Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Hasan Ferit’e Adalet için 75 günlük oturma eylemi…

Son Güncellenme : 06 Eki 2014 16:36

HASAN FERİT GEDİK’E ADALET İÇİN 75 GÜNLÜK OTURMA EYLEMİ SÜRÜYOR! 
TÜM HALKIMIZI ADALET İÇİN OTURMA EYLEMİNE ÇAĞIRIYORUZ! 
15 Eylül günü, görülen duruşmada yaşanan adaletsizliklere, erteleme kararına ve mahkemenin sürülmek istenmesine karşı, Halk Cepheliler ve Hasan Ferit’in ailesi ‘Adalet İstiyoruz’ sloganlarıyla Kartal Meydanı’na yürüyerek oturma eylemine başlamıştı. Çadır kurularak eylemin, bir sonraki duruşmaya kadar, yani 75 gün boyunca süreceği açıklanan eylemin günlüğünü yayınlıyoruz:

3.Gün – 17 Eylül 2014
Oturma eyleminde bugün 3. günümüz. Gece 18 kişi kaldık. Kahvaltı yaparken, akşam sinevizyon gösterimi yapmaya karar verdik. Hasan Ferit Gedik Belgeseli ve Güler Zere Belgeseli’nde karar kıldık. Öğlene doğru halkımız, Emine Teyze (Sapanlı Teyze), Halkın Hukuk Bürosu ve TAYAD’lı Aileler ziyaret etti. Antep, Ankara, Yozgat, Manisa, İzmir, Sakarya, Mersin, Almanya, Londra, İsviçre gibi şehir ve ülkelerden arayan insanlar bize desteklerini sundular. Maaş alamayan işçilerimiz arayarak bizimle dertlerini paylaştılar. Onurlu mücadelemize destek verdiklerini, bu kadar büyük bir iradeye sahip olduğumuz için bizimle gurur duyduklarını söylediler. Halkımızın yoğun bir ilgisi var bugün, 50-60 kişiye ulaştık. Yanımıza gelen insanların hemen hepsi, bir eksiğimizin olup olmadığını sordular ve tüm eksiklerimizi ellerinden geldikçe temin edebileceklerini söylediler. Bizi ziyarete gelen halkımızla Hasan Ferit Gedik ve devrim iddiamız hakkında sohbet ettik. Gelen ziyaretçilerimizle beraber halaylar çekip, marşlar söyledik. AKP’nin katil, işkenceci polisleri ve Büyükşehir’e ait zabıtalar, 3 gündür etrafımızda dolaşarak, sivil faşistleri çadırımıza ve çevremize göndererek bizi yıldırmaya ve tahrik etmeye çalıştılar; fakat bizim devrimci irademiz karşısında başarısız oldular. 3. gün tacizlere karşı halkımızın yoğun sahiplenmesinden dolayı katil AKP’nin sivil polisleri, çadırımızın biraz uzağına gelerek bir arkadaşımızı şüpheli olarak gördüklerini ve kimlik kontrolü yapmak istediklerini söylediler. Arkadaşımızın onlara kimlik vermeyeceğini söylemesi üzerine zorla almaya çalıştılar… Bunun üzerine Halk Cepheliler ve halkımız katilleri çadırın etrafından kafelerde ve parkta oturan halka teşhir ederek kovdular… Sloganlar atıldı ve halkla birlikte halaylar çekildi. Akşam üzeri Gökhan Aktaş, eşi ile çadırı ziyaret etti. Akşam yağmurlu havaya rağmen sinevizyon gösterimi gerçekleşti.

4. Gün – 18 Eylül 2014
…Sabah kahvaltının ardından kitap –dergi okundu toplu olarak. Kartal halkından ziyaretçilerimiz gelmeye başladı. Herkes bir şeyler yapmak istediğini söylüyor ve gelen ziyaretçilerin hepsi ihtiyaçlarımızı soruyor. Mersin Spor taraftar grubu telefonla arayarak, en yakın zamanda geleceklerini söyleyip maddi manevi desteklerinin hep bizimle olacağını söylediler. Yozgat’tan arayan İbrahim abi 3 aydır karayollarında maaş almadan çalıştığını, bizlerden güç aldığını söylüyor. Bizler de halkımızdan güç aldığımızı söylüyoruz. Londra’dan, Viyana’dan, İstanbul Fatih’ten, İzmir’den arayanlar oluyor. Sağanak yağışa rağmen ziyaretçilerimiz gelmeye devam ediyor. KAZOVA işçileri toplu olarak direniş çadırımızı ziyaret etti. 19.00’da attığımız günlük sloganlarımızı bugün 40 kişi ile attık. Gece boyu sağanak yağış devam etti. HTKP toplu olarak ziyarette bulundu gece saatlerinde. Halkımız da gece saatlerine kadar yanımızdaydı. Fenerbahçe Sol Açık taraftar grubu mesaj çekerek 19 Eylül Perşembe günü toplu olarak ziyarette bulunacaklarını söylediler.

5. Gün – 19 Eylül 2014
Oturma eylemimizin ve çadırımızın 5. gününe saat 7.30’da Hasan Ferit’in annesi Nuray anne ve kardeşi Eriş’le beraber kahvaltı ederek başlıyoruz. Kahvaltının ardından zamanımızı dergi ve kitap okuyarak değerlendiriyoruz. Saat 10.00’dan itibaren halkımız, çadırımızı ziyarete başlıyor. Hasan Ferit’e ve adalet mücadelemize dair sohbet ediyoruz misafirlerimizle. Ziyarette bulunan, sohbetimize katılan herkes seve seve destek olacaklarını belirterek ayrılıyor yanımızdan. Kimi televizyondan, kimi internetten, kimi yakınlarından duyduğunu söylüyor eylemimizi. Merak ettikleri konulara dair sorular soruyorlar, bunlar üzerine konuşuyoruz. Gün içerisinde Antep’ten İzmir’e, İsviçre’den, Londra’dan Viyana’ya, Avusturya’nın değişik yerlerine kadar dünyanın ve Anadolu’nun dört bir yanından halkımız arayarak desteklerini iletip, ihtiyaçlarımızı sordu, yüreklerinin bizlerle olduğunu söylediler. Her telefon, her ziyaret bizim adalet mücadelemizin zaferle sonuçlanacağına olan inancımızı daha da arttırıyor. Saat 18.00-19.00 arası Kartal Bankalar Caddesi’nde oturma eylemimizi ve Hasan Ferit’i anlatan bildirileri halkımıza ulaştırdık. Gün boyu halaylarla, sloganlarla direnişimizi canlı tutuyoruz. Gün içinde toplu ziyaretler de gerçekleşiyor. Fenerbahçe taraftar grubu ziyaret ediyor çadırımızı. Uğur Mumcu Mahallesi’nde ortaokulun imam hatipe çevrilmesini protesto eden aileler geliyor akşam. Onların eylemi üzerine de konuşuyoruz. Saat 21.30’da, Umudun Çocuğu Berkin Elvan için hazırlanan belgeseli izledik.

6. Gün-20 Eylül 2014
Çav Bella ile bir güne daha başladık. Hep birlikte kahvaltımızı yaptıktan sonra adalet mücadelesi üzerine toplu okuma yapıldı. Sabahın ilk saatlerinde çadırımıza ilgi daha çok çocuklardan geldi. Her şeyi ince ayrıntısına kadar sorup öğrendiler. Daha sonra hastaneden direk çıkıp çadırımızı ziyaret için gelen teyzemiz ile konuştuk. Çadırımızı ziyaret gün boyu artarak sürdü. Ziyaret etme koşulu olmayanlar ise telefonlarıyla direnişe desteklerini ifade ettiler. Özellikle yurtdışından arayanlarımız daha çok oluyor. Kartal halkı, gün boyu ziyarette bulunarak ihtiyaçlarımızı karşılamak için çaba içerisinde oldular. Gün boyu sloganlar ve halaylarımız direnişin coşkusunu büyütüyor. Akşam kurulan sofrada hep beraber yemekler yendi. Yemekten sonra türkü gecesi yapıldı. Kavgamızın marşları, Anadolumuzun türküleri hep beraber söylendi… Çadırımızı ziyaret eden yüzlerce insan direnişimizi büyütürken umudumuzu daha da büyüttü.

7. Gün-21 Eylül 2014
Hep birlikte kahvaltımızı yaptıktan sonra müzikler eşliğinde oturup sohbet ettik. Öğlene doğru Nuray anne, Mustafa dede Armutlu’dan kalabalık bir kitleyle beraber geldiler. Hafta sonu olduğu için daha kalabalığız bugün. Halkımız ziyaretlerinde bize olan güvenlerini ifade ediyor. Gün boyu ziyaretçilerimiz eksik olmadı. Okmeydanı, Çayan mahallerinden toplu ziyaretlerle daha da kalabalıklaşıyoruz.

18.00’da “Bir Devrimci Dursun Karataş” isimli kitabımızın satışına çıkıyoruz. Kartal Meydanı “Önder Yoldaş Dursun Karataş” sloganlarıyla inliyor. Kitap satışının ardından kurulan yemek sofrasına 100’e yakın insanımızla beraber oturuldu. İngiltere’den Anadolu Federasyonu’ndan bir ailemiz arayıp çalışmalarımızda başarı dileklerini ifade etti. Kartal Belediyesi’nin düzenlediği konser vardı akşam saatlerinde. Domane Dersim Grubu, Gezi şehitlerinin isimlerini tek tek andıktan sonra Hasan Ferit’i çetecilerin vurduğunu, sıradaki şarkıyı Hasan Ferit için okuyacağını söyleyip “Soluk Soluğa” şarkısını söyledi. Mikail Aslan ise birçok konu hakkında değerlendirmelerde bulunurken hemen karşısında bulunan çadırı görmezden geldi.

Direniş, 1 haftayı geride bırakırken, her geçen gün artan bir sahiplemeyle büyümeye devam ediyor.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.