Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlik

Ülkemizde Gençlik
Son Güncellenme : 02 Kas 2014 18:05

Bir Dev-Genç’imiz Var Hep Var Olacak…

Ankara ODTÜ’de Dev-Genç’in 45. yılı kutlandı. 21 Ekim’de ODTÜ Fizik Bölümü önündeki alan pankartlarla donatıldı. Ardından gün boyu açık kalacak Dev-Genç, Halkın Mühendis Mimarları, Halkın Hukuk Bürosu ve kitapların, tutsak ürünlerinin, dergilerin olduğu stantlar, Fizik Bölümü önüne kuruldu. Bir yandan da Antalya ve Eskişehir’den gelen Dev-Genç’lilerle birlikte coşkulu halaylar çekildi.

Şenlik programı çerçevesinde yapılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve Devrimci sanatçı Barış Atay’ın katıldığı “Ortadoğu ve Gençlik” konulu panele 130 öğrenci katıldı.

Panelden sonra ODTÜ Fizik önünden yapılan yürüyüş 100. Yıl Mahallesi’ne kadar sürdü. Atılan sloganlarla Dev-Genç’in 45. Yılının kutlandığı yürüyüşe 100. Yıl Mahallesi’nde halk, alkışlar ve sloganlarla destek verdi. Yürüyüşe 70 kişi katıldı.

Akşam programı, Kahraman Altun ve Buluthan Kangalgil nezdinde tüm devrim şehitleri adına yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşundan sonra bir Dev-Genç’li olan devrim şehidi Gökçe Şahin’in babası Bayram Şahin sahneye çıkarak “Bir evladımı kaybettim ama binlercesini kazandım” diyerek başladığı konuşmasında Dev-Genç’in 45.yılını kutladı.

Ankara’nın yerel sanatçıları Grup Günyüzü’nün coşkulu türkülerinden sonra Liseli Dev-Genç adına konuşma yapan İpek Moral, Berkin Elvan’ın hiç oturamadığı sıralardan, onun mücadelesine devam edeceklerinin ve bu kavgada onların da olacaklarının sözünü verdi.

Merkezi Özgür Tutsak örgütlenmesinin göndermiş olduğu mesajın okunmasının ardından Dev-Genç’li Canan ve Zehra kardeşlerin babası Ahmet Kulaksız konuşma yaptı. Sahneye gelen İbrahim Karaca şiirleriyle şenliği renklendirdi. Grup Abdal’ın sahneye çıkmasıyla söylenen türküler, çekilen halaylarla soğuk havada kitle ısındı.

Dev-Genç tarihinin kısa bir kesitinin anlatıldığı sinevizyon susmayan alkışlar ve sloganlarla izlendi. Ardından Vedat Doğan “Mahirlerden devraldığımız bayrağı 45 yıldır yere düşürmeden dalgalandırdık, nice bedeller pahasına daha da yükseğe çıkaracağız” dedi ve sahneye Grup Yorum’u çağırdı. Hep birlikte Dev-Genç marşı söylendi. Selçuk Balcı da bu günde Dev-Genç’i yalnız bırakmamış Grup Yorum’la birlikte söylediği horonlarla kitleyi halaya çağırmıştı. Şenlik hep birlikte söylenen marşlar ve ellerinde kızıl flamalarıyla tek tiplerin yürüyüşleri, uçurulan dilek fenerleriyle sona erdi. Şenliğe yaklaşık 2000 kişi katıldı.

5. Yılında Dev-Genç’te Yerin Hazır!

Kütahya’da Dev-Genç’liler Dev-Genç’in 45. yılı için sticker yapıştırdılar. 22 Ekim’de “Söyleyecek sözün emperyalizme öfken varsa 45. yılında Dev-Genç’te yerin hazır” yazılı 100 adet sticker Kütahya sokaklarına yapıştırıldı.

Dev-Gençliler İçin Bir Tuğlayı da Özgür  Tutsaklar Koydu!

TAYAD’lı Aileler yaptıkları yazılı açıklama ile özgür tutsakların Altınşehir’de yapılan Gençlik Derneği ve Ezidi halkı için yapılan yardım kampanyasına maddi destek sunduklarını söyledi. Açıklamada “İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’ndeki Özgür Tutsaklar oradaki imkansızlıklarına rağmen kendi komün harcamalarından kısıp katledilen Ezidi halkı için 300 TL ve Altınşehir’de inşa edilen Gençlik Derneği için de 200 TL olmak üzere maddi destek yaptılar. Her insanın yapabileceği bir şey mutlaka var yeter ki istesin. Özgür Tutsaklar istediler ve yaptılar. Onlar dört duvar arasından bile yapılacak bir şeyler olduğunu gösterdiler” denildi.

Düzene Alternatif  Faaliyetlerimizle  Devrimi Örgütlüyoruz

Grup Yorum’un eğitmenliğini üstlendiği, Dev-Genç korosunun da çalışmalarını yürüteceği Devrimci Gençlik Sanat Okulu, 26 Ekim Pazar günü yapılan açılışla faaliyetine başladı. Sarıyer Hacıosman’da Sanat Okulu bahçesinde yapılan açılış, Grup Yorum elemanı Ezgi Dilan Balcı’nın yaptığı konuşmayla başladı. Liseli ve üniversiteli gençlik ile başlatılacak olan koro çalışmasının giderek genişleyeceğini ve sanatın diğer dallarının da eğitim programına alınmasının hedeflediklerini söyledi. Ardından Liseli Dev-Genç’li Dilan Uludağ, Dev-Genç’in mücadelesinin farklı araçlarla büyümeye devam edeceğini söyledi. Ali Sinan Çağlar ve Galip Doğan’ın okudukları şiirlerin ardından açılışı kutlama amaçlı pasta kesildi. Yenilen yemeğin ardından Grup Yorum sahne aldı. Söylenen türkülerin, çekilen halayların ardından konuşma yapan Grup Yorum elemanı Cihan Keşkek, düzene her alanda alternatifler yaratmaya devam edildiğini; spor salonu, umudun çocukları orkestrası, halk bahçeleri gibi projelerin devrimi örgütleyen politikalar olduğunu belirtti. Haklıyız Kazanacağız, Zafer Yakında marşlarının hep bir ağızdan söylenmesinin ardından kutlama sona erdi. Açılışa 53 kişi katıldı.

İTÜ’de Hasan Balıkçı  Paneli Duyurusu Yapıldı

Halkın Mühendis ve Mimarları 7 Kasım’da İTÜ’de yapılacak olan Hasan Balıkçı Halk İçin Mühendislik Paneli duyuru çalışmaları kapsamında 23 Ekim’de 250 bildiri dağıttı. Bildiri dağıtımı sırasında TGB (Türkiye Gençlik Birliği)’nin afişlerinin sökülmesi üzerine tekrar afiş yapmak isteyen İşçi Partililer’e müdahale edildi. Afişlerin asılmasına engel olunurken öğrencilere TGB’nin ve İşçi Partisi’nin halk düşmanı faşist bir örgütlenme olduğu, üniversitelerde faşistlerin örgütlenmesine asla izin verilmeyeceği, MİT’le, JİTEM’le işbirliği yapanların vatansever olamayacağı yönünde sesli konuşmalar yapılarak faşistler teşhir edildi.

Faşistleri Üniversitemizde Barındırmayacağız

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde dün TGB afişlerinin indirilmesinden sonra 23 Ekim günü tekrar afiş yapmak isteyen TGB’lilere müdahale edilmesi üzerine 15 kişilik faşist İşçi Partililer devrimcilere saldırdı. 2 kişi olmalarına rağmen devrimciler geri çekilmedi ve bedeli ne olursa olsun faşistlerin örgütlenmesine izin vermeyeceklerini gösterdiler. İTÜ’deki devrimci, demokrat, yurtsever öğrencilerin toplanıp okullarına sahip çıkmasıyla faşistler okuldan kovuldu.

Halk İçin Üretmemizi Engelleyemeyeceksiniz!

AKP’nin katil polisi 24 Ekim’de Küçükarmutlu’ya gün ağarmadan saldırdı. Birçok evi basarak mahallede terör estirdi ve halkın mühendisi Barış Önal’la birlikte 15 mahalleliyi işkencelerle gözaltına aldı. Halkın Mimar Mühendisleri 25 Ekim’de saldırıları protesto eden bir eylem yaptı. Açıklamada; “Bizleri yıldıramayacak, sindiremeyecek, yola getiremeyeceksiniz. Çünkü halkımız bizimle. Unutmayın halkıyla bütünleşmiş bir örgütlülüğü hiçbir güç yıkamaz. Bizler de bu bilinçle halk için mühendisliği-mimarlığı savunmaya; halkımızla bütünleşmeye devam edeceğiz” denildi.

2. Uluslararası Eda Yüksel Halk İçin Bilim Halk İçin Mühendislik Mimarlık  Sempozyumunda Buluşalım

Halkın Mühendis Mimarları, 25 Ekim günü 3 ekip halinde farklı bölgelerde 31 Ekim 1-2 Kasım tarihlerinde Küçükarmutlu’da düzenleyecekleri 2. Uluslararası Eda Yüksel Halk İçin Bilim Halk İçin Mühendislik Mimarlık Sempozyumu için çağrı çalışması yaptı. Bir ekip, Kadıköy’de Boğa Anıtının önünde ve İskele’de sempozyum çağrısı için 750 adet bildiri dağıttı. Bir başka ekip, Mecidiyeköy metrobüs çıkışında toplu halde bildiri dağıtımı yaptı. Ajitasyonlarla yapılan dağıtımda yaklaşık 1000 adet bildiri halka ulaştırıldı. Bildiri dağıtımının ardından Mecidiyeköy Zincirlikuyu yönünde duvarlar sempozyum afişleriyle donatıldı. 11 işçinin katili Torunlar GYO rezidans inşaatının duvarları da Halkın Mühendis Mimarları tarafından afişlendi.

Ayrıca Şirinevler-Ataköy üstgeçidinde sempozyum çağrı bildiri dağıtımı yapıldı. 5 kişiyle yaklaşık 2000 adet bildiri sesli ajitasyonlarla beraber halka ulaştırıldı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği çalışmada emperyalist tekellere karşı Halkın Mühendis Mimarlarının ürettiği projeler halka anlatıldı. 1 adet sempozyum tanıtım pankartı da metrobüs çıkışına asıldı.

Adaletsizliğe Asla Sessiz Kalmayacağız!

18 Ekim’de Bursa’da gerçekleştirilen adalet eylemi 22 Ekim’de Bursa’nın Gemlik İlçesi’ne taşındı. Halk Cephesi’nin çağrısıyla saat 18.30’da Gemlik AVM önünde toplanan kitle, okunan basın açıklaması metninden sonra oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Yoğun polis ablukası altına yapılan eylemde, oturma eylemi süresince sloganlar atan kitle, yine ara ara çekilen ajitasyonlarla halka AKP’nin yargısının acizliğini teşhir ettiler. 15 kişinin katıldığı eylem sloganlar eşliğinde iradi olarak bitirildi.

Berkin’in Uykusu 500. Günde Adalet Nerede?

Halkın Hukuk Bürosu’nun 29 Ekim’de yaptığı 406 No’lu açıklamada; “…Berkin için adalet isteyenler tutuklanırken, Berkin için adalet istemek suç sayılırken büyüdü öfkeleri, öfkelerimiz… Öfkemiz yalanlar sıralandıkça büyüdü. Önce Berkin’i vuran katillerin kim olduğunun tespit edilemeyeceği, görüntü kaydının bulunmadığı söylendi. Mobeseler çalışmıyordu, kameralar bozuktu. TOMA ve AKREP denen araçlarda kamera görüntüsü bulunmadığı söylendi. Okmeydanı’nda görevli polislerin listesi gönderilmedi ya da karışık bir liste gönderildi. Halkın öfkesi büyüdükçe, mücadele kararlılığı arttıkça ellerindeki görüntüleri göndermek zorunda kaldılar. O görüntülerde ateş eden kişiler açıkça görünmekteydi. Tespit edilemediklerini açıkladılar. Özel bilirkişi kişilerin resimlerini ortaya çıkarttığında, kişilerin kimliklerinin rahatlıkla tespit edilebileceğini söylediğinde ise uzun sure polislerin listelerini ve fotoğraflarını göndermediler. Hala ateş açan kişilerden olarak görünen üç kişi tespit edilemedi… Yeniden soruyoruz? 500 gündür, Berkin’in soruşturma dosyasında katillerin isimlerinin tespit edilememesinin anlamı nedir?.. Katillerden hesap soracağız” denildi.

Her Sorunun Bir Çözümü, Gençliğin Öğrenci Meclisi Var

Öğrenci meclisleri Türkiye’nin farklı yerlerinde çalışmalarına devam ediyor.

İSTANBUL: Dev-Genç’liler 23 Ekim’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar konferans salonunda öğrenci meclisi semineri yaptılar. Seminerde öğrenci meclisi nedir, öğrenci meclislerinin önemi, Beykoz ve Ömürtepe’de açılan öğrenci meclisi çadırlarının neden açıldığı hangi talep ile açıldığını anlatıldı. 6 Kasım’da olacak boykotun da konuşulduğu seminere 20 kişi katıldı.

ANTEP: Kalyon bölgesinde “Her Sorunun Bir Çözümü, Gençliğin Öğrenci Meclisi Var” sloganıyla öğrenci meclisi masası açıldı. 24 Ekim günü açılan masada dershaneye giden öğrencilerle sorunları üzerine konuşuldu, tek çözümün ortak problemlere ortak çözümler bulmak için bir araya gelerek mücadele etmek olduğu anlatıldı. 2 saat süren çalışmada öğrenci gençliğin parasız, bilimsel, demokratik eğitim talebi dile getirilirken 150 bildiri dağıtıldı.

25 Ekim’de de Gaziantep Üniversitesi çevresine 75, Kalyon’da 30 adet öğrenci meclisleri afişi asıldı.

ERZİNCAN: Öğrenci meclisi girişimi 23 Ekim’de toplantı yaptı. “sorun varsa gençliğin öğrenci mec-lisleri var, öğrenci meclislerinde birleşelim” konusu çerçevesinde liselerde ve üniversitelerde yaşanan sorunlar tartışıldı.

TEKİRDAĞ: Çerkezköy’de liseliler 25 Ekim’de bir araya gelerek okullarında yaşanan sorunları tartıştılar. Bir sonraki toplantıda film izleme kararı alan liseliler ayrıca her öğrencinin toplantıya bir arkadaş getirmesi kararı aldılar.

KIRKLARELİ: Öğrenci meclisi okulların başlaması ile birlikte başlattığı kampanyayı kazanım elde ederek sonlandırdı. 1,5 liradan 2 liraya yükselen fiyatların geri alınması için başlatılan kampanyada binlerce imza toplandı. Kampanyayı sürdüren öğrencilerin defalarca gözaltına alınmasına rağmen süren kampanya sonucunda aylık pasolar 75 kuruşa indirildi. Öğrenci meclisinden öğrenciler kampanyalarını Kavaklı kampüsü önünde yaptıkları basın açıklamasıyla bitirdiler. Açıklamalarında öğrenciler elde ettikleri kazanımın birleşmenin gücü olduğunu ifade ettiler. Herkesi öğrenci meclislerinde birleşmeye çağırdılar.

HATAY: Hatay Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi’nde öğrenci meclisi 2. toplantısı 27 Ekim’de yapıldı. Birinci toplantıda temizlik sorunu, piyano odasının kapalı kalması, katkı payı, müzik aleti ve kapı sorunu ele alınmıştı öğrenci meclisleri olarak katkı payını ödememe kararı almıştı. Toplantıda bu sorunun çözümü için imza kampanyası kararı alındı. Toplantıya 45 kişi katıldı.

MERSİN: Mersin Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi önünde Dev-Genç’liler tarafından öğrenci meclislerinin tanıtımının yapıldığı stant 27 Ekim’de açıldı. Yarım saat açık kalan masada 2 Yürüyüş Dergisi ve 1 Grup Yorum fuları satıldı. Masaya gelen öğrencilerle öğrenci meclisleri hakkında sohbet edildi ve 6 Kasım’da yapılacak boykot için çağrı yapıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.