Örnek Resim

Anasayfa > EMEKÇİLERDEN > Atanmak İçin Direniyoruz!

Atanmak İçin Direniyoruz!
Son Güncellenme : 02 Kas 2014 18:09

Öğretmenler İşsiz, Okullar Öğretmensiz Kalmasın! Atanmak İçin Direniyoruz!

300 bin mezun, atanmayı bekliyor, AKP öğretmen değil polis atıyor. Ataması yapılmayan öğretmenler, Hatay’da 22 Ekim günü eyleme başlamıştı. Öğrencilerimize kavuşana kadar direneceğiz diyerek, her gün açtıkları stantta; ancak birlikte direnilirse haklarının kazanılacağını anlatıp imza topluyorlar. Eylem günlüklerinden:

İmza Masası 2. Gün – 23 Ekim
Ataması Yapılmayan Öğretmenler olarak yeniden Antakya Saray Caddesi’nde 12.00-16.00 saatleri arasında imza toplamak için masa açtık. Her zaman olduğu gibi halkımızın yoğun ilgisiyle karşılaştık. Bir zaman oldu ki imza atmak için kuyruğa girdiler, bir zaman oldu ki sohbet ettiler, bir ihtiyacımız olup olmadığını sordular. Temel hak ve özgürlükleri için mücadele eden herkesi halkımızın sahiplendiğine yine şahit olduk. İmza atan yanındaki arkadaşlarının da imza atmasını teşvik edip kampanyamızın doğal destekçileri oldular. 4 saat açık kalan masada toplam 125 imza topladık. Atanmak için direnmeye devam ediyoruz.

3. Gün – 24 Ekim
Saat 12.00’de masamızı kurup imzaya gelen insanlarla sohbet ettik. Kimi ataması yapılmayan öğretmenimizin annesiydi, kimi ablası, kimi komşusu… Hepsinin temennisi mücadelemizin başarıyla sonuçlanmasıydı. İskenderun’dan ataması yapılmayan bir arkadaşımız bizlerle masada durdu ve orada da imza masası açmak istediğini söyledi. Altınözü’nde ücretli öğretmenlik yapan bir arkadaşımız bizim yanımıza gelip yaşadığı sıkıntıları anlattı ve kampanyamıza elinden geldiğince destek olacağını söyledi. Kampanyamız ses getirmeye başlıyor bunun için mutluyuz.

Polis Baskına RağmenDirenmeye Devam Ediyoruz!
4. Gün – 25 Ekim:
25 Ekim’de ataması yapılmayan öğretmenler olarak açtığımız imza standımıza polisler saldırdı. Saray Caddesi’nde kurulan imza masasının valiliğin emriyle kaldırılması gerektiği söylendi. Bunun üzerine biz öğretmenler, “4 gündür masamız açık, sizler de gördünüz bunu. Neden şimdi sorun çıkarıyorsunuz, burada en meşru hakkımız için imza topluyoruz masamızı kaldırmayacağız” cevabını verdik. Cevabını alan polis pervasızca masamıza saldırıp arkadaşımız Başak Şah ve Nuri Nur’u gözaltına almaya çalıştı.
Arbede sırasında Nuri Nur işkence ile gözaltına alındı ve 2 saat sonra serbest bırakıldı. Ataması yapılmayan öğretmenler, en meşru hakkımız olan atanma hakkımız için direnmeye devam edeceğiz. Yarın yine söz verdiğimiz gibi Saray Caddesi’nde saat 12.00’de imza masamızı açacağız. Bu anlamda herkesi onurlu direnişimizi sahiplenmeye çağırıyoruz.

5. Gün – 26 Ekim
Dün masamıza saldırmalarına Nuri arkadaşımızı gözaltına almalarına rağmen 300 bin öğretmenin atamasının yapılması için 4 gündür açtığımız imza standını 26 Ekim’de de açtık. 120 imzanın toplandığı 5. günümüzde ailelerimiz ve arkadaşlarımız bize desteğe geldi ve bizlerle 4 saat boyunca masada beklediler. İmza atan öğretmenlerimizle sohbet ettik, öğrencilerimize kavuşana kadar mücadele etmeye devam edeceğimizi tekrar ettik.
***
Örgütlendikçe Güçleniyoruz!
Kamu Emekçileri Cepheliler (KEC), 19 Ekim’de bir araya gelerek tekne gezisi yaptılar. Eminönü’nden hareket ederek boğaz turu yapan KEC’liler, bir arada olmanın mutluluğunu yaşadı. 19 Şubat komplosu, beraberindeki tutsaklık ve sahiplenme sürecinden bahsedilerek örgütlenmenin gerekliliğine vurgu yapıldı ve davanın geldiği boyut anlatıldı.
Horonlarla devam eden gezide, yemekler yendi, şarkılar, türküler söylendi ve halaylar çekildi. Geziye 75 kişi katıldı.
***
Emperyalizmi ve Onun Maşası IŞİD Çetelerini Döktükleri Kanda Boğacağız!
Kamu Emekçileri Cephesi (KEC), Kobane ve Kürt halkının direnişine destek amaçlı grev yaptılar. 8 ve 9 Ekim günlerinde Urfa merkezinde basın açıklaması yürüyüş ve oturma eylemleri düzenlendi. KEC’li öğretmenler okullarda, Kobane halkı için sınıflar tek tek dolaşarak hem bilgilendirme yaptı hem de yardım topladı. Bu yardımlar Suruç- Kobane sınırına gidilerek Kürt halkından ihtiyaç sahiplerine teslim edildi. KEC’liler, bir gün boyunca Urfa-Suruç, Kobane sınırında savaşın hemen yanında, destek için bekleyen kitleyle beraber sloganlarla direnişi selamladı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.