Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlik

Ülkemizde Gençlik
Son Güncellenme : 09 Kas 2014 21:26

BERKİN’İN KATİLLERİ CEZALANDIRILSIN!

YÖK KALDIRILSIN!

6 Kasım’da Boykottayız!

Dev-Genç’liler YÖK (Yüksek Öğrenim Kurumu)’ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’da her yıl olduğu gibi bu yıl da eylem ve boykotlar için çalışmalara başladı. Bu yıl, YÖK protestoları Umudun Çocuğu Berkin Elvan’a adalet talebiyle birleştirildi. Dev-Genç’liler, ülkenin her yanında öğrencileri, 6 Kasım’da tüm arkadaşlarımızı YÖK’ü protesto etmeye, boykota çağırıyor.

İSTANBUL

İstanbul Üniversitesi: 27 Ekim’de okulun merkez, Hukuk, Edebiyat, İletişim Fakültelerinde çalışmalar yapıldı. Dev-Genç’liler 30 Ekim’deki öğrenci meclisi seminerinin duyurusunu yaptı. Çalışma boyunca; seminer çağrı ozalitleri, 6 Kasım boykot afişleri asıldı. Öğrenci meclisi kuşlamaları okulun her tarafını sardı. Çalışmada 8 adet Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.

28 Ekim’de Dev-Genç’liler okulun her yerine seminer çağrısı olan ozalitleri astı, öğrenci meclislerini anlattı. İletişim Fakültesi’nde Sanat Meclisi’nin afişleri asıldı. Halkın Mühendis Mimarları’nın Armutlu’da yapacağı sempozyumun bildirileri camlara, kantine yapıştırıldı, bildiriler dağıtıldı ve afişler asıldı.

Mimar Sinan Üniversitesi: 27-31 Ekim günleri Bomonti Kampüsü’nde afişler asıldı, bildiriler dağıtıldı, yazılamalar yapıldı, anket dolduruldu. Öğrenci meclislerinin de anlatıldığı çalışmalarda öğrencilerle tanışılıp telefon numarası alındı, Yürüyüş Dergisi dağıtıldı. Öğrenciler, 6 Kasım’ da yapılacak boykot ve Berkin imzasıyla yazılan mektuplarla, Berkin için adalet istemeye çağrıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi: Dev-Genç’liler 30 Ekim’de Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ), 6 Kasım’da gerçekleşecek boykotun çalışmasını yaptılar. Okul içerisinde tek tek öğrencilerle sohbet eden Dev-Genç’liler 50 afiş yaptılar. 10 anket doldurup 6 tane “Berkin Elvan’ın Katilleri Cezalandırılsın! YÖK Kaldırılsın! 6 Kasım’da Boykottayız!” yazılaması yaptılar.

Dev-Genç’liler 31 Ekim’de YTÜ’de boykot çalışmalarına devam ettiler. Okul içerisinde yemekhane binasına afişleme yapıldı. Yemek saatinde bildiri dağıtımı yaptılar.       Elektrik-Elektronik ve Kimya Fakültelerinde Dev-Genç’liler tahtalara çağrılar yazdılar. Dev-Genç’liler amfilerde Berkin Elvan için yazılmış mektuplar bırakarak öğrencileri 6 Kasım’da boykota çağırdılar. Dev-Genç’liler okul içerisinde farklı yerlere “Hasan Selim Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencisiydi Halkın Adaletini Uyguladı Katil Polisler Gazi Mahallesi Girişinde Önünü Kestiler ve Çatışarak Şehit Düştü” yazılaması yaptılar.

Marmara Üniversitesi: 31 Ekim’de Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi’nde öğrenci meclislerinin 6 Kasım boykot çalışması yapıldı. 17 anket yapılan öğrencilerden 15 numara alındı. 6 Yürüyüş Dergisi yine bu çalışmalar sırasında öğrencilere ulaştırıldı. Bunun dışında 6 Kasım boykot afişlerinden 25 adet asıldı ve 20 bildiri dağıtıldı ve 30 adet de yazılama yapıldı.

Okmeydanı: Okmeydanı Liseli Gençlik Komitesi 29 Ekim’de Halil Rıfatpaşa Lisesi ve okul çevresine 6 Kasım’da Berkin Elvan Adalet Boykotu ile ilgili 70 adet afiş astı ve ardından bildiriler ve kuşlamalar yaptı. 6 Kasım’da Berkin Elvan İçin Adalet Boykotu’na çağrılar yapıldı. Okul çevresinde duvarlara, okul içinde sınıf tahtalarına yazılamalar yapıldı. 6 sınıfta konuşma yapıldı ve öğrenciler boykota çağrıldı.

Esenyurt: Liseli Dev-Genç’liler 30 Ekim’de Esenyurt Lisesi’nin içine girerek afişleme ve pullamalarla liselilere 6 Kasım’da yapılacak olan boykotu anlattı.

31 Ekim’de ise sabah erken saatlerde okulun içine girerek yazılama yapıldı, öğrencilere YÖK anlatıldı. Okul idaresi de okulda çalışma yapan Dev-Genç’lilerin peşine düşerek engellemek istediler. Okulda bulunan öğrenciler Dev-Genç’lileri sahiplenerek yardımcı oldular. Okul idaresinin polisi arama tehdidine karşı, çalışmalarına devam edeceklerini söyleyerek okuldan ayrıldılar.

3 Kasım’da Liseli Dev-Genç’liler, 6 Kasım boykotu çalışmaları kapsamında Esenyurt Lisesi’nin etrafını afişlerle donattılar. Toplam 50 tane afiş yaptılar.

Gazi: Şair Abay öğrencileriyle birlikte okulun konferans salonunda 27 Ekim’de 50 kişilik boykot toplantısı yapıldı. Toplantıda YÖK’ün işlevi ve bu boykotun neden yapıldığı anlatıldı. Toplantıda okulun öğrencileri tarafından boykot günü 250 kişiyi yürütme kararı alındı.

Liseli Dev-Genç’liler 30 Ekim’de, Gazi Ticaret Lisesi’nde boykot çalışmalarına devam ettiler. Okulun Spor Salonu’nda 20 kişilik toplantı yapan Liseli Dev-Genç’liler öğrencilerle boykot üzerine konuşup 6 Kasım’ın programını yaptılar. Toplantıdan sonra okulun öğrencileriyle birlikte okulun duvarlarına 15 tane afiş asıldı, YÖK, maden işçileri ile ilgili yazılamalar yapıldı.

Okul çıkışında dev pankart asıldı, ajitasyon çekildi, öğrenciler aşağıdan “Berkin Elvan Ölümsüzdür!” sloganı atarak alkışladılar.

4 Kasım’da Dev- Genç’liler, 6 Kasım günü öğlen 11.00 Şair Abay Konanbay Lisesi’nde yapılacak olan boykota öğrencileri davet etti. Ayrıca öğlen 12.00 Gazi Ticaret Lisesi’ndeki boykota da tüm liseliler davet edildi.

İkitelli: Liseli Dev-Genç’liler 3 Kasım’da boykot afişlemeleri yaptılar. Mahalle aralarına ve Gülten Özaydın ÇPL çevresinde toplam 100 afiş yapıldı.

Şişli: Dev-Genç’in 6 Kasım’daki boykot çalışmaları Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde 3 Kasım’da başladı. Sınıflarda ajitasyonlar çekerek, öğrencileri örgütleme, sohbet toplantısı yapıldı. Okul çıkışı bildiri dağıtılarak öğrenciler 6 Kasım’daki boykota çağrıldı.

DERSİM: Dersim Merkez, Gazik (Cumhuriyet), Siğenk (Atatürk) mahallelerindeki okullarda 3 Kasım günü, 6 Kasım boykot bildirileri dağıtıldı. Öğrencilerle boykot üzerine sohbetler edildi.

2-3 Kasım tarihlerinde Dersim Yenimahalle, Gazik, Siğenk mahallelerinde boykot afişleri asıldı. Yenimahalle’de asılan afişler katil polis tarafından sökülünce yenileri yapıştırıldı.

3 Kasım’da Gazik Mahallesi’nde bulunan Spor Lisesine “Mahir’den Dayı’ya Dev Genç 45 Yaşında Dersim Dev Genç” yazılı pankart asıldı.

1 Kasım günü Dersim’in Ovacık İlçesi’nde, 6 Kasım’da yapılacak olan Berkin Elvan boykot çalışmalarında Çarşı ve lise civarında 100 adet afiş asıldı.

ANKARA

Hacettepe Üniversitesi: Ankara Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde 3 Kasım’da, 6 Kasım için boykot çalışması yapıldı. 30 tane afiş okulun farklı fakültelerine asıldı. Ali İsmail Korkmaz Amfisi’ne ise boykot çağrısı yapan bir pankart asıldı. Çekilen ajitasyonlarda öğrenciler boykota çağrıldı.

Ankara’da Kızılay ve çevresine 29 Ekim günü Liseli Dev-Genç’liler “6 Kasım’da Boykottayız” yazılı 20 tane afiş yaptı.

ADANA: Akkapı Endüstri Meslek Lisesi’nde 3 ve 4 Kasım günleri Berkin İçin Adalet İçin 6 Kasım’da yapılacak olan boykota çağrı yapıldı. Okuldaki liselilere bildiri dağıtılıp ajitasyon çekildi. 4 kişinin katıldığı çalışmada 359 bildiri dağıtıldı.

TEKİRDAĞ: Çerkezköy ve Tekirdağ Kapaklı’da 29 Ekim günü liseliler, 6 Kasım’ da boykottayız yazılı 150 adet afiş asıldı. Tekirdağ’ın Saray İlçesi’nde 3 Kasım’da, boykot afişlemeleri yapıldı. 6 Kasım için liseliler bildiri dağıtımı kuşlama ve afiş çalışması yaptı, halkın yoğun ilgisi ile karşılandı.

AMED: Amed’de 31 Ekim günü Dev-Genç’liler, KİPTAŞ Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi önünde, 6 Kasım ile ilgili bildiriler dağıttı. Öğrencilerin ilgisinin yoğun olduğu bildiri dağıtımında öğrencilere; zulme direndiği için katledilen Berkin’in ve ezilen halkların hesabını sormak, YÖK’ün baskılarına karşı 6 Kasım’ daki boykota çağrıldı. 45 dakikada 260 bildiri öğrencilere ulaştırıldı.

2 Kasım’da Kiptaş Endüstri ve Teknik Meslek Lisesi’nin duvarlarına yazılamalar yaparak öğrencileri adalet için boykota davet ettiler.

3 Kasım’da Yeni Diyarbakır Anadolu Lisesi’nde boykotu anlatan bildiriler dağıtıldı. Aynı lisede yazılamalar yapıldı, okul bahçesinde ve dışında 200 bildiri dağıtıldı.

Aynı gün KİPTAŞ Endüstri ve Teknik Meslek Lisesi’nde 240 bildiri dağıtıldı.

Amed Liseli Dev-Genç, 4 Kasım’da Ziya Gökalp Anadolu Lisesi’nde 150 bildiri dağıtıldı. Öğrencilerin ilgiyle karşıladığı çalışmada boykota çağrı yapıldı.

5 Kasım günü ise Ziya Gökalp Anadolu Lisesi’nde 50 bildiri dağıtıldı. Okul müdürü Dev-Genç’lileri okuldan kovmak istedi. Dev-Genç’lilerin kararlı tavrı karşısında geri adım atan müdür okulun içerisine doğru gitti. Aynı gün, 400 tane bildiri öğrencilere ulaştırılarak öğretmenler de boykota çağrıldı.

KOCAELİ: Kocaeli’de Dev-Genç’liler 30 Ekim’de “YÖK Kaldırılsın, Berkin’in Katilleri Cezalandırılsın” talebi ile boykot örgütledikleri Sabancı Meslek ve Teknik Lisesi’nde işkenceci polislerin saldırısına uğradılar. Polisin istediği bildirileri de kimliklerini de vermeyen Dev-Genç’liler sloganlar ve Dev-Genç marşıyla seslerini duyurdular. Polis gözaltı yapamadı ve Dev-Genç’liler çalışmalara devam ettiler.

ANTEP: Öğrenci Meclisi Girişimi 30 Ekim’de Şehit Şahin Lisesi öğrenci çıkışları sırasında, 6 Kasım sebebiyle gençliği, dersleri boykota çağıran bildiriler dağıtıldı. Adil olmayan eğitimin verildiği bu sistem yerine, demokratik eğitimin talep edildiği bildirilerden 150 tane ulaştırıldı.

BANDIRMA: 6 Kasım’da Ayyıldız Lisesi’nde örgütlenecek boykotu engellemek için polis 1 Dev-Genç’liyi gözaltına aldı. Polislere, tehditlerden, gözaltılardan vazgeçin diyen Dev-Genç’liler çalışmalarını sürdürdüler.

HATAY: Samandağ Merkez’de 29 – 30 Ekim’de 120 afiş yapılarak öğrencileri 6 Kasım’da Berkin için adalet istemeye boykota çağrıldı. 29 Ekim tarihinde ise Dr. Mustafa Gençay Anadolu Lisesi’nde okul koridorlarına 4 adet “Berkin İçin Adalet İçin 6 Kasım’da Boykottayız” yazılaması yapıldı.

Samandağ- Merkez’de 6 Kasım’da Berkin İçin Adalet Boykotu afişi asan Dev-Genç’lilere 1 Kasım’da AKP’nin katil polisleri saldırdı. Gözaltına alınan 2 Dev-Genç’li daha sonra serbest bırakıldı.

İZMİR: İzmir Dev-Genç, 6 Kasım boykotu polisin engelleme çabalarına rağmen sürdü. Bildiri dağıtımları, sohbetler yapıldı. Çiğli Güzeltepe N.F Kısakürek Lisesi’nde süren çalışmalarda bildiri dağıtımları okul çıkışında tek tek konuşularak yapıldı. Polisi aramak isteyen müdüre “Katillerle, şerefsizlerle işbirliği yapmayın, temiz kalın” dediler.

6 Kasım boykot bildirisi dağıttıkları ve astıkları afiş için durdurularak gözaltına alınan Halk Cepheli ve Dev-Genç’liler 4 Kasım akşamı 189 TL para cezası kesilerek serbest bırakıldılar.

Devrimci Gençlik Örgütleniyor, Örgütlendikçe Güçleniyor

Dev-Genç’liler birçok yerinde yapılan faaliyetlerde liseliler ve üniversiteliler kendi sorunlarına çözüm için biraya geldiler.

İSTANBUL

İstanbul Üniversitesi’nde 30 Ekim günü öğrencilerin sola dair önyargılarını yıkmak amacıyla sınıflara girilip konuşmalar ve seminere çağrılar yapıldı. Kantinde ajitasyonla öğrencilere meclis anlatıldı. Dev-Genç’liler okulun her tarafını seminere çağrı ozalitleriyle doldurdular. Okuldaki POLİS –ÖGB işbirliğini teşhir eden ozalitler işbirlikçi olan ÖGB’lerin gözünü korkuttu. Kampüs kart sorununa dair de ozalitler fakültelerde ve kantinde asıldı. Öğrenci Meclisi Girişimi Semineri öğleden sonra başladı. Seminerde öncelikle meclisin öneminden bahsedildi. Soru cevap kısmandan sonra kararları alma ve uygulama nasıl olacağı üzerine sohbetler edildi. Karaman işçileri için İstanbul Üniversitesi Öğrenci Meclisi Girişimi olarak tepki verme eylemlilik yapma kararı alındı.

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Meclisi Girişimi, üniversitenin Edebiyat Fakültesi Hergele Meydanı’nda 31 Ekim’de Karaman’da mahsur kalıp ölüme terk edilen maden işçileri için masa açıldı. Çalışma boyunca Enerji ve Sosyal Güvenlik Bakanlarının istifası ve patronların yargılanması için imza toplandı toplam 91 imza toplandı.

Okmeydanı: Liseli Gençlik Komitesi 29 Ekim’de Halil Rıfatpaşa Lisesi öğrencileriyle halı saha maçı yaptı. Maçtan sonra Okmeydanı Liseli Gençlik Komitesi yaptığı açıklama ile yozlaşmaya karşı yeni faaliyetler yapacağını ifade etti.

1 Mayıs Mahallesi: Her hafta düzenli olarak yapılan ateş başı sohbetleri bu hafta 1 Kasım akşamında gerçekleşti. Şükrü Sarıtaş Parkı’nda bir araya gelen liseliler mahallede yaşanan sorunlara, uyuşturucu kullanımıyla ilgili sohbet ettiler. Çözüm yollarını tartışan liseliler mahallede düzenli devriye atma kararı aldılar. 10 liselinin katıldığı faaliyetin gelecek haftaki konusu devrim şehitleri.

Gazi: Liseli Dev-Genç’liler 6 Kasım’daki boykota hazırlanmak için toplantı düzenledi. 30 Ekim günü Muharrem Karademir Aile Çay Bahçesi’nde 6 Kasım’da yapılacak olan boykotun amacı ve bunun için yapılacak hazırlıklar tartışılıp ortak kararlar alındı. Tüm liseliler 6 Kasım’da boykota davet edildi.

Liseli Dev-Genç’liler ayrıca 9 Kasım’da Gazi Mahallesi’nde halı saha maçı düzenleme kararı aldılar.

İkitelli: İkitelli Liseli Dev-Genç’liler 29 Ekim’de tanışma çayı düzenlediler. Liseliler çaylarını yudumlarken bir yandan da birbirleriyle tanışıyorlardı. Hep beraber Umudun Çocuğu Berkin Elvan Belgeseli izlendi. Ardından Yürüyüş Dergisi’ndeki 10 Soruda Liseli konusu tartışıldı. Liselilerle her çarşamba buluşma sözü alındı.

Esenler: 1 Kasım’da liselilerle tanışma çayı düzenlendi. 6 kişinin katıldığı faaliyette okullarda yaşanan sorunlar ve bu sorunların nasıl çözüleceği konuşuldu. Yaklaşık 1 saat süren sohbetin ardından toplu dergi dağıtımı yapıldı. 18 Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.

MUĞLA: Muğla Öğrenci Meclis Girişimi tarafından 1 Kasım ve 2 Kasım’da masa açıldı. Öğrenci meclislerinin tanıtımı ve yapılacak olan meclis kurultayının çağrısı yapıldı. Öğrenci sorunlarının anlaşılması için anket çalışması yapıldı. Halkın yoğun ilgisinin ve desteğinin yer aldığı çalışmada ilk gün 50, ikinci gün 60 anket dolduruldu.

ADANA: Adana’da İnönü Parkı’nda 29 Ekim Çarşamba günü polisin yapmış olduğu taciz ve tehditlere karşı eylem yapıldı. Polisin arayarak tehdit ve taciz ettiği Erdal Özbay’ın okuduğu açıklamada; polisin yalancı, katil, yozlaşmanın hamisi olduğu ve devrimcilerden korktuğu vurgulandı. 11 kişinin katıldığı açıklamada: “Polis Simit Sat Onurlu Yaşa” sloganı atıldı.

Katledilen İşçilerin Sesiyiz

ODTÜ’de 31 Ekim’de AKP döneminde olan işçi katliamları için yemekhane içine ozalit asıldı. Ozalitte 12 yıllık iktidarı boyunca faşist AKP hükümetinin katlettiği 14.712 işçi katliamlarına değinildi. Aynı gün öğrenci meclislerini anlatan 150 tane bildiri dağıtıldı. Dağıtılan bildiride Dev-Genç’liler öğrencileri oğrenci meclislerinde buluşmaya davet etti.

DEV-GENÇ YENİ MEVZİLERLE DAHA GÜÇLÜ

Dev-Genç’liler Anadolu’da da yeni mevziler kurmaya, militan ve kararlı mücadelesiyle Anadolu’da köklerini sağlamlaştırıyor. Ülkemizin yüz akı, mücadele geleneğinin öncüsü Dev-Genç örgütlülüklerini büyütmeye devam ediyor.

İZMİR

Gücünü Canan Kulaksız’lardan alan İzmir Dev-Genç’liler, çalışmalarını yeni kurumlarında sürdürmeye devam edecekler. 2 Kasım günü derneğin açılışını gerçekleştirdiler. Yapılan konuşmada, Ege Gençlik Derneği’nin öneminden bahsedilerek “Mücadeleye kaldığımız yerden yeni bir mevzi kazanarak sonuna, sonuncumuza kadar sürdüreceğiz” denildi. Dev-Gençliler, öğrenci gençliğin ve halkın sorunlarına duyarsız kalmayacak, faaliyetlerini sürdürecek olmanın heyecanıyla dernek açılışı gerçekleşti.

ÇANAKKALE

Gençlik Gelecektir, Gençlerimizi Düzenin Pisliklerinden Koruyalım

Çanakkale Öğrenci Gençlik Derneği’nin açılışı 2 Kasım’da yapıldı. Açılış konuşmasında, derneğin düzenin gençliğe dayattıklarının alternatifi olması gerektiğini ve düzenin pisliklerinden ve ahlaksızlıklarından gençleri korumak ve onlara bir gelecek vaat etmek için derneğin açıldığı vurgulandı. Gençlik ülkenin geleceğiyse herkesin bu derneğe sahip çıkması gerektiği söylendi. Dev-Genç’liler, yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmadı. İşçi katliamları ile ilgili bir şiir okundu ve ailelerin hazırladığı yemekler hep beraber yendi. Sonrasında açılışa Biga’dan katılan Grup Gündoğdu türküleriyle, halaylarıyla ayrı bir coşku kattı. Çanakkale Dev-Genç olarak pasta kesildi. Saat 17.00’de sona eren açılış etkinliğine 38 kişi katıldı.

 

 

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.