Örnek Resim

Anasayfa > EMEKÇİLERDEN > Emekçilerden Haberler

Emekçilerden Haberler
Son Güncellenme : 21 Ara 2014 20:15

İşçiler Çözümsüz Değildir!

Çözüm; Örgütlenmede, İşçi Meclislerinde!

7 Aralık’ta devrimci işçiler tarafından Avcılar Marmara Caddesi üzerinde masa açıldı. Açılan masada Devrimci İşçi Hareketi dergisi, Diren! Kazova-DİH fabrikasının kuruluş çalışması için satılan kokartlar ve çeşitli broşürler satışa sunuldu. Devrimci işçiler masanın açık kaldığı süre içerisinde halkla sohbet ederken halka yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Yapılan çalışmada tanışılan iki işçi, telefonlarını vererek tekrar görüşmek istediklerini ifade etti.

10 Aralık’ta Kuruçeşme Mahallesi çarşamba pazarında masa açıldı. Açılan masada Devrimci İşçi Hareketi’nin 14 Aralık’ta mahallede düzenleyeceği, “İşçi Hakları ve İşçi Katliamı” konulu seminerin bildirileri dağıtılırken mahalle halkı seminere davet edildi. Seminer çalışmaları 13 Aralık günü de devam etti ve çağrı bildirileri Kuruçeşme’de halka ulaştırıldı.

Seminer günü geldiğinde devrimci işçiler sabah saatlerinden itibaren mahalle sokaklarındaydı. Sokaklardaki elektrik ve aydınlatma direkleriyle ağaçlara işçi hakları ve işçi katliamları ile ilgili dövizler astılar. Çalışma sırasında halkı seminere davet ettiler. Ayrıca seminer saati yaklaştığında mahalleye “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” ve “Patron Sömürüsüne Karşı Örgütlenmeliyiz” pankartlarını astılar. Seminer saati geldiğinde devrimci işçiler ve işçi haklarıyla ilgili bilgi vermek için bulunan bir avukat, katılımcıların sorularını yanıtlayıp işçi hakları ile ilgili bilgi verirken yaşanan işçi katliamlarının nedenlerini anlattı. İşçilerin çözümsüz olmadığının vurgulandığı seminerde çözümün örgütlenmede işçi meclislerinde olduğu ifade edildi.

 

Ermenek’te Katledilenler  Şişli’de Yürüyüşle Anıldı!

AKP Ermenek’te katlettiği madencilerin üstünü örtmeye, Halk Cepheliler AKP’den hesap sormaya devam ediyor. Maden ocağında mahsur kalan 18 işçinin cenazelerinin çıkarılmasının ardından, Halk Cepheliler işçi katili AKP’nin önüne yürüdüler. 10 Aralık günü Şişli Camii önünde bir araya gelen yaklaşık 60 kişilik Halk Cephesi kitlesi madencilerin 18 tane temsili tabutunu dizdikten sonra iki kişi başlarında baretleriyle tabutların içine girdiler. Tüm kortej tabutları omuzlarına alarak Mecidiyeköy AKP İlçe binasına doğru yürüyüşe geçtiler. AKP önüne varıldığında Halk Cepheliler 18 tabutu bina önüne bıraktılar. Yapılan açıklamada yaşanan katliamda kurtarma çalışmalarının işçiler için değil maden ocağı için yapıldığı vurgulandı. AKP’nin halkın dini duygularıyla oynayarak yaşananın kader olduğunu söylediği ve Beşir Derneği, İHH gibi İslamcı derneklerin Ermenek’e kurtarma ekiplerinden önce gelerek çadır kurmasının bu duruma zemin hazırladığı söylendi. Açıklamanın ardından tabutların içinde başlarında madenci baretiyle bekleyenler ayağa kalkarak ellerinde kırmızı boya şişelerini yere attılar. Yere atılan boya şişeleri değil madencilerin kanıydı. Ardından aynı ocaklarda yaşandığı gibi işçilerin kanı kömürle örtüldü. Halk Cepheliler tabutları AKP önünde bırakarak eylemi sonlandırdılar.

 

İzmir Kınık’ta İşçi Meclisleri Toplantısı Yapıldı!

İzmir Kınık’ta Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği işçileri 7 Aralık’ta Öğretmenevi toplantı salonunda işçi meclisleri toplantısı yaptı. Toplantıda Kınıklı maden işçilerinin sorunları ve çözüm yolları konuşuldu. İşçilere, örgütlü mücadele edilince sorunların daha kolay çözüleceği anlatıldı. İşçilerin sorunlarından biri olan yerli işçi alımının yapılmayışının nedenleri de tartışıldı. Bu madenle konuşma kararı alınmıştı daha önceki toplantıda. Alınan karar doğrultusunda 4 kişilik komite İmbat Maden İşletmesi müdürüyle konuşmuş maden işletmesi “yerli işçi alımı yapacaklarını ama 3000 işsiz insanın olduğu, bunların da hepsinin işe alınma imkânının olmadığını ama yerli işçilerin daha öncelikli olduklarını” söyleyerek bu konuda bizlere söz vermiştir denildi. Daha sonra İmbat Madenciliğin yerli işçi alımı yapmadığı anlaşıldı. Toplantıya 150 kişi katıldı.

 


 

Cepheli Mühendis Mimarlar:  Halkın Öfkesi Olacağız,  Hesap Soracağız!

Cepheli Mühendis Mimarlar yaptıkları yazılı açıklama ile maden yataklarının ve ülkemizin zenginliklerinin peşkeş çekilmesine seyirci kalmayacaklarını ifade etti. Açıklamada “Biliyoruz ki her gününüzü ‘nasıl yeni rant alanları yaratırız’ diye planlayarak geçiriyorsunuz. Siz de bilin ki biz de bundan sonra her günümüzü ‘halkı katledenlerden nasıl hesap sorarız’ diye geçireceğiz” diyen mühendis ve mimarlar Torunlar GYO şirketinin duvarlarına ve İstanbul Maslak’ta çeşitli yerlere “Rant Uğruna Halkı Katleden AKP’den Hesap Soracağız/ Kan Parası Değil Adalet İstiyoruz” yazılı 20 adet sticker yapıştırdılar.

Halkın Mühendis Mimarları, 11 Aralık’ta Avcılar Mesleki ve Anadolu Ticaret Lisesi önünde bildiri dağıtımı yaptı. Bildiri dağıtımında halk için üretilen projeler liseli gençlere anlatıldı. 1 saat süren bildiri dağıtımı sırasında bildiriyi geçen hafta da alıp okuduklarını ve destek olmak istediklerini söyleyenlerden iletişim bilgileri alındı. 300 adet “Rant İçin Değil Halk İçin Üretim” bildirisi ve 200 adet de Ferhat Gerçek Yürüteci bildirisi liselilere dağıtıldı.

 

Halkın Mühendis Mimarları Hüseyingazi Halkıyla Buluştu!

Ankara’da Halkın Mühendis Mimarları Hüseyingazi Mahallesi’nde çalışmalarına başladı. Öncelikle Hüseyingazi Mahallesi halkına kendilerini ve projelerini tanıtmak isteyen mühendis-mimarlar, 13 Aralık’ta kapı kapı dolaşarak broşür ve Halk İçin Mühendislik Mimarlık Dergisi’nin tanıtımını yaptılar ve halkın sorunlarına karşı çözüm üretmeyi hedeflediklerini söylediler. Yaklaşık bir saat süren çalışmanın sonunda 40 adet broşür ve 1 adet Halk İçin Mühendislik Mimarlık Dergisi dağıtıldı.

 

Kan Parası Değil Adalet İstiyoruz!

Torunlar İnşaat’ta yaşanan asansör katliamını protesto etmek için 3 haftadır eylem yapan Halkın Mühendis Mimarları ve Devrimci İşçi Hareketi bu hafta 15 Aralık’ta AKP Şişli İlçe binası önündeydi. Katliamın ortaklarından biri olan AKP hükümetini protesto etmek için yapılan eylemde, önce basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının ardından iş cinayetleri üzerine Ümit İlter’in “Ferhat İle Volta” kitabından şiirler okundu. Bu sırada havaya kâğıt para atılarak katliamın esas sebebinin kar hırsı olduğu ifade edildi. Şiir okunduktan sonra oturma eylemine geçildi ve oturma eylemi sırasında da sesli konuşmalarla katliamın sorumluları teşhir edildi. Eyleme 10 kişi katıldı.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi İşçilerinin Direnişine Destek

Halk Cephesi ve Dev-Genç’liler, 7 Aralık’ta Mersin’de direnen belediye işçilerini ziyaret etti. İlk olarak standı ziyaret edip başlattıkları imza kampanyasına toplu bir şekilde imza atarak destek verildi ve açılan çadırda, işçilerle yaklaşık 40 dakika sohbet edildi. İşçiler ziyaretten mutlu olduklarını söyleyerek teşekkür ettiler. Halk Cepheliler, ayrılırken alkışlar eşliğinde “Belediye İşçisi Yalnız Değildir” sloganı atıldı.

 

Haklarımızı Biliyor muyuz?

Devrimci İşçi Hareketi’nden İşçi Hakları ve İş Cinayetleri Semineri!

Devrimci İşçi Hareketi hak bilincini geliştirmek için 14 Aralık’ta gerçekleştirecekleri “İşçi Hakları ve İş Cinayetleri” konulu bir seminer için halka çağrı yaptı.

9 ve 10 Aralık günlerinde Kuruçeşme Mahallesi ve Hadımköy Yolu üzerine “Uğur Kurt’un Katilini Tanıyoruz! Katilleri Halka Teslim Edin – Halk Cephesi” ve “Haklarımızı Biliyor muyuz? – Devrimci İşçi Hareketi” ozalitleri yapıldı. 4 Devrimci işçinin katıldığı çalışmada halkla sohbet edilerek halk seminere davet edildi. Yapılan çalışmada toplam 20 ozalit asıldı. 9 Aralık’ta bir grup devrimci işçi afişleme çalışması yaparken 2 devrimci işçi Kıraç merkezde Yürüyüş Dergisi dağıtımı yaptılar.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.