Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Gençlik Federasyonu’ndan

Gençlik Federasyonu’ndan
Son Güncellenme : 09 Kas 2014 20:44

AKP’NİN YENİ FAŞİST YASALARINA KARŞI ÇÖZÜM:

ÖĞRENCİ MECLİSLERİ

AKP hükümeti yeni yasalar çıkarmaya başladı. Biliyor ki sonu geliyor, korkusu büyük, bu yüzden yeni yasalar çıkarıyor, en üst düzey korunaklı cumhurbaşkanlığı sarayları yaptırıyor. Bizler demiştik halk ayaklanması ile birlikte halkımız korku duvarlarını aştı artık haklarını direnerek savunuyorlar. Bununla birlikte faşizmin yasaları da buna uygun olacaktır, bunun da olacağının bilincindeydik. Çünkü yönetememe krizinin tek çözümü daha çok saldırı, daha çok baskıdır. Tabi ki bu da halkı daha çok direnişe ve birlikte mücadele etmeye yönlendirecektir.

Biliyoruz ki bu faşist yasaları en çok biz gençlere karşı düzenliyorlar. Mahir Çayan’ın da dediği gibi “gençlik atılgandır, dinamiktir” işte bu yönüne karşı korku salmaya çalışıyorlar fakat nafile. Gençlik AKP’nin bu faşist yasalarını da yerle bir edecektir. Çünkü artık gençliğin öğrenci meclisleri var.

Gençlik bu yasaları ortak bir mücadele ile ancak bertaraf edebilir. Bunun da yolu öğrenci meclislerinden geçmektedir. Öğrenci meclisleri birçok demokrat, muhafazakar, ulusalcı, milliyetçi apolitik öğrencileri bir araya getirecek ve diyecek ki “söz, yetki, karar bizlerin olmalı, sorunlarımız ortaktır ve çözümü bizlerdedir”. Bugün herkesin aklında bir soru işareti olabilir “Bu kadar ayrı düşüncedeki kişiler nasıl ortak bir noktada birleşecekler’’. Bizim de bir çok arkadaşımız ilk etapta aynı düşünceler içindeydi ama pratik gösterdi ki gençler zaten bunu beklemekteler. Faşist işgalin olduğu veya politika yürütmenin zor olarak gözüktüğü öğrenciler üzerinde yine hergün ÖGB-Polis saldırılarının olduğu üniversitelerde öğrencilerle yapılan seminerler, anketler ve birebir sohbetlerde öğrenciler böyle bir birliktelik istiyorlar. Ne kadar farklı konumda olurlarsa olsunlar hepsi parasız eğitim, bilimsel eğitim ve üniversite içindeki sorunlarda ortaklar. Bu da demek oluyor ki biz önce kendi kafamızda net olalım öğrenciler bu noktada zaten hazırlar. Elbette ikna olmayacak öğrenciler de olacaktır ama biz öğrenci meclislerini net bir şekilde anlatırsak emin olalım ki bir çok öğrenci bu nokta da ikna olacaktır. Öğrenci meclisleri içinde bu kadar çok düşünceyi bir araya getirmemiz herşeye müsamaha göstereceğiz anlamına gelmez. Tabi ki de öğrenci meclisleri içinde Türk, Kürt, Laz, Çerkez ve bilcümle halkımızı aşağılayıcı, dini görüşlerini yargılayıcı ve öğrenciler üzerinde baskıcı, faşist zihniyetleri savunan öğrenciler öğrenci meclisleri içinde yer almayacaktır.

AKP, yasaları çıkara dursun biz de karşılarına daha fazla öğrenci meclisleri çıkaracağız. Anadolu da ve İstanbul da lise ve üniversitelerde öğrenci meclisleri söz, yetki ve karar mekanizmasını hayata geçireceklerdir. AKP hükümetinin faşist yasaları tuzla buz olacak korkuları büyüyecek, kabusu olacağız.

Şunu unutmayalım faşizmle yönetilen bir ülkedeyiz. Hiçbir üniversitenin diğerine göre daha “emokratik” olduğu söylenemez. Liselerde, üniversitelerde hergün çok çeşitli sorunlarla karşı karşıyayız. Bu sorunlardan tüm öğrenciler etkilenmektedir.

Bu baskıdan bugün demokrat olmayan öğrenciler de nasibini almıştır ama birçok öğrenciyi yeteri kadar bilgilendirmediğimizden bizle bir araya gelmemekte veya bizi yanlış tanıdığından birlikte mücadele etmemektedir. Öğrenci meclisleri bu noktada bu sorunu ortadan kaldıracaktır bizim nasıl bir mücadele yürüttüğümüzü daha net göreceklerdir.

Son söz olarak diyelim ki; boykotlar ile direnişler ile mücadelemizi büyüterek öğrenci meclislerinde birleşeceğiz ve AKP’nin faşist yasalarını yere çalacağız.


 

Şükrülerle Geliyoruz!

1 Mayıs Mahallesi’ndeki liseliler Şükrü Sarıtaş yoldaşlarını ölüm yıldönümünde bir anma programıyla andılar. 29 Ekim akşam saat 20.00’da Şükrü Sarıtaş Parkı’nda bir araya gelen liseliler ve Halk Cepheliler pankart ve kızıl bayraklarla, 1 Mayıs sokaklarında sloganlarıyla yürüyüşe geçtiler. Hesap soran sloganlarla Şükrü’nün vurulduğu yere gelindiğinde karanfiller bırakıldı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 45 kişinin katıldığı anma yeni Şükrülerle mücadelenin büyütüleceği, faşizmin yenileceği vurgusuyla bitirildi.

Yaktığınız, Boğduğunuz İnsanlarımızın Öfkesinden Korkun! Bizim de Günümüz Gelecek!

Anmanın ardından aynı kitle Karaman’da katledilen işçiler için 3001 Cadde üzerinde sloganlarla yürüyüşe başladı. Halk Cepheliler Karakol Durağında tekrar Emek Pastanesi önüne gelerSek basın açıklaması okudular. Açıklamada “Bizim de günümüz gelecek! Ve o gün milyonların hesabını vereceksiniz” denildi. Eylem sloganlarla bitirildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.