Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu haberler

Toplu haberler
Son Güncellenme : 09 Kas 2014 22:46

 

 

AKP’nin Katil Polisleri Milisleri Arıyormuş,  Gelsinler Buradayız Biz!

Halka Ölümleri Reva Görenlere Karşı, Adaleti Biz Sağlayacağız!

Mahallelere yapılan keyfi operasyonlar, Karaman’da işçilerin ölüme terk edilerek katledilmesi, yeni baskı yasalarına ve uyuşturucu çetelerine karşı Cephe’nin hesap soran eylemleri devam ediyor.

 

İSTANBUL

Çayan: 31 Ekim’de Çayan’da Sokullu Caddesi’ne barikatlar kurup yolu yakan Cepheliler ajitasyonlarla umudun sloganlarını atarak, caddeye bomba süsü verilmiş “Soma’dan Karaman’a Katledilen Maden İşçilerinin Hesabını Soracağız” pankartı astılar.

 

Okmeydanı: Okmeydanı’nda iki Cephe milisi Anadolu ışıklarına bomba süslü pankart astı. 28 Ekim’de gece saat 00.30’da, “Artan Baskılar, Baskı Yasaları Halkı Sindiremeyecek Bizim de Yasalarımız Var Cephe” imzalı pankartını astıktan sonra havaya ateş açarak son süreçte AKP’nin eli kanlı polisleri Küçükarmutlu Mahallesi’nde milisleri arıyormuş, gelsinler buradayız biz” diye ajitasyonlar çektikten sonra namlularını Cemal Kamacı’nın içinde bekleyen polislere doğrultup ateş ettiler. Korkak ve aciz polisler zırhlı aracından inip karşılık bile veremedi.

 

Armutlu: Armutlu’da Cepheliler uyuşturucuya, fuhuşa, kumara karşı devriye attılar. 1 Kasım’da 15 Cepheli ellerinde sopalarla devriye atarak ‘Günü gelir bedel öderiz, şehitler, tutsaklıklar veririz ama her zaman yozlaşmaya karşı mücadelemiz devam edecek’ diyerek kararlılıklarını ifade etti.

 

1 Mayıs: 1 Mayıs Mahallesi’nde Cepheliler, 4 Kasım günü AKP’nin baskı yasalarına karşı silahlı ve maskeli yazılamaya çıktılar. Tokatlılar Mahallesi’ne, Pazar Sokaklarına, Cemevi bölgesine toplam 7 adet yazılama yapıldı, ajitasyonlar çekildi. Eylem boyunca Cepheliler silahlı güvenlik aldılar.

 

Esenyurt: Yeşilkent Mahallesi’nde 2 Kasım’da Karaman’da katledilen 18 işçiyle ilgili “Soma’nın ve Karaman’ın Hesabını Soracağız! Cephe” yazılı bomba süslü pankart asıldı ve iki tane yazılama yapıldı.

Çekmeköy: Cephe yaptığı açıklamada AKP Çekmeköy Mehmet Akif Mahalle Teşkilatı’na (İstanbul Anadolu Yakası Ümraniye’ye Bağlı Çekmeköy Beldesi’nde) 1 Kasım’da sabah 07.30 sıralarında silahlı eylem yaptıklarını yazdı. Açıklamada, yapılan eylemin Karaman’da ölüme terk edilen 18 madencinin hesabını sormak için olduğu yazıyor.

 

BURSA: Bursa-Gemlik’te Cepheliler 1 Kasım’da Balıkçılar ve Mezbahane bölgesi sokaklarına umudun adını duvarlara nakşettiler. “Hasan Selim Gönen Ölümsüzdür-CEPHE”, “Berkin Elvan Ölümsüzdür- CEPHE”, “Çetelerden Hesabı DHKC Soracak” yazılaması yapan Cepheliler; “Parti’nin orak çekiçli bayrağı da duvarlara nakşedildi.

 

 

 

Dersim: Hz. Hüseyin Gibi Zalime Direnmeliyiz

12 İmamlar Orucu dolayısıyla Dersim Halk Cephesi tarafından Dersim Haklar Derneği’nde halk oruç açmaya davet edildi. 1 Kasım’da gün batımıyla birlikte bir araya gelenlerle yemekler yenildi, sohbet edildi. “Hz. Hüseyin, zalimin karşısında mazlumun yanında olmuştur ve asla boyun eğmemiştir. Yezit’in zulmüne tüm cesareti ve yoldaşlarıyla birlikte direnmiştir. Onların o günkü direnişi bu günümüzü aydınlatıyor, zalim karşısında direnişin gerekliliğini bir kez daha gösteriyor” denildi. Yemeğe 13 kişi katıldı.

Gücümüz Birlik ve Beraberliğimizdedir

Elazığ Pir Sultan Kültür Derneği’nde 3 Kasım’da Muharrem sohbeti yapıldı. Öncesinde, mahallede oturan analarla beraber hazırlanan yemeklerle oruç açıldı. Yemekten sonra, Pir Sultan Kültür Derneği Dedesi, Kerbela direnişini, AKP’nin Aleviler’e yönelik saldırılarını anlattı. Birlik ve beraberlikten bahsetti, mahalle halkının örgütlü olması gerektiğini anlattı. Daha sonra soru cevap şeklinde sohbete devam edildi. 12 imam sohbetine yaklaşık 20 kişi katıldı.

u Halkla Bir Bütün Olursak Çözeriz

Kıraç Kuruçeşme Mahallesi’nde, 1 Kasım günü halk toplantısının ikincisi yapıldı. Bir önceki toplantıda konuşulan; mahallenin en yakıcı sorunu olan uyuşturucu sorunun çözümü üzerine tartışıldı. Mahalle gençlerini bataklıktan kurtarmak için ne yapılması gerektiği üzerine konuşuldu. Köy derneklerinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda uyuşturucu madde kullanan gençlerin aileleri ile görüşme kararı alındı, toplantıya 30 kişi katıldı.

28 Ekim’de aynı içerikte yapılan toplantı 25 kişiyle yapılmıştı.


 

 

 

Komplolarla Bizi Korkutamazsınız Asıl Siz Bizden Korkun!

İzmir Doğançay Mahallesi’ne olağanüstü hal varmış havasında 29 Ekim’de polis güruhu, duvar yazılamalarının fotoğraflarını çekti, parmak izi aldı ve yazıların incelemesini yaptı, mahallede dolaşıp halka korku salmaya çalıştı. Ayrıca, Doğançay Dayanışma Derneği’nin önünde asılı bulunan Hasan Ferit Gedik pankartını indirmeye çalışan katil polisler Halk Cepheliler tarafından engellendi. Mahalle meydanında polislerin yığınak yaptığı yere giden Halk Cepheliler, kahvelerin önünde yüksek sesle, katil polisleri halka teşhir etti. Kahvehanelerden, evlerden meydana doğru biriken halk ve Cepheliler, katil sürüsüne geri adım attırdı. Polisler arabalara binip tehditler savurarak kaçmak zorunda kaldı. Halk Cepheliler “Katil Polis Mahalleden Defol” “Doğançay Cephe’dir Mücadeledir” sloganları attı. Aynı gün içerisinde Halk Cephesi’nin Konak Kemeraltı girişinde Karaman madencileri için yapılan eylemi görüntüleyen halktan bir kişi, polisler tarafından yolu kesilip rahatsız edildi. İzmir Halk Cephesi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “İzmir polisini uyarıyoruz: Komplolarınıza zemin hazırlamaktan vazgeçin. Bizler meşruyuz. Haklı olan biziz” denildi.


 

 

Polis Tacizi  Dayanışmamızı Engelleyemez!

İzmir Güzeltepe Ege Kültür Sanat Derneği’nde 1 Kasım günü yemekli buluşma düzenlendi. 2 haftada bir yapılan yemekli buluşmaya, bu hafta 20 kişi katıldı. Bir araya gelinmesinden rahatsız olan İzmir polisi, dernek çevresinde sivil araçlarla dolaşmaya başladı. Araç içinden bir polis derneğin fotoğrafını çekti. Fotoğraf çekildiğini gören Halk Cepheliler sivil polis aracını durdurup tartışmaya başladı. Daha sonra polisler Halk Cepheliler tarafından kovuldu.


 

 

Gerçekleri Kapı Kapı Herkese Anlatacağız!

Bağcılar Yeni Mahalle’de 31 Ekim’de Tavukçu Köprü Caddesi’nde kapı çalışması yapıldı. Çalınan kapılarda AKP’nin yeni baskı yasaları anlatıldı, baskı yasalarına boyun eğilmeyeceği üzerine konuşuldu. Baskı yasalarının nedeninin AKP’nin halk korkusu olduğu anlatıldı. 3 saate yakın süren çalışmada onlarca evin kapısı çalındı. Toplamda 150’ye yakın bildiri dağıtıldı. 20 tane de Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.


 

 

Armutlu Halk Market Açıldı!

İstanbul’un Küçükarmutlu Mahallesi, devrimcilerin öncülüğünde halkla birlikte kurulmuş bir mahalledir. Armutlu halkı kendi sorunlarını kendisi çözüyor. Cemevini yapıyor, market kuruyor.

1 Kasım günü, Armutlu Halk Marketi’nin açılışı yapıldı. Alevi Dedesi’nin okuduğu duanın ardından Armutlu Cemevi yönetim başkanı Ayşe İşeri kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında marketin neden ve nasıl kurulduğunu anlattı.

Market sayesinde yoksul gecekondu halkı; en ucuz, en sağlıklı, en temiz ürünleri çok ucuza alabilecek. Markette, doğal ve yöresel ürünler de halka sunulacak. Ayrıca Armutlu Halk Marketi’nin her kuruşu, Cemevine aktarılacak. Böylece yarım kalan Cemevi tamamlanacak.

Konuşmaların bitiminde kırmızı kurdele kesildi. Tatlılar yenildi ve açılışa katılan herkes marketten alışveriş yaptı. Açılışa 70 kişi katıldı.


 

 

Faşizm Her Yerde Aynıdır

Antep’te 1 Kasım günü bir araya gelen Halk Cepheliler Franko faşizmini anlatan ‘Uyuyan Ses’ filmini izlediler. Film gösteriminden sonra filmin değerlendirmesi yapıldı. Faşizmin her yerde aynı olduğu, ülkeler değişse de devrimcilere uygulanan saldırıların değişmediği, 12 Eylül 1980’de ülkemizde yaşananlarla İspanya’da Franko’nun tutsak ettiği devrimcilere yaptığı işkencelerin aynı olduğu anlatıldı. Film gösterimine 7 kişi katıldı.


 

Armutlu Şehitleri Ölümsüzdür

İstanbul Armutlu’da 2001 yılının 5 Kasım’ında yapılan katliamda şehit düşen Sultan Yıldız, Bülent Durgaç, Arzu Güler, Barış Kaş için yapılacak anma yemeği ve yürüyüş için 1 Kasım’da afişler asıldı. 2 saat süren çalışmada Armutlu Cemevi çevresi ve cadde üzerinde toplam 200 afiş asıldı.


 

Avcılar’da Polis Terörü

Avcılar Parseller Mahallesinde 2 Kasım günü, Harika Düğün Salonu önünden Fehmi Oral Meşe katil polisler tarafından yol ortasından zorla işkence yapılarak kaçırıldı. Katil polis gözaltıları, işkenceleriyle devrimcileri yıldıramaz.


 

Yozlaşmaya Karşı Futbol Turnuvası

Bağcılar’da Karanfiller Kültür Merkezi’nde bir araya gelen Halk Meclisi Girişimi üyeleri, yozlaşmaya ve çeteleşmeye karşı futbol turnuvası için çalışmalara başladı

Bağcılar Halk Meclisi, Yozlaşmaya Karşı Futbol Turnuvası/ Karanfiller Kültür Merkezi imzalı ozalitlerden 2 adet Yavuz Mahallesi’ne, 4 adet Yeni Mahalle, Demirkapı ve Yavuz Selim Mahallesi’ne astı.

31 Ekim Cuma akşamı turnuvaya katılmak isteyen gençlerle bir araya gelerek turnuva hakkında bilgilendirme yapıldı. Yeni takımların kurulması ile ilgili konuşuldu, formalar dağıtıldı. 10 Kasım’a kadar turnuva kayıtlarının devam edeceği açıklandı.

İrtibat: Karanfiller Kültür Merkezi – Yeni Mahalle Ebru Sokak No: 7/A Telefon: 0539 203 98 84

 


 

Çağlayan’da Uyuşturucu Satıcısı Çeteler Bir Halk Cepheliyi Vurdu

Çayan Halk Cephesi yaptığı açıklamada “2 Kasım 2014 günü uyuşturucu satıcıları, Çağlayan Dere’de oturan Halk Cephesi taraftarı Fatih Demirhan’ı sırtından vurarak ağır yaraladı. Vuran uyuşturucu satıcısının ismi Müjdat Ovalı’dır” dedi.

Ertesi gün Çağlayan’da Halk Cepheliler 3 Kasım’da çeteler tarafından sırtından vurulan Fatih Demirhan’ı sahiplenmek, çete saldırısını teşhir etmek için yürüyüş düzenledi. Çağlayan Dere bölgesinde başlayan yürüyüş “Çeteler Halka Hesap Verecek” pankartı arkasında sokak aralarından sloganlarla yüründü. Yıllardır devrimcilerin eylem yapmadığı mahallede halk, devrimcileri camlardan alkışlarla, tilililerle karşıladı. Eylem sırasında çetelerin kalleşçe halka saldırdığı, kurşun sıktığı anlatıldı. Çetecilerin bu kadar pervasız olduğuu ve saldırma gücünü AKP’den aldığı vurgulandı. Kitle tepeye geldiğinde AKP’nin bekçileri TOMA ve akrep denilen zırhlı araçlarla yolu kapatmıştı. Düşman; yıllar sonra Çağlayan’da devrimcilerin eylem yapmasına, eylemin coşkusuna ve halkın sahiplenmesine tahammül edemedi. AKP’nin polisi, kitleye plastik mermi ve gaz bombasıyla saldırdı. Bir Halk Cepheli yakın mesafeden ayağına gaz bombası kapsülü isabet etmesi sonucu yaralandı. “Çağlayan Cephe’dir Mücadeledir” sloganlarının yankılandığı ve halkın Cepheliler’i sahiplendiği eyleme 80 kişi katıldı.

 


 

Madende Mahsur Kalan İşçilerin Aileleriyle  Dayanışma İçin Giden Halk Cephelilere Engelleme!

Karaman’a gitmek için İstanbul’dan 29 Ekim’de yola çıkan Halk Cepheliler sabah saatlerinde, Karaman’a 150 km kala jandarma tarafından durduruldu ve kimlik kontrolü yapıldı. Valilikten gelen yazılı açıklamada Karaman’a girişlerin kapatıldığı, kimsenin alınmadığı söyleniyordu fakat aracı durdurulan sadece Halk Cephelilerdi.

Engellemeyle ilgili İstanbul Şişli Cevahir AVM önünde başlayan oturma eyleminde “Halktan Neyi Gizlediğinizi Açıklayın! Karaman’a Giden Yolları Açın-Halk Cephesi” pankartı açılarak eylem yapıldı. 31 Ekim’de yapılan açıklamada “İşçileri Katleden AKP, şimdi de gerçeklerin açığa çıkmasını ve dayanışmayı engellemeye çalışıyor. Karaman’a girmeden, işçilerle ve aileleri ile dayanışma ziyareti gerçekleştirilmeden geri dönmeyeceğiz. Katillerden hesap sorulana kadar susmayacağız” denilen açıklamada halktan neyin saklandığının açıklanması istendi. Açıklama “Karaman’a giden yolları açın, sabrımızı sınamayın” sözleri ile sona erdi. Açıklamanın ardından oturma eylemi başladı. Halktan insanlar da oturma eylemi boyunca desteğe geldiler. Kimisi ihtiyaçlara yardımcı oldu, kimi Karaman ile ilgili bilgi sordu. Kimisi elinde tatlı ile geldi. Kimisi “düzenli olarak desteğe geleceğiz” diyerek ayrıldı. Halk Cepheliler, halka işçilere destek ve dayanışma çağrısı yaptı. BELTAŞ işçileri de desteğe gelenler arasındaydı. Akşam Karaman’a giden heyetin farklı yollardan maden bölgesine ulaştığı bilgisinin gelmesi ile oturma eylemi sonlandırıldı.

Ocaklarda AKP Boğulacak!

Karaman’da maden ocağında yaşam savaşı veren işçiler için Halk Cepheliler yola çıktılar. Madencilerin ocakta sular altında kaldığı haberini alır almaz Şişli Cevahir AVM önünde oturma eylemi başlatan Halk Cephesi 29 Ekim günü oturma eylemini sonlandırdı. Soğuğa aldırmadan 24 saat oturan Halk Cepheliler yine yağmur altında eylemlerini sonlandırdılar. 29 Ekim akşamı yaklaşık 30 kişi “Soma-Karaman Kaza Değil Katliam! Hesabını Soracağız!” yazılı pankart arkasında sloganlarla eylemi başlattılar.

Sloganların ardından Halk Cepheliler “Cesetlerin üzerine rezidanslar dikenlerden, maden ocaklarını işçilere mezar edenlerden hesap sormak için Karaman’a gidiyoruz” dedi Halk Cepheliler. Bu çağrının ardından okunan basın metninde Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın yine olay yerine giderek şov yaptığını ve şirketler değişse de şirket temsilcilerinin aynı yüzsüz açıklamaları yaptığını anlattılar. Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı ve araçların kalkacağı Okmeydanı’na doğru yola çıkıldı.

Okmeydanı’nda saat 22.00’da Sibel Yalçın Parkı’ndan Anadolu Kahvesi’ne doğru sloganlarla ilerleyen Halk Cepheliler basın açıklamalarını burada tekrar okudular ve araca binerek Karaman’a doğru yola çıktılar.

Karaman’a giden Halk Cepheliler’in Konya Kula ilçesi girişinde yolları Jandarma ile kapatılarak madencilerle dayanışmaları engellenmeye çalışıldı. Sabah 07.00’den beri yoğun jandarma kuvvetine karşı oturma eylemi yapan Halk Cepheliler kendilerine uygulanan bu keyfi yasağı eylemleriyle teşhir etti ve tüm halkı direnişe davet etti.

Devlet, Bizi Adaletsiz Bırakmak İstiyor!

Kıraç Kuruçeşme Mahallesi’nde, 31 Ekim’de Hasan Ferit Gedik sinevizyon gösterimi ve Nuray Gedik ile söyleşi yapıldı. Söyleşiye Hasan Ferit’in mücadelesini anlatan kısa konuşma ile başlandı. Ardından Hasan Ferit’i anlatan sinevizyon gösterimi izlendi. Anne Nuray Gedik; mahkeme sürecini özetledi “ Allahu Ekber diyerek devlet destekli uyuşturucu çeteleri avukatlara, bizlere saldırdı. Son duruşmada ise hakim mahkemenin güvenliğinin sağlanamadığı bahanesiyle mahkemenin Silivri’de ya da başka bir şehirde görülmesi kararı için duruşmayı erteledi. Bizler de mahkemenin İstanbul’dan başka bir şehre kaçırılarak unutturulmaya çalışmasına karşı adliyenin önünden Kartal Meydanı’na yürüyüş yaparak 19 Kasım’da görülecek duruşmaya kadar oturma eylemi yapma kararı aldık. 19 Ekim’den itibaren de dönüşümlü açlık grevine başladık” dedi.

 

Yüreğimiz ve Öfkemiz Ermenek İşçilerinin Yanında! Hesap Soracağız!

Ermenek’teki maden ocağından hala çıkarılamayan 18 işçi için Türkiye’nin birçok ilinde eylem yapan Halk Cepheliler AKP iktidarından hesap soracaklarını belirttiler.

İSTANBUL

Gazi: Halk Cepheliler Karaman’da göçük altında bırakılan 18 işçi için protesto yürüyüşü düzenledi. 29 Ekim akşamı gerçekleşen eyleme yaklaşık 300 kişi katıldı. Yapılan açıklamada “Aylar önce Soma’da 307 işçiyi katleden AKP hükümeti bugün de Karaman, Ermenek’te 18 işçiyi diri, diri toprağa gömdü. AKP hükümeti bu sorumsuzluğun hesabını misliyle ödeyecektir” denildi.

Bağcılar: 29 Ekim günü, Karaman Ermenek’te mahsur kalan 18 maden işçisi için yürüyüş yapıldı. Karanfiller Kültür Merkezi önünden başlanarak Yenimahalle Mahallesi sokaklarında dolaşıldı ve yürüyüş yoluna çıkıldı. Maden işçilerine destek sloganlarının atıldığı eylem Barbaros Fırını’nın önünde yapılan açıklamayla son buldu. Eyleme 25 kişi katıldı.

Gülsuyu-Gülensu: Halk Cepheliler; Has Şekerler firmasına ait maden ocağında yaşananların kader değil katliam olduğunu haykırmak için oturma eylemi ve yürüyüş gerçekleştirdi. 29 Ekim akşamı Hasan Ferit Gedik (Heykel) Meydanı’nda bir saatlik oturma eylemi yapıldıktan sonra meydanda ateş yakılarak sloganlar atıldı ve marşlar-türküler söylendi. Oturma eylemine 20 kişi katıldı.

30 Ekim akşamı ise Gülensu Son Durak’ta toplanan Halk Cepheliler Hasan Ferit Gedik (heykel) meydanına kadar yürüdü. Meydanda açıklama okunduktan sonra sloganlarla eylem sona erdirildi. Yürüyüşe 30 kişi katıldı.

İZMİR: Konak Kemeraltı girişinde Halk Cepheliler mahsur kalan maden işçileri için eylem yaptı. 29 Ekim günü yapılan yapılan açıklamada yaşananların açık bir katliam olduğu belirtildi. Hesap sorulana kadar mücadelenin sürdürüleceğinin ifade edildiği eylem alkış ve sloganlarla sona erdi. Eyleme 20 kişi katıldı.

ANTALYA: 30 Ekim’de Kışlahan Meydanı’nda yapılan eylemle Karaman-Ermenek’te yaşanan maden faciası protesto edildi. 17 kişinin katıldığı eylemde yapılan açıklamada aradan uzunca bir zaman geçmiş olmasına rağmen hala işçilere ulaşılamadığı belirtilerek; “önlem alınsaydı böyle olmazdı. Anaların, babaların, kardeşlerin, çocukların gözyaşlarının, acılarının hesabını soracağız” dediler.

MUĞLA: Dev-Genç’liler Karaman Ermenek’te katil AKP tarafından toprağın altına gömülen 18 işçinin hesabını sormak için Sınırsızlık Meydanı’nda eylem yaptı. Basına yapılan açıklama yapıldıktan sonra oturma eylemine başlayan DEV-GENÇ’lilere çevredeki halk da destek verdi. 30 Eylül’de gerçekleşen eyleme 21 kişi katıldı.

KOCAELİ: Dev-Genç’liler 29 Ekim’de Karaman’da maden işçilerinin çalıştığı kömür madeninde meydana gelen su baskınında 18 işçinin mahsur kalmasıyla ilgili Sabri Yalım Parkı’nda eylem yaptı. Yapılan açıklamada “Çalışma yaşamını halka, işçiye göre değil; kar ve tekellerin çıkarlarına göre düzenleyen işbirlikçi AKP’dir. Hepiniz er ya da geç bu halka hesap vereceksiniz” denildi.

TRAKYA: Trakya Halk Cephesi ise Soma’da 307 madencinin diri diri toprağa gömüldüğünü, Torunlar İnşaat’ta 10 işçinin 32. kattan yere çakıldığını belirterek bu ölümlerin ecel değil cinayet olduğunu söyledi. “Faşist AKP iktidarı işçileri, emekçileri birer birer, onar onar katlediyor. Bu yağma, sömürü düzeni işçilerin, emekçilerin, tüm halkın dökülen kanı çalınan emeği üzerinden sürüyor. Onlar sefahat içinde yaşarken milyonlar sefalet, açlık, yoksul içinde yaşamaya çalışıyor.” diyen Trakya Halk Cephesi hesap soracağını belirtti.

 

ADANA: Adana İnönü Parkı’nda Halk Cepheliler 1 Kasım’da Soma, Karaman ve Isparta’daki işçi katliamlarına yönelik basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada; madencilerin orada katledenin AKP olduğu, gözünü kar hırsı bürümüş patronların katletmeye devam edeceği, ölen işçilerin onlar için bir şey ifade etmediği ancak birleşerek katledilen işçilerin hesabının sorulacağı dile getirildi. Hesap soran sloganların atıldığı eyleme 18 kişi katıldı.

Maden İşçilerinin Katili İşbirlikçi AKP  İktidarıdır

Sanat Meclisi 01-02 Kasım tarihlerinde yapılacak olan 2. Sanat Buluşması’nın hazırlıkları sürerken sanatçılar ellerinde festival broşürleriyle 31 Ekim’de Galatasaray Lisesi önünde buluştular. Bir saat boyunca insanlara festivalin tanıtımı ve çağrısı yapıldı. Yoğun yağmur altında yapılan tanıtımın ardından Karaman Ermenek’te göçük altında kalan ve hala ulaşılamayan işçiler için eylem yapıldı. Tiyatrocular ellerinde taşıdıkları rakamlarla son 12 yılda iş cinayetlerinde ölen işçi sayısı olan 14.712’ye vurgu yaptılar. Bunların bir sayı olmadığı insan olduğu, Soma’dan Torunlar’a, Ermenek’e hayatını kaybeden işçiler olduğu söylendi.


Mahallemizi Katil Polislere  Dar Edeceğiz!

29 Ekim günü İkitelli’de iki resmi polis aracına Cepheliler taş, sopa ve şişelerle müdahale etti. Cepheliler “Berkin’in Ferit’in katillerini mahallelerimizde barındırmayacağız” diyerek müdahale etti. Katil polisler müdahale sırasında arkasına bile bakmadan kaçıp gittiler. İki resmi polis aracı parçalandı. Polis araçları taşlandıktan bir saat sonra mahalleye zırhlı araç olan Akrep geldi. Katil polisler dernektekilerin fotoğrafını çekmek istemesi üzerine, Cepheliler katil polise taşlarla müdahalede etti. Katiller bu seferde derneğin az ilerisinde bulunan Cemevinin önünde bekleyerek halkı kışkırtmaya çalıştı. Cepheliler akrebi taşlayarak mahalleden kovdular.

Uğur’u Vuran Polisi Halkın Adaleti Yargılayacak!

Halk Cepheliler, Uğur Kurt’un katledilmesi sonucu açılan soruşturma iddianamesinin tamamlanıp İstanbul 85. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi üzerine 31 Ekim’de İstanbul Adalet Sarayı C Kapısı önünde eylem yaptı.

Nagehan Kurt tarafından yapılan açıklamada; Uğur Kurt’un polis S.K. tarafından Liseli Dev-Genç’lilere kurşun yağdırırken katledildiği hatırlatılarak savcı Hasan Yılmaz’ın zorlamalar sonucu soruşturma açtığı bilgisi verildi. İstenen cezaya dikkat çeken Kurt daha önceki binlerce davada benzer hukuksuzluklar yaşandığını ve bu yüzden düzenin adaletine güvenmediklerini ifade ederek, katillerin halkın adaletli ellerine teslim edilmesini istedi. Avukatların yaptıkları eyleme, Torunlar İnşaat’ta çalışırken işinden atılmış iki işçi de katılarak destek verdi.

 

Ağaç Dikerek Parkın Yapımına Başladık!

İşgal edilen alana park yapımı için 1 Kasım gününe çağrı yapılmıştı. Bir gün öncesinde mahalle muhtarı Pendik Belediyesi’nin parkı kendilerinin yapmak istediklerini söyledi. Öncesinde mahallelinin park talebini defalarca geri çeviren, halkı oyalayan AKP belediyesi, devrimcilerle halkın kaynaşmasının önüne geçmek için bir anda park yapımına yöneldi. Belediye proje çıkarmak için en geç 4 Kasım Salı gününe kadar geleceğini söyledi. Halk Cepheliler şimdilik sadece ağaç dikimi yapacaklarını, belediyenin parka başlamaması halinde parkı kendilerinin bitireceklerini halka ve mahalle muhtarına anlattılar. Halk Cepheliler Cumartesi işgal edilen alana ağaç dikerek işe başladılar. Toplamda 40 kişilik bir katılım oldu. Parkın etrafındaki aileler kimi yemek, kimi çay getirerek çalışanlara destek oldular. Kazma ve küreklerle açılan çukurlara 17 tane ağaç dikildi. Akşam ağaç dikiminin sonunda türküler söylendi ve halaylar çekildi.


Hasta Tutsaklar Serbest Kalana Kadar  Sesleri Olacağız

Hasta tutsakları sahiplenme eylemleri kararlılıkla devam ediyor. TAYAD’lı Aileler ve Halk Cepheliler, hasta tutsakları zulmün elinden alıncaya kadar eylemlerini sürdürecekler.

İSTANBUL

Gazi: TAYAD; hasta tutsakların, şehitlerimizin, Özgür Tutsakların, Gülsümanlar’ın, Şenaylar’ın, Cananlar’ın, Zehralar’ın sesini gecekondu mahallelerine taşımaya devam ediyor. Çayan’da bir ay boyunca açık kalan TAYAD çadırı 27 Ekim’de yapılan açıklama ile Gazi Mahallesi’ne taşındı.

“Önce Evlatlarımızı Sonra Düşüncelerini Sahiplendik” yazılı pankartın açıldığı ve sloganların atıldığı eylemde “İlk durağımız Çayan’dı, orada halkla bütünleştik, şimdi de bir ay boyunca Gazi Mahallesi’nde olacağız. Bütün Gazi halkını yozlaşmaya karşı, halkın değerlerini yaşatmaya, devrimci mücadeleyi yükseltmeye TAYAD çadırına, şehitlerimizin anılarını, tutsaklarımızın   sesini birlikte haykırmaya bekliyoruz” denildi. Bir ay boyunca açık kalacak olan çadırda imza toplanacak, çeşitli faaliyetler gerçekleştirilecek.

ANTEP: Hasta tutsakların serbest bırakılması için Antep’te Halk Cepheliler eylem yaptı. 30 Ekim’de bir araya gelen Halk Cepheliler Antep-Yeşilsu Meydanı’nda AKP’nin hasta tutsaklar üzerinde yaptığı zulmü anlattı. Eylem sırasında terörize etmek için kalabalık bir şekilde gelen polisler kamerayla çekim yaparak taciz etmeye çalıştılar. Halk Cepheliler Karaman-Ermenek’te maden ocağında ölüme terk edilen işçileri de anlatarak, AKP’nin katliamcı yüzünü teşhir etti. Maden ocaklarındaki ölümlerin tek sorumlusunun bu faşist düzen olduğu anlatıldı. Açıklamada hasta tutsaklardan bazılarının isimleri ve sağlık durumları hakkında bilgi verildi. Eyleme 9 kişi katıldı.

TRAKYA: Halk Cephesi tarafından Tekirdağ F Tipi Hapishanesi önünde 29 Ekim’de eylem yapıldı. Yapılan açıklamada hapishanelerde hasta tutsakların sayısının her geçen gün arttığı ve şuan da 400’ü aşkın hapishanede 150 bin tutuklu ve hükümlünün olduğu 600’ü aşkın insanın geri dönüşü olmayan hastalıklara yakalanmış olduğuna vurgu yapıldı. Hapishanelerde 2000-2013 yılları arasında 2304 tutsağın yaşamını yitirdiği belirtildi. Açıklamada tüm hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılmaları, aksi takdirde iktidarın yaşanacak her ölümün hesabını tarih karşısında vereceği belirtildi.

AMED: Halk Cephesi TAYAD’ın başlatmış olduğu Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın kampanyası için her hafta açılan imza masasını bu hafta 31 Ekim’de Ofis-Sanat Sokağı girişinde açtı. Halkın yoğun ilgisiyle çok kısa sürede bir imza föyü halk tarafından dolduruldu. Halk masaya gelip Halk Cephesi’nin kurumlaşmasını tebrik ettiler. Masada 1 tutsak ürünü bir de Gün Karanfil Kokuyor adlı şiir kitabı halka ulaştırıldı.

ESKİŞEHİR: TAYAD’lı Aileler 2 Kasım’da hasta tutsaklar için Adalar’da imza masası açtı. 7 kişinin katıldığı çalışmada tutsakların tecrit altında yaşadığı sorunlar, devletin tutsakları baskı altına alma ve yıldırma girişimleri ve tutsakların direnişi halka anlatıldı. Masada 26 imza toplandı.

DERSİM: TAYAD’lı Aileler 4 Kasım’da Yeraltı Çarşısı üstünde imza masası açtı. Stant boyunca masada tutsak ürünleri sergilendi. Hasta tutsakların serbest bırakılması için her hafta açılan masada 200 imza toplandı. İmzayla birlikte tutsak ürünleri de Dersim halkına ulaştırıldı.

Her Yer ve Alan Bizim İçin Okuldur

İSTANBUL

Kartal: Kartal Hasan Ferit Gedik adalet çadırında 31 Ekim’de halk okulu çalışması yapıldı. AKP’nin yeni yasa tasarısının hukuki ve siyasi boyutları anlatılarak yasanın AKP’nin yeni Haziran Ayaklanması korkusunun ifadesi olduğu anlatıldı. 20 kişinin katıldığı çalışma 1 saat sürdü.

Okmeydanı: Okmeydanı’nda Halk Okulu çalışması yapılarak mahallede yaşanan sorunlar ve çözümleri tartışıldı. Halk Okulu çalışması 26 ve 28 Ekim’de 2 bölüm şeklinde yapıldı. Canlı tartışmalar şeklinde geçen çalışmada kurallar belirlenirken, Okmeydanı Gençlik Komitesi kurulması ve düzenli faaliyetler yapılması kararı alındı. Haftalık olarak bu çalışmanın düzenli yapılması, şehit anlatımları, türkü programları ve ateş başı sohbetleri yapılması da kararlaştırıldı. Halk Okulu çalışmasına 23 kişi katıldı.


Hasan Ferit Gedik Adalet Çadırı ve   Açlık Grevi Direniş Günlüğü

Hasan Ferit için adalet isteyen ve yozlaşmaya karşı bedeller ödeyerek mücadele eden evlatlarına halk sahip çıkıyor. Halkımız her zaman olduğu gibi emeği karşılıksız bırakmıyor, adalet çığlığımıza ve bize güç veriyor.

 

  1. Gün, Açlık Grevinin 14. Günü

Bugün de okuma saatimiz ateş başında gerçekleşti. Öğle saatlerinde halkımız çadırımızı ziyarete başladı.

Gazi Mahallesinde gerçekleşen Sanat Meclisi etkinliğine ve Küçükarmutlu’da olan Halkın Mühendis Mimarları’nın etkinliğine çadırımızdan arkadaşlarımızı uğurladık. TAYAD’lı ailelerimiz de ziyarete geldiler. Akşam üzeri Başakşehir, Beykoz, Ümraniye, Üsküdar, Sultanbeyli, Ataşehir, Maltepe, Kartal ve Adalar bölgelerinden gelen halkımız 250 kişilik kitle sloganlar eşliğinde alkışlarlayle çadırımızı ziyaret ettiler.

Direnişimizi sahiplendiklerini, 19 Kasım’da mahkemeye geleceklerini ve mahkemeye çağrı yapacaklarını söylediler. Hafta içi çadırımıza gelerek nöbet tutacaklarını da belirtip ihtiyaçlarımızı temin ettiler. Ardından türkülerimizi gür sesle, halaylarımızı ise zılgıtlar eşliğinde çektik. Ateşin başında oturarak sohbet ettik.

Kuruçeşme Halkından Ziyaret

Kıraç-Kuruçeşme Mahallesi 2 Kasım’da Hasan Ferit Gedik adalet çadırını ziyaret etti. Kuruçeşme Mahallesinde uyuşturucuya karşı mücadele başlatıldığı belirtildi. Ziyarete 12 kişi katıldı.


 

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Direniyor!

Atanabilmek için direnenj eğitimciler, devletin eğitim politikasına karşı mücadele ediyor. 4 yıl boyunca, binbir güçlükle okulunu tamamlayıp diplomalarını aldılar. Fakat, bizzat devlet tarafından, yüzbinlerce genç insanın hem mesleklerini yapmaları engelleniyor, hem de işsizliğe mahkum ediliyor. Ataması yapılmayan öğretmenler; hakları için mücadeleye başladılar. Hatay’da yaptıkları eylemde “öğrencilerimize kavuşuncaya kadar direneceğiz” diyerek imza kampanyası yapan öğretmenlerin eylemi sürüyor.


TKM’de Geleneksel Türkü Geceleri Başladı!

Trakya Kültür Merkezi’nde 2 Kasım’da yapılan türkü gecesine, yozlaşmaya alternatif olmanın önemini anlatan konuşmayla başlandı. TKM müzik gurubu, Trakya ve birçok yörenin halk türkülerini seslendirdi. Ümit İlter’in ANKA DESTANI kitabından şiirler okundu. Ailelerin evlerinde yapıp getirdiği börek çörekler ikram edildi. Coşkulu geçen türkü gecesi DEV-GENÇ marşıyla sonlandırıldı. 35 kişinin katıldığı geceye Kırklareli, Edirne, Tekirdağ Dev-Genç de katıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.