Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Özgür Tutsaklardan

Özgür Tutsaklardan
Son Güncellenme : 21 Ara 2014 15:35

Tecrit, İşkence, Zulüm Serbest; Direnmek Yasak

Sloganlarımızdan Korkuyorlar

Gebze Hapishanesi’nde günlük iki kez düzenli attığımız sloganlarımıza yasak konuldu. (12:15-16:00 da “Tecrit işkencedir. Tecrite Son, Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın Halkların Mücadelesi, Kahrolsun Faşizm Yaşasın mücadelemiz, Baskılar Hücreler Bizi Yıldıramaz” sloganlarını atıyoruz.) Bu sloganlar 19 Aralık 2000 tarihinden beri tüm hapishanelerde günlük attığımız sloganlardır.

Tecritin varlığı, emperyalizmin-faşizmin varlığı slogan atmamızın nedenleridir. Gebze Hapishanesi’nde de on dört (14) yıldır slogan atılıyor olmasına rağmen 31 Ekim 2014 tarihinden itibaren slogan atmamız gerekçe gösterilerek hakkımızda tutanak   tutuldu. Her gün attığımız sloganlar için tutanak tutulmaya devam ediliyor. Bu tutanakların tamamı sırayla ceza kararına dönüşüyor. 27 tutsak hakkında tutulan bu tutanaklar cezaya dönüştürüldüğünde 2 yıl 6 aylık ceza anlamına geliyor. Şu haliyle Zeynep Gonca Karakoç‘un hapiste kalacağı süre 1 yıl 5 ay uzamış olacaktır. Bu süre hak edilmiş tahliye tarihidir. yoksa cezalar daha fazladır. Aynı durum Gamze Eroğlu için de geçerlidir. Hapiste kalma süresi iki yıl daha uzatılmıştır.

Zeynep Gonca Karakoç’a ve Yeliz Türkmen’e görüş cezası veriliyor. Geri kalanımıza iletişim cezası veriliyor. Bu farkın gerekçesi yok. Kanunun yanlış yorumu var. Henüz hiçbir ceza onaylanmadı. İki ceza kararı için İnfaz Hakimi daha önce benzer kararları onaylamıştı. Aleyhimizde kararlar veriyor.

Savcı Alparslan Kaplan (geçici bu göreve bakıyor) her konuda bize karşı tavrı olumsuz, slogan atmayı suç görüyor. Ceza infaz kanunu dahi sloganları “gereksiz” diye ayırıyor. Neye göre, nasıl? Keyfiliği beraberinde getiriyor. Bu konuda savcının tavrı saldırganca “slogan atmasın” diyor. Böyle bir şeyi önermenin ahlaka aykırı olduğunu söyleyen Gülay Efendioğlu’na “hakaretten” tutanak tuttu, soruşturma başlatıldı.

Hapishane idaresi savcı-İfaz Hakimliği en meşru hakkımızı kullandığımız için bizi en ağır şekilde cezalandırıyor. ömür boyu görüş iletişim vb. haklarımızı kullanmamızı engelleyecek bir uygulama başladı ve sürüyor.

Attığımız sloganlar mücadelemizin küçük bir kısmını oluşturuyor. Ancak şu da var ki slogan devrimci tutsağın kimliğidir. Özgür tutsaklar için sloganlara yapılan müdahale siyasi kimliğe yönelik müdahaledir. Kabul edilemezdir. Sloganlarımızın gerekliliğinin slogan atmayı meşru bir hak olduğunu her koşulda savunuyor ve tüm ayrıntılarıyla anlatıyoruz. Her güne tutanak tutulup ceza verilmesi uygulaması hiç bir hapishanede yok. Bakırköy Hapishanesi’ne sevk isteiğimiz; “aynı suç grubu için Bakırköy Hapishanesi’nin kapasitesi dolu” denilerek reddedildi.

Sevk istemek için yeni yönetmeliğe göre bir ay daha beklememiz gerekiyor.

Hastane sevklerimiz gerçekleşmiyor. Hapishane çıkışında asker araması dayatılıyor. Personel askeri personel yeterli olursa arar deniliyor. İki kez Banu Özcan bu dayatmayla karşılaştı kabul etmedi ve işkenceyle zorla koğuşa geri getirildi. Bunu protesto edip, slogan atıp kapı dövdüğümüz için hepimize “disiplin cezaları” verildi. Bu ugulamanın keyfiliğini şöyle somutlayabiliriz: Bir gün önce mahkemeye giderken sorunsuz dışarı çıkabiliyoruz. Ertesi gün hastaneye giderken asker araması dayatılıyor ve hastaneye gidilemiyor. Ayrıca slogan atıp atmadığımızı ya da kimin atıp atmadığını tespit etmek için havalandırmaya bakan idare bölümünün boyalı pencereleri kazınarak gizlice izleniyoruz. Bu camlar yatakhaneyi çok net görüyor. Havalandırmayı ve yatakhaneyi artık rahat kullanamıyoruz. İzlediklerini tutanağa yazıyorlar. Biz slogan attığımızı zaten kabul ediyoruz meşruluğunu savunuyoruz. İzlemek ayrı bir baskı aracıdır, ahlaksızcadır.

Sonuç Olarak; Gebze Hapishanesi’nde her türlü keyfi uygulamalar sürüyor. Tutsaklar olarak zaten koyu bir tecrit altındayız. Sahip olduğumuz en temel haklarımız da bizleri teslim almak için bize karşı yaptırım olarak kullanılmaktadır.

Faşizmin işkencelerine, gayri meşru keyfi uygulamalarına karşı direnmemiz, sloganlarla protesto etmemiz en meşru hakkımızdır.

Cezalar, soruşturmalar bizi teslim almaya yönelik faşist uygulamalardır ve devrimci tutsaklar olarak asla kubul etmeyeceğiz.

Gebze M Tipi Kadın Hapishanesi

Özgür Tutsaklar

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.