Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Dün Soma Bugün Karaman

Dün Soma Bugün Karaman
Son Güncellenme : 02 Kas 2014 16:26

Dün Soma Bugün Karaman,
AKP Hesap Vermekten Kaçamayacak!

Karaman’ın Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki özel şirkete ait kömür ocağının suyla dolup 18 maden işçisinin mahsur kalmasıyla ilgili İdil Kültür Merkezi, Grup Yorum, İdil Halk Tiyatrosu, FOSEM, Tavır Dergisi, Halkın Hukuk Bürosu, Halkın Mühendis Mimarları, Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği, İzmir Halk Cephesi ve Dev-Genç birer açıklama yaparak yaşananların kaza olmadığını söylediler. Daha yakın zaman önce Manisa’nın Soma İlçesi’nde 307 maden işçisi katledilmişti. AKP hükümeti sözde gereken güvenlik önlemleri almayan maden işletmelerini kapatacaktı. Bu nedenle torba yasaya yeni maddeler eklenmişti. Fakat çıkarılan yeni yasaların maden işçisinin güvenliği için değil patronların kazanacağı para için olduğu Ermenek’te yaşanan bu olayla kanıtlandı. Patronlar, çıkarılan yeni yasalarla işçiler, yemeklerini bile yerin 350 metre altında yemek zorunda bırakma rahatlığını taşıyorlar.
İdil Kültür Merkezi yaptığı açıklamada yaşananların ihmal değil bilinçli katliam girişimi olduğunu ifade ederek “Artık yeter! Adalet istiyoruz. Sabretmeyeceğiz, sabır yok, bitti! Tüm halkımızı Karaman’da madende sular altındaki işçilerimiz için, adalet için, hesap sormak için meydanlara çağırıyoruz” dedi.
Halkın Hukuk Bürosu son birkaç ayda yaşanan ‘kaza’lara dikkat çekerek “İşçiler ölmeseler bile kopan parmaklarını, kollarını, kendileri taşıyıp hastanelere yetişiyorlar” dedi. Bu katliamlara karşı örgütlenmeliyiz diyerek “Emeğin hakkı için, emekçinin özgürlüğü ve güvenliği için dövüşenler ve emekçiler; gerekirse tek tek dolaşmalıyız maden havzalarını, inşaatları, tersaneleri… tek tek teşhir etmeliyiz,  yapışmalıyız yakasına sömürücülerin” çağrısı yaptı.
Dev-Genç AKP’nin yaşanan her katliamdan sonra önlem alacağız demesinin bir anlam taşımadığını belirterek “İşçilere ve ailelerine yaşatılan bu acının hesabını misliyle soracağız!” dedi.
Halkın Mühendis Mimarları AKP hükümetinin çıkardığı torba yasanın göz boyamadan öteye gitmediğini söyleyerek tüm mühendis mimarlara çağrı yaptı. “AKP’nin cinayetlerine ortak olmayın. Gelin mühendis mimar mec-lislerinde örgütlenelim, bu katliamları durduralım” dedi.
Maden İşçileri Dayanışma Ve Mücadele Derneği, yetkililerin mahsur kalan işçilerden ümidi kestiğini ima eden açıklama yaptıklarını söyledi. Açıklamada AKP’nin göstermelik yasalar çıkardığı ifade edilirken “AKP er ya da geç katlettiği tüm canların hesabını verecek” denildi.
İzmir Halk Cephesi de “Soma’dan Karaman’a İşçilerin Katili AKP’dir! Hesap Soralım!” dedi.
Halk Cephesi, 29 Ekim’de Karaman’ın Ermenek İçesine bağlı Güneyyurt Beldesi ile Pamuklu Köyü arasında bulunun Has Şekerler Madencilikte mahsur kalan 18 işçiyle ilgili açıklama yaptı. Arsız şirket yetkilisi Şahin Uyar ise utanmadan ortaya çıkıp, 12 ton suyun altında kalan işçileri suçladı. ‘Şu anda sıkıntı yok çalışmalar devam ediyor.’ Açıklamada “Karaman’da yerin 350 metre derinliğinde boğulan, Soma’da diri diri yananların öfkesinden korkuyorsunuz. Acılarımızdan korkuyorsunuz, bu yüzden sahte gözyaşlarınız, başsağlığı dilekleriniz. Halka karşı savaşta yeni silahınız olan “iç güvenlik yasanız” da kurtaramaz sizi” denildi.
Liseli Dev-Genç’liler 28 Ekim’de Ermenek’te mahsur kalan 18 işçi hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada: “AKP işçi katliamlarına devam ediyor. Soma’da 307 işçinin katledilmesinden sonra Tayyip Erdoğan çıkıp kader demişti. Soma’ya gidip şehit yakınlarını tekmelettirmişti. İşçi katliamlarının baş sorumlusu AKP hükümetidir. Karaman ilinin Ermenek ilçesinde bir maden faciası daha yaşandı. 18 işçinin kılına gelecek zarardan AKP hükümeti ve onun işbirlikçi tekellerinin kar hırsı sorumludur. Bizler Liseli Dev-Genç’liler olarak hiçbir katliama sessiz kalmayacağız. Hesap soracağız!” dedi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.