Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Özgür Tutsaklardan

Özgür Tutsaklardan
Son Güncellenme : 28 Ara 2014 23:30

“… Büyük aşklar yolculuklarla başlar

ve serüvenciler düşer yollara …”

Yol yürümek O’nun işidir. O, yürür adaletsizliklerin üzerine. Menzili nettir. Varsın bütün oklar üzerine gelsin, varsın o yürürken herkes dursun, varsın döndürmeye çalışsınlar yolundan… O yürür. Yürüdükçe açar kendi yolunu. Çünkü o Dev-Genç’lidir!

O Dev-Genç’lidir!

O yürür. Yemyeşil canlanır bereketli Anadolu toprağı. Çağıl çağıl bir nehirdir O. Aktıkça gümbürder, dikkat kesilir duyanlar ve görenler. Emekçiler kaldırır başını, selama durur. Gönül verir, söz eder, ardından gelir ana kucağı gibi açar bağrını.

O ki halkın umududur!

O Dev-Genç’lidir!

O yürür. Yağmur dinlemez, sel dinlemez. Kar, boran, fırtına kar etmez O’nun yürüyüşüne. Umudun rüzgarıdır çünkü ardındaki, halkın kuvvetidir. Ve her daim O’nun ufkundadır bahar sabahları hürriyetin. Pırıl pırıl, güneşli, aydınlık. Bundandır yağmurda sesinin daha gür çıkması, adımlarını yere daha sert vurması. O ki zorluklarla çelikleşendir!

O Dev-Genç’lidir!

O yürür. Görülmemiştir halsiz kaldığı. Yorulduğu görülmemiştir. Enginler’i fethetme ruhu, derya gibi doldurur yüreğini. Bu kaynaktan beslenir dizlerindeki derman, bileğindeki kuvvet, başındaki eğilmezlik. En hızlısıdır hepimizin, en fedakarı, en direngeni. O ki zaferin teminatıdır!

O Dev-Genç’lidir!

O yürür. Yürüdükçe değiştirir, dönüştürür etrafını. Mum değil ki dibi karanlıkta kalsın, fener değil ki ardına ışık saçmasın. O Selma’dır, günü gelip tutuşturarak bedenini, yurdunu boydan boya aydınlatır. O Eyüp’tür, bir kıvılcımla tutuşturur adaletsizliğin bozkırını. O ki öğretmenidir, öncüsüdür gençliğin; yarınıdır, kurtuluşudur!

O Dev-Genç’lidir!

O yürür. Umudun dervişidir O. Sevda ile aşk ile, yeniden karar kendi harcını. Soyunup artıklarından kokuşmuş düzenin, bir yeni insan olur artık. Yüreğinin temizliği, aklının aydınlığı gülüşüne yansır. Adını yeniden koyar sevginin de nefretin de. Bunlarla dövüşür amansız. Düşmana korku, dosta güven verir. O ki yeni insanın öncüsüdür!

O Dev-Genç’lidir!

O yürür. Yürüdükçe daha iyi yürümeyi öğrenir. Takılıp düşmesi daha dik doğrulmak içindir. “Zamanın ruhu”na uymaz O; kendi ruhunu, zamana kabul ettirir. Çünkü bir yanından Mahir el vermiştir O’na; bir yanından Hasan Selim. Ve o eller, her tarihsel anda, ya kızıl sancağı kaldırır dimdik, ya da bir zafer işareti, kanlı ama onurlu. Aksi yazmaz kitabında. O ki her zorlu sürecin ön açıcısıdır!

O Dev-Genç’lidir!

O yürür. Nazlı nazlı savurur kızıl fuları yüzünde. O fuları en güzel O taşır. Hakkını vererek, değerini büyüterek. Güzelliğine güzellik katar o fular, cüretine cüret, onuruna onur… Çünkü Berkin’in emanetidir, başeğmeyen karanfillerin emaneti. Adaleti sağlayıncaya kadar onur borcu sayar taşımayı. O ki değerlerine sevdalıdır.

O Dev-Genç’lidir!

Şarkı söyler gibi dövüşür, şiir gibi, akan bir su gibi. Hep en önündedir kavganın. Boykotlarda, işgallerde, direnişlerde… Kendi yarınlarını kurmanın ustasıdır, halkına özgür bir ülkeyi armağan etmenin ustası… Selam olsun yurduna ve halkına sevdalı Dev-Genç’lilere, Bin Selam!

 

İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi


Özgür Tutsakların Yayın Hakkı Gasp Edilemez

Hatay

TAYAD’lı Aileler yaptıkları açıklama ile Sincan F tipi Hapishanesi’nde gasp edilen tüm yayınların özgür tutsaklara iade edildiğini bildirdi. Açıklamada “Tarihimiz kazanımlarla doludur. Düşmanın tüm politikalarını geri püskürtmüşüzdür.” denildi.

 

Antalya

Antalya’daki TAYAD’lı Aileler 16 Aralık’ta Hapishanelerde yapılan yayın yasağına karşı Kışlahan Meydanı’nda eylem yaptılar. Eylemde yapılan açıklamada 19-22 Aralık Katliamı’ndan sonra tutsakların F tipi hapishanelerde her türlü baskı ve tecrite rağmen direndiği ifade edildi. Hapishane yönetimlerinin tecriti ağırlaştırmak için her türlü yönteme başvurduğu son olarak ise tutsaklara gönderilen dergilerin gasp edildiği söylendi. Direnişlerle bunun da boşa çıkarılacağının belirtildiği açıklamadan sonra eylem sona erdi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.