Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu haberler

Toplu haberler
Son Güncellenme : 26 Eki 2014 19:09

‘Sonuna Sonsuza Sonuncumuza Kadar Direneceğiz’ Dedik Direndik ve Kazandık!

Düşmanın teslim alma politikasını, halk sevgileri ve sınıf bilinçleriyle, 20 Ekim’de, ellerinde kınaları, alınlarında sarı yıldızlı kızıl bantlarıyla, özgür tutsaklar uzun bir halaya durmuştu… 20 Ekim 2000’den 22 Ocak 2007’ye, 7 yıl boyunca direnme hakkı için emperyalizme ve oligarşiye karşı direndiler. Tarihte bilinen, kesintisiz devam eden başka bir Ölüm Orucu direnişi yoktu, sayısız ilk yaratıldı bu süreçte. Tecrit ve sansüre karşı, Özgür Tutsaklar hapishanelerde, Cepheliler dışarıda, tecrit ve sansüre karşı büyük bedeller ödeyerek kazandılar. Adalet Bakanlığı ilk kez, tecritin varlığını kabul etti ve 10 saatlik sohbet hakkı ile tecritte gedik açan genelgeyi yayınlamak zorunda kaldı. Bu zafer, emperyalizmin ‘ya düşünce değişikliği ya ölüm’ politikasına tüm dünyada verilen en güçlü cevaptı aynı zamanda. Büyük Direniş’te şehit düşen kahraman 122’ler, 14 yılın ardından 20 Ekim’de Cebeci Mezarlığı’nda Halk Cepheliler tarafından anıldı.

Mezarlık girişinde kortej oluşturularak sloganlarla yürünmeye başlandı. Yürüyüşün başında TAYAD’lı Analar’ın taşıdığı ‘Kahramanlar Ölmez Halk Yenilmez’ yazılı, 122 şehidin fotoğrafı olan pankart yer aldı. Daha sonra yürüyüş boyunca taşınan “Kahramanlar Ölmez Halk Yenilmez!”, “Sonuna Sonsuza Sonuncumuza Kadar Direneceğiz Dedik Direndik ve Kazandık!”, “Ölüm Orucu Şehitleri Ölümsüzdür!” pankartları yürüyüş bitiminden sonra da mezarların başında açık kaldı.

Büyük Direniş’te şehit düşen Canan ve Zehra Kulaksız’ın babası Ahmet Kulaksız, tüm şehitleri için herkesi bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşunun ardından direniş sürecini ve bundan 14 yıl önce başlayan F tipi hücrelere karşı mücadelenin önemini anlattı. Daha sonra Halk Cephesi adına konuşan Nuri Cihanyandı, “Onlara söz veriyoruz, yaktıkları ateş mücadelemizi aydınlatmaya devam edecek ve bayrağımızı zafere taşıyacağız. Yaşasın direniş yaşasın zafer” diyerek konuşmasını bitirdi.

Son konuşmayı yapan, Büyük Direniş gazisi Doğan Karataştan, direnmenin meşruluğunu, direniş yıllarında neden direnmelerinin gerektiğini ve kazandıkları zaferin tüm dünya halkları için önemini, kendi yaşamından örnekleyerek anlattı. Ardından TAYAD Başkanı Mehmet Güvel, Sinan Kukul’un ‘Kadife Tenli Zamanlara’ şiirini okudu. 100 Halk Cepheli’nin katıldığı anma ‘Bize Ölüm Yok’ marşı söylenerek bitirildi.

Halk Toplantılarımıza Tüm Halkımız Davetlidir

Gazi Halk Meclisi 20 Ekim’de halk toplantısı yaptı. Toplantıda mahallede yapılan imam hatip ortaokulu ile ilgili yapılacak çalışmalar üzerine konuşuldu. İmam hatipin önünde yapılacak açıklama ile ilgili görev paylaşımı yapıldı.

1-2 Kasım tarihlerinde Gazi Parkı’nda yapılacak olan Sanat Meclisi’nin şenliği ile ilgili Halk Meclisi’nde de komite kuruldu. Öğle saatlerinde Düz ve 8 Evler bölgelerinde 100 adet afiş yapıldı. Halk Meclisi önünde 24 Ekim’de yapılacak olan halk toplantısı konuşuldu. Gazi Halk Meclisi’nin toplantıları her hafta pazartesi günü saat 20.00’da yapılacak.

Her Filmde Yeni Şeyler Öğreniyoruz

Antep’te Halk Cepheliler 17 Ekim’de her hafta olduğu gibi bu hafta da film gösterimi yaptı. ‘Zengin Mutfağı’ filmi izlendikten sonra filmin değerlendirmesi yapıldı. Film gösterimine 13 kişi katıldı.

İzmir Halk Cephesi’nin iki haftada bir yaptığı yemekli buluşmaya 20 Ekim’de devam edildi. Güzeltepe Ege Kültür Sanat Müzik Derneği’nde yaşamın her alanında düzene alternatifler yaratmanın önemi ve ABD’nin katil sürüsü IŞİD’in Kobane’de yaptığı katliam üzerine sohbet edildi. Yemekten sonra, “İlk Öğretmen” filmi 37 kişiyle izlendi.

Hasta Tutsaklarımızı Zulmün Elinden Alacağız!

20 Ekim’de Yeraltı çarşısı üstünde imza masası açan TAYAD’lılar, hasta tutsakların serbest bırakılması için imza topladı. Stantta sesli ajitasyonlar çekilirken masada Yürüyüş, Tavır dergileri, tutsak ürünleri ve kitaplar sergilendi.

Bursa Heykel’de TAYAD’lı Aileler, hasta tutsakların serbest bırakılması için 18 Ekim’de masa açtı. Çekilen ajitasyonlarda AKP’nin tecrit politikası teşhir edilerek imza için sesli çağrılar yapıldı.

Soma’yı Unutmadık, Unutturmayacağız!

İdil Kültür Merkezi bünyesindeki FOSEM’in (Fotoğraf ve Sinema Emekçileri) hazırladığı Soma sergisi Eskişehir’de halkla buluştu. Geçtiğimiz Mayıs ayında Soma’da 307 madencinin ölümüne neden olan işçi katliamı yaşandı. Eskişehir’deki Gültepe Kültür Dayanışma Derneği, “Soma’yı Unutmadık Unutturmayacağız” diyerek bir fotoğraf sergisi düzenledi.

Sergi 18 Ekim Cumartesi günü Adalar’da, 19 Ekim günü Gültepe Cemevi önünde olmak üzere yağışa ve soğuk havaya rağmen iki gün açık kaldı. Sergi alanında Yürüyüş, Tavır dergileri ile Boran yayınevinin kitaplarının da tanıtımı ve satışı yapıldı. Aynı zamanda Eskişehir’de Grup Yorum korosu kayıtlarının başladığı duyuruldu. Serginin ikinci gününde, bu çalışmalara ek olarak Halkın Öğretmenleri, Gültepe Kültür Dayanışma Derneği’nde başlattıkları kursları duyuran el ilanları dağıttılar. Sergide, Soma’nın hafızalardan silinmeyen görüntüleri ile iktidarın adaletsizliği ve halk düşmanlığı anlatıldı.


AKP Faşizmi Ezidi Halkıyla Dayanışmamıza Engel Olamayacak!

Halk Cepheliler, 10 Ekim günü Silopi’ye Ezidi halkına yardım götürmek isterken Erzincan girişinde gözaltına alınmış ve yanlarındaki kuru gıda, bebek mamaları, ilaç ve giysiden oluşan yardım kolilerine el konulmuştu. Konuyla ilgili Halkın Hukuk Bürosu (HHB) bir açıklama yaptı.

HHB, jandarmanın yardım malzemelerine kanunsuz olarak el koyduğundan dolayı hala Erzincan’da bulunduklarını yaptığı yazılı açıklamayla anlattı. Hukuk bürosu, Jandarma komutanlarından birinin “Biz nereden bilelim sizin bunları gerçekten yardıma ihtiyacı olanlara götüreceğinizi?” dediğini belirterek, tamamen keyfi bir şekilde yardım malzemelerine el konulduğunu bildirdi. Açıklamada, malzemeleri geri verilmesi gerektiği ifade edildi.

Yaşasın Direniş Yaşasın Zafer

Halk Cepheliler günlerdir; yoksul halkımızla birlikte topladığımız ve dayanışma amaçlı Silopi’ ye götüreceğimiz erzakları size bırakmayacağız diyerek direndiler. Erzincan’da savcı ve valiyle görüşerek gasp edilen eşyalarını geri istediler. Halk Cepheliler valiye; malzemeleri almadan gitmeyeceklerini, kararlı olduklarını, yapılanın yasadışı, insanlık dışı bir uygulama olduğunu, geri almak için meşru tüm yolları kullanacaklarını söylediler. Verilen mücadele sonuç verdi ve tüm malzemeler 17 Ekim akşamı iade edildi.

Halk İçin Eğitimi Yaygınlaştıracağız

Halkın Öğretmenleri, Kuruçeşme Kıraç’ta başlatacakları ücretsiz kurslarla çalışmalarına devam ediyor. 8 ve 12 Ekim’de mahallede kapı çalışması yapıldı. Halkın Öğretmenleri hem kayıt aldı hem de velilerle tanışıp verecekleri eğitimle ilgili bilgi verdi. 2 günde 12 kayıt yapıldı. 15 Ekim’de ise mahalle pazarına çıkıldı. Halka, yapacakları derslerle ilgili bilgi verildi ve pazarda toplam 15 kayıt alındı.

Hasan Balıkçı Mücadelemizde Yaşıyor

Adana Halk Cepheliler, 18 Ekim 2002′ de Urfa’da devlet destekli çeteler tarafından katledilen elektrik mühendisi Hasan Balıkçı’yı, ölüm yıl dönümünde mezarı başında andı. 18 Ekim’de ailesi, arkadaşları ve yoldaşlarının katıldığı anmada Hasan Balıkçı’nın onurlu mücadelesi anlatıldı. Yapılan konuşmada Mimar-Mühendis odalarında düzenlenen şiir geceleri ile Hasan Balıkçı anması yapılamayacağı kapalı alanlara hapsolmamak gerektiği söylendi.

Halkın Mühendis Mimarları Halk İçin Mühendislik Mimarlık Pratiklerini Meclis ve Sempozyum Çalışmalarıyla Halkla Buluşturuyor

MSGSÜ Fındıklı Kampüsü’nde 14 Ekim’de Dev-Genç’in 45. yıl kutlamaları dâhilinde düzenlenen “Adalet” paneline katılan Halkın Mühendis Mimarları, Dev-Genç’in şanlı tarihini selamlayarak konuşmaya başladı. Konuşma boyunca bilimin tekniğin, burjuvazi tarafından halkları daha da yoksullaştırmak, köleleştirmek için kullanıldığı anlatıldı. Buna karşılık halkın ihtiyaçları doğrultusunda örgütlenen halk için mühendislik-mimarlık pratikleri paylaşıldı. Çözümün mühendis mimar meclislerinde çözülebileceği anlatıldı. Konuşma, 2. Eda Yüksel Halk İçin Bilim Halk İçin Mühendislik Mimarlık Uluslararası Sempozyumu’na çağrı yapılarak bitirildi.

Mühendis Mimar Meclislerinde Örgütlenelim

31 Ekim 1-2 Kasım tarihlerinde Küçükarmutlu’da düzenlenecek olan sempozyumun üniversitelerdeki çağrılarına başlandı. 15 Ekim’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde, 150 adet sempozyum çağrı afişi yapıldı ve 400 adet bildiri dağıtıldı. Mimarlık Fakültesi’ndeki, Mimarlık, Şehir Bölge Planlama ve İç Mimarlık bölümlerindeki akademisyenler tek tek gezilerek sempozyum programının da olduğu broşürlerden 25 adet dağıtıldı. Akademisyenlerle, Mühendis Mimar Meclislerinde örgütlenmenin gerekliliği üzerine sohbet edildi. Bomonti Kampüsü’nde 20 adet afiş yapılarak Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri sempozyuma ve Mühendis Mimar Meclislerinde örgütlenmeye çağrıldı.

Halkın Mühendis Mimarları 17 Ekim Cuma günü Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile Doğa ve Mühendislik Fakültelerindeki akademisyenleri gezerek kendilerini ve projelerini tanıttılar. Ayrıca 31 Ekim 1-2 Kasım tarihlerinde Küçükarmutlu’da düzenleyecekleri 2. Uluslararası Eda Yüksel Sempozyumu’na çağrıda bulundular.

Mühendis mimarlar, 18 Ekim günü Avcılar’da, sempozyumunun duyurusu için 1000 adet bildiri dağıttılar. Havanın yağmurlu olmasına rağmen ilginin yoğun olduğu bildiri dağıtımında inşaat mühendisi ve mimarlık öğrencisi meslektaşları ile tanışarak sempozyum davetinde bulundular ve Mühendis Mimar Meclislerinde örgütlenmeye çağırdılar.

Halkın Mühendis Mimarları Piknikte Buluştu

Halkın Mühendis Mimarlarının artık gelenekselleştirdiği ve her yıl düzenlediği dayanışma pikniği 19 Ekim’de yapıldı. İstanbul Bahçeköy Bentler mevkiinde 60 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Kamu Emekçileri Cephelilerin Davasında Tarihi Bir Karar Alındı

Kamu Emekçileri Cepheliler’in (KEC) 19 Şubat 2013’te polis operasyonuyla tutuklanan memurların İstanbul davasının 3. duruşması 15 Ekim’de görüldü. Dava dosyasının Anayasaya aykırılık iddialarının incelenmek üzere Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda vereceği karara kadar davanın geri bıraktırılmasına hükmetti. Sanıklar hakkındaki tüm adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 27 Mart 2015 gününe erteledi. Duruşmanın bitminde Çağlayan Adliyesi C Kapısı önünde yapılan eylemde, KEC’lilerin avukatı Engin Gökoğlu bir açıklama yaptı. “Bu mücadelenin hukuki ve sokak ayağının iyi işletilmesinin sonucunu aldıklarını belirtti. Karar bizim için çok önemli ve sevindirici. Davayı takip edeceğiz.” diye konuştu. Engin Gökoğlu’nun ardından basın açıklaması yapıldı. Eyleme 30 kişi katıldı.

Halkın Ekmeğidir Adalet
Adalete Doymak İçin Bir Ay Aç Kalacağız!

Halk Cepheliler, 15 Eylül’den bu yana Kartal Meydanı’nda Hasan Ferit Gedik’e adalet için çadır açıp adalet nöbeti tutuyorlar. Halk Cepheliler, adaletsizliklere karşı Kartal’da kurdukları adalet çadırında 1 aylık açlık grevi başlattılar.

19 Ekim günü Kartal’da bulunan çadırdan başlayan yürüyüşle açlık grevini halka duyurdular. Saat 15.00’de Adalet çadırında toplanan kitle, “Uyuşturucuya Karşı Hasan Ferit İçin Adalet İçin Açlık Grevindeyiz/Halk Cephesi” ve Hasan Ferit’in resminin olduğu “Hasan Ferit İçin Adalet İstiyoruz/Halk Cephesi” yazılı pankartlarla caddeyi trafiğe kapatarak yürüdü.

Yürüyüş boyunca hesap soran sloganlar atıldı. Çadıra varıldığında burada bir açıklama okunarak açlık grevi etkinliği yapıldı. Ferit’in annesinin konuşmasıın ardından şair İbrahim Karaca şiir okudu. Grup Umut Yağmuru bir dinleti verdi ve hep beraber halaylar çekildi. 250 kişinin katıldığı yürüyüş çadırdaki programın bitiminde, açlık grevi ekibi önlüklerini giyerek açlık grevine başladı.

Halk Cepheliler Kartal’daki Hasan Ferit Gedik adalet çadırında başlayacak olan bir aylık açlık grevi çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul Armutlu’da çağrı afişleri asıldı. Çalışmada Armutlu’nun çeşitli yerlerine toplam 250 afiş asıldı.

Kartal’da 15 ve 17 Ekim’de Kartal Merkezde açılan masada 800 bildiri dağıtıldı. Merkeze 80 afiş yapıldı. Karlıktepe Mahallesi’nde 500 bildiri halka ulaştırıldık. Aynı mahallede 16 Ekim günü 100 afiş yapıldı. Kapı çalışmasında 200 bildiri halka ulaştırıldı.

Umudun Sesi Tüm Anadolu Topraklarına Umut Taşıyor!

Düzenin faşist baskı, sömürü sisteminin halka umutsuzluk yaydığı ülkemizde, Yürüyüş Dergisi’yle umut oluyoruz. Sorunlar, çözümler, gerçekler… Bize, halka ait olan her şey Yürüyüş Dergisi’nde… Bize ait olana sahip çıkalım ve bıkmadan, usanmadan, yorulmadan Yürüyüş’ümüzü halka ulaştırmaya devam edelim.

İSTANBUL
Gazi: Gazi Mahallesi’nde bu hafta 2750 Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı. Yapılan dağıtımda halka AKP’nin çıkaracağı yeni güvenlik yasalarıyla halkı daha fazla baskı altına almaya çalıştığı dile getirildi.
Bağcılar: Mahallede 15 Ekim’de dergi dağıtımı yapıldı. Bağcılar Asfaltı Caddesi üzerinde evlere ve işyerlerine dergi tanıtımı yapan okurlar 20 Yürüyüş, 1 Tavır Dergisini halka ulaştırıldı.

ANTALYA: Göksu Mahallesi’nde 9 Ekim’de yapılan dağıtımda IŞİD yanlısı faşist, provokasyon çıkarmak istedi, gereken cevap verilerek kovuldu.

ANTEP: Düztepe Mahallesi’nde Yürüyüş Dergisi dağıtımı yapıldı. 17-18 Ekim’de yapılan dağıtımda 62 dergi halka ulaştırıldı. Köseler Köyü’nde ise 19 Ekim günü 22 dergi dağıtıldı.
Antep Balıklı ve Yeşilsu’da açılan Yürüyüş Dergisi standına 20 Ekim’de polis saldırdı. Balıklı’da yaşanan saldırıda halkın Yürüyüş dergisine sahip çıkmasıyla polis saldırısını durdurmak zorunda kaldı. Yeşilsu’da yaşanan saldırıda gözaltına alınanlar 21 Ekim’de serbest bırakıldı.

BURSA: Gemlik, Panayır, Kestel, Heykel ve Teleferik Mahallesinde Yürüyüş Dergisi dağıtımları yapıldı. 15-16-18-19 Ekim’de Halk Cepheliler, Yürüyüş Dergisi önlüklerini giyerek, megafon eşliğinde yozlaşmaya karşı ajitasyon çekti.

HATAY: Dev-Genç’liler 15-16 Ekim’de Sümerler, Aşağıokçular ve Harbiye’ de dergi dağıtımı yaptı.

İZMİR: Dev-Genç’liler 17-18 Ekim’de Buca merkez ve Kuruçeşme mahallesinde Yürüyüş Dergisi dağıtımı yaptı. Kurulacak Halk Meclisleri hakkında bilgi verildi.
16 ve 17 Ekim’de, Güzeltepe’de 18 Ekim’de Menemen Asarlık Mahallelerinde Yürüyüş dergisinin tanıtımını yapıldı.

AMED: Halk Cepheliler 13-14-15 Ekim tarihlerinde Yürüyüş dergisinin 438. sayısını sırasıyla Kaynartepe, Ofis, Vilayet’e ulaştırdılar.

Baskın ve Komplolara Karşı Mücadelemizden Vazgeçmeyeceğiz

Halk Cephesi’ne yönelik 18 Ocak 2013 tarihinde yapılan operasyonla dernekler, hukuk büroları, kültür merkezleri, dergi büroları ve evler basılmıştı. Yasadışı örgüt operasyonu adı altında demokratik mücadele içinde olan birçok sendikacı, işçi, öğrenci hakkında, polis komplo örgütleyip tutuklanmalarına neden olmuştu. Açılan mahkeme sürecinde bu komplolar boşa çıkarılmış ve tutuklu kimse kalmamıştı. 17 Ekim’de yapılan duruşma öncesinde Halk Cepheliler, Adliye önünde bir eylem yaptı. Eylemi engellemeye çalışan Özel Güvenlikle tartışan Halk Cepheliler, “yaptırmayız” tavırlarına aldırmadan ve eylemin meşruluğunu anlatarak eylemlerini yaptılar. Tartışmaların ardından ÖGB’ler çekilmek zorunda kaldı. Yapılan açıklamada, baskın ve komplolarla mücadelelerinin bitirilemeyeceğini ifade etti. AKP faşizmine karşı milyonları örgütlememiz engellenemeyecek denilen eylem sloganlarla bitirildi.

Adalet İçin Alanlarda Olmaya Devam Edeceğiz!

Eskişehir’de AKP’nin katil polisleri tarafından sokak arasında katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın 9 Ekim’de Kayseri’de görülen mahkemesine, bir gün öncesinden giden Dev-Genç’liler ve DKÖ’ler, yol boyunca polisin engellemeleriyle ve keyfi uygulamalarıyla karşılaştı. Alana girmek isteyenlere üst araması dayatıldı. Bu dayatmanın kabul edilmemesi üzerine polisler biber gazıyla saldırdı. Saldırıda 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltıların serbest bırakılmasının ardından Dev-Genç’liler, Ali İsmail’e adalet istemekten vazgeçmeyeceklerini ve 26 Kasım’a ertelenen davanın takipçisi olacaklarını dile getirdiler.

Aileler Çocuklarıyla Aynı Ortamı Paylaşıyor

19 Ekim Pazar günü yapılan veli toplantısında her gün aileler kurs saatleri boyunca Gazi Şehitleri Cemevi’nde kalıp ders aralarında çocuklara ikramlar hazırlıyor. Aralarında iş bölümü yapan aileler, çocuklarının eğitimine katkı sunmanın, çocuklarıyla aynı ortamı paylaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Hatay’da Ataması Yapılmayan Öğretmenler Direniyor

22 Ekim’de ataması yapılmayan öğretmenler Antakya Saray Caddesi’nde imza masası açtı. Atanmayan bir kadın öğretmen ve bir amca, kendinden örnekler verip sonuna kadar yanınızdayız dediler. 4 saat açık kalan masada 175 imza toplandı. Hatay’da ataması yapılmayan öğretmenler direnmeye devam ediyor.

Bizler Vuruldukça Çoğalırız

Hasan Ferit Gedik için 75 gün sürecek olan TAYAD’ın Adalet Çadırı eylemi devam ediyor. 19 Ekim’den itibaren 1 aylık Açlık Grevi eylemini halka duyurmak için çalışmalar devam ediyor.

Adalet Çadırı Günlükleri:
30. Gün – 14 Ekim 2014
Amerika’da konsoloslukta komiserlik yapan biri geldi… Türkiye’ye mecbur kalmadıkça gelmek istemediğini ve Türkiye’de artık devrim yapmanın imkânsız olduğunu düşündüğünü ifade etti. Bizler ise tam tersini söyleyerek, bizlerin inancının tam olduğu ne olursa olsun mücadeleyi bırakmayacağımızı bu uğurda canlarını hiçe sayarak feda eden yoldaşlarımıza devrim yapacağız sözümüzün bilincinde devam edeceğimizi, Dayı’nın dediği gibi dünyayı bir kez de Türkiye’den sarsacağımızı söyledik. Daha sonra akşam saatinde ateş yakarak etrafında toplanıp türküler söyledik.
31. Gün – 15 Ekim 2014
Topluca okumamızı yaptıktan sonra açlık grevi ile ilgili afiş ve broşür dağıtımına çıktık. Bankalar Caddesi’ne standımızı kurup insanları bilgilendirdik. Karlıktepe ve Esentepe Mahalleleri’nde kapı ve esnaf çalışması yaptık. Toplam 600 kadar bildiriyi halka ulaştırdık. Basından da gelen oldu bugün Nuray anne ile röportaj yapıp çadırımızı çekti ama yayınlayacağı meçhul.
(…)
33. Gün – 17 Ekim 2014
Saat 00.00’da uyuşturucu çeteleri, çadırda bulunan 12 kişinin üzerine ateş açtı. Çadırda yatan 2 arkadaşımızın 3 cm yukarısından giren 2 mermi, çadırın diğer tarafından çıktı. Biz kovalamaya başlayınca kaçan çeteciler, AKP binasını bekleyen çevik kuvvetin olduğu yere kaçarak izlerini kaybettirdiler. Çağrımız üzerine 50’den fazla insan, kimi hastaneden, kimi koşarak, kimi taksiyle, kimi uzaktan, kimi yakından dakikalar içinde çadırımıza geldiler. 19 Ekim’de başlayacak olan açlık grevimizden korktukları için üzerimize kurşun yağdırıyorlar, ama şunu bilmiyorlar ki bizler vuruldukça çoğalırız.

Adalet Çadırında Buluşalım

1 Mayıs Mahallesi’nde Hasan Ferit Gedik için, adalet için 17 Ekim’de cemevi bölgesine, 3001 Cadde üzerine ve ara sokaklarında afiş ve bildiri çalışması yapıldı. Toplamda 100 afiş asan ve 500 bildiri dağıtan Halk Cepheliler halkı adalet için Kartal Meydanı’nda olan Hasan Ferit Gedik için adalet çadırına davet etti.

Saldırılarınız Boşuna Adalet İstemekten Vazgeçmeyeceğiz!

Hasan Ferit Gedik’e adalet için Kartal Meydanı’nda açılan çadıra 17 Ekim günü 3 çeteci silahlarla saldırmıştı. Çadıra 10’un üzerinde mermi sıkılmıştı. Kartal’da adalet çadırına yapılan silahlı saldırı yürüyüşle protesto edildi. 18 Ekim’de Meydan’da toplanan kitle, ana caddeyi trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti. Hesap soran sloganların atıldığı eyleme 100 kişi katıldı.

Bursa’da, Halk Cephesi’nin çağrısıyla 18 Ekim’de Heykel Atatürk Anıtı önünde toplanan kitle, Hasan Ferit Gedik Adalet Çadırı’na yönelik çete saldırısıyla ilgili eylem yaptı. Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapıldı. Grup Yarın solistleri, “Bize Ölüm Yok” marşını söyledi. 14 kişinin katıldığı eyleme, BDSP de temsilen destek verdi.

TAYAD Çadırı Günlüğü

TAYAD, Hasta Tutsaklara Özgürlük talebiyle açtığı çadırda evlatlarının sesini dışarıya taşımaya devam ediyor. Hapishanelerin durumu, tecrit politikası, tutsakları önce hasta edip, tedavisini engelleyen, yasalarda bile hak olan hasta tutsakların tahliyesinin engellendiği anlatıldı.

TAYAD çadırında 28. Gün (20 Ekim 2014)

Bugün 20 Ekim, Ölüm Orucu’nun 14. Yıldönümü. Cebeci Mezarlığı’na gideceğiz. Sürekli şehitlerimizi konuşup halkımızı anmaya çağırdık. Anmada kına dağıtacağız… Kınanın paketlenmesini çadırda yaptık. Saat 6′ da mezarlığa gittik, geldiğimizde çadırın önü çok kalabalıktı. Biz çadırları açarken çalışmalarımızı halka taşıyacak, halkı birleştireceğiz demiştik ve bugün bunu somutladık. Şimdi de gittiğimiz bütün mahallelerde aynısını yapacağız diyoruz.

Berkin İçin Adalet Talebimizden Vazgeçmeyeceğiz!

Antalya Attalos Meydanı’nda 17 Ekim’de, Berkin için adalet talebimiz sürüyor eylemi yapıldı. Kobane’de yaşanan katliamlar, uyuşturucu çeteleri tarafından katledilen Hasan Ferit Gedik ve İsmail Doğan için de adalet istenen eyleme 35 kişi katıldı. Sloganlarla başlayan eylemde: “Şehitlerimizin hesabını soracağız! Adalet istemekten asla vazgeçmeyeceğiz denilerek katillerin rahat uyku uyuyamayacakları belirtilen eylem sloganlarla bitirildi.

Adana Halk Cephesi, 19 Ekim günü İnönü Parkı’nda, Berkin’in katillerinin ortaya çıkarılması ve cezalandırılması talebiyle eylem yaptı. 11 kişinin katıldığı eylemde; Halkın Hukuk Bürosu tarafından ortaya çıkarılan görüntülerin dikkate alınmadığı, katil polisin kimliği belli olmasına rağmen korunduğu vurgulandı. Katillerin cezalandırılmaması durumunda halkın da bir adaletinin olduğu hatırlatıldı.

Hatay Dev-Genç’liler 18 Ekim’de pankart astı. Hatay’ın Armutlu Mahallesi’nin Gündüz Caddesi’nde “Berkin İçin Adalet İçin 6 Kasım’da Dersleri Boykot Edelim – Liseli Dev-Genç” pankartı asıldı. Pankart, esnafın ve halkın ilgisiyle karşılandı.

Gelin Canlar Bir Olalım Zalime Kılıç Çalalım

19 Ekim günü Elazığ Pir Sultan Kültür Derneği’nde, Muharrem Ayı öncesi halkla, Muharrem Ayı’nın önemi ve Kerbela Direnişi hakkında sohbet edildi. Pir Sultan Kültür Derneği’nden Mustafa Dede, “Kerbela’da sadece Alevilik, Kızılbaşlık tarihi yaratılmadı. Kerbela’da zalimin zulmüne karşı bir direniş geleneği yaratıldı, bu gelenek yüzyıllardan bugüne sürmektedir” dedi. Dernek Başkanı Necla Güney ise, birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, “Biz bir olursak zamane Yezitlerini yeneriz. Biz birleşirsek Kerbela’da Hüseyin oluruz, Gelin canlar bir olalım, zalime kılıç çalalım” dedi. Sohbete yaklaşık 50 kişi katıldı.

Adana’da Taziye Ziyareti

Adana Şakirpaşa’da Azadiya Welat ve Gündem gazetelerinde çalışan ve 14 Ekim’de gazete dağıtırken motorlu iki kişi tarafından katledilen, Kadri Bağdu’nun cenaze evine taziye ziyaretine gidildi. Taziye ziyaretinde Kadri Bağdu’nun ailesi ve HDP’liler: “Halk Cepheliler’in gelmesi bizi mutlu etti” dediler.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.