Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Hayatın öğrettikleri…

Hayatın öğrettikleri…
Son Güncellenme : 21 Ara 2014 15:34

HAYATINA YÖN VERMEK

Ankara’da liseli bir kız arkadaşımız vardı. Benden önce dernekte çalışan arkadaşlarımız ilgilenmişler. Dernek çevremizden orta yaşlı bir ilişkimiz ise, bu arkadaşımızın düzenli kitap okumasını takip etmiş. Ki bu ilişkimiz bizi tanıyan bilen biri olduğundan okuma konusunda doğru kitaplara yönlendirmiş. Kitaplar seçmiş okuması için ve arkadaşımız da bu sayede çevremizdeki insanlarımıza göre en düzenli kitap okuyanlardan biri olmuştu.

Liseli arkadaşımız hiçbir işten kendini geri çekmiyor, büyük bir istek ve gönüllülükle işlerine sarılıyordu. Dergiler kalmış dağıtmamız gerekir dediğimizde, eline 30-40 dergi alıp, dergi ilişkilerine götürüyordu, bildiği sokakta çatkapı çalışması yapıyordu. Ki kendisi de babasının dükkanına verilen dergileri okuyarak bizi tanımaya başlamış biriydi.

Bu liselimizi; iş yapma tarzımızı öğrensin, bizi daha fazla tanısın-sahiplensin diye toplantılarımıza katmaya başladık. Müzik grubunun çalışmalarını örgütleme konusunda kendine güvensiz olduğundan, liselilerden oluşan müzik grubunun çalışmalarının başında birebir kendimiz durup teşvik etmeye çalıştık. Grup dağılmaya yüz tuttuğunda, şartları zorladık programlara çıkmalarını sağladık.

Liselimiz bu düzenin içinde olumlu yanlarıyla öne çıkan, hayatına nasıl yön verirsen öyle şekillenecek bir arkadaşımızdı. Üniversiteyi kazanmış, bizim istediğimiz yerleri tercih olarak yazmış ve istediğimiz yere yakın bir yeri kazanmıştı. Ama ailesi üniversiteye göndermeyeceğini söylüyordu. Nice genç kızlar gibi bir hayat örmek istiyorlardı kızlarına, köye götürmek evlendirmek gibi.

Bir arkadaşımızla beraber ailesiyle konuşmaya gittik. Babasına; ya çocuğunu bize ver ya da okuması için üniversiteye gönder, önü açık, açık kapıları kapatma diye konuştuk. Ama baba kendi istediğinden vazgeçmedi.

Liselimiz ailesinin geri çekmeye çalışan tavırları karşısında özgüvenle hareket ediyordu. Biz de hep arkasında olduk. Okula kaydını yaptırması için gerekli olanakları yarattık. Kayıt için yola çıkana kadar olan heyecanını paylaştık, yanından ayrılmadık. Gittiği yerde ona yardımcı olacak insanlarımızla görüşmesini sağladık.

Üniversiteye kaydının üzerinden bir iki ay geçtikten sonra arkadaşımız 18 Ocak operasyonunun getirdiği zorlukların, devletin o dönemdeki baskılarının karşısında birebir duran biri olarak görevler üstlendi, zorlukların üstesinden geldi ve gençlik mücadelesini halkın mücadelesinden ayrı görmeden mücadelesine devam ediyor.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.