Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Halk Cepheliler Ezidi Halkına Yardım Götürdü

Halk Cepheliler Ezidi Halkına Yardım Götürdü
Son Güncellenme : 09 Kas 2014 20:39

Faşizmin Hüküm Sürdüğü  Bir Ülkede Dayanışma Bedel ve Devrimci İrade Gerektirir

Halk Cepheliler, Ezidi halkıyla dayanışmak için İstanbul’dan topladıkları yardımlarla ilgili yaşadıkları sorunlar ve yardımların Ezidi halkına ulaştırılmasıyla ilgili 4 Kasım’da açıklama yaptı. Yapılan açıklamada:

“Dayanışma amaçlı toplanan yardım malzemelerini bir kamyona yükleyen Halk Cepheliler olarak, 9 Ekim günü Okmeydanı’ndan yola çıktık. Programda önce Van’a uğrayıp oradaki depremzedelerin topladığı yardım malzemelerini alıp Silopi’ye gitmek vardı. 10 Ekim günü Erzincan girişinde polis kamyondaki ilaçların izinsiz taşındığını bahane ederek ilaçlara el koymak istedi. Yaşanan tartışmaların sonucunda ilaçların içinde yeşil reçete ile kullanılan ilaç yoksa bırakacağını söyleyen polis daha sonra eşyaların tümüne el koymak istedi. Meşrulukla malzemeleri savunup kolkola girip slogan atmaya başladık. Daha sonra yerlerde sürüklenerek gözaltına alındık. Gece geç saatlerde jandarma karakolundan serbest bırakıldık. Yardım malzemelerine de el konuldu. Bu durumu halka duyurmak ve gasp edilen eşyaları geri istemek için 11 Ekim günü Erzincan Cumhuriyet Meydanı’nda bir eylem yaparken bu sefer polis destekli sivil faşistler saldırmaya çalıştı. Polisin yönlendirdiği faşist güruh tüm saldırılarına rağmen eylemin yapılmasını engelleyemedi ve polis provokasyonu boşa çıkarıldı. Erzincan savcısı, sulh ceza mahkemesi, polisi, valisi, jandarması el ele verip gasp edilen eşyaları vermemek için bin bir türlü ayak oyunu çevirdi. Ama bizleri yıldıramadılar. Bir yandan Halkın Hukuk Bürosu avukatı, hâkimlerle savcılarla tartışıp kendi burjuva hukuklarını, yasa maddelerini önlerine koyup nasıl kendi yasalarını bile çiğnediklerini onlara anlatırken, diğer yandan da Erzincan halkına yaşananları anlattık. 15 Ekim günü mahkemenin el koyma kararını kaldırmasına rağmen valiliğin keyfi tutumunu devam ettirmesi üzerine valiyle görüştük, yardım malzemelerini geri vermezlerse yasal meşru tüm haklarımızı kullanacağımızı anlattık. “Size burada oturma eylemi falan yaptırmam” diyen valiye cevap olarak “halkımızın alın teriyle aldığı Ezidi halkına gidecek eşyalara yasadışı bir şekilde el koydunuz, geri vermezseniz yaşanacaklardan biz sorumlu değiliz, her şeyi göze aldık eşyalarımızı almadan Erzincan’dan gitmeyeceğiz” oldu. Israrımız ve meşruluğumuz karşısında 17 Ekim günü tüm malzemeler geri verildi. Yeniden bir kamyon kiralayıp 19 Ekim günü Silopi’ye gitmek için yola koyulduk. Bu sefer yolumuz Dersim-Pülümür’de kesildi. Yapılan GBT’de bir kişi; hakkında kayıp ilanı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Saatler süren bekleyişten sonra gözaltına alınan Halk Cepheli serbest bırakıldı ve yola devam ettik. 20 Ekim’de Silopi Ezidi kampına vardık. Kamyondaki yardım malzemelerini kamp çalışanlarına teslim ettik. Kampta kalan Ezidilerle sohbet ettikten sonra Silopi Belediyesi’ne giderek Silopi Belediyesi Eş Başkanı Emine Sever’le görüştük. Kamp alanında yaptığımız eylemde “Emperyalizmin ve IŞİD’in Katlettiği Kürt Halkımızın Hesabını Soracağız Halk Cephesi” pankartı açtık. Kürtçe yaptığımız açıklamada Ezidi halkının yanındayız dedik. Kamptakilerle vedalaştıktan sonra Şırnak barosundan avukatlarla görüşüp Silopi’den ayrıldık” denildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.