Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > Avrupa’da Yürüyüş

Avrupa’da Yürüyüş
Son Güncellenme : 02 Kas 2014 18:45

Alman Emperyalizmi, Devrimci Tutsakları Yargıladığı Mahkemelerini, MİT’in Birer Şubesi-Kurumu Gibi İşletmektedir!

Öyle ki; Stuttgart Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde süren, Anadolu Federasyonu üyelerinin yargılandığı davanın, 23 Ekim günü görülen duruşmasında BKA’dan ‘tanık’ olarak çağrılan polislerden biri, bunu ifade etmekte sakınca görmemiştir. BKA polisi, devrimci tutsaklar hakkında MİT’ten bilgi aldıklarını, bilgilerin doğruluğunu araştırmaya gerek duymadıklarını, mahkeme heyetine beyan etmiştir. Duruşmada Federal Kriminal Daire komiserlerinden Seifner ismindeki bir kadın polis tanık olarak dinlendi. Tutsakları, Anadolu Federasyonu’nu, Grup Yorum’u, Halkın Hukuk Bürosu ve Çağdaş Hukukçular Derneği’ni kriminalize etme yönündeki ‘delillerini’ heyete dosya olarak sundu. Bazı bilgilerin internet üzerinden gerçeklikleri araştırılmadan edinildiği anlaşıldı. Bunun üzerine avukatlar; Halkın Hukuk Bürosu’nu ne kadar tanıdığını, Soma’yı duyup duymadığını ve bu büronun avukatlarının katledilen isçiler için seferber olduğunu, bunları bilip bilmediğini sordular. Ayrıca 11 çelik kapı yalanının ortaya çıktığından haberdar olup olmadığını sordular. Seifner’in bu ve benzeri soruları ‘bilmiyorum’ sözüyle cevaplamasına karşı avukatlar, yaptığı incelemeleri gayri ciddi ve özensiz olarak nitelendirdiler. Polisin mahkeme heyetine sunduğu dosyaya, sanıkların suçlarına delil olarak Türkiye faşizminin açıklamalarını da eklemiş olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Türkiye’de işkencenin sistematik olarak uygulandığına dair karar veren Hamburg Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin bu kararından haberdar olup olmadığı sorulduğunda, Seifner’in bilgi sahibi olmadığı anlaşıldı. İşkencenin zaman zaman uygulandığını duyduğunu, fakat bu kararı daha önce duymadığını belirtti. Anadolu Federasyonu tutsaklarına karşı -yalan yanlış araştırmadan- her türlü spekülatif haberleri kullanan Seifner, avukatların önemli sorularını zaman zaman cevap verme yetkisinin olmadığı bahanesiyle yanıtsız bıraktı. Duruşma tarihi 4 Kasım 2014’e ertelendi.

Grup Yorum’u Binlerle Karşılayacağız

“Göçün 50. Yılında Emeğimizle Varız Umudun Türkülerini Söylüyoruz” adıyla yapılacak olan konserin çalışmaları devam ediyor.

16 Kasım’da Belçika’nın Liege şehrinde gerçekleşecek olan konserin afişleri asılıyor, esnaflar dolaşılıyor. 25 Kasım’da Belçika’nın Liege, Limburg, Brüksel, Anvers ve Charleroi şehirlerinde afiş çalışmalarının yanı sıra, gönüllülerle kahvaltı ve koro çalışması yapıldı. Toplantılarda hedefler ve nasıl çalışılacağı üzerine konuşuldu, birlikte şarkılar, türküler söylendi.

İsviçre:

Grup Yorum konserinin Londra ve Hollanda’da engellenmeye çalışılmasından sonra, İsviçre’de yapılan Grup Yorum “Politik Tutsaklara Özgürlük” konser çalışmaları daha bir coşku ve hızla devam ediyor. Afiş asma, el ilanları dağıtılmasının yanı sıra yapılan gece, panel, toplantı gibi yerleri konser çalışması için değerlendiren Grup Yorum Gönüllüleri, çeşitli yerlerde masa açıp Grup Yorum konserini her yerde duyurmaya devam ediyorlar.

Sene Sonuna Kadar Belirlenen Duruşma Tarihleri:

Salı, 4 Kasım 2014 saat 9.30
Perşembe, 6 Kasım 2014 saat 9.30
Salı, 11 Kasım 2014 saat 9.30
Perşembe, 13 Kasım 2014 saat 9.30
Salı, 18 Kasım 2014 saat 9.30
Perşembe, 20 Kasım 2014, saat 9.30
Salı, 25 Kasım 2014 saat 9.30
Perşembe, 27 Kasım 2014 saat 9.30
Salı, 2 Aralık 2014 saat 9.30
Perşembe, 4 Aralık 2014 saat 9.30
Salı, 9 Aralık 2014 saat 9.30
Perşembe, 11 Aralık 2014 saat 9.30
Salı, 16 Aralık 2014 saat 9.30
Perşembe, 18 Aralık 2014 saat 9.30
Perşembe, 8 Ocak 2015 saat 9.30

 

Fransa Adalet Bakanlığı Zehra Kurtay’ı   Sağlık Kontrolünden Geçirip “Hapishanede Kalıp Kalamayacağına” Karar Verecek!

Haftalardır, Zehra Kurtay’ın tahliyesi için mücadele yürüten Zehra KURTAY’a Özgürlük Komitesi; KURTAY’ın avukatı Virgüne Dusen, Fransız Komünist Partisi Türkiye sorumlusu Pascal Torre, Uluslararası Hapishane Gözleme Kurulu Sorumlusu Français Bes’in de katılımı ile bir toplantı yaptı. Toplantıda Zehra Kurtay’ın serbest bırakılması için yapılacaklar konuşuldu… 20 Ağustos günü hastaneye çıkarılan Zehra Kurtay’a doktorlar ; “sağlık durumunun ağırlaştığına” dair bir rapor verdiler. Bunun üzerine Fransa Adalet Bakanlığı, sağlık kontrolünden tekrar geçirilmesine karar verdi. Bu rapor sonucunda Kurtay’ın hapishanede tutsak kalıp kalamayacağı da açığa çıkacak. Daha düne kadar Kurtay’ın özgürlük mücadelesine seyirci kalanlar, buna inanmayanlar, bugün bir özgür tutsağın tahliyesinin sahiplenmeyle olabileceğini gördüler.

 

Halkımızı Gerçeğin Sesi ‘Yürüyüş’süz Bırakmayacağız

22 Ekim günü Nancy Yürüyüş Okurları, Yürüyüş Dergisi’nin 439. sayısının toplumu dağıtımında 12 dergiyi halka ulaştırdılar. Toplu satışlar Fransa’nın Comercy, Verdun ve Pont a Mousson şehirlerinde de yapıldı. Ayrıca 24 Ekim günü Paris’in Montreuil Mahallesi’nde toplu dergi dağıtımı yapıldı. Tek tek kahveler ve esnaflar gezilerek Yürüyüş Dergisi’nin tanıtımı yapıldı ve 2,5 saatlik dağıtım boyunca toplam 13 dergi halka ulaştırıldı. Yürüyüş okurları, çalmadık kapı gidilmedik yer bırakmayacaklarını ve dergimizi halka ulaştıracaklarını tekrar göstermiş oldu.

Türkiye Faşizmi İle  İşbirliğine Son Verin!

Yunan işbirlikçi devletinin, Türkiye faşizmi ile işbirliği içinde Halk Cepheliler’e karşı saldırıları, hukuk dışı zorlamalarla sürerken 21 Ekim günü, Selanik’te Yunan soluyla birlikte Halk Cepheliler tarafından oluşturulan ‘Türkiyeli Devrimci ve Politik Mültecilerle Dayanışma Girişimi” tarafından bir eylem gerçekleştirildi. Yunanistan’ın aşırı zorlama bir hamleyle, Halk Cepheliler’in çevresindeki bir insanın tutuklanması üzerine, dayanışma girişiminin örgütlediği eylem saat 18.00’de Kamara Meydanı’nda yapıldı. Güçlü bir ses düzeni yerleştirilerek Türkçe ve Yunanca şarkılarla yaklaşık 2 saat süren eyleme Yunan solundan 40 kişilik bir katılım gerçekleşti. Dayanışma Girişimi’nin açıklaması Yunanlı dostlarımız tarafından, güçlü ses düzeninden halka okundu, 700 bildiri dağıtıldı.

İsviçre TAYAD Komitesi Ailelerle Buluşuyor!

İsviçre TAYAD Komite, aile ziyaretleri yapıyor. Aileleri evlerinde ziyarete gitmek, onlara olan samimi duygu ve verilen değerin göstergesidir Anadolu kültüründe. TAYAD’lılar, son olarak Dev-Genç şehitlerinden Sezgin Engin’in İsviçre’de yaşayan abisini ziyaret etti.

Dev-Genç Yazılamaları Duvarları Güçlendirdi!

Dev-Genç’in 45. yılını selamlamak için ülkemizde ve Avrupa’da olduğu gibi Londra’da da yazılamalar yapıldı. Türkiyelilerin çoğunlukta olduğu Enfield ve Edmonton mahallelerinde dört ayrı yere; “Yaşasın Dev-Genç Yaşasın Dev-Genç’liler, Mahir’den Dayı’ya Sürüyor Bu Kavga, 45 Yılında Selam olsun Dev-Genç’e” yazılamaları yapıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.