Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu haberler

Toplu haberler
Son Güncellenme : 28 Ara 2014 23:48

İki Elimiz Madencileri Katledenlerin  Yakasında Olacak!

Dünya madenciler gününde Zonguldak’ta panel yapıldı. Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi’nin, 8 Aralık’ta düzenlediği panele, Halkın Mühendis -Mimarları da katıldı.

Panelde sözü ilk olarak Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği üyesi ve Soma’da maden işçisi olan Ercan Çetinyılmaz aldı. Soma’da yaşanılan katliamı anlatan Çetinyılmaz, örneklerle orada yaşadıkları sömürüye değindi. Çalışan işçilerin zorlu koşullara maruz bırakıldığını söyleyen Çetinyılmaz, katliamdan sonra biriken öfkeyle işçilerin daha çok birbirine kenetlenmeleri gerektiğini, bunun için de Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği’nde mücadele etmenin gerekliliğine vurgu yaptı.

Çetinyılmaz’dan sonra söz alan Halkın Mühendis-Mimarları’ndan Demet Büyüktanır, bu düzende iki ayrı sınıfın olduğuna vurgu yaparak, emekçilerin payına düşenin hep adaletsizlik olduğunu, bu adaletsizliğin kimi zaman emeklerinin karşılığını alamadıkları maaşla, kimi zaman ise meslek hastalıkları ve hatta ölümlerle kapılarını çaldıklarını söyledi. “İki elimiz katledenlerin yakasında olacak. Adaleti halkımızla sağlayacağız!” diyerek bitirdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise geçmişten bugüne yaşanılan işçi katliamlarını anlattı. Karadon Maden Katliamında işçi yakınlarına ücretsiz avukatlık yaptığı için adliyede tehditler aldığını anlatan Kozağaçlı, yaşanılan her katliamın düzendeki adaletsizlikten kaynaklandığını ve bu sistemde var olan yasaların adalet getirmeyeceğine vurgu yaptı. Panele yaklaşık 50 kişi katıldı.


 

19 Aralık’ta Tutsakları Diri Diri Yakan, Torunlar İnşaat’ta İşçileri Katleden Devlettir!

6 Eylül’de Torunlar İnşaat’ta 10 işçinin asansörle 33. kattan yere çakıldığı katliamı teşhir etmek için 4 haftadır eylemler yapan Halkın Mühendis Mimarları ve Devrimci İşçi Hareketi, bu hafta da 20 Aralık Cumartesi günü 13.00’da Galatasaray Lisesi önündeydi.

19 Aralık Katliamı’nın da; Soma, Ermenek, Torunlar’daki katliamların da sorumlusunun devlet olduğunun vurgulandığı açıklamanın ardından yarım saatlik oturma eylemine geçildi. “Torunlar’da Yaşanan Kaza Değil Katliam”, “Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz”, “Kan Parası Değil Adalet İstiyoruz”, “Mühendisiz-Mimarız Haklıyız Kazanacağız”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” sloganlarının atıldığı eylemde Bertolt Brecht’in “Bir Ceza İstiyorum” şiirinin de aralarında bulunduğu şiirler okundu. Sesli konuşmalarla katliam teşhir edildi. Kan parasını temsil eden boyalı paraların atılmasıyla eylem sona erdi. 15 kişinin katıldığı eyleme halktan da destek verenler oldu.


Kan Parası Değil Adalet İstiyoruz!

Bir aydan beri her hafta sonu Torunlar katliamını protesto etmek için eylemler yapan Halkın Mühendis-Mimarları ve Devrimci İşçi Hareketi, bu hafta 20 Aralık’ta Galatasaray Lisesi Önündeydi. “Torunlar’da Yaşanan Kaza Değil Katliam!” “Kan Parası Değil Adalet İstiyoruz”, “Torunlar’dan Hesap Soracağız!” sloganlarının atıldığı eyleme 11 kişi katıldı. Eylemde önce basın açıklaması okundu, ardından da yarım saatlik oturma eylemi yapıldı.


İşçi Katliamlarına Son Vermek İçin Devrimci İşçi Hareketi’nde Örgütlenelim!

Devrimci İşçi Hareketi (DİH) 21 Aralık’ta İstanbul Gazi Mahallesi’nde Muharrem Karademir Çay Bahçesi’nde kahvaltı düzenledi. DİH adına kısa bir konuşma yapılmasının ardından yapılan kahvaltının sonunda “İş cinayetleri ve katliamları” konusunda bir söyleşi yapıldı. Sinevizyon gösteriminin de yapıldığı kahvaltıya 30 kişi katıldı.


Haklarımız İçin Devrimci İşçi Hareketi’nde Örgütlenelim

Devrimci İşçi Hareketi (DİH), 18 Aralık günü İstanbul Kıraç’ta afişleme yaptı. 3 devrimci işçinin katıldığı çalışmada Karakaş Mahallesi’ne ve Üçevler semtine 50 adet DEV-GENÇ kurultayına çağrı afişi, 30 adet Bayrampaşa Hapishanesi önünde yapılacak anmaya çağrı afişi ve 15 adet Kuruçeşme Mahallesi’nde yapılacak meşaleli yürüyüşe çağrı ozalitleri asıldı. Çalışma sırasında halkla 19 Aralık 2000 tarihinde yaşanan katliam ve direnişle ilgili sohbet edildi.

19 Aralık’ta ise patronsuz üretim yapan Kazova Tekstil işçileri direnişlerini ve kazanımlarını tüm işçi- emekçi, yoksul halka göstermek için, Bağcılar Kirazlı Mevkii’nde “Gelin Fabrikamızı Dayanışmayla Kuralım” başlıklı Diren Kazova (DİH) Kooperatifi işçileri imzalı 40 adet afiş yaptı. çalışmalarını sürdüren DİH, Bağcılar Yeni Mahallede Yürüyüş Yolunda köy derneklerinde ve “Berfin Tekstil San.Lt.Şirketi”nin akşam mesai çıkışında 200 adet Diren Kazova(DİH) bildirisi dağıttı. Ayrıca 19-22 Aralık Hapishaneler Katliamı’nda 28 devrimci tutsağı katleden devletten hesap sormak için yapılacak anmaya, işçiler davet edildi.


Berkin Elvan Ve Uğur Kaymaz İçin Adalet İstiyoruz!

Berkin’in doğum günü 5 Ocak. Berkin katledilmeseydi 16 yaşında bir liseli olacaktı. Ama 15 yaşında kaldı.

Uğur Kaymaz 13 kurşunla katledildi…

Hep 12 yaşında kaldı…

Kurşunların sayısı yaşından çoktu…

Katiller ellerini kollarını sallayarak hala sokaklarda dolaşmaya devam ediyor. Nasıl? Neden? Soruyoruz: Neden hala katilleri bu kadar açıkta ve biliniyorken cezalandırılmıyor?

Kimi ekmek alırken, kimi babasının yanındayken, kimi okula giderken, kimi basit bir gösteriye katılırken katlediliyor çocuklarımız.

Hep aynı el katlediyor onları, hep aynı silahtan çıkıyor kurşunlar. Katilleri birdir çocuklarımızın. Bunun için sorulacak hesapları da birdir. Berkin’in hesabını sormak Uğur’un hesabını sormaktır, Uğur’un hesabını sormak, Berkin’in hesabını sormaktır.

Bizim için gerçek doğum günü katillerden hesap sorulduğu gündür.

Bunun için 6 Ocak’ta Uğur Kaymaz’ın mezarında olacağız.

Berkin’in, Uğur’un ve katledilen tüm çocuklarımızın hesabını sormak için herkesi 5 Ocak’ta okula gitmeyerek, katillerinin kim olduğunu haykırmaya, 6 Ocak’ta da Uğur’un başucuna çağırıyoruz.

Kürdistan Halk Cephesi


 

Parklarımız Bizimdir, Şehitlerimizin İsmiyle Yeniden Kuracağız

Halk Cepheliler, İstanbul İkitelli’de Cemevinin altında bulunan Dostluk Parkı’nın adını değiştirip, mahallenin yozlaşmaya karşı mücadelesinde bayraklaşan Birol Karasu’nun adını verme kararı almışlardı. Bu doğrultuda 21 Aralık’ta, üzerinde Birol Karasu’nun resmi ve nasıl şehit düştüğüne dair bilgilerin olduğu bir tabela parka asıldı.

Emek ve Sabırla Üretelim, Uyuşturucuyla Mücadele Edelim

17 Aralık’ta İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi çalışmaları çerçevesinde el işi atölyesi çalışması yapıldı.

Emeğin ve sabrın öğrenildiği el işi atölyesinin çalışmaları her hafta düzenli olarak yapılıyor. Hep birlikte üreterek, yeni yeni el becerileri kazandırılıyor. Yapılan el ürünleri bu pazar açılacak olan umut pazarında sergilenecek.


 

İdil Halk Tiyatrosu Atölyesi’nde Buluşalım

İstanbul Okmeydanı’nda, İdil Kültür Merkezi bünyesinde faaliyetlere katılan liseli öğrenciler, 20 Aralık’ta doğaçlama atölyesinde buluştu. Her hafta bir faaliyet gerçekleştiren liseliler İdil Halk Tiyatrosu’nun eğitmenliğinde yaklaşık bir saat boyunca doğaçlama ve drama çalışmaları yaptı. Gözlem gücünü, güven duygusunu ve yaratıcılığı geliştirmek için oynanan oyunlara 9 kişi katıldı.


Sorunlarımızı Dayanışmayla, Örgütlenerek Çözelim

İstanbul’da Eyüp Belediyesi kontrolünde VODAFONE şirketi tarafından Alibeyköy Akşemsettin Mahallesi Şehit Öğretmenler İlköğretim Okulu’nun yanı başına baz istasyonu kuruldu. 3600 öğrencinin eğitim gördüğü okulun yanı başına kurulan baz istasyonuna karşı ayaklanan halk eylem yaptı. Belediye yetkililerinin “Siz evinize gidin biz yarın kaldıracağız” tekliflerine karşın buradan ayrılmayacağını açıklayan mahalle halkı, gecenin soğuğuna karşın gerekirse sabaha kadar kalır yıkılmadan gitmeyiz dediler.

Polislerin “evinize dağılın” anonslarını dikkate almayan mahalle halkı her dakika daha da çoğalarak eylemini sürdürdü. Yapılan eylemi bitiremeyeceklerini gören polis ve belediye yetkilileri saat 01.00’de personelini gönderip “Halkız Haklıyız Kazanacağız!” sloganlarını dinleye dinleye baz istasyonunu yıkmak zorunda kaldı. “Ben yaparım, gücü yeten varsa yıksın” diktatörlüğüne karşın Alibeyköy’de asıl gücün halk olduğu böylece anlaşılmış olundu.


Devrimcileri İhbar Etmek Suçtur! Siz Asıl Berkin’in Katillerine Ceza Verin!

Antakya Dr. Mustafa Gencay Anadolu Lisesi’nde 30 Eylül’de okul koridorlarının 3 farklı yerine “Berkin İçin, Adalet İçin 6 Kasım’da Boykottayız!” yazılamaları yapılmıştı. Kamera kayıtlarının belirli olmamasına rağmen okul müdürü Ali Demir ve müdür baş yardımcısı Necati Günay tarafından bazı öğrenciler öğrenim hayatlarının bitirilmesiyle tehdit edildi ve disiplin kuruluna sevk edildi. Kamera kayıtlarında olay yerinden geçen Burak Ceviz adlı işbirlikçi öğrenci her gün yüzüne baktığı arkadaşlarının isimlerini okul idaresine verdi.

Hatay Liseli Dev-Genç: “Devrimci öğrencileri tehdit eden, katil polislerle işbirliği yapan ve devrimcilere ve ailelerine baskı uygulayan okul müdürü Ali Demir’i, Müdür Baş Yardımcısı Necati Günay ve aynı zamanda her gün yüzüne baktığı arkadaşlarını isimlerini faşist idareye veren işbirlikçi öğrenci Burak Ceviz’i uyarıyoruz. Buradan İşbirlikçi Okul Müdürü Ali Demir’e işbirlikçi Müdür Baş Yardımcısı Necati Günay’a ve işbirlikçi faşist öğrenci Burak Ceviz’e sesleniyoruz. Katil polislerle işbirliği yapmak şerefsizliktir! Faşist okul idaresiyle işbirliği yapmak şerefsizliktir! Hepinizin yerini de yurdunu da biliyoruz. Devrimcileri ihbar eden dillerinizi keseriz. Sizi uyarıyoruz devrimcileri ihbar etmekten onlarla uğraşmaktan vazgeçin!” açıklamasında bulundu.


Kendi Filmlerimizi İzleyelim

20 Aralık’ta Halk Okulu çalışmalarının ardından Hüseyingazi Kültür Araştırma Derneği’nde F tipi hapishanelere karşı direnişi ve sonrasında F tiplerinde uygulanan tecriti konu alan F Tipi Film izlendi. 13 kişinin katıldığı film gösterimi ertesi gün Halk Cephesi programı duyurulduktan sonra bitirildi.


Hesap Sormamızdan Korkuyorsunuz Korkunuzu Büyüteceğiz!

Amed’de 17 Aralık’ta Ofis Sanat Sokağı’nda, 19-22 Aralık Hapishaneler Katliamı paneline çağrı için masa ve 19 Aralık’tan Roboski’ye Katleden Devlettir” pankartı ile hapishaneler katliamını anlatan fotoğraf sergisini açan Halk Cepheliler gözaltına alındı.

Amed Halk Cephesi’nin yaptığı açıklamada, Cavit Yılmaz’ın ve Malik Kef’in gözaltına alındığı belirtilerek, halkın Dev-Genç’lilere sahip çıktığı ve masa ile eşyaları polislerden geri aldığı belirtildi. Cavit Yılmaz serbest bırakılırken Malik Kef ertesi gün Kobane eylemlerine katıldığı gerekçesiyle tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’ne götürüldü.

Amed Halk Cephesi’nin açıklamasında konuyla ilgili olarak, “AKP’nin katil polislerini uyarıyoruz; çabalarınız boşunadır. Yaptığınız bütün katliamların hesabını soracağız.” denildi.


Katil Polis Tacizlerinden Vazgeç Yoksa Bedelini Ağır Ödersiniz!

Gazi Özgürlükler Derneği’ne gidip gelen Turgay adlı bir kişinin babasını 21 Aralık’ta arayan polis, “Oğlunuz illegal örgüt içerisinde faaliyet gösteriyor. Oğlunuz müebbete kadar varan ceza yiyebilir” dedi. “Benim oğlum ne yapacağını, ne yiyeceğini bilir” cevabını veren baba, polisi susturdu. Gazi Özgürlükler Derneği: “Polis o kadar aciz ki evli çocuklu arkadaşımızın babasını bile arıyor. Korkmayacağız, sinmeyeceğiz, hesap soracağız!” açıklamasında bulundu.


 

 Çetelerin Saldırısına Halkın Dayanışmasıyla Cevap Vereceğiz!

19 Aralık’ı 20 Aralık’a bağlayan gece, İstanbul Gülsuyu’nda, Hasan Ferit’in katili çeteler, Engin Çeber Halk Kütüphanesi’ne saldırarak, yaktılar. Halk Cephesi bir açıklama yaparak; “Bu saldırıyı örgütleyenler, AKP’nin katil polisleriyle aynı masada oturup devrimcilere karşı saldırı düzenleyen Hasan Ferit Gedik’in katilleridir. Hesap soracağız! Tüm halkımızı, dostlarımızı hesap sormaya kütüphanemizi hep birlikte toparlamaya bekliyoruz” çağrısında bulundu.


 

Rant İçin Değil Halk İçin Üretelim!

Halkın Mühendis Mimarları, İstanbul’da Avcılar Endüstri Meslek Lisesi önünde 3 haftadır bildiri dağıtıyor. 18 Aralık’ta Avcılar Meslek Lisesi önünde liseli gençlere projelerini ulaştıran Halkın Mühendis Mimarları, “Rant için Değil, Halk için Üretelim” ve Ferhat Gerçek Yürüteci bildirilerinden toplam 500 adet dağıttı. Bildiri dağıtımı sırasında Halkın Mühendis Mimarları, liselilerle sohbet etti. Liselilerden projelerde, çalışmalarda yer almak istediğini söyleyenler ve iletişim bilgilerini verenler oldu.


Yozlaşmaya ve Uyuşturucuya Karşı Topyekün Mücadele Edelim

İstanbul Gazi Mahallesi’nde Gazi Halk Meclisi’nin 20 Aralık’ta düzenlediği kahvaltıya, meclis yönetiminden Mehmet Yücetepe, Muharrem Cengiz, Sinan Işık, Gazi Spor Kulübü Başkanı Süleyman Keklik, Kemal Göçer ve Sultangazi ilçesinde faaliyet gösteren basın emekçileri katıldı.

Muharrem Cengiz, Gazi Halk Meclisi’nin her hafta düzenli olarak mahalle toplantıları ve Pazartesi, Salı Çarşamba günleri de bir hukukçu nezaretinde Gazi Halk Meclisi’nde halkın sorunlarıyla ilgili toplantılar düzenlediğini ve bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla birçok çalışma yaptığını söyledi.

Cengiz ayrıca Gazi Parkı’nın içerisinde kurulan Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş Ve KurtuluşMerkezi’nde uzman bir hekim kontrolünde madde bağımlısı gençlerle yozlaşmaya ve uyuşturucuya karşı mücadele ettiklerini söyleyerek, merkezin açılışından bu yana yaklaşık 300’e yakın madde bağımlısı gencin kendilerine başvurduklarını belirtti.

Kahvaltıda kısa bir konuşma yapan Gazi Spor Kulübü Başkanı Süleyman Kekli ise kulüp olarak sportif başarının peşinde olmadıklarını, mahallede yaşayan gençlerin kötü alışkanlıklara bulaşmasını önlemek için sporu bir araç olarak kullandıklarını söyledi. Keklik ayrıca, ilçede bulunan lisanslı 8 amatör takıma uyuşturucu ile mücadele etmek için iş birliği çağrısında bulunduklarını ancak bu kulüplerin hiçbirinden olumlu cevap alamadıklarını söyledi.

Gazi Halk Meclisi yöneticileri ilçede faaliyet gösteren yerel basın organlarının kendi çalışmalarına ilgisiz kalmalarını da eleştirerek, bu çalışmaların halka duyurulmasında yerel basının daha duyarlı olması gerektiğini söylediler.


Futbol Halkı Uyutmanın Değil Uyandırmanın Aracı Olacak

İstanbul’da Kıraç-Kuruçeşme’deki Uyuşturucuya ve Yozlaşmaya Karşı 2. Geleneksel Umut Gedik Futbol Turnuvası’nda 14 Aralık’ta 3. hafta maçları da coşkulu geçti. Bu hafta grup elemeleri sonuçlandı. Gruplardaki 16 takımdan 8 takım elendi, 8 takım ise çeyrek finale yükseldi. Sahanın kenarına tutsak ürünleri standı açıldı. Final maçı sonra yapılacak olan ödül töreni ve şenlik duyurusu yapıldı.

***

Devrimci İşçi Hareketi’nde Örgütlenelim Devrimci İşçi Hareketi (DİH) 21 Aralık’ta İstanbul Gazi Mahalesi’nde Muharrem Karademir Çay Bahçesi’nde kahvaltı düzenledi. DİH adına kısa bir konuşma yapılmasının ardından yapılan kahvaltının sonunda “İş cinayetleri ve katliamları” konusunda bir söyleşi yapıldı. Sinevizyon gösteriminin de yapıldığı kahvaltıya 30 kişi katıldı.


İşçi Katliamlarına  Son Vermek İçin

Devrimci İşçi Hareketi’nde Örgütlenelim Devrimci İşçi Hareketi (DİH) 21 Aralık’ta İstanbul Gazi Mahalesi’nde Muharrem Karademir Çay Bahçesi’nde kahvaltı düzenledi. DİH adına kısa bir konuşma yapılmasının ardından yapılan kahvaltının sonunda “İş cinayetleri ve katliamları” konusunda bir söyleşi yapıldı. Sinevizyon gösteriminin de yapıldığı kahvaltıya 30 kişi katıldı.


Katil Polis Hesap Verecek!

Antalya Halk Cephesi adalet nöbeti eylemine bu hafta da devam etti.

20 Aralık’ta Kışlahan Meydanı’nda yapılan eylemde “Berkin Elvan’ın Katilleri Cezalandırılsın Adalet İstiyoruz” pankartı açıldı. Yapılan açıklamada AKP’nin Berkin Elvan’ın katillerini korumaya devam ettiği vurgulanarak, adalet yerine gelene kadar Halk Cephesi’nin eylemlerine devam edeceği ifade edildi. Atılan sloganların ardından eylem bitirildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.