Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Röportaj

Röportaj
Son Güncellenme : 02 Kas 2014 17:07

Sorunlarımız Ortak Çözümü de Birlikte Üreteceğiz

Bir süredir Halk Meclisi kurma çalışması yapan Gazi halkı ile Halk Meclisleri üzerine yaptığımz röportajı yayınlıyoruz.

Yürüyüş: Halk Meclisi sizin için ne ifade ediyor?

Hasan Selen: 96 yılında kurulduğu zaman, bu mahallenin yani Gazi Mahallesi’nin sorunları vardı. Suyu yoktu, elektrik yoktu. Alt yapısı yoktu. Biz halk meclisi olarak, bu sorunları çözdük Gazi halkıyla beraber. Burada mafya vardı, uyuşturucu satıcıları vardı. Gecekonduların kimisinin tapusu yoktu, yıkmaya geldiklerinde biz direndik. Burada şehitlerimiz var. Mezarlarına gidiyorduk, her hafta toplantı yapıyorduk. Halkla birlikte yürüyüş yapıyorduk. Belediye su sorununu çözmüyordu. Biz halkla birlikte eylem yaparak, sorunlarımızı çözdük.

Yürüyüş: Halk meclisinin yapımında siz de yer aldınız mı? Aldıysanız Halk Meclisini  nasıl yaptınız?

Hasan Yüksek: Burada arkadaşlarımızı gözaltına aldıkları zaman konteynerimizi götürmüşlerdi. Biz de tekrar kurmak için tuğlalarımızla yapmaya çalıştık. Bu sırada polisler geldi yıktılar biz yaptık. Dört sefer tekrarlandı yıkıp yapmak. En sonunda bu hale getirdik. Bundan sonraki çalışmalarımızda burada uyuşturucuya, fuhuşa, yozlaşmaya karşı çalışmalarımız olacak. Mahallemizde imam hatip lisesine yer yokken imam hatip lisesi açtılar. Biz buna karşı geleceğiz. Çünkü okullarda din dersi var . Bunların ihtiyacı olmadan bunu buraya koydular. Bunu da okul aile birliğiyle beraber, bir sınıfta mesela yetmiş kişi okuyor, o okul bomboş biz o imam hatip lisesini istemiyoruz. Buna karşı imza kampanyamız gerekirse ne türlü eylem olursa olsun yapacağız. Halkımızın ve çocukların ihtiyacı neyse onu yapmak için uğraş vereceğiz.

Yürüyüş: Halk Meclisi sizin için ne ifade ediyor neden önemli ?

Hasan Yüksek: Şimdi Gazi Mahallesi’nde de 1996 yılında da biz saldırıya karşı Halk Meclisi’ni korumuştuk. O zamanki çalışmalarımız da halkın beğenisini kazanmıştı. O zamanki sorunlar yol, su, elektrik bu tür sorunlar vardı. Ama böyle uyuşturucu, hırsızlık gibi şeyler mahallemizde yoktu. Bu son süreçte böyle sorunlar gelişti. Tabi buna karşı da halk meclisinin çalışmaları buna yönelik olacak. Otobüs sorunu, sokakta yanmayan lambaların sorunu, bunlarla ilgili yani, halkın yararlanabileceği her türlü sorunu halk meclisi yapmaya hazırdır. Halkımızı halk meclisine sorunlarımızı birlikte çözmeye çalışmalarımıza katılmaya çağırıyoruz.

Yürüyüş: Halk meclisinin yapılış sürecini anlatır mısınız?

Haydar Alimay: Halk meclisi kendi halkının örgütlü emeği ve kendi elleri ile yapıldı. Halktan toplanan para ve mazemelerle yapıldı. İnsanların kendi katkıları ile birlikte halk meclisi gerçekleşti.

Yürüyüş: Halk meclisi senin için ne ifade ediyor?

Haydar Alimay: Halk meclisi geçmişte halkın elektrik, su, yol, alt yapı ve ulaşım gibi sorunlarını çözmek için ve mahallede yozlaşmayı, fuhuşu, kumarı önlemek için kuruldu. Halkın kendi öz örgütlülüğüydü. Yol, elektrik vb. problemler çözüldü yalnız mahallemizde büyük bir uyuşturucu sorunu var. Çeteleşme ve hırsızlık sorunu var. Bu sorunlarla mücadele etmek için halkın bir araya gelip kurduğu bir oluşum ikinci defa kuruldu meclis. Bence halkın sorunlarını çözeceğine inanıyorum.

Yürüyüş: Halk meclisine emek harcayanlardan biri olarak, nasıl yaptığınızı anlatır mısınız?

Kemal Bozdoğan: Halk meclisini kurarken esnaf ve dostlarımızdan yardım alarak yaptık. Tuğlasından, çimentosuna harcına kadar emek harcayarak halk meclisimizi yaptık. Tabi halkımızın desteği ile meclisimizi kurduk. Burada mücadelemizi halkın sorunlarını çözmek için bir şeyler yapacağız. Yol, su, elektrik, uyuşturucu ve hırsızlık gibi meselerle mücadele etmek için halk meclisimizi kurduk. Buradaki emek yalnızca bizim emeğimiz değil Gazi halkının da emeği var. Gazi halkı buraya sahip çıktı. Konteynerimizi çaldıklarında Gazi halkı ile birlikte eylem yaptı. Halkın desteği ile burada çalışmalar yaptık. Polis yıkmaya geldi ama biz yeniden yaptık ve bitirdik. Bunun içinde çok mutluyuz. Burada mücadele etmekten onur ve gurur duyorum.

Yürüyüş: Halk meclisi sizin için neyi ifade ediyor?

Kemal Bozdoğan: Meclisle halkın sorunlarını, sıkıntılarını, dertlerini çözmek amaçlı kurulmuştur. Halkın burada örgütlenmesi güzel bir şey, gelip sohbetler ediyoruz. Sorunlarını anlatıyorlar, dertlerini anlatıyorlar. Halkın şikayetlerini bize bildirmesi ve bizim de elimizden geldiği kadar, sorunlarını çözüyoruz. Halk meclisi için halkın kendi sorunlarını karakola gitmeden buraya gelerek kendileri çözmesi güzel bir şey. Daha güzel, daha anlamlı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.