Örnek Resim

Anasayfa > EMEKÇİLERDEN > Uluslararası Eda Yüksel Sempozyumu Yapıldı

Uluslararası Eda Yüksel Sempozyumu Yapıldı
Son Güncellenme : 09 Kas 2014 22:28

2. Uluslararası Eda Yüksel Halk için Bilim, Halk için Mühendislik Mimarlık Sempozyumu Yapıldı!

2.Uluslararası Eda Yüksel Halk için Bilim, Halk için Mühendislik Mimarlık Sempozyumu, 1 Kasım günü 10.30’da başladı. Devrim şehitlerimiz için yapılan saygı duruşuyla başlayan sempozyum; Halkın Mühendis Mimarları’nın açılış konuşması, Eda Yüksel’in anlatımı ve Halkın Mühendis Mimarları’nın sinevizyon gösterimiyle devam etti.
11.00’de başlayan “Kentsel Dönüşüm, Yozlaşma Saldırıları ve Barınma Hakkı” oturumunda ilk olarak Halkın Mühendis Mimarları’ndan Hakan Gül söz alarak AKP’nin çıkardığı afet yasası ile kentsel dönüşümü nasıl hayata geçirmek istediğini anlattı. Ardından Metin Yeğin söz aldı ve kentsel dönüşüm saldırılarına karşı alternatif olarak yapılabileceklerden bahsetti. Daha sonra Alibeyköy, Okmeydanı, Küçükarmutlu ve Çayan mahalleleri’nden konuşmacılar; mahallelerin kuruluşunu, kentsel dönüşüm ve yozlaşmaya karşı verdikleri mücadeleleri anlattılar. Sonrasında Honduras Halk Cephesi’nden gelen Jorge Fernando Pacheco Dubon; Honduras ile ilgili bilgi verdi. Ardından Gazi Mahallesi’ndeki Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuyla Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nden konuşmacılar; bağımlılıkla mücadelenin, emperyalizmin halkları yozlaştırma politikalarından bağımsız olmadığını, uyuşturucuya karşı mücadele verenlerin bir yandan müzik, tiyatro, spor, bahçe çalışmalarıyla, pratiğe dönük faaliyetlerle, diğer yandan da demokratik mücadele içerisinde eylemlerde yer aldıklarından bahsettiler. Daha sonra Halkın Hukuk Bürosu’ndan Av. Aycan Çiçek, kentsel dönüşüm ve yıkım saldırılarına karşı halkın direnme hakkı olduğunu anlattı. Son olarak Halkın Mühendis Mimarları’ndan Mustafa Kızıl, AKP’nin ranta dayalı ulaşım politikalarını ve kentsel dönüşümle olan ilişkisini anlattı.

15.00’da başlayan “Dünyadan Halk için Mühendislik Mimarlık Örnekleri” oturumunda ilk olarak Bulgaristan Komünist Partisi’nden Lyudmil Kostadinov söz aldı ve sosyalist Bulgaristan’daki enerji politikalarını anlattı. Kostadinov, Bulgaristan’ın kapitalizme geçtikten sonra enerji üretimindeki verimliliğin oldukça düştüğünü belirtti. Ardından Halkın Mühendis Mimarları’ndan Volkan Bülent Aydemir, Ferhat Gerçek Yürüteci’ni anlattı. Son olarak Halkın Mühendis Mimarları’ndan Meral Aslan; Filistin’deki Zafer Tarlalarını ve Sovyetler Birliği’nde gazifikasyon yöntemi ile yerin altında kömürün işlenmesi ve enerjinin doğrudan kullanılmasını anlattı.

16.30’da başlayan “Bilişim ve İletişim” oturumunda ilk olarak İtalya’dan gelen bilişimci Shining konuştu. Shining, ilk olarak kriptografinin ne olduğunu; dijital verilerin, gönderilen mesajların nasıl şifrelendiğini anlattı. Ardından, kendilerinin geliştirdikleri şifreleme uygulamasını gösterdi. Daha sonra Yürüyüş Dergisi’nden Cansu Güneş Seferoğlu söz alarak burjuva basının yalan ve demagojilerine karşı gerçeği bir tek devrimci basının söylediğini belirtti. Sonrasında Grup Yorum’dan Ali Aracı, emperyalizmin sanat alanındaki politikalarını anlattı. Emperyalistlerin; şişirdiği müzik gruplarıyla, finanse ettiği kültür-sanat dergileriyle halkları yozlaştırma çalıştığını anlatan Aracı, halkın sanatçılarının bu saldırılara karşı kültür-sanat alanında halkın değerlerini, geleneklerini taşıması, koruması gerektiğini belirtti. Son olarak Halkın Mühendis Mimarları’ndan Ece Bozkurt söz alarak emperyalizmin gözetleme, fişleme ve sansür politikalarını anlattı. Emperyalizmin bilgisayar oyunlarıyla kendi ideolojik propagandasını yaptığını, özellikle savaş oyunlarıyla kendisini kurtarıcı gibi gösterdiğini, katliamlarını, işgallerini meşrulaştırdığını anlatan Bozkurt, son olarak Halkın Mühendis Mimarları’nın geliştirmekte olduğu, Haziran Ayaklanması’nı anlatan bilgisayar oyununu anlattı ve herkesi oyuna katkı sunmaya çağırdı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.