Örnek Resim

Anasayfa > HABER > 30. Yıl Grup Yorum Söyleşileri…

30. Yıl Grup Yorum Söyleşileri…
Son Güncellenme : 21 Ara 2014 20:26

30. Yıl Grup Yorum Söyleşileri Ülkenin Dörtbir Yanında Devam Ediyor

Söylediğimiz Türkülerde Senin de Sesin Olmalı

30. yıl stadyum konserleri için Grup Yorum ülkenin dört bir yanını mahalle mahalle gezmeye devam ediyor. 30 yıldır oligarşinin susturamadığı Grup Yorum 30. yılını stadyum konserleri ile dinleyicileri ve Grup Yorum gönüllüleriyle buluşacak.

 

İSTANBUL

Çayan: Halk Cepheliler, Grup Yorum üyeleriyle birlikte 8 Aralık’ta Grup Yorum 30. yıl konserlerine hazırlık söyleşilerinden birini de Çayan Mahallesi’nde yaptı. Yapılan söyleşiye 50 kişi katıldı ve bir ana komite kuruldu. Bu komite Grup Yorum’un Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapacağı konser ve Bağımsız Türkiye Konseri için de çalışacak denilerek, 20.00’da başlayan söyleşi 22.00’da bitirildi.

 

Bağcılar: 12, 13, 14 Aralık günlerinde saat 10.00- 12.00 saatleri arasında Bağcılar’da afiş çalışması yapıldı. 19 Aralık Katliamı’nı teşhir eden basın açıklamasına çağrı yapan afişlerden, 27 Aralık’ta yapılacak olan Grup Yorum konserinin afişlerinden yapıldı. Yeni Mahalle, Yavuz Selim, Kirazlı, Demirkapı mahalleleri’nde yapılan afiş çalışmasında yaklaşık 250 adet afiş yapıldı.

14 Aralık günü Liseli Dev Genç’lilerle birlikte yapılan afiş çalışmasında ise Yavuz Sultan Selim Lisesi yolu üzerine Dev-Genç Kurultayına çağrı yapan afişlerden 50 adet yapıldı.

 

Okmeydanı: Okmeydanı Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi’nde 6 Aralık’ta Grup Yorum 30. yıl söyleyişi toplantısı yapıldı. Grup Yorum elemanların da katıldığı toplantıda Grup Yorum’un tarihi hakkında konuşuldu ve 30. yılının önemi vurgulandı. Daha sonra Grup Yorum’un konser çalışmaları nasıl yapılacağı, komitelerin nasıl kurulacağı konuşuldu ve tartışıldı. 25. yıl konserine katılan ve çalışmalarını yapanlar deneyimlerini paylaşarak önerilerini paylaştı. Söyleşinin sonunda mahallenin genç ve yaşlılarından oluşan 7 kişilik bir mahalle ana komitesi kuruldu. 70 kişinin katıldığı toplantı Grup Yorum’un türküleri söylenerek sonlandırıldı.

 

Alibeyköy: 30. yıl söyleşilerinin bir devamı, Alibeyköy Erzurum Köy Dernekleri Federasyonu’nda 7 Aralık’ta yapıldı. Yaklaşık 100 kişinin katılımıyla yapılan toplantıda, 30. yılda yapılacak etkinlikler ile ilgili görüşler alındı. Konser ve programların daha sağlıklı yürümesi adına çağrıda bulunan Grup yorum üyeleri, programlarda ve konserlerde daha fazla insana ulaşmak için, çalışmaların komiteler şeklinde sürdürülmesi gerektiğini belittiler. “İnönü konseri ve ardından yaptığımız Bakırköy konserlerimizi bu çalışmayla başardık. Şimdi daha büyük konserler yapacağız, bunu yaparken etkinliklerimizin bir parçası olmaları için komitelerimizi büyütmek gerek” denildi. Söyleşinin öneriler ve talepler bölümünden sonra 12 kişilik Grup Yorum gönüllü komiteleri kuruldu. Komite çalışmalarına ilk olarak 27 Aralık Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapılacak konser çalışmalarını büyütmekle başlayacakları kararını aldılar.

 

Altınşehir: Altınşehir-Şahintepe Mahallesi’nde 9 Aralık’ta Grup Yorum’un 30. yıl konseri için bir söyleşi yapıldı. Söyleşi öncesi mahallede yaklaşık 100 afiş yapıldı. 300 adet el ilanı kapı kapı gezilerek ve salı pazarında dağıtıldı. Mahallede iki gündür elektriklerin ve suyun kesik olmasına rağmen halk çalışmayı sahiplendi. Kahveler mum ve lüks lambası verdi. Kadınlar karanlıkta komşularını gezerek “mahallemize Yorum gelmiş, çocuklarınızı alıp gelin” dediler. Akşam 20.00’de Tuncelililer Derneği`nde başlayan söyleşiye Grup Yorum elemanı Seçkin Aydoğan katıldı. Grup Yorum’un 30. yıl konseri hakkında bilgi verildi. Gönüllü olarak konser için çalışacaklardan bir komite kuruldu. Hep birlikte söylenen türküler ve çekilen halaylarla coşku içinde geçen söyleşi 21.00’da bitti. Söyleşiye toplam 50 kişi katıldı

 

ADANA:

Adana’da 11 Aralık’ta Grup Yorum söyleşisi düzenlendi. Birkaç gün önceden çalışmalara başlanan söyleşi çalışmasına Çukurova Üniversitesi’nden başlandı. Yemekhane ve R alanı önünde bildiri dağıtıldı. 11 Aralık’ta akşam saat 18:00 da Sivas Sanat ve Kültür Kafe’de başlayan söyleşiye 52 kişi katıldı. 5 kişi Grup Yorum gönüllüsü oldu.

Adana’da 12 Aralık’ta da Grup Yorum söyleşisi düzenlendi. Adana Akkapı Mahallesi’nde 12 Aralık’ta yapılacak olan Grup Yorum söyleşisi çalışmaları günler önce başladı. Kapı çalışması yapılarak mahalle de bildiri dağıtıldı. 5 Eylül’de Akkapı konserinin olacağını duyan mahalleli Grup Yorum’ un geleceğini duyunca bu güzel haberi herkese yaydı. 4 günde 1000 bildiri dağıtıldı. Söyleşi günü geldiğinde 2 saat öncesinden mahallede megafonla çağrı yapıldı. Hava koşulları nedeni ile kapalı alana alınan söyleşiye 80 kişi katıldı. 50 kişi Grup Yorum gönüllüsü oldu.

 

ANTALYA:

Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde 17 Aralık’ta ki Grup Yorum söyleşisi için afiş yapan Dev-Genç’lilere ÖGB saldırdı, afişleri yırtan ÖGB’ye karşı tekrar afişleme yapıldı. Bildirilerden isteyen ÖGB’ye bildiri vermeyip masadan kovuldu. 2 saat süren masa çalışmasında toplam 1000 bildiri dağıtıldı, toplam 20 afiş yapıldı.

 

ANTEP:

30 Yıldır Hep İleri!

Grup Yorum, 30. yılında düzenleyeceği stadyum konserleri ile ilgili söyleşi yapmak için 10 Aralık’ta Antep’teydi. Günler öncesinden söyleşi için hazırlıklar yapılıp, 50 ozalit Düztepe Mahallesi’ne asıldı, 500 bildiri halka dağıtıldı.

10 Kasım’da onlarca insan Düztepe Cemevine gelmeye başlamıştı. 19.00’da Grup Yorum’u tanıtan bir video izlenildi. Daha sonra Grup Yorum üyeleri söyleşi için sahnede yerini aldı. “Bizler Marksist-Leninist bir grubuz. Bu ülkede herkesin eşit, özgür ve adaletli bir yaşam sürmesi özlemiyle bir araya gelen bir grubuz. Bu özlemlerimizin bedellerini ödeyerek 30 yıl içerisinde daha da güçlenerek bugüne ulaştık” dedi. Daha sonra 30. yıl konserleri ile ilgili bilgilendirmeler yapan Grup Yorum üyeleri 5 bölgede stad konserleri amaçlandığını ve bunun için her ilde söyleşiler düzenlediklerini anlatarak herkesi bu konserlerin çalışmalarında birer Grup Yorum gönüllüsü olmaya davet etti. Halktan gelen soruları cevaplandıran Grup Yorum daha sonra küçük bir konser verdi. Uğurlama, Büyü, Cemo, Gel ki Şafaklar Tutuşsun şarkılarını çalan Grup Yorum Berkin Elvan için yazdıkları şarkıyı söyledikten sonra salonu “Berkin Elvan Ölümsüzdür” sloganı sardı. Çav Bella şarkısının ardından 200’ü aşkın kişinin katıldığı söyleşi sonlandırıldı.

 

ELAZIĞ:

Elazığ’da Grup Yorum 30. yıl konserleri söyleşisi yapıldı. 14 Aralık’ta Elazığ Özgürlükler Derneği’nde yapılan söyleşiye Grup Yorum elamanı İnan Altın katıldı. Söyleşide Grup Yorum’un 30. sanat yılında yapacağı stadyum konserlerinden bahsedildi. Bu konserlerin biride Elazığ’da yapılacağı duyurusu yapıldı.

“Grup Yorum, faşizme, emperyalizme ve yozlaşmaya karşı hiç durmadan 30 yıldır sanat cephesinden savaşıyor. 30 yıldır hiç durmadan umudun türkülerini haykırıyor. 30. yılında yapılacak konserlerde bunu bir kez daha haykıracak. Bu konserleri örgütlemek için arkamızda büyük sponsorlar, tekeller yok. Bizler 25. yılımızda, Bağımsız Türkiye konserlerimizde nasıl binleri yüz binleri bir araya getirdiysek 30. yılımızda da bunu yapacağız, bizler kolektivizmin ve halkın gücüne inanıyoruz ve bunu başaracağız” denildi. Söyleşi 30. yılın nasıl bir çalışmayla yapılacağı konuşulduktan sonra İnan Altın’ın kısa bir müzik dinletisiyle sona erdi. Söyleşiye yaklaşık 40 kişi katıldı.

 

HATAY:

Grup Yorum 30. yıl konserlerini ülke genelinde 5 stadyumda gerçekleştireceğini duyurmuştu. Bu konserlerden biri de Adana’da gerçekleştirilecektir. Konser çalışmaları kapsamında Hatay’da 10 Aralık günü iki söyleşi gerçekleştirildi. Saat 17.00’da Antakya Eğitim-Sen’de başlayan ilk söyleşide Yorum dinleyicileri önerileri ile Yorum’un daima yanında olduklarını gösterdiler. Konser eğer Antakya’da olsaydı stadyumu mutlaka doldururduk diye sitem eden Yorum dinleyicileri söyleşi sonunda 30. yıl konserleri için çalışmaya söz verdiler. Söyleşi sırasında açılan masada çok sayıda Yürüyüş, Tavır, Umut Veren Asi Gazetesi ve Mahir Yürekliler kitabı satıldı. Söyleşiye 60’a yakın Yorum dinleyicisi katıldı.

Saat 19.00’da başlayan Samandağ söyleşisi belediyenin konferans salonunda gerçekleştirildi. Büyük bir coşkuyla salonda yerlerini alan dinleyiciler 30. Yıl konserine de aynı coşkuyla hazırlanacaklarını belirttiler. Yorum üyesini soru yağmuruna tutan dinleyiciler Ruhi Su albümü tanıtım konserinin bir tanesinin de Samandağ’ında olmasını talep ettiler. Söyleşi sonunda iki Yorum dinleyicisi ile Yorum elemanı üç türkü seslendirdiler. 130 kişinin katıldığı söyleşi “Türküler Susmaz Halaylar Sürer, Grup Yorum Halktır Susturulamaz” sloganları ile bitirildi. Söyleşide açılan masada tutsak ürünleri, kitap ve dergi satışı yapıldı.

MUĞLA:

Muğla Dev-Genç’liler, 18 Aralık’ta yapılacak olan Grup Yorum söyleşisi için hafta sonu Grup Yankı ile beraber Sınırsızlık Meydanı’nda türküler söyleyerek halka 500 bildiri ulaştırdı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kapısında da 1500 bildiri dağıtıldı. Kötekli’de 100 den fazla afiş asıldı.

16 Aralık’ta Sınırsızlık Meydanı’nda 10 kişiyle 500 adet bildiri dağıtıldı. Ardından Saburhane Mahallesi’nde afiş çalışması ve bildiri dağıtımına devam edildi. Tabakhane ve Eski Muğla civarlarında afiş çalışmasına devam eden Dev-Genç’liler Kurşunlu Mahallesi’nde esnaflara Grup Yorum’u tanıtarak bildirilerle destek çağrısında bulundu. Mahallelerde halkın yoğun ilgisinin yer aldığı çalışmaya 10 kişi katıldı.

 

Dersim’de Grup Yorum Korosu Çalışmaları Başladı

Grup Yorum dinleyicilerinin, Yorumseverlerin Dersim Merkez’de, Ovacık ve Hozat’ta, Siğenk’te bulunan liselerde ve Tunceli Üniversitesi’nde tanıtım ve davet içeren afişler asarak, bildiri dağıtarak yaptıkları çalışmalar sürerken Grup Yorum Korosu çalışmalarına başladı.

Ovacık’ta ve Dersim’de koroya katılanlarla birlikte ilk çalışma 12 ve 13 Aralık tarihlerinde yapıldı. Koro çalışmasının ardından ise 19 Aralık ile ilgili yapılan panele katılan Yorum öğrencileri Yorum’un “Diri Diri Yaktılar” şarkısını seslendirdiler. Grup Yorum Korosu’na kayıtlar devam etmektedir.

 

GRUP YORUM ANTAKYA HALK KOROSU ÇALIŞMALARA BAŞLIYOR!

Antakya’da Grup Yorum Halk Korosu duyuru ve kayıt çalışmaları sürüyor. Kısa süre içinde çalışmaya başlayacak olan koroya daha çok halka ulaşmak için yapılan duyuruda; ” Yıllardır konserlerimizde kucaklaşıyor; umudumuzu, coşkumuzu birlikte haykırıyoruz. 30 yıllık tarihimizde Grup Yorum’u yaşatan, ölümsüz bir türkü haline getiren halkımızla birlikte daha büyük korolar kurmayı, umudun türkülerini tüm dünyaya duyurmayı hedefliyoruz. Gelin! Bu toprağın türküsünü birlikte söyleyelim!” denildi.

antakyahalkkorosu@gmail.com

facebook.com/grupyorum1985

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.