Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu haberler

Toplu haberler
Son Güncellenme : 02 Kas 2014 18:18

Hasan Ferit Gedik Adalet Çadırı ve Açlık Grevi Direnişi Günlüğü

Hasan Ferit Gedik’e adalet için Halk Cephesi’nin Kartal Meydanı’nda açtığı çadırda açlık grevi eylemi sürüyor. Aşağıda açlık grevi çadırında geçen günlerin değerlendirilmesinin yapıldığı günlükleri yayınlıyoruz…

39. Gün – 24 Ekim 2014
Günün erken saatlerinde ailelerimiz ziyaretimize gelmeye başladı. Gün içerisinde çalışan halkımız öğle arasında çadırımızı ziyarete gelerek öğle molalarını bizimle beraber geçiriyorlar. Öğleden sonra adalet çadırımızı ziyarete Adana’dan bir arkadaşımız geldi. Kendisi ile sohbetler ettik. Hatay’da Hasan Ferit Gedik Futbol Turnuvası’ndan gelen madalyayı Nuray annemize vermek için bizlere teslim etti. Akşam saatlerinde TAYAD’lı ailelerimizde çadırımıza geldi. Açlık grevi direnişimize şehitlerimiz Ali Yıldız ve Ahmet Karlangaç’ın abileri Hüsnü Yıldız ve Halil Karlangaç da 3 gün sürecek açlık grevine “Yaşasın Açlık Grevi Direnişimiz” sloganları ile başladılar.

40. Gün – 25 Ekim 2014
Bugün ilk açlık grevi ekibi açlık grevi direnişlerini sonlandırdılar. 2. ekip açlık grevi direnişine önlüklerini giyerek başladılar. Öğle saatlerinde halkımız çadırımızı ziyarete geldiler… Halkımız ile sohbetler ederken 26 Ekim’de Gazi Mahallesi’nde ”yeni yasalara karşı ” yapılacak olan yürüyüşe çağrı yapıldı. Akşam saatlerinde Kadıköy’den, Samandıra’dan, Sarıgazi’den Gülsuyu ve Gaziosmanpaşa’dan nöbete gelen arkadaşlarımız oldu.

41. Gün – 26 Ekim 2014
Hafta sonu olduğu için misafirlerimiz erken saatlerden itibaren gelmeye başladılar. 2 öğretmen misafirimiz geldi. Hemen ardından Beşiktaş’tan gelen bir dostumuz Londra’dan gelen misafiri ile çadırımızı ziyarete geldiler. Gelen dostlarımız ile Avrupa’da ve Anadolu’da olan mücadeleyle ilgili sohbetler ettik. Londra’dan gelen misafirimiz Ferit’in katledilmesi “Benim için içimdeki sönmeyen ateştir” dedi.

42. Gün – 27 Ekim 2014
Açlık grevinin 8. günündeyiz… Meydandaki büfeye giderek hemen Yürüyüş Dergisi aldık. Ferit ile ilgili yozlaşma ve AKP iktidarının göz boyamak için yaptığı Bonzai operasyonları ve çetelerin Direniş Çadırımıza yaptığı saldırı ile ilgili konuştuk. Gebze’den, Tuzla’dan, Gülsuyu’ndan, Sarıgazi’den ve Kartal halkından misafirlerimiz geldi. Gazi Mahallesi’ndeki yürüyüşten arkadaşlarımız geldi ve yürüyüş üzerine sohbetler edildi.

43. Gün – 28 Ekim 2014
Açlık grevi direnişimizin 9. günündeyiz.  Adalete olan açlığımız ile uyandık yeni güne. Kararlıyız, Hasan Ferit için adalet alana kadar sürdüreceğiz direnişimizi. Çadırımızın daha görkemli olması için pankartlarımızı tekrardan düzenledik, kimisinin yerini değiştirdik kimisini yeniledik. Hasan Ferit’in Gülsuyu’nda sene yemeğinde asılan pankartı da astık. Gazi barajından çekildiği fotoğrafla “Ne Hasan Ferit’i Ne De Katillerini Unutmayacağız” yazıyor üzerinde. Yakacak odunumuz kalmamıştı ki bir dostumuz iki çuval odunla çıkageldi, akşam üzeri bir abimiz de 10 torba kömür getirdi. Armutlu‘da gözaltına alınan arkadaşlarımızın haberlerini sorup takip ediyoruz. Geç saatlerde tüm arkadaşlarımızın serbest bırakılmasıyla morallerimiz daha da yükseliyor, elbette yaşanan saldırının kini hiç dinmeden… Bu duygularla gece nöbetine kalacak arkadaşlarımızı ayarlıyoruz.

44. Gün – 29 Ekim 2014
Açlık grevini 3 günlük ve 5 günlük sürdüren 3 arkadaşımız bugün açlık grevlerini bitirdiler. Bugünkü ziyaretçilerimiz arasında CHP Kartal Kadın Kolları ve Devrimci İşçi Hareketi’nden arkadaşlar vardı. Meydanda Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları var konser için sahne kuruluyor, hemen arkamızda bulunan Atatürk heykeline heyetler çelenk bırakıyor. Daha önce ziyaretimize gelen bir ablamız maaşını alınca bağış yapacağını söylemişti ve bugün söz verdiği gibi ziyaretimize geldi, yardımda bulundu.
Antep’te Halk Okulu Semineri Düzenlendi
Antep’te 25 Ekim’de halk okulu seminerlerine başlayan Halk Cepheliler, ilk seminer konusu olan halk meclislerini işlediler. Bir saat süren seminerde halk meclislerinin her alanda kurulması gerektiği anlatıldı. Halk meclislerinin önemi ve kurulan mahallelerde yapılan çalışmalardan örnekler anlatıldı. Dev-Genç’liler de öğrenci meclislerini anlatarak okullardaki sorunların çözülmesi için bir alternatif olduğunu vurguladılar. Seminere 12 kişi katıldı.
Yeni Güvenlik Yasası Katliam Hazırlığıdır!
Direnen Halklar Teslim Alınamaz!
Amed Halk Cepheliler, katil AKP’nin halkı daha rahat katledebilmek için yasaları değiştirerek, suçlarını yasal kılıfa sokma hazırlığıyla ilgili eylem yaptı. 21 Ekim’de Ofis-Sanat Sokağı girişinde sloganlarla başlayan eylemde “İşbirlikçi AKP’nin halka saldırmaktan başka çaresi yoktur. AKP’nin barıştan anladığı daha fazla katliamdır. Faşizmin saldırılarına karşı halkın direnişi meşrudur. Ancak bu yasalar da direnen halkları teslim almaya yetmez” denildi. 7 kişinin katıldığı eyleme halkın ve basının ilgisi yoğundu.

Elazığ Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nde Muharrem Ayı ve Kerbela Direnişi Sohbetlerine Davet

Elazığ Pir Sultan Kültür Derneği’nde, Muharrem ayı boyunca, Kerbela direnişi, AKP iktidarının Alevilere yönelik saldırıları, inkâr ve asimilasyon politikaları, zorunlu din dersleri, imam hatip okullarının dayatılması ve Anadolu Aleviliği konulu sohbetler yapılacaktır. Tüm canlarımızı sohbete davet ediyoruz.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Anadolu Alevi Hareketi Direnen Kürt Halkının Yanındayız!
“ABD Beslemesi IŞİD’e Karşı Direnen Kobanê Halkının Yanındayız” pankartı ile Kobanê sınırında yer alan Mehser Köyü’ne giden Urfa Halk Cephesi üyeleri, 26 Ekim’de eylem yaptı. Okunan açıklamada Kobanê’deki direnişe dikkat çekerek, “ABD Kurtarıcı Değil Katliamcıdır! AKP Kendini Savunan Durumda Değil İşbirlikçi ve Taşerondur. Günlerdir kuşatma altında bulunan Kobanê, kadını ve erkeği ile işbirlikçi IŞİD’e karşı direniyor. Emperyalistler ise Suriye’yi nasıl düşüreceklerini tartışıyorlar. Kobanê’ye yapılan IŞİD saldırılarının baş sorumlusu ABD emperyalizmi ve işbirlikçi AKP hükümetidir,” denildi. Halk Cephesi’nin sınırda olması, oradaki halk tarafından da memnuniyetle karşılandı, teşekkür edildi. Eyleme 60 kişi katıldı.
Ayrıca Halk Cepheliler’in Urfa genelinde topladığı yardımlar 25 Ekim’de Urfa Suruç’taki Kobanê’den gelen Kürt halkına ulaştırıldı. Suruç Kobanê kamplarına gidilerek oradaki halkla sohbet edildi.

Caddeleri Kızıla Boyamaya Devam Ediyoruz
İSTANBUL, Gülsuyu Gülensu Mahallelerinde 24 Ekim’de yazılamalar yapıldı. Silahlı ve kırmızı fularlarıyla Milisler Umudun adını mahalle duvarlarına yazarken Hasan Ferit Gedik’i selamladı, Emperyalizmin maşaları AKP ve IŞİD’i teşhir etti. 50 adet yazılama yapıldı.
Gazi Karayolları Mahallesi’nde 17 Ekim’de “Katil IŞİD İşbirlikçi AKP, Direnen Kürt Halkının Yanındayız” şeklinde 15 adet yazılama yapıldı.
Esenyurt Yeşilkent Mahallesi’nde, Cepheliler, 24 Ekim’de silahlarıyla yazılamaya çıktılar.  Mahallenin sokaklarında duvarlara “DHKP-C, Kobane Halkı Yalnız Değildir Cephe, Direnen Kürt Halkının Yanındayız/CEPHE” sloganları yazıldı.

AMED’de Cepheliler 21 Ekim’de Kaynartepe Mahallesi ve Koşuyolu Parkı’na 7 adet “DHKP-C” yazılaması yaptılar. 23 Ekim’de ise 17 adet yazılama yapıldı. Kürt halkı Cephe saflarında hesap sormaya davet edildi. Bağlar – Kaynartepe, Onyıl bölgesine “Umudun Adı DHKP-C”, Kürt Halkımız Katil AKP’den Hesap Sormak İçin DHKP-C Saflarında Örgütlenelim DHKP-C” yazılamaları yapıldı.

DERSİM Ovacık’ta 5 adet “Diren Kobane Dersim Seninle DHKC-SPB, Kobane Halkı Yalnız Değildir DHKC-SPB” yazılamaları yapılırken, Hozat’ta 15 adet “45. Yılında Selam Olsun Dev-Genç’e, DHKP-C, CEPHE, DHKC-SPB, UMUDUN ADI DHKP-C” yazılamaları yapıldı.

HATAY’da 23 Ekim’de Armutlu Mahallesi’nde “DHKP-C, Haklıyız Kazanacağız” yazılaması yapıldı. Harbiye Mahallesinde ise 25 Ekim’de Dev-Genç’liler “Berkin İçin Adalet İçin 6 Kasım’da Boykottayız – Liseli Dev-Genç” ve 3 adet “DEV-GENÇ” yazılamaları yapıldı. Dev-Genç’liler 29 Ekim’de umudun adını duvara nakşetti. Elektrik Mahallesi’nde  “DEV-GENÇ-DHKC/DEV-GENÇ-DHKP-C” yazılamaları yapıldı.

ADANA, Akkapı Mahallesi’nde 26 Ekim’de Endüstri Meslek Lisesi’ne boykot çağırısı yapıldı. Cepheliler Berkin Elvan boykot çalışması ve umudun adı duvarlara işledi. “DHKP-C, Cephe, Uyuşturucuya Hayır, 9 Ayda 1414 İşçi Katledildi Katili AKP’dir!, Umudun Adı DHKP-C, Katil IŞİD İşbirlikçi AKP” yazılamaları yapıldı. Cepheliler 20 adet yazılama yaptı.

Yürüyüş Çalışmasında da Halkımızın Yanındaydık
AKP’nin polise özel yetkiler verdiği baskı yasalarına karşı Gazi Mahallesi’nde yapılacak yürüyüşün çalışmaları 25-26 Ekim’de devam etti. Mahallenin farklı bölgelerine afişler asıldı. Kahvehanelerde, dergi satışlarında, ajitasyonlarla yapılacak yürüyüşe çağrı yapıldı. Mahallede araba ile sesli çağrı yapıldı. Esnaflara bildiri verilerek yürüyüşe katılmaları istendi. Sesli çağrı ile masa açılarak el ilanı dağıtıldı. Ayrıca Sondurak bölgesinde megafonla sesli çağrı yapıldı.

Emekle Çoğalıyor, Örgütlenmeyle Büyüyoruz!
Bağcılar Yeni Mahalle Yavuz Selim ve Çiftlik bölgelerinde Halk Cepheliler tarafından afişleme çalışması yapıldı. 23 Ekim’de Gazi Mahallesi’nde, yeni baskı yasalarına karşı yapılacak yürüyüşe çağrı ozalitlerinden 10 adet asıldı.
24 ve 25 Ekim günü Armutlu’da yapılacak olan Eda Yüksel Halk İçin Bilim Halk İçin Mühendislik sempozyumuna çağrı afişlerinden ve 2. Sanat Buluşması’nın çağrı afişlerinden yapıldı. Toplamda 150’ye yakın afiş asıldı.
28 Ekim’de liselilerle birlikte Yeni Mahalle, Çiftlik ve ana cadde civarında “6 Kasım’da Boykottayız” kampanya afişlerinden 70 adet asıldı.

Çeteler Yaktı – Yıktı HalkımızlaBeraber Daha Güzelini Yaptık!
Gazi Mahallesi’nde çeteler tarafından yakılan Muharrem Karademir Aile Çay Bahçesi’nin açılışı, 25 Ekim’de mahalle halkının katılımıyla gerçekleşti.
Açılışa, Muharrem’in annesi Zeynep Karademir de katılarak kısa bir konuşma yaparak sahiplenme için teşekkür etti. Açılışta havai fişek gösterisi, müzik dinletisi ve Hasan Ferit Gedik Savaş ve Kurtuluş Merkezi gençleri tarafından tiyatro gösterisi yapıldı. Muharem Karademir’in hayatının yanı sıra F Tipi Film’den Muharrem Karademir’i anlatan bölüm izlendi. Yapılan konuşmada; “Burası yakıldığında, daha iyisini daha güzelini yapacağız diye söz vermiştik, sözümüzü tuttuk. Gazi halkının 1 liralarıyla burayı tekrar yaptık. Gazi halkına, esnafına çok teşekkür ediyoruz.” denildi. Ardından Muharrem Karademir’in nezdinde tüm devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşundan sonra yemek ikram edildi. Çay bahçesine Muharrem Karademir köşesi yapıldı.

Okmeydanı Halk MeclisiGirişimi Çalışmaları Başladı
Okmeydanı Halk Meclisi girişimi, 25 Ekim Cuma günü 50 esnafı gezerek mahalle sorunları ve yozlaşma üzerine sohbet etti. 5 saat süren çalışmada, mahallede daha önce kurulan halk meclisi deneyimleri ve yeni kurulacak halk meclisinin nasıl çalışacağı anlatıldı.
Aynı günün akşamı Okmeydanı Halk Meclisi girişimini başlatan komite, toplantı yaparak programını çıkardı. Halk toplantısı yapma gündemlerinin görüşüldüğü toplantıda her sorun için komiteler oluşturuldu. 8 Kasım’da saat 17.00’de Sibel Yalçın Parkı’nda bir halk kürsüsü kurularak halk toplantısı yapılması ve halkın sorunlarının tartışılması kararı alındı.

Birleşirsek Bizi Yıkamazlar!
Alibeyköy Halk Komitesi, 25 Ekim’de gecekondu yıkımları ile ilgili toplantı yaptı. İstanbul Alibeyköy İmar Blokları Merkez Mahallesi’nde bir sokakta yapılan toplantı, mahalle halkının sorunları ortaya koymasıyla başladı. Halk Cepheliler, Halk Meclisinin işlevini ve diğer mahallelerde yaşanan deneyimleri anlattı. Toplantıya katılan Avukat Özgür Yılmaz; barınma hakkını, halkın haklarını ve yıkımları nasıl ele almasını gerektiğini anlattı. Yıkımlara karşı, mahalleden İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne yapılacak yürüyüşün çağrısıyla biten sokak toplantısına 35 kişi katıldı. 18 Ekim’de yapılan toplantı ise 65 kişiyle yapılmıştı.

Taşeronluk; Patrona Cennet, İşçiye Cehennem Taşeronu Mezara Gömeceğiz!
Devrimci İşçi Hareketi Kıraç- Kuruçeşme’de İşçi Meclisleri çalışmalarına başladı. 19 Ekim’de işçilerle bir araya gelip işçi meclisi hakkında sohbet edildi. Fabrikalarda yapılan haksızlıkların konuşulduğu sohbetin devamında işçilere işçi meclislerinde birleşme çağrısı yapıldı. Sohbete katılan işçilerle birlikte her hafta işçi meclislerini kurmak için toplantı kararı alındı. Daha sonra “Patron Sömürüsüne Karşı İşçi Meclisleri’nde Birleşelim” yazılı 5 adet ozalit asıldı.
22 Ekim günü, 1-2 Kasım 2014 tarihlerinde Büyük Gazi Parkı’nda yapılacak olan Sanat Meclisi’nin 2. Sanat Buluşması çalışmalarına başladı. Fabrika duvarlarına 50 adet afiş yapıldı. 23 Ekim çalışmasında ise 150 adet “Sanat Meclisi 2. Sanat Buluşması” afişi, 50 adet “Taşeronluk Patrona Cennet İşçiye Cehennem – Taşeronu Mezara Gömeceğiz” başlıklı afişten 3 adet ve 1 ozalit asıldı. Akşamüstü ise Beylikdüzü metrobüs son durağında Sanat Meclisi’nin düzenlediği 2. Sanat Buluşması için sesli çağrı yaparak 200 adet bildiri halka ulaştırıldı.

Duyuru
Faşizme Karşı Bir Mevzi Daha! 1 Mayıs Anadolu Haklar Derneği inşaatı devam ediyor. 1 Mayıs Mahallesi’nde inşaatı sürmekte olan Anadolu Haklar Derneği’nin ikinci katı yapılmaktadır. Bir ay içinde derneği tamamen bitirme hedefiyle çalışmalar devam ediyor. Faşizme ve oligarşiye karşı bir mevzi daha inşaa ediyoruz.

Emperyalizmin Saltanatını Yıkacak Halklarımıza Özgürlük ve Umut Taşıyacağız
Elazığ’da, yozlaşmaya ve emperyalist saldırganlığa karşı Halk Cephesi’nin düzenlediği Grup Yorum konseri için komite kurularak çalışmalara başlandı, büyük bir sabırsızlık ve heyecanla çalışmalar sürdürüldü. 25 Ekim günü, konser öncesi düzenlenen sohbet programında, umudun sesi Grup Yorum sevenleriyle buluştu.
Saatler 20.00’yi gösterdiğinde Atapark konser alanında, kitleyi Elazığ Halk Cephesi imzalı; “Hasan Ferit Gedik Ölümsüzdür, Kobane’de Amerikan Beslemesi IŞİD’in Saldırılarına Karşı Direnen Kürt Halkının Yanındayız, Kürdistan Kürt Halkınındır, Kürt Halkının Kurtuluşu Anadolu İhtilalindedir, Yozlaşmaya ve Emperyalist Saldırganlığa İzin Vermeyeceğiz” ve “Murat Gündoğan ve Alicem Kaya Serbest Bırakılsın/ Elazığ Liseli Dev-Genç” pankartları karşıladı.
Konser, Elazığ Halk Cephesi açıklamasıyla başladı. “Hasan Feritler’imiz, Birol Karasular’ımız, İsmail Doğanlar’ımızla düzenin yozlaştırma bataklığını kurutacağız. Şehitlerimizden aldığımız güçle emperyalizmin saltanatını yıkacak, halklarımıza özgürlük ve umut taşıyacağız. Emperyalizmin saldırılarına karşı birleşelim savaşalım” denilen açıklamanın ardından sahneye Grup Yorum çıktı.
Konser boyunca Grup Yorum umudun türküleriyle konser alanını coşturdu. Kitle, Yorum’a eşlik ederek, emperyalizm ve faşizme olan öfkesini haykırdı. Büyük bir coşkuyla özgür tutsakların ve direnen halkların selamlandığı konser, saat 23.00’da bitirildi. Konser bitiminde yola çıkan Grup Yorum üyelerinin bindiği araç, AKP’nin işkenceci katil polisleri tarafından durduruldu. Polisin dayatmasına rağmen, kimlik kontrolü ve arama yaptırılmadı.

Umudun HalayınıHer Yerde Çekeceğiz
Amed’de, Elazığ’da yapılacak “Yozlaşmaya ve Emperyalist Saldırganlığa Karşı” Grup Yorum konseri için 20-23 Ekim tarihlerinde Sanat Sokağı’nda, 21 Ekim günü ayrıca Dicle Üniversitesi’nde masa açıldı. Grup Yorum şarkılarının çalındığı masalara halkın ve öğrencilerin ilgisi yoğun oldu. Ayrıca masaya gelen insanların çoğu Grup Yorum’un Amed’de konser vermesini istediler. Yürüyüş Dergisi’nin de bulunduğu masada dergiler halka ulaştırıldı.

Tacizlerle HalkımızıKorkutmanızaİzin Vermeyeceğiz
Elazığ Halk Cephesi, konseri hazmedemeyen işkenceci ve tacizci polisle ilgili 26 Ekim’de açıklama yaptı. Açıklamada; “Halk Cephesi’nin düzenlemiş olduğu Grup Yorum konseri sonrası, AKP´nin işkenceci katil polisleri ailelerimizi taciz etmeye başladı. AKP´nin katil polislerini uyarıyoruz! Ailelerimizin başına gelecek en ufak bir şeyde Elazığ’ı başınıza yıkarız. Tacizlerinizle, saldırılarınızla bizleri mücadelemizden kopartamazsınız” denildi.

Halk İçin Mühendislik Mimarlık  Dergisinin  2. Sayısı Çıktı…
Halk İçin Mimarlık Mühendislik Dergisinin 2. sayısı, 3 aylık bir aradan sonra 23 Ekim’de çıktı. Dergide; 31 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında Küçükarmutlu’da 2. Uluslararası Eda Yüksel Halk İçin Bilim, Halk için Mühendislik Mimarlık Sempozyumu’nda dünyadaki diğer deneyimlerin bir araya getirileceği ve mühendis mimarların yapmış olduğu projelerin paylaşılacağı oturumlar yer alıyor. Mimar Meclisleri çatısı altında örgütlenmenin önemi, AKP döneminde devlet eliyle yapılmış “iş kazası” görünümlü katliamlar anlatılıyor dergide. AKP’nin yasa değişiklikleriyle kentsel dönüşüm saldırılarını nasıl boyutlandırdığı da yer alırken, TMMOB’un ne yapmadığı tartışılıyor. Dergide yer alan köşelerden bazıları da şöyle; “Onurlu Bilim İnsanları”, “Geçmişten Öğrendiklerimiz” ve kültür köşesi. Halkın Mühendis Mimarları dergisi halkın dergisidir, okuyalım, okutalım…

Okmeydanı’nda Halk Cepheliler Maden İşçileri İçin Yürüdü
Halk Cepheliler 28 Ekim’de Karaman’daki Ermenek ilçesindeki maden ocağında 18 işçinin ocakta mahsur kalmasının hesabını sormak için aynı akşam, Okmeydanı’nda tencere tava eylemi ve yürüyüş düzenledi. Tüm halkın sokaklara çıkmaya, tencere tava çalmaya ışık açıp kapatmaya çağırıldığı eyleme halk alkışlarla tencere tavalarıyla destek verdi. Eyleme 40 kişi katıldı.

Hasta Tutsaklar Sahipsiz Değildir, Seslerine Ses Katacağız
İstanbul’da hasta tutsaklar yürüyüşü bu hafta da coşkuyla yapıldı. 26 Ekim’de Tünel girişinde toplanan TAYAD’lı aileler Galatasaray Lisesi’nin önüne kadar yürüdü. Lisenin önünde okunan açıklamada hasta tutsakların tecritte katledilmek istendiği ve TAYAD’lı Ailelerin bu katliama izin vermeyeceği söylendi.
Dersim: 22 Ekim günü yapılacak eylem için Dersim merkezde 21 Ekim’de 30 afiş asıldı. Akşamüstü Yeraltı Çarşısı üzerinde toplanan TAYAD’lı aileler “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın! Dersim TAYAD’lı Aileler” pankartı açarak hasta tutsakların zulmün elinden alınması için mücadele çağrısı yaptı.
TAYAD’lı Aileler 28 Ekim’de Dersim Yeraltı Çarşısı üstünde imza masası açtı.
Antalya: TAYAD’lı Aileler Attalos Meydanı’nda hasta tutsakların serbest bırakılması için eylem yaptı. Eylemde okunan açıklamada şunlara değinildi. “Bizler bu ülkenin onurlu insanları olan devrimci tutsakları sahiplenmeye, dışarıdaki sesleri olmaya devam edeceğiz. Devrimcileri faşizmin hapishanelerinde çürütmenize izin vermeyeceğiz” denildi.
Amed: 24 Ekimde Sanat Sokağı’nda bir araya gelen Halk Cepheliler; hasta tutsakların derhal serbest bırakılması gerektiğine vurgu yaptılar. Açıklamada;  “Hapishanelerde 2000-2013 yılları arasında 2034 tutsak yaşamını yitirmiştir. Sadece 2013 yılında hapishanelerde tam 316 kişi yaşamını yitirmiştir” diyen Halk Cepheliler, tecritin işkence olduğuna değinerek açıklamayı bitirdiler.
Tekirdağ: Çerkezköy’de,  hasta tutsaklar için 24 Ekim’de için imza masası açıldı.

TAYAD ÇadırıHalaylarla Kaldırıldı
TAYAD’lı Aileler hasta tutsakların tahliyesi için, bir ay önce İstanbul Çayan Mahallesi’ne kurduğu çadır, 27 Ekim’de Gazi Mahallesi’nde kurulmak üzere kaldırıldı.
22 Ekim günü, çadır kaldırılırken yapılan açıklamada, bir aylık süreçte yaşanan faşist saldırılar ve bu saldırılara karşı halkın sahiplenmesi anlatılarak halk meclislerine katılım çağrısı yapıldı.
Çadırda son olarak halkın kolektif çalışmasıyla hazırlanan yemek yenildi. Yemek öncesi TAYAD’lı Aileler adına konuşan Mehmet Güvel,  Çayan halkına emeklerinden dolayı teşekkür etti. Çadırın amacının halkı birleştirmek olduğunu ve Çayan’da bu amaca ulaşıldığını, bundan sonra mücadeleyi birlikte omuzlama zamanı olduğunu anlattı. Yemeğe 80 kişi katıldı.

TAYAD’lı Aileler Tutsak VeŞehit Aileleri İçinKahvaltı Verdi
TAYAD’lı Aileler 26 Ekim’de devrim şehitlerinin ve devrimci tutsakların aileleri için kahvaltı verdi. Gazi Mahallesi Yaren Kafe’de yapılan kahvaltı esnasında Özgür Tutsaklardan Ümit İlter telefonda şehit aileleriyle konuştu. Konuşma kaydedilip sonrasında hoparlörle herkese dinletildi. Tutsak ailelerinin şiirleri ve duygularını ifade eden konuşmaların renk kattığı kahvaltıya 45 kişi katıldı.

Eskişehir’de TAYAD Buluşması
TAYAD’ın “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın” kampanyasına destek vermek amacıyla Eskişehir’de kahvaltı yapıldı. 26 Ekim’de Gültepe Kültür Dayanışma Derneği’nde yapılan kahvaltıda İstanbul ve Ankara’dan gelen TAYAD’lılar Eskişehirliler’le buluştu.

Bilgimiz Halk İçin, Mühendisliğimiz Halk İçin
2. Uluslararası Eda Yüksel Halk İçin Bilim Halk İçin Mühendislik Mimarlık Sempozyumu’nun duyuru-çağrı çalışmaları devam ediyor. 22 Eylül’de Avcılar merkezde bildiri dağıtıldı ve afiş asıldı. İki saat süren çalışmada 1200 bildiri halka ulaştırıldı ve bir adet pankart yürüyüş yoluna asıldı.
Aynı gün bir başka ekiple, Mecidiyeköy metrobüs çıkışında kızıl önlük ve baretleriyle ajitasyonlar eşliğinde bildiri dağıtımı yaptı. 2200 bildirinin halka ulaştırıldığı çalışmada, metrobüs girişine sempozyum çağrısı için hazırlanan pankart asılarak halk sempozyuma davet edildi.

TAYAD’ın TabutluEylemine Polis Saldırdı
Bursa’da 26 Ekim günü TAYAD’lı ailelerin çağrısıyla hasta tutsaklar için tabutlu eylem yapıldı. Yapılan açıklamadan sonra tabutu AKP il binasına bırakmak için yürüyüşe geçen kitle, polis barikatıyla karşılaştı. Barikat önünde 2 saat oturma eylemi yapıldıktan sonra, keyfi yasağı kaldırmak için polis barikatına yüklendi. AKP’nin katil polisi TAYAD’lılara saldırdı. İşkenceyle gözaltına alınan 8 kişi, 27 Ekim günü serbest bırakıldı.

Halk CephelilerAteş Başında Toplandı
Halk Cepheliler, İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde Şükrü Sarıtaş Parkı’nda ateş başında toplandı. 24 Ekim’de yapılan çalışmada AKP faşizminin son çıkaracağı faşist baskı yasalarını, değerlendiren Halk Cepheliler, çözümün daha militan ve örgütlü mücadeleden geçtiğinin altını çizdiler. Halk Cepheliler programlarını bağlamayla türküler söyleyerek, şiirler okuyarak bitirdiler.
Berkin Elvan’ın KatilleriHala Yargılanmıyor
İzmir Halk Cephesi, 26 Ekim’de, İzmir Karşıyaka Çarşı’da yürüyüş ve basın açıklaması yaptı. Karşıyaka İzban önünden başlayan yürüyüş, İş Bankası önünde yapılan basın açıklamasıyla sonlandırıldı.
Adana: 26 Ekim’de Adana İnönü parkında “Berkin Elvan İçin Adalet İstiyoruz” eylemi yapıldı. Yapılan açıklamada devletin katilleri koruduğu, istenilen belgelerin dosyaya bilinçli bir şekilde aylar sonra konulduğunu dile getirdiler.
Antalya: Antalya Halk Cephesi Attalos Meydanında 25 Ekim’de yapılan eylemde; Berkinler’den Hasan Feritler’e kadar tüm katillerinin bulunacağı ve halkın adaletine hesap verecekleri ifade ettiler.

Sorunlarımızı Birlikte Çözeriz
Avcılar da, 26 Ekim’de Halk Cepheliler ailelerle birlikte kahvaltıda biraraya geldi. 20 kişinin katıldığı kahvaltıda mahalle ve aile sorunları ve çözümleri üzerine sohbet edildi.
Gazi’de Muharrem Karademir Aile Çay Bahçesi’nde 25 Ekim’de kahvaltı verildi. Kahvaltıda yapılacak olan çalışmalar ve “çay bahçesini nasıl daha fazla aktif hale getirebiliriz?” konularında tartışıldı. Alınan kararla her Pazar kahvaltının saat 10.00’da geleneksel hale getirilmesi kararlaştırıldı.
Halk Cepheliler 26 Ekim’de Gülsuyu’nda ailelerle birlikte kahvaltı yaptılar.  Kahvaltı Mahir Hüseyin Ulaş Parkı’nda verildi.
Halk Cephesi, Dev-Genç’lilerle birlikte 26 Ekim’de saat kahvaltı yaptı. Bir arada yapılan kahvaltıların yarattığı sıcak ortamın, kolektivizmin önemi üstünde duruldu.
Elazığ Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nde mahalle halkı ve Pir Sultan dostlarıyla 22 Ekim’de kahvaltı düzenlendi. Kahvaltıya katılan mahalle kadınlarıyla kermes açma kararı alındı, bağlama ve semah kurslarının duyurusu yapıldı. Alevilerin neden Mansur Paklar Orucu tuttuğu anlatıldı.

Halkın Mühendis Mimarları Yürüyor Kitabı Çıktı
2013 Ağustos ayında AKP’nin TMMOB’u tasfiye girişimine karşı yaptığımız 15 günlük Adım Adım Ankara Yürüyüşümüzü kitaplaştırdık. “Halkın Mühendis Mimarları Yürüyor – 15 Günlük Bir Ankara Yürüyüşü” ismini verdiğimiz kitabımız, Boran Yayınları’ndan çıktı.
Düşük ücrete ve güvencesiz çalışmaya karşı… Rant için üretime karşı…  Kentsel dönüşüme karşı…  Meslek odalarımıza yönelik saldırılara karşı… Kapitalizme hizmet eden bir anlayışa karşı yürüdük.

Halkın Mühendis Mimarları: İzlediğimiz Filmlerle de Düzene Alternatifiz
ANTEP Öğrenci Meclisi Girişimi 24 Ekim’de “Her Çocuk Özeldir” 26 Ekim’de ise Charlie Chaplin’in “Great Dictator” (Büyük Diktatör) filminin gösterimini yaptı. Halk Cepheliler 25 Ekim’de ise tiyatroya gittiler. 13 kişi ile ‘Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye’ oyununu izlediler.
MUĞLA Dev-Genç 25 Ekim’de film gösterimi düzenledi.  Costa Gavras’ın “Sıkıyönetim” adlı filminin izlendiği gösterimden sonra film üzerine konuşulup değerlendirme yapıldı.

Baskınlarınız,Saldırılarınız Bizleri Yıldıramaz!
İstanbul, 1 Mayıs Mahallesi’nde 24 Ekim gecesi saat 03.00’de polis ağır silahlarla bir Halk Cephesi taraftarının evini bastı. ‘Silah ve bomba arıyoruz’ bahanesiyle ev ve bahçeyi talan eden katiller, evin yanında yapımı sürmekte olan Anadolu Haklar Derneği’nin inşaatında da aynı bahaneyle arama yaptı. Hiçbir şey bulamayan aciz polis mahalleyi terk etti.

Halk Örgütlülüklerini Büyütüyoruz
Bağcılar’da halk meclisi kurulması hedefiyle bir araya gelen Halk Cepheliler, 27 Ekim’de bilgilendirme toplantısı yaptı. Halk meclislerini neden kurmak istediğimiz, ne anlama geldiği, mahallede neler yapılabileceği üzerine konuşuldu. Bir Halk Okulu çalışması yapılmasına karar verildi.

Torunlar İnşaatta Katledilenİşçilerin Hesabını Soracağız
Devrimci İşçi Hareketi Mecidiyeköy’de Torunlar GYO Rezidans İnşaatı önünde 27 Ekim’de eylem yaptı. İşçi katilleri yöneticilere açılan davada takipsizlik kararı verilmesi teşhir edildi. Pankart açarak katledilen işçiler için 1 dakika saygı duruşuna durdular. Açıklamada AKP hükümeti teşhir edilerek mahkemelerden adalet beklenmediği belirtildi. Rezidans önüne siyah tabut bırakıldı.
28 Ekim günü de fabrikaların yoğun olduğu Hadımköy yolu üzerindeki bir üst geçide “Torunlar İnşaatta Katleden Patronlar Ve Devlettir Hesabını Soracağız” pankartı astı.
Devrimci İşçi Hareketi ayrıca 29 Ekim’de konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Sanat Meclisi Torunlar Holding’i Afişledi
2. Sanat Buluşması’nın tanıtımında sanatçılar afiş asmak için Torunlar Holding’in duvarlarını seçti. 10 işçinin katledildiği Torunlar Holding’e ait inşaatı 22 Ekim’de eylem alanına çevirdiler. Holding yöneticileri hakkında verilen takipsizlik kararının ardından sanatçılar, işçi ölümlerine artık sessiz kalmayacaklarını söyledi. Ellerindeki afişleri fırçalarla Torunlar Holding binasına ve inşaat alanına asan sanatçılar el ilanlarını da dağıtarak eylemlerini sona erdirdiler.

Yozlaşmaya KarşıDevrimci Kültürü Yayıyoruz
Okmeydanı Liseli Gençlik Komitesi Koro filminin gösterimini yaptı. 26 Ekim’de, Sibel Yalçın Parkı’nda yapılan film gösterimine 23 kişi katıldı. Film izlendikten sonra, değerlendirme yapıldı ve yozlaşmaya karşı neler yapılabileceği ile ilgili sohbet edildi.
Esenyurt Liseli Dev-Genç’liler 25 Ekim’de bir araya gelerek önce kahvaltı yapıp ardından da film seyrettiler. Filmden sonra değerlendirme yapıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.