Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > Avrupa’da Yürüyüş

Avrupa’da Yürüyüş
Son Güncellenme : 28 Ara 2014 23:42

19 ARALIK KATLİAMI’NI  DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE, HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ!

19-22 Aralık Katliamı’nı teşhir etmek, şehitlerimizi anmak ve katliamın hesabını sormak için Avrupa’nın bir çok şehrinde yürüyüşler ve anmalar düzenlendi.

İsviçre: İsviçre Halk Cephesi, 19 Aralık günü Hechtplatz’da 19 Aralık Katliamı’nı protesto eden yürüyüşe başladı.

İsviçre Halk Cepheliler, Türk Konsolosluğu önünde yaptıkları açıklamada konsolosluk ve çalışanlarının da suça ortak olmamalarını, Türk devletinden katliamın hesabını sormalarını istediler. Eyleme 35 kişi katıldı.

İngiltere: Londra’da Türkiye elçiliği önünde bir protesto eylemi yapıldı.

Halk Cephesi’nin örgütlediği eylemde Türkçe ve İngilizce bildiriler dağıtıldı, okundu. Yaklaşık bir saat boyunca sloganların atıldığı eylem, devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla sona erdi.

Berlin: Berlin`de 19 Aralık’ta bir anma düzenlendi. 19 Aralık Katliamı’nı ve Avrupa’daki tutsaklarımızı anlatan açıklamanın okunmasının ardından 19 Aralık Katliamı’nı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından helva dağıtıldı. Yaklaşık 2 saat süren anma, yapılan duyurularla sonlandırıldı.

Belçika: 19 Aralık’ta Liege’de anma programı gerçekleştirildi.

28 şehit için saygı duruşu, Yürüyüş dergisinden 19 Aralık ile ilgili bir yazının okunması ve gene katliamla ilgili bir filmin topluca izlenilmesinin ardından Halk Cephesi adına bir konuşma yapıldı. Tüm 19 Aralık şehitlerinin isimlerinin ve kısa geçmişlerinin de okunduğu anmaya 22 kişi katıldı.

Hamburg: 21 Aralık Pazar günü 19-22 Aralık Hapishaneler katliamının yıldönümü için anma düzenlendi.

Açılış konuşması ve saygı duruşunun ardından 19 Aralık katliamı ve ölüm orucu direnişini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra şiirler okunup, kısa bir aradan sonra müzik dinletisi verildi. Gençlerin hazırladığı müzik dinletisinde coşkulu bir şekilde hep bir ağızdan direniş türküleri söylendi. Saat 13.00’te başlamış olan programa 50 kişi katıldı.

Stuttgart: 19-22 Aralık Katliamı’nın yıldönümünde, 21 Aralık Pazar günü Stuttgart Halk Kültür Evi’nde bir anma etkinliği düzenlendi.

Anmaya saygı duruşu ile başlandı. Ardından 19-22 Aralık Katliamı’nı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı

Daha sonra, direnişe ve katliama tanıklık etmiş kişiler, devrimci tutsakların katliam saldırısı karşısında sergilediği onurlu direnişi anlattı.

Yaklaşık 40 kişinin katıldığı anma, ailelerin yaptıkları yemek ve helvaların birlikte yenilmesiyle son buldu.

Bremen: 21 Aralık Pazar günü saat 19.00’da, Bremen Halk Komitesi tarafından, 19 Aralık Hapishaneler Katliamları, Maraş Katliamı ve Roboski Katliamı konulu anma ve söyleşi etkinliği düzenlendi. 12 kişinin katıldığı anma ve söyleşi, saygı duruşuyla başladı. Aralık ayında yaşanmış olan, tarihe kara bir sayfa olarak düşen üç katliamın ve gerekçelerinin sinevizyon gösterimi yapılarak anlatılmasından sonra, halk meclisi kurularak, konular üzerine etkinliğe katılanlar görüşlerini bildirdiler.

Anma ve söyleşi yaklaşık olarak iki saat sürdü.

Avusturya: 20 Aralık 2014’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan anma, gelen misafirlerin yerleşmesiyle başladı. Sinevizyonda “Diri Diri Yaktılar” ezgisiyle başlayarak ardından yine Grup Yorum’dan “Sevdanıza Ant Olsun” marşıyla başlandı. 19 Aralık sürecinin anlatılmasıyla anmaya devam edildi.

Ölüm Orucu şehidi Şenay Hanoğlu’nun kızı Pınar Hanoğlu bir konuşma yaptı.

Aralarda ölüm orucu şehitlerin sevdiği türküler söylenerek, şiirler okunarak program devam etti. Anmaya 82 kişi katıldı, gelenlere verilen ikram ile anma sona erdi.

Fransa: 20 Aralık’ta Paris’te 1 dakikalık sayı duruşu ile başlayan anmada 19 Aralık katliamına dair bir konuşma yapıldı.

Ardından katliamı yaşayanların anlatımlarının olduğu sinevizyon gösterimi ile devam edildi. Düzenlenen panel, “Şehitlerimizin önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, yarattıkları direniş destanını büyüteceğimize söz veriyoruz.” sözleriyle bitirildi.

Köln: 21 Aralık Pazar günü saat 14.00’da Köln Sanat Atölyesi’nde 19-22 Aralık Katliamı ve ona karşı gerçekleştirilen Büyük Direnişin anısına toplantı yapıldı. 35 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda saygı duruşunun ardından günün önemi üzerine konuşmalar yapıldı. Şiir dinletisi sunuldu, sinevizyon gösterildi ve Büyük Ölüm Orucu Şehidi Şenay Hanoğlu’nun çok sevdiği ve şehit düşerken kızının başucunda okuduğu “Karahisar Kalesi” türküsü söylenerek anma sonlandırıldı.

 

Zehra Kurtay Derhal  Serbest Bırakılsın!

Fransız emperyalizmi tarafından iki yıldır tutsak edilen Wernicke Korsakoff hastası Zehra KURTAY’ın sağlığından kaynaklı serbest bırakılması için yapılan mahkeme 17 Aralık’ta görüldü.

Aylardır Zehra Kurtay’ın serbest bırakılması mücadelesi veren Özgürlük Komitesi çalışanları ve dostları duruşmaya katıldı. Fransız Komünist Partisi dış ilişkiler bölümü Türkiye masası sorumlusu Pascal Tore’un da olduğu bir heyet mahkemeye gözlemci olarak katıldı. Mahkeme 11 Şubat tarihine ertelendi.

 

SOSYALİST YARIŞMAYI YÜKSELTELİM!

İngiltere’de, Yürüyüş Dergisi standı her cumartesi olduğu gibi bu hafta da Wood Green Kütüphanesi önünde açıldı. İki saat süren standa 26 Yürüyüş Dergisi halklara ulaştı.

 

Nazi Oluşum BOGİDA’ya Geçit Vermeyeceğiz!

15 Aralık Pazartesi günü Bonn şehrinde Nazi oluşumu BOGİDA bir miting düzenledi. Yürümek istedikleri güzergahta yüzlerce antifaşist kitle, yolu işgal ederek izin vermedi. Sadece toplanma alanda 2 saatlik bir miting düzenlediler.

Anadolu Federasyonu ve birçok kurum, gösteriye katılarak, Nazilerin yürümesine izin vermedi. Almanca “İŞİD VE PEGİDA Emperyalizmin Çocukları- HALK CEPHESİ” pankartını açarak 300’e yakın bildiri dağıtıldı.

Nazileri protestoya 5000’in üstünde kişi katıldı.

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.