Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Halk Meclisleriyle örgütleniyoruz

Halk Meclisleriyle örgütleniyoruz
Son Güncellenme : 21 Ara 2014 5:47

Halk Meclisleriyle; Sorunlarımızın Çözümü Daha Kolay

Halkın Örgütlü Gücünü Büyütüyoruz!

Halk meclislerini kurmak için mahallelerde halk toplantıları yapılmaya devam ediyor. Küçükarmutlu’da, Alibeyköy’de, Bağcılar’da, Çayan’da ve Sarıgazi’de halk meclisi kurmak için halk toplantıları yapıldı.

İSTANBUL / Armutlu: 14 Aralık’ta Armutlu Cemevi’nde Halk Cephesi’nin çağrısıyla yapılan halk toplantısında, halk meclisleri üzerine konuşuldu. Toplantıya Gazi ve Okmeydanı halk meclislerinden birer kişi de katıldı. Okmeydanı ve Gazi’den toplantıya katılanlar sırasıyla kendi yaşadıklarını anlattılar. Halk meclisinin ne demek olduğunu nasıl çalışacağını ve kendi mahallelerinde halk meclisinin ne zaman kurulduğunu, bugüne kadarki çalışmalarının ne olduğunu örneklerle anlattılar. Armutlu Halk Meclisi adına yapılan konuşmada da, halk meclisinin henüz kurulmadığını, buradaki toplantıda kurmamız ve işler hale getirmemiz gerektiği söylendi. Söz alanlar daha önceki tecrübelerini anlatarak, bundan sonrası için daha işler bir Halk Meclisi kurulması gerektiği konuşuldu. Halk Meclisi’nin çalışmalarında yer almak isteyenlerin isimleri alındı. 10 Aralık’ta halk meclisi tarafından yapılacak olan toplantının çağrı ozalitleri mahallenin belli yerlerine asıldı. Halk toplantısının çağrısı için çıkarılan el ilanlarından 100 tanesi de ev ev dağıtılarak halka toplantının içeriği anlatıldı.

Alibeyköy: Halk meclisi kurulması için ilk toplantı 30 Kasım’da yapıldı. Dernekteki toplantıya katılan insanlar bölgedeki sorunlar ile ilgili bilgiler vererek, halk meclisinin kurulmasının artık elzem olduğunu dile getirdiler. Toplantıya Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuyla Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nden katılan Muharrem Cengiz, halk meclislerini anlattı. Yaşanan sorunların her yerde aynı olduğu ve çözüm olarak halk meclislerinde örgütlenmemiz gerektiğini anlattı. Gazi Halk Meclisi adına katılanlar, halk meclisinin nasıl kurulduğunu, aynı zamanda karşılaşılan sorunların nasıl çözüldüğünü anlattı. Alibeyköy’de yaşanan yıkım saldırıları ve yozlaşma sorunları üzerine, mahallede toplantı ve ailelerin gezilmesi kararı alındı. Yapılan toplantıya 40 kişi katıldı.

1-2 Aralık’ta ise daha önce yapılan halk meclisi toplantısında alınan karar üzerine imar bölgesinde yaşayan aileler gezilerek mahalle halkına halk meclisleri anlatıldı. Yozlaşmayla ilgili son süreçte mahallemizde yaşanan sorunlar konuşuldu. Mahallemizde neler yapabiliriz diye düşünceler alındı. Çalışmada 6 aile ziyaret edildi.

Bağcılar: Her hafta bir araya gelen halk meclisi çalışmalarını yapan komite 8 Aralık’ta toplandı. Toplantıda bir gün önce ailelere verilen kahvaltı üzerine konuşuldu. İki hafta da bir, faaliyet yapılması kararlaştırıldı. Yavuz Selim Mahallesi’nde halkın rahatlıkla kullanamadığı bir parkın çevresinde halk meclisini ve çalışmalarını anlatma kararı alındı, gün belirlendi. 19-22 Aralık Katliamı’nın anma programı konuşuldu. Aynı gün, halk meclisi toplantısında alınan kararla bir araya gelen komite Yavuz Selim Mahallesi’nde kapı çalışması yaptı. Bir buçuk saat süren çalışmada dört evin kapısı çalındı, üç eve girildi. Yozlaşma üzerine konuşuldu, ev sahibi parkta yaşananlardan bahsetti. Halk meclisinin yozlaşmaya karşı Bağcılar’da ve diğer mahallelerde yaptığı çalışmalar anlatıldı.

Çayan: Nurtepe-Güzeltepe Halk Meclisi 12 Aralık’ta hırsızlığa ve yozlaşmaya karşı Halk Toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda Nurtepe-Güzeltepe Halk Meclisi sözcüsü, Gazi Halk Meclisi sözcüsü, Okmeydanı Halk Meclisi sözcüsü, Halkın Hukuk Bürosu avukatı da vardı. İlk olarak Nurtepe-Güzeltepe Halk Meclisi’nin kısa açılış konuşmasının ardından söz ilk olarak Okmeydanı Halk Meclisi sözcüsüne verildi. Okmeydanı Halk Meclisi sözcüsü; “Halk meclislerinin temeli 1990’lara dayanır. Bizler o zamanlarda da kurmuştuk ve güzel sonuçlar almıştık. Halkın kendi sorunlarına çözüm bulacağı ve hayata geçirebileceği tek yer, halkın kendi örgütlenme aracıdır ve bu da Halk Meclisleridir.” sözleriyle kendi deneyimlerini anlattı. Ardından sözü Gazi Halk Meclisi sözcüsü aldı. Konuşmasında; “Gazi Halk Meclisi çalışmaları ilk olarak 8 kişiyle başladı şimdiyse 40-50 çalışanımız var. Birçok şey kazandık halk meclisi sayesinde. Biz burada halk meclisi yerine oturana kadar, size her türlü destekte bulunacağız” dedi. Daha sonra sözü Halkın Hukuk Bürosu avukatı, halkın sorunlarının tek çözüm yolunun halk meclislerinde örgütlenmek olduğunu anlattı. Halkın dile getirdiği sorunlarda “Mahallemizde kiralar çok yüksek 800-900-1000 TL’ye kiralar var. Mahallemizde bir çöp konteyneri yok, çöplerimiz yol kenarlarına atılıyor. Mahallemize kafasına göre emlakçılar girerek istediklerini sokuyorlar. Mahallemizde kim yaşıyor, komşumuz kim takip edemiyor ve güvenemiyoruz” denildi. Toplantıya 60 kişi katıldı.

Sarıgazi: Sarıgazi Halk Meclisi 13 Aralık’ta 3. toplantısını yaptı. Yürüyüş Dergisi’nde yer alan ‘Meclisler’ yazısı okunarak üzerine sohbet edildi. Yeni katılanlar için halk meclisi hakkında bilgilendirme yapıldı. Mahalledeki sorunlar ve halk meclisi örgütlenmesinin nasıl olacağı üzerine konuşuldu. Halk meclisinin yerinin tutularak çalışmalarına buradan devam etmesinin daha işlevli olacağı ifade edildi. Bunun üzerine bir komite oluşturularak yer bakılması kararlaştırıldı. Sağlık taraması için mahalle muhtarı ile görüşülerek doktor ve sağlık taraması için gerekli ihtiyaçların karşılanması kararı alındı. Halk meclisi örgütlenmesi için 8 kişilik ana komite oluşturuldu. Ayrıca 1 hafta içerisinde alt komitelerin oluşturulması kararlaştırıldı. Halk meclisinin tanıtımı ve haklarımızın neler olduğunu içeren bildiriler hazırlanarak kapı kapı dolaşılıp halk meclisinin duyurulması kararlaştırılan toplantıya 20 kişi katıldı.

Kahvaltılarımızla Dayanışmayı ve Paylaşımı Büyütüyoruz!

Soframız da düşlerimiz de birdir diyen Halk Cepheliler, düzenledikleri kahvaltılarla, değerleri yaşatıyor.

Antep: Halk Cepheliler ve Dev-Genç’liler 14 Aralık’ta toplu kahvaltı yaptı. Tanıdık bir ailenin getirdiği yiyeceklerle hazırlanan kahvaltıya 12 kişi katıldı. Halk sofrasının güzelliğiyle dayanışma bir kez daha büyütüldü.

Kars: Dev-Genç’liler, Kars Eğitim-Sen binasında 14 Aralık’ta kahvaltıda buluştu. 10 kişinin katıldığı kahvaltı faaliyeti öğleden sonraya kadar sürdü. Kahvaltıdan sonra sohbet edildi. Dev-Genç şehidi Ali Demiralp’in hayatı ve mücadelesi anlatıldı.

Kocaeli: Dev-Genç’liler 14 Aralık’ta Kocaeli Gençlik Derneği’nde kah-valtıda bir araya gelerek sohbet ettiler. Pazar kahvaltısına 8 kişi katıldı. Yapılan Pazar kahvaltısının ardından Dev-Genç’liler mahalle çalışması yaptılar.

Türkü  Gecelerimizde Buluşalım!

Kış aylarında gelenekselleşen Trakya Kültür Merkezi’nin türkü geceleri hız kesmeden devam ediyor. 14 Aralık’ta bu dönemin ikinci türkü gecesi gerçekleşti. Grup Yorum’un ve birçok yörenin türküleri, oyun havaları seslendirildi. Ailelerin evlerinde hazırladıkları yiyecekler ikram edildi. Coşkulu geçen geceye 30 kişi katıldı. Bir dahaki türkü gecesinin gelecek ayın ilk haftasında yapılacağı duyurularak, türkü gecesi hep birlikte söylenen çav bella marşıyla sonlandırıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.