Örnek Resim

Anasayfa > HABER > HABERLER

HABERLER
Son Güncellenme : 08 Eki 2014 7:08

Gördüğümüz Hiçbir Yerde Din İstismarcılarına İzin Vermeyeceğiz

19 Eylül günü, İstanbul Bağcılar Yeni Mahalle Yürüyüş Yolu’nun başında esnafları gezen iki cüppeli şahıs, oradan geçen Halk Cepheliler’in dikkatini çekti. Kim olduklarını, ne olduklarını sordular. Cüppeli Ahmet Hoca’nın cemaatinden olduklarını, Fatih’ten buraya geldiklerini Allah için, sadaka kutularını koyduklarını, para topladıklarını söylediler.
Halk Cepheliler; “Halkın onca sorunu var, onlar için kullanılabilecek paralarını bir de inançlarını kullanarak siz alıyorsunuz. Biz buna izin vermeyiz, biz devrimciyiz, Cepheliyiz. Halkımızın gerileştirilmesine de sömürülmesine de izin vermeyeceğiz” diyerek koydukları kutular tek tek geri toplatıldı ve otobüse bindirilerek geldikleri yere gönderildiler.
Halkımız! Bu sahtekarlara kanmayın. Onların dinleri, imanları, her şeyleri paradır. “Allah için sadaka kutularını bırakıyorlarmış. Allah’ın sadakaya mı ihtiyacı var da Allah için koyduklarını söylüyorlar?
Hayır, halkımızı böyle kandırıp, dini duygularını sömürüyorlar… Mahallelerimizde bu asalakların halkımızı sömürüp yok olmasına izin vermeyin!

Daha Güçlü Savaşmak İçin Halk Okulları Kuralım!

21 Eylül’de Sarıgazi Haklar Derneği’nde yapılan Halk Okulu çalışmasına 55 kişi katıldı. “Bilgi güçtür, diyoruz… Adımlarımızı daha güçlü atmak için öğreniyor, öğrendikçe daha güçlü savaşıyoruz,” çağrısıyla yapılan çalışmada “Biz kimiz? Nasıl Yaşamalıyız?” konusu işlendi.
Mahallelerimizde bedel ödeyenler, mücadelemizi büyütenler olarak örgütlü düşünmeyi öğrenmek gerektiği, sorunlarımızı birlikte çözmenin dayanışmamızı büyüteceği üzerine konuşuldu.

Hasan Ferit’in Katilleri Yargılanana Kadar Susmayacağız

Bağcılar Yeni Mahalle Yürüyüş Yolu’nda 19 Eylül’de masa açıldı. “Hasan Ferit İçin Adalet İstemeye Gidiyoruz” yazılı pankartın yere serildiği çalışmada 19 Kasım’da görülecek mahkemenin çağrısı yapıldı. Masada kitap, dergi ve tutsak ürünlerinin tanıtımı da yapıldı. Yurt dışından gelen bir aile “Sizler bizim canlarımızsınız, içeride dışarıda direniyorsunuz” diyerek tutsak ürünlerinden satın alarak dayanışmada bulundu. Açık kalan masada Hasan Ferit için adalet talebiyle 19 Kasım’da Kartal Adliyesi’nde olunacağının ve Kartal Meydanı’nda süren oturma eyleminin duyurusu yapıldı.

Sokakların Ateşiyle Sağlayacağız Halkın Adaletini!

Liseli Dev-Genç, 19 Eylül günü Hasan Ferit Adalet Çadırı için bir çağrı yaptı. Yaptığı çağrıda: “Hasan Ferit Gedik 21 yaşında katledildi. Halkını uyuşturucu çetelerinden korumak isterken 30 Eylül 2013’te AKP- polis destekli uyuşturucu çeteleri tarafından başından altı kurşunla vurularak… Hasan Ferit Gedik halkını ve vatanını seven bir devrimciydi. Bizler liseliyiz, bizler bu halkın en duyarlı en atılgan en cüretli kesimiyiz… Bu güne dek birçok farklı yerde çadır açtık Hasan Ferit için, oturma eylemleri yaptık, halk düşmanı AKP iktidarı her eylemimize saldırdı… Bizler sınıf bilinciyle, halk sevgisiyle donanmışız. Sizden adalet beklemiyoruz; ama sizden zorla almasını da biliriz. Sokakların ateşi sizin, o dünyanın en büyük dediğiniz saraylarınızı yakacak! Biz, Liseli Dev-Genç’liler olarak sokakların ateşiyle sağlayacağız halkın adaletini! Bizim yaşımız küçük ama umudumuz, öfkemiz büyük. Yüreğimizde taşıyoruz Hasan Ferit’in, Berkin’in hesabını. Ve hesap sormak için gün sayıyoruz. Korkun bizden, liselilerden korkun! Liseliyiz, umuduz, geleceğiz. Evet, geleceğiz, bir bir yüreğimizde taşıdığımız bütün hesaplarla geleceğiz. Haydi liseliler, Hasan Ferit’in katillerinden hesap sormak için siz de Hasan Ferit Gedik Adalet Çadırı’na gelin!” denildi.

Çayan Cephe’dir Mücadeledir!

İstanbul’un Çayan Mahallesi’nde 20 Eylül’de AKP’nin işkenceci, halk düşmanı polisi devrimcilere saldırdı. Cepheliler katil polisin saldırısına karşı saatlerce molotoflarla, havai fişeklerle, taşlarla sokak sokak polisle çatıştı. Çayan Halk Cephesi, baskınların ardından yaptığı yazılı açıklamasında; “Çayan’ın tarihinde direnme geleneği vardır, gücünü şehitlerinden almaktadır. Çayan halkı yıllardır mahallesini faşizme karşı savunuyor. Ne sandınız katiller, mahallemize istediğiniz gibi gireceğinizi mi sandınız? Burası Çayan’dır. İstediğiniz gibi bizim mahallemize giremezsiniz. Karşınızda bizi bulacaksınız, Çayan faşizme mezar olacak.” denildi.

Birliğimizden Güç Alıyoruz

Antakya Armutlu Mahallesi’nde Hatay Halk Cephesi tarafından, 20 Eylül’de Halk Komiteleri konulu seminer yapıldı. 19-20 Eylül günleri Armutlu halkı, yapılacak seminere çağrı için kapı kapı gezildi ve bildiri dağıtıldı. 20 Eylül’de ise yapılan sesli çağrılarla halk toplantısına davet edildi. Toplantıya katılan insanların mahallede yozlaşma, çöp, su sorunu olduğunu vurgulamaları üzerine çözümün halk komiteleri kurmakta olduğu anlatıldı. Yapılan seminere 25 kişi katıldı.

Halk Komitelerinde Birleşelim

21 Eylül günü, Adana Özgürlükler Derneği binasında ‘Halk Komiteleri’ konulu seminer verildi. Seminerde halk komitelerinin halk örgütlenmesindeki önemi, her konu için komite kurulabileceği, herkesin komite kurabileceği, komitelerin kalıcı olması gerektiği anlatıldı. Suriye, Filistin ve diğer ülkelerde hayata geçirilmiş olan ve hala devam eden komiteler kısa videolarla örneklendirildi. Seminere 15 kişi katıldı.

Sizi Teşhir Ediyoruz!
Halkın Adaletinden Kaçamayacaksınız!

Gazi Mahallesi’nde 17 Eylül’de, Halk Cepheliler işkenceci katilleri Gazi halkına teşhir etmeye devam ediyor. “Mahallelerimizde AKP’nin Katil Polislerini Barındırmayacağız/ Halk Cephesi” yazılı pankart dernek binasına asıldı. 12 Eylül günü yapılan operasyonla beraber Gazi halkının direnişiyle karşılaşan katiller neye uğradığını şaşırmışlardı. Asılan pankartla sadece Gazi’de değil örgütlü olduğumuz diğer mahallelerde de halkın öfkesinden kaçamayacakları belirtildi.

Film Gösterimleri Alternatif Kültürümüzün Bir Parçasıdır
Gazi Halk Meclisi tarafından 16 Eylül’de, Halk Meclisi’nin bulunduğu arsada film gösterimi yapıldı. Film gösterimi öncesi, insanlar arasında Halk Meclisi’ni tekrar nasıl kurabiliriz konusu üzerine sohbetler edildi. Kemal Sunal’ın ‘Kibar Feyzo’ filmi izlendi. Film gösterimine 50′ den fazla insan katıldı.

Kitleselliğimizle Hesap Sorma Bilincini Büyütüyoruz

19-20 Eylül tarihlerinde 3001 Cadde üzerinde masa açılarak Grup Yorum şarkıları eşliğinde yüzlerce el ilanı halka ulaştırıldı. Ayrıca masada ve caddede yüzlerce Yürüyüş Dergisi dağıtıldı. 19 Eylül akşamı 2 saat ses aracıyla bütün ara sokaklarda çağrı yapıldı.
Aynı günlerde Halk Cepheliler gruplar halinde sloganlarla ve ajitasyonlarla bütün sokaklarda çağrı yaparak halka binlerce el ilanı ulaştırdı. Kahvelerde konuşmalar yaptı. Çalışmalar esnasında katil polis caddeden geçmeye kalkıştı ve taşlarla müdahale edilerek kovuldu. 20 Eylül akşamı ise katiller helikopterle gezerek evlere, Halk Cepheliler’e ışık tuttu. Halk Cepheliler hesap sorma bilinciyle çalışmalarına devam ettiler.

Hasan Ferit İçin Yüzlerce İnsan Yürüdü, Hesap Sormak İçin And İçti

21 Eylül akşamı Hasan Ferit yürüyüşünde milisler sokakları zapt etti. Karakol Durağı’ndan başlayan yürüyüşte kitle sloganlarla, alkışlarla Merkez’e kadar yürüdü. Merkez’e gelindiğinde yapılan açıklamada uyuşturucunun AKP eliyle mahallelerimize sokulduğu, çetelerin ellerini kollarını sallayarak gezerken devrimcilerin tutuklandığı anlatıldı. Hasan Ferit’in mahkeme sürecinden söz edilerek uyuşturucuya karşı mücadelenin aynı zamanda adalet mücadelesi olduğu vurgulandı. Açıklamanın ardından kitle Sağlık Ocağı’na doğru yürüyüşe geçti. Coşkulu sloganlarla Çeşme Durağı’na gelindiğinde, Cephe Milisleri uzun ve kısa namlulu silahlarıyla, tek tip kıyafetleriyleriyle kitleyi karşıladı. Askeri yürüyüşleri, umudun sloganlarıyla halkın adalet özleminin tercümanı olan milisler, Emek Pastanesi önüne geldiğinde çember oluşturarak kitleyi bekledi. Halk, milislere yaklaşmak isterken havai fişeklerle coşku daha da arttı. Ardından Hasan Ferit için yazılan yemin metni hep bir ağızdan okunarak hesap sorulacağı haykırıldı. Yeminden sonra milisler silahlarıyla havaya defalarca ateş ettiler. Umudun adını haykıran kitle milisleri selamlarken eylem mücadelenin büyütüleceği, halk komiteleri ve halk meclisleriyle sorunlarımızın çözüleceği vurgusuyla bitirildi. Eyleme 500’ü aşkın kişi katıldı.

Halkın Örgütlü Gücü Yenilmez!

Hatay-Tekebaşı Mahallesi’nde halk komiteleri semineri düzenlendi. 19 Eylül’de belde kahvehanelerinden biri halkla birlikte temizlendi. Seminerin duyurusu mahalle halkının çağrılarıyla ve dağıttıkları el ilanlarıyla yapıldı.
Seminerde, halk komitelerinin ne olduğu, ne için kurulduğu; devletin yozlaştırma politikası ve Hasan Ferit Gedik anlatıldı. İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi ve Altınşehir’de Dev-Genç’lilerin mahalle halkıyla birlikte yapmaya başladıkları dernek binası örnek verildi.
Bu örnekler üzerine söz alan bir kişi mahallede okul sorunu olduğunu, okul inşaatının durduğunu ve mahallenin çocuklarının sabah 05.00’de başka köy okullarına gittiğini, bunun için de imza kampanyası başlattıklarını söyledi. Okul sorununun çözümü için Halk Komitesi olarak bir şeyler yapılması gerektiği belirtildi. Daha sonra söz alan başka bir kişi ise uyuşturucu ve fuhuş sorunundan bahsetti ve hatta şu an temizlediğimiz alanda bile gençler uyuşturucu kullanıyor dedi. Daha sonra söz alan, DHKC şehidi Erdinç Aslan’ın yengesi “Erdinç, bir gün sizi evlerinizden çıkaracaklar demişti. Biz de kızmıştık, biz buraya para verdik tapu aldık, bizi buradan çıkarmazlar diye. Ama şimdi diyoruz ki Erdinç haklıymış, bizi köylerimizden edecekler. IŞİD kapımıza dayandı… Daha ne bekliyoruz? Fuhuş, uyuşturucu kapımızın önüne kadar geldi, evlerimizin içinde hatta. IŞİD de gelecek, artık taşın altına elimizi koymalıyız, ancak örgütlenirsek bunlarla baş edebiliriz” dedi.
Mahallelinin sorunlarının tartışıldığı seminer, yaklaşık 2 saat sürdü, seminere 80 kişi katıldı.

Antep’te Film Gösterimi

Antep’te her hafta olduğu gibi 23 Eylül’de bir araya gelen Halk Cepheliler hep beraber film izlediler. Yapılan film gösteriminde Kasabanın Sırrı filmi izlendi. Ardından film üzerine sohbetler edildi. Haftaya yeni bir filmde buluşmak üzere program sona erdi.

Alternatif Halı Saha Ligi Kuruyoruz

Ankara: Uyuşturucuya, fuhuşa, kumara ve yozlaşmaya karşı İdilcan Kültür Merkezi tarafından düzenlenen “Hasan Ferit Gedik Futbol Turnuvası” 20 Eylül gecesi Sokak Spor ve Şahintepe Spor arasındaki karşılaşmayla sona erdi. Takımlar finalde Şahintepe Spor, Sokak Sporu 3-0 yenerek turnuvanın şampiyonu oldu.
Kupa töreni 2. Anadolu Halk Konseri’nde yapıldı. Törende üçüncülük Halkın Mimar ve Mühendisleri’ne, İkincilik Sokak Spora, birincilik kupası ise Şahintepe Spor’a verildi. Ayrıca şampiyon takımın oyuncularına madalya takıldı. Takımlardan gelen istek üzerine Hasan Ferit Gedik adına bir alternatif halı saha ligi kurulması düşünülüyor. Bu çalışmanın duyurusu Ekim ayında yapılacak.
Eskişehir’de “Hasan Ferit Gedik Futbol Turnuvası” 18 Eylül’de yapılan maçlarla başladı. Gültepe Kültür Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen turnuvada ilk gün, iki maç yapıldı. Turnuva öncesi halı sahaya pankartlar asıldı. Karşılaşmayı izleyenler tarafından Hasan Ferit Gedik’i anan ve hesap soran sloganlar atıldı. İlk maçta Gültepe Kültür Dayanışma Derneği, SES Eskişehir Şube’ye 14-5 yenildi. İkinci maçta ise Hacı Bektaş-ı Veli Derneği, Acil Terzi’yi 16-6 mağlup etti. Turnuva, 2 Ekim’de yapılacak olan final karşılaşması ile sona erecek.
Antalya’da 20 Eylül’de, futbol turnuvasının ilk maçı yapıldı. İlk maç, Gençlik Spor ve Gebizli Spor arasında oldu. Gebizli Spor’un 15-5 galibiyetiyle sonuçlandı.
21 Eylül’de oynanan ilk maç Kartal Spor ve Konuksever Spor arasında oldu. Kartalspor’un 6-5 galibiyetiyle sonuçlanan turnuvaya Kartal Spor ve Özgür Spor arasında devam edildi. Özgür Spor 10-6 galip geldi.

“Kanlı Gömlek” Halkımızın Adalet İsteğidir!

İdil Halk Tiyatrosu “Kanlı Gömlek” isimli oyununu halkın olduğu her yerde sergiliyor. 13 Eylül’de Armutlu Güz Şenliği’nde Hasan Ferit Gedik’in kanlı gömleğini konu alan oyunun ardından, oyuncular duygularını paylaştılar. Oyunculardan sonra Hasan Ferit’in annesi Nuray Gedik, şiir okuyarak duygularını ifade etti.
Tiyatro ekibi 14 Eylül’de Halk Cephesi’nin Halk Sofrası Pikniği’nde de sahneledi. Tiyatro oyuncuları ayrıca kostümleriyle İdil Kültür Merkezi kurs kayıt bildirileri dağıttı ve açtıkları çadırlarda kurs kayıtları aldı. Bir saat süren doğaçlama atölyesiyle de, yaşlısından gencine pikniğe katılanların tiyatroyla tanışması sağlandı.
15 Eylül’de ise Hasan Ferit Gedik’in Kartal Adliyesi’nde görülen mahkemesindeydi. Hasan Ferit Gedik’in kanlı gömleğini su ile temizlemeye çalışan ve adalet arayan bir annenin haykırışlarına devrimcilerin kulak vermesini anlatan oyun oynanırken Gökhan Aktaş’ın annesi ağıt yaktı.

Kartal Meydanı’nda Dayı’nın Sesi, Hasan Ferit’in Adaleti Olduk!

Halk Cepheliler 21 Eylül günü, Kartal Meydanı’nda Hasan Ferit’e Adalet Çadırı’nı ziyaret etti ve Dayı’nın yaşamını anlatan, “Bir Devrimci Dursun Karataş” kitabının toplu satışını yaptılar. Önlükleriyle yürüyüşe geçen Halk Cepheliler, 38 yılı devrime adanmış bir hayatı, önderlerini, öğretmenlerini, zor süreçlerin yol açıcısı Dursun Karataş’ın hayatını ve Dayı’yı tanıyanların anlatımlarının olduğu ‘Bir Devrimci Dursun Karataş’ kitabının tanıtımını ve dağıtımını yaptılar. Kartal Meydanı, Bankalar Caddesi ve Çarşı’da ellerinde önderlerinin kitabı olan Halk Cepheliler sık sık “Önder Yoldaş Dursun Karataş”, “Öndere Selam Savaşa Devam” sloganlarını attılar. Yaptıkları sözlü çağrılarda; “Onunla yürüdük, sağlamlaştık, Onunla yürüdük devrime, kabul etmesek bile Dayı’mız fiziki olarak aramızda yok. Onun yokluğunu hissettirmeyeceğiz! Onsuz Ama Onunlayız!” denildi. Dağıtımın ardından Hasan Ferit Gedik için açılan Adalet Çadırı’nın önüne gelerek “Çeteler Halka Hesap Verecek”, “Hasan Ferit Gedik Ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Komploları Boşa Çıkaracağız!

Bahçelievler Zafer Mahallesi’nde yapılan polis operasyonlarını protesto etmek için Halk Cepheliler 16 Eylül’de eylem yaptı. Pazar Pazarı’nda yapılan eylemde okunan açıklamada şunlara değinildi: “AKP’nin katil polisleri komplolar kurarak halkı sindirmeye çalışıyor. AKP’nin katil polisleri evlerimizi neden basıyor, neden bu kadar korkuyor… Çünkü düzenin dayattığı pisliğe, çürümüşlüğe tek alternatif bizleriz. Hasan Ferit için Berkin Elvan için, Uğur Kurt için adalet isteyen, hesap soran biziz! Bunun için saldırıyor AKP’nin katil polisleri. Hiçbir güç bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. Adalet istemeye, haksızlıkların karşında durmaya devam edeceğiz. Katillerden hesap sormamızı hiçbir güç engelleyemeyecek” sözleriyle bitirildi. Açıklamaya 43 kişi katıldı. Gözaltına alınanların hepsi aynı gün içerisinde serbest bırakıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.