açıklamasında Berkin’in katilleri bugün ismi, fotoğrafları bilindiği halde AKP’nin katilleri koruduğu, halkın Berkin’i adaletsiz bırakmayacağı söylendi. Halkın Ekmeğidir Adalet denilerek bildiri dağıtımı yapıldı. 4 kişinin katıldığı dağıtımda 300 bildiri halka ulaştırıldı.

Dev-Genç’liler 22 Eylül günü, Yürüyüş Dergisi tanıtımı ve bu sene 27-28 Eylül tarihlerinde 4.sü düzenlenecek olan Doğançay Halk Festivali’nin duyurusunu yapmak için Ege Üniversitesi çarşısında masa açtılar. Açılan masada aynı zamanda Berkin Elvan’ı anlatan, katillerin cezasız kalmayacağını vurgulayan bildiriler dağıtıldı. 3 saat açık kalan masada bir çok bildiri halka ulaştırıldı.

İzmir Ege Üniversitesi’nde Berkin için ozalitler asıldı. Aynı gün, Dev-Genç’liler “Berkin Elvan’ın Katilleri Cezalandırılsın! Katilleri Tanıyoruz Hesap Soracağız!” yazılı ozalitleri Ege Üniversitesi Metro girişine ve Yabancı Diller Yüksekokulu çevresine astılar. Ozalit asımı sırasında Berkin Elvan’ın katillerinin rahat rahat dolaşamayacağı, Berkin’in hafızalardan silinemeyeceği belirtildi.

ANTEP:
Antep’te Liseli Dev-Genç’liler 16 Eylül’de, Düztepe Şehit Şahin Endüstri Meslek Lisesi önünde Berkin Elvan kokartlarını dağıttılar. Üzerinde “Berkin Elvan İçin Adalet İstiyoruz” yazan kokartlar lise öğrencilerine dağıtıldı. Öğrencilerin kokart almasını engellemek isteyen bir öğretmen, arkadaşlarımızın tepkisiyle karşılaşınca okula girmek zorunda kaldı. Çalışma sonunda 200 tane kokart dağıtıldı.

ADANA: 
Akkapı Mahallesi’nde Halk Cepheliler “Berkin Elvan için Adalet” eylemlerine devam ediyor. 22 Eylül günü bir araya gelen Halk Cepheliler, yaptıkları eylemde Berkin ve Hasan Ferit’in katillerinin ortada olduğunu devlet tarafından açıktan korunduğunu vurguladılar. “AKP iktidarının katilleri korumaya devam etmesi halinde halkın da bir adaleti olacaktır, er ya da geç uygulanacaktır” denilerek açıklama bitirildi. Aynı içerikte sloganların atıldığı eylem, haftaya yine aynı gün ve saatte gerçekleşeceği duyurusu yapılarak sonlandırıldı.

BALIKESİR: 
Dev-Genç’liler Bandırma Anadolu Lisesi ve Bandırma Endüstri Meslek Lisesi’nde 22 Eylül günü, “Berkin Elvan İçin Adalet İstiyoruz Alacağız” konulu bildirileri öğrencilere ulaştırdı. Okul panolarına asılan ve sınıf sıralarına da bırakılan bildirilerde öğrencilere; “Berkin Elvan’ın katilleri cezalandırılana kadar birlikte mücadele edelim, adalet istemeye devam edelim” çağrısı yapıldı. Toplamda 90 bildiri öğrencilere ulaştırıldı.

KOCAELİ: 
Dev-Genç’liler tarafından 24 Eylül’de Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu’nda (Hazırlık Binasında) “Berkin’in Katilleri Cezalandırılsın – Dev-Genç” pankartı asıldı. Berkin’in oturduğu sıralardan kalkıp üniversiteye gelen 2000’e yakın öğrencinin bulunduğu hazırlık binasında öğle yemeği sırasında yemekhanenin tam karşısına asılan pankarta öğrencilerin ilgisi yoğundu. Hazırlık binasında ilk kez böyle bir eylemle karşılaşan özel güvenlik görevlileri ne yapacaklarını şaşırarak, asılı pankartı 10 dakika sonra indirdiler.

ESKİŞEHİR:
Berkin Elvan’ın anmasına katıldığı gerekçesiyle, akademisyeni olduğu Osmangazi Üniversitesi tarafından hakkında soruşturma açılan ve 2 yıl kıdem durdurma cezası verilen Nuriye Gülmen için imza kampanyası başlatıldı. 18 Eylül’de açılan masada halka; adalet isteyenlerin, bilimsel eğitim ve akademik özgürlük isteyenlerin değil Berkin’imizin katillerin cezalandırılması gerektiği anlatıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.