Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu haberler

Toplu haberler
Son Güncellenme : 21 Ara 2014 20:34

550 Gün Oldu

Berkin İçin Adalet İstiyoruz!

Adalet İstemeye Devam Edeceğiz, Adalet Yoksa Biz Sağlayacağız!

Berkin’in Katillerinden Hesap Soracağız!

Antalya Halk Cephesi 13 Aralık’ta Kışlahan Meydanı’nda Berkin Elvan’ın katillerinin cezalandırılması için eylem yaptı. Eylemde yapılan açıklamada “Berkin vurulalı 550 güne yaklaşıyor. Değil 550 gün, kuşlar uçmayı, balıklar yüzmeyi dahi unutsa biz Berkin için adalet mücadelemizden bir adım geri atmayacağız. 14 yaşında vurduğunuz, 15 yaşında 16 kiloyla katlettiğiniz çocuklarımızın hesabını er ya da geç soracağız” denildi. Eyleme 21 kişi katıldı.

14 Aralık’ta Halk Cepheliler Zonguldak’ta eylemdeydi. Madenci Anıtı önünde yapılan eylemde “Berkin Elvan ve Gezi Şehitleri için katil polislere ödül denebilecek komik cezalar verilmektedir. Ancak halkın da bir adaleti var” denildi. 7 kişinin katıldığı eylem Berkin için adalet isteyen sloganlarla sona erdi.

Berkin Elvan İçin Adalet Talebimiz Sürüyor

Adana’da İnönü Parkı’nda 14 Aralık’ta “Berkin Elvan İçin Adalet İstiyoruz” eylemi yapıldı. Eylemde yapılan açıklamada: Berkin’in katillerinin bilindiği halde yargılanmadığı, baskıların ekmek, adalet ve özgürlük isteyen halkı durduramayacağı ve yeni Berkinler, Hasan Feritler, Ali İsmailler’in zulmün karşısına dikileceği vurgulandı.

 

Ali İsmail’in Hesabı Soruluncaya Kadar Adalet Nöbeti Devam Edecek!

Eskişehir’de Adalet Nöbeti 62. Haftasında

Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin cezalandırılması talebiyle her hafta gerçekleştirilen adalet nöbetinin 62.si, 12 Aralık’ta Adalar Migros önünde yapıldı. “Ali İsmail Korkmaz Ölümsüzdür”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Adalet İstiyoruz” sloganları atılarak başlanan eylemde, AKP’nin Yeni Güvenlik Paketi ile halkı sindirmeye çalıştığı ama asla başaramayacağı vurgulandı. Ethem Sarısülük’ü katleden katil polis Ahmet Şahbaz’a en alt sınırdan ceza verildiği fakat bu cezanın Yargıtay tarafından bozulduğu anlatıldı. Eylem, Haziran Ayaklanması şehitlerinin isimlerinin okunmasının ardından eylemin her hafta aynı saatte yapılacağı belirtilerek bitirildi.

 

Bandırma Polisini Uyarıyoruz: Ellerinizi Ailelerimizden Çekin!

YÖK için boykot hazırlıkları yaparken 6 Kasım öncesi gözaltına alınan liseliler ve Dev-Genç’lilerin aileleri Bandırma polisi tarafından sürekli taciz edilmesine, devrimcilere karşı yönlendirilmek istenmesine karşı, Bandırma Dev-Genç bir açıklama ile Bandırma polisinin yalan ve komplo ile ailelere yönelik tacizlerini teşhir etti. Açıklamada Bandırma Emniyeti’nin aileleri şehir dışından getirterek devrimci öğrencilere karşı yönlendirmeye çelıştığı, aileleri her gün telefonla arayarak taciz ettiği teşhir edildi. Erkan Yıldız’ın ailesinin defalarca emniyete çağırılarak, polis tarafından rahatsız edildiği, Eda Kaya ve Seda Kaya’nın ailesinin emniyet tarafından her gün aranarak rahatsız edildiği anlatıldı. Son olarak Bandırma Emniyeti’nin ailelerini arayarak, terörle ilgili bir panel düzenlemek istediğine değinildi. Bandırma Dev-Genç’liler 13 Aralık’ta yaptıkları açıklamada; “Bandırma emniyetini uyarıyoruz, yalanlarınızı ve komplolarınızı boşa çıkaracağız… Artık Yeter! Ellerinizi ailelerimizin üzerinden çekin! Bizi bu komplolarla yıldıramazsınız!” dedi.

 

Sevinç de Bizim Acı da! Biz Halkız! Büyük Bir Aileyiz!

Sarıgazi Halk Cephesi Tüm Yıldız Ailesine Başsağlığı Diliyor!

Sarıgazi Halk Cephesi Dede Yusuf Yıldız’ın vefatından dolayı Yıldız ailesine başsağlığı mesajı yayınladı. Yayınlanan mesajda “taraftarımız Yıldız ailemizin dedesi Yusuf Yıldız vefat etmiştir. Tüm Yıldız ailesine başsağlığı diliyoruz” denildi.

 

Çorum Pir Sultan Abdal Derneği Dayanışma Standı Açtı

Çorum Pir Sultan Abdal Derneği çalışanları 13 Aralık’ta dayanışma standı açtı. Cumartesi pazar alanı Hitit taksi durağı önünde açılan standda ev yapımı yiyecekler satıldı. Yanında devrimci tutsakların el emeği ve yaratıcılıklarıyla üretmiş olduğu bileklik, kolye, anahtarlık vb. eşyalar sergilendi. 7 kişinin katıldığı ve gelenlerle sohbet edilen masa, saat 17.00’ da kaldırıldı.

Kars’ta Film Gösterimi

Dev-Genç’lilerin kurmuş olduğu Özgür Sinema Topluluğu, 4 Kasım’dan beri Kars Şehir Sineması’nda alternatif film gösterimleri düzenliyor. Son gösterimini 9 Aralık günü Soraya’yı Taşlamak filmi 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Gösterimin ardından film üzerine sohbet edildi. 16 Aralık Salı günü aynı saatte F Tipi Film’in gösteriminin olacağı duyuruldu.

***

Gazi’de F Tipi Film Gösterimi Yapıldı

14 Aralık günü, İstanbul Gazi Mahallesi’nde, Muharrem Karademir Çay Bahçesi’nde F Tipi Film’in gösterimi yapıldı. 30 kişinin katıldığı film gösteriminin ardından tecrit işkencesine karşı direnen 122 kahraman şehidimiz ve özgür tutsaklarımız selamlanarak, 19-22 Aralık katliam ve direniş günlerinin yıldönümü dolayısıyla 19 Aralık’ta yapılacak olan eyleme katılım çağrısı yapıldı.

 

Dayanışmayı Büyütmeliyiz

Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi’nin düzenlediği ve günlerdir Dev-Genç’lilerin emek verdiği panel çalışmaları tamamlandı. Panel çalışmalarında toplam 1000 adet bildiri dağıtılıp, 150 adet afiş yapıldı. 8 Aralık’ta yapılan panelde konuşmacı olarak; Çağdaş Hukukçular Derneği’nden Av. Selçuk Kozağaçlı, Halkın Mühendis Mimarları’ndan Demet Büyüktanır ve Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği’nden (KINIK) Ercan Çetinyılmaz’ın yer aldığı panele 50’nin üzerinde kişi katıldı. Panel, katılımcıların sorularına verilen cevaplarla sona erdi.

 


 

Halk Okullarıyla Bilgimizi ve  Mücadeleye İnancımızı Büyütüyoruz

İSTANBUL

Armutlu: Halk okulunun bu haftaki çalışması Armutlu Cemevi’nde yapıldı. 13 Aralık’ta yapılan çalışmaya 10 kişi katıldı. Halk okulunun konusu halk mec-lisleri ve Halk örgütlülükleriydi. Çalışmanın bu başlığında devrimi esas olarak halkın yapacağı ve bunun ancak her alanda halk örgütlenmesi ile mümkün olduğu konusu işlendi. Halkın sorunlarının tek çözümünün devrimde olduğu belirtildi. Halk meclislerinin neden gerekli olduğu hayatın içindeki örneklerle tartışılarak çalışma bitirildi.

Çayan: Çayan Mahallesi’nde bulunan Hüseyin Aksoy Parkı’nın yeni tabelası, Halk Cepheliler tarafından 1 Aralık’ta asılmıştı. Hüseyin Aksoy hakkında kısa bir anlatımın da bulunduğu tabela, aynı zamanda halka direniş ve örgütlenme çağrısı demekti. Tabelayla, şehitlere verilen değerin, şehitleri ve mahalleyi sahiplenmenin bir güzel örnegi olmuştu. Halk Cepheliler 7 Aralık’ta Çayan Mahallesi Haklar Derneği’nde halk okulu çalışması yaptı. Yapılan çalışmanın konusu sahiplenmeydi. Yapılan tartışmalarla eğitici geçen çalışmaya 10 kişi katıldı.

Gazi:Gazi Özgürlükler Derneği’nde halk okulu çalışmalarına 11 Aralık’ta devam edildi. Bu haftanın konusu Yürüyüş Dergisi’nin önemiydi. Halkın kapıları Yürüyüş Dergisi’yle her çalındığında aslında halka gerçeğin, umut’un, öfkenin taşındığı ifade edildi. Ferhatlar’ın, Enginler’in, İrfanlar’ın susmayan sesini her daim daha büyük bir inançla, coşkuyla ve hırsla evden eve, kişiden kişiye, kulaktan kulağa, mahalle mahalle yaymak için hep birlikte söz verildi. Halka ulaştırılan her Yürüyüş Dergisi’nin düşmana sıkılan birer kurşun olduğu vurgulandı. Çalışmaya 20 kişi katıldı.

Okmeydanı: Her çarşamba yapılan halk okulu çalışması bu hafta 10 Aralık’ta “Biz Kimiz, Ne İstiyoruz” konusuyla devam etti. Nazım Hikmet’in “Sosyalizm” isimli şiirinin okunmasıyla başlayan çalışmada, nasıl bir ülkede ve nasıl bir dünyada yaşandığı tartışıldı. Komünizm, sosyalizm, Demokratik Halk İktidarı ve bunlara nasıl ulaşılacağı anlatıldı. Dünyadaki emperyalist sömürü hakkında rakamsal bilgilerin paylaşıldığı çalışmada, dünyadaki devrim stratejilerinin ve ülkemizdeki stratejinin ne olduğu anlatıldı. Çalışmaya 23 kişi katıldı.

1 Mayıs: Mahallede 11 Aralık’ta Anadolu Haklar Derneği’nde bir araya gelen Halk Cepheliler gündeme dair sohbet etti. Yürüyüş Dergisi’nden “Büyük Direniş” yazılarını okuyan Halk Cepheliler 19 Aralık’ta Sol’un durumunu tartıştı. Sohbete 10 kişi katıldı.

Sarıgazi: Sarıgazi Haklar Derneği’nde 14 Aralık’ta halk okulu çalışması yapıldı. Çalışmanın konusu 19-22 Aralık Katliamı ve Büyük Direniş oldu. 19 Aralık Katliamı’yla emperyalizmin Anadolu topraklarında devrimci hareketi yok etmeyi amaçladığını fakat 19-22 Aralık Direnişi ve Büyük Ölüm Orucu Direnişi’nin bu planı bozarak, umudu büyüterek devrim yürüyüşünü daha güçlü sürdürdüğü ifade edildi. 19-22 Aralık’ta solun tavrı değerlendirilerek direnmeyenin çürüdüğü gerçeğinin bugün en somut haliyle gözler önünde olduğu anlatıldı. O günlerde tutsak olan bir devrimci katliamı ve F tiplerinde yaşadıklarını anlattı. Ölüm orucu şehitlerinden Bülent Çoban’ın ailesi de duygularını ifade ettiler.


Mahallemizde Fuhuşun Uyuşturucunun Kökünü Kurutacağız!

Okmeydanı’nda yozlaşmaya, uyuşturucuya, fuhuşa, kumara karşı yürütülen kampanya çerçevesinde 13 Aralık’ta Okmeydanı Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nde panel yapıldı. Panelde mahallede yaşanan sorunlar ve bu sorunların nasıl çözüleceği konusunda öneriler alındı. Halk meclisinde alınan kararlarla bu sorunlardan el birliğiyle kurtulunacağı, örgütlü halkın önünde hiçbir gücün duramayacağı anlatıldı. Panele katılanların halk meclisi çalışmaları içerisinde yer almaları istendi. Ayrıca daha önce uyuşturucu kullanıp Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’ne gelip uyuşturucuyu bırakan bir kişi yaşadığı sorunları ve bu sorunlarla nasıl mücadele edileceğini anlattı. Konuşmacı olan doktorun anlatımlarının ardından biten panele 95 kişi katıldı. Panel için 6-7-9-10 Aralık’ta afiş, bildiri ve ozalit çalışması yapıldı. Sivas Yöre Derneği’nde 60 kişinin katıldığı toplantı yapıldı. Kahveler gezilerek çağrı afişleri asıldı ve bildiri dağıtıldı. Yöre dernekleri de panele çağrıldı. 15 ozalit Mahmut Şevket Paşa (MŞP), Piyalepaşa, Yolağzı bölgelerine, Anadolu Kahvesi, Örnektepe Mahallesi ve Sibel Yalçın Parkı girişine birer pankart asıldı. MŞP Mahallesi ve Yolağzı bölgesinde evlere bildiri dağıtılarak panele çağrı yapıldı.

 

Sibel Yalçın Direniş Parkı Yeni Tabelasıyla…

İstanbul Okmeydanı’nda bulunan Sibel Yalçın Direniş Parkı’nın yeni tabelası Halk Cepheliler tarafından 10 Aralık günü asıldı. Sibel Yalçın hakkında kısa bir anlatımın da bulunduğu tabela, halka direniş ve örgütlenme çağrısı yapıyor.


Zulmünüzü Mevlana’nın Eteğine Gizleyemediniz!

Halkın Adalet Talebi Orada da Yankılandı: “Berkin Elvan’ın Katili Recep Tayyip Erdoğan’dır!”

13 Aralık’ta İstanbul 3. Şeb-i Arus törenlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eden iki Halk Cepheli gözaltına alındı. İdil Kültür Merkezi çalışanı Damla Sandal ve Ali Kemal Aşık, programda Mevlana’nın “etme” şiirini okuyan Yavuz Bingöl ve Recep Tayyip Erdoğan sahnede iken Damla Sandal ayağa kalkıp Yavuz Bingöl diye bağırdı. Yavuz Bingöl ve Tayyip Erdoğan’ın sesin geldiği yere bakmasıyla birlikte Ali Kemal Aşık üzerinde “Berkin Elvan’ın Katili Recep Tayyip Erdoğan’dır” yazılı pankartı açtı ve slogan atarak Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etti.

Apar topar gözaltına alınan Halk Cepheliler bir gün sonra serbest bırakıldı.

 

Halkın Dayanışması  Yoktan Var Eder!

Bir süredir yapımı ekonomik nedenlerden dolayı aksayan cemevi ve kültür merkezi inşaatı halkın dayanışması sayesinde yeniden başladı. Yaklaşık 1 ay önce yapılan halk toplantısında “Her Evden 100 Lira” kampanyası başlatılmıştı. Bu kampanya sonucunda oluşturulan birikimle inşaat bu hafta kaldığı yerden tekrar başlatıldı. Küçükarmutlu, Hisarüstü, Büyükarmutlu, Karanfilköy, Karanfildere mahallelerinde kapı çalışması yapmak için oluşturulan komitelerde çalışan halk, imece çalışmasının en güzel örneklerinden birini gösterdi. Komitelerin çalışması sonucunda evlerin büyük kısmından 100’er lira toplandı. Her hafta yapılan komiteler toplantısında bu hafta inşaatın başlamasını ve kampanyanın başarısını kutlamak amacıyla cemevi yönetimi tarafından tatlı ikram edildi. Bağlama eşliğinde hep birlikte Alevi deyişleri ve türküler söylendi. Daha sonra yapılan toplantıda cumartesi günü el birliğiyle tuğla taşıma kararı alındı. Yaklaşık 10 bin tane tuğlanın taşınması için tüm Halk Cephelilere ve Armutlu halkına çağrı yapıldı.


19-22 Aralık Katliamı’nı Unutmadık Unutturmayacağız!

19-22 Aralık Katliamı’nı unutturmamak, şehitlerimizi sahiplenmek için tüm halkımızı bir arada olmaya çağırıyoruz.

Yer: Abdullah Cömert Parkı

Tarih: 22 Aralık Pazartesi

Saat: 14.00

Hatay Halk Cephesi

 

Yine, Yeniden Komplolarını Boşa Çıkarttık!

Ankara’da 9 Aralık günü sabaha karşı AKP’nin katil polisleri Halk Cepheli beş kişiyi evlerinden ve sokaktan gözaltına almışlardı.

Ankara Halk Cephesi aynı gün yaptığı açıklamada gözaltına alınan Başak Kavruker, İsmail Cengiz Mumcu ve Eren Baş’ın savcılıktan, Bayram Dalyan ve Ali Sinan Çağlar’ın mahkemeden serbest bırakıldığını duyurdu. Açıklamada “Korkuları büyük! O yüzden gece geliyorlar sessizce… Evlerimizi basıp hukuksuzca arama yaptıktan sonra gözaltına alıyor, üç gün işkencelerle hücrelerde tutuyorlar. Yine aynı şekilde yollardan önümüzü kesip işkencelerle kaçırıyorlar. Salı günü gözaltına alınan arkadaşlarımızın dosyalarında katıldıkları basın açıklamaları ve demokratik eylemler vardı. Amaçladıkları neydi peki? Bizleri yola getirmek mi, korkutup sindirmek mi, yoksa mücadeleden vazgeçirmek mi? 45 yıllık tarihimizde bir gün dahi yıldığımız, sindirildiğimiz görülmemiştir… Bundan sonra da görmeyeceksiniz! Korkularınızı daha da büyüteceğiz! Mücadelemize, düşüncelerimizi savunmaya sonuna sonsuza sonuncumuza kadar devam edeceğiz” denildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.