Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toma ihalesinden sonra…

Toma ihalesinden sonra…
Son Güncellenme : 21 Ara 2014 14:52

TOMA İHALESİNDEN SONRA SIRA AKREP SATIN ALIMINDA

Kolluk kuvvetleri daha çok iç savaş koşullarına göre şekillenmiş olan oligarşinin bütün hükümetleri, kolluk birimlerinin kullanacağı öne sürülen malzemeleri satın almış ve bütçenin hatırı sayılır büyüklükteki kısmını sözüm ona savunma harcamalarına ayırmıştır. Bu silah ve mühimmatın emperyalistlere yöneldiğini tarih yazmamıştır ama kendi halkına silah kullanmakta hiç tereddüt etmemiştir. Onlar için gerçek düşman halktır.

Biber gazı üretici ve ihracatçıları da TOMA satışına aracılık eden şirketler de hepsi savaş vurguncularıdır. Bu savaş halka karşı yürütülmektedir. Hükümetin en büyük düşmanı yine kendi halkıdır çünkü.

Hükümet Otokar ile akrep olarak tabir edilen zırhlı araçlar için 162 milyon liralık anlaşma imzaladı. OTOKAR’ın büyük hissesi Koç şirketler grubuna ait. Şirketin tam adı ise OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ’dir. Bu şirket AKP hükümetinin halka karşı uyguladığı terörden kar elde eden bir tekeldir.

Üstelik bu alışverişten elde ettikleri kar yalnızca satın almadan elde edilen kar değildir. Bu anlaşma ile beraber AKP ile çelişkilerinin sona erdiğini ve halka karşı zafiyet göstermeden tam uyumlu çalışacaklarını da ilan etmiş oldular. Hükümetin tam desteğini alan OTOKAR bu durumu duyurur duyurmaz şirketinin hisseleri de borsa da değer kazanmaya başladı. Böylece şirket bundan sonra güven ve destek kazanmış oldu.

Bu durum elbette ne bu tekeller için ne de AKP hükümeti için yeni değildir. Onlar sermayenin devletidirler.

Birinci ve İkinci Emperyalist Paylaşım Savaşı’nın gerçek sebebini tarih kitapları yazmaz. Ama biz biliriz ki kapitalizmin pazar sorunu bu büyük çaplı savaşların çıkmasının gerçek sebebidir.

Kapitalizm krizlerden kar elde eden sistemin adıdır. En kötü durumdan bile kar ederek çıkmayı düşünür, o insanların ölümü ya da sömürülmesi onun için hiçbir şey ifade etmez… Örneğin İkinci Paylaşım Savaşı’ndan savaşın bütün tarafları yenilgiyle çıkmıştır, savaşların kazananı yoktur denir ama bu doğru değildir. Hitler’in finansörü olan tekeller bu savaşın kazananı olmuştur. Amerikan ve Alman tekelleri güçlerine güç katmışlardır.

İşte AKP hükümeti de sermayenin temsilcisi olarak yaptığı her işte önce tekellerin karını düşünür. Tekellerin kar etmesi halkın daha çok zulüm göreceği daha çok ezileceği anlamı taşır.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.