Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlik’ten haberler

Ülkemizde Gençlik’ten haberler
Son Güncellenme : 28 Ara 2014 23:16

Dev-Genç Bir Gelenektir,  Gelenek Güçlenerek Sürüyor!

Dev-Genç’liler 3-4 Ocak tarihlerinde yapacakları kurultaylarının hazırlık ve tanıtım çalışmalarını sürdürüyorlar.

 

İSTANBUL

Bağcılar: Bağcılar, Liseli Dev Genç’liler ve Halk Cepheliler 18 Aralık’ta bir araya gelerek Dev-Genç’in 3- 4 Ocak tarihinde yapacağı kurultayın afişlerinden astı. Bağcılar Asfaltı Caddesi’nden başlanarak, Akşemsettin Lisesi ve Yavuz Sultan Selim Lisesi civarında 40 adet afiş yaptılar.

Zeytinburnu: Zeytinburnu Liseli Dev-Genç’liler 16 Aralık’ta, Gençlik Kurultayı’na çağrı afişleri yaptı. Okul önlerinde, cadde üzerinde afiş yapan Liseli Dev-Genç’lileri önce resmi polis otosuyla geçen polisler taciz etti, ardından faşistler sözlü sataşmalarla engellemeye çalıştı. 30 adet afişi yapan Liseli Dev-Genç’liler tüm baskılara rağmen her yerde çalışmalarını sürdüreceklerini gösterdiler.

Esenyurt: Liseli Dev-Genç’liler Esenyurt Lisesi ve Nakipoğlu Anadolu Lisesi çevresine, 17 Aralık’ta 3- 4 Ocak’ta yapılacak olan gençliğin kurultay afişlerinden 30 tane afiş astı.

Kadıköy: Dev-Genç’liler Kurultay çalışması için 21 Aralık’ta Kadıköy’de masa açtılar. Sağanak yağmurun da olmasına rağmen Dev-Genç’liler 14.00-18.00 arası masa çalışmalarına devam ettiler. 3-4 Ocak’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde olacak Dev-Genç Kurultayına çağrı yaptılar, bildiri dağıttılar. Masada 200 bildiri dağıtıldı. 3 Yürüyüş Dergisi ve 1 Grup Yorum atkısı verildi.

Masa süresi boyunca da Dev-Genç’liler 19-22 Aralık Katliamı’nı anlatan fotoğraf sergisi yaptılar. Saat 14.00’da başlayan sergide 19-22 Aralık şehitlerinin fotoğrafları, katliamı anlatan fotoğraflar sergilendi. Halkın ilgisinin yoğun olduğu sergide birçok kişiye 19-22 Aralık Katliamı anlatıldı. Çekilen ajitasyonlarda 19-22 Aralık katliamcılarının hala hiçbir ceza almadığı ama bu halkın da bir adaleti olduğu ve halkın adaletinin katliamcılardan hesap soracağı vurgulandı.

HATAY

Antakya Saray Caddesinde Dev-Genç’liler 21 Aralık’ta masa açtı. Açılan masada, 4 Umut Veren Asi Gazetesi, 1 Yürüyüş Dergisi, 200 Dev-Genç Kurultay bildirisi halka ulaştırıldı. Çalışma boyunca liseli ve üniversiteli gençlikle sohbetler edildi; edilen sohbette Kurultay’ın önemi anlatıldı. “Demokratik Eğitim Bağımsız Türkiye İçin 3-4 Ocak’ta İstanbul Şişli Kent Kültür Merkezinde Buluşalım” şeklinde ajitasyonlar çekildi. 23 Aralık’ta ise Dev-Genç’liler Saray Caddesi’nde ve Antakya parkı çıkışına Dev-Genç Kurultay’ının afişini astı. Çalışma boyunca 50 adet afiş asıldı.

Katil NATO Defol! 19-22 Aralık’ın Hesabını Soracağız!

19 Aralık’ta Antep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde Eski NATO genel sekreteri Rasmussen, Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Fatma Şahin’in katıldığı sempozyum yapıldı. Onca güvenlik önlemine rağmen 2 Halk Cepheli Sempozyumun çıkışında “Katil Nato Defol! 19-22 Aralık’ın Hesabını Soracağız” Yazılı pankartı açarak; A.Rasmussen ve Amerikan işbirlikçilerini teşhir ettiler. O sırada jandarmalar saldırarak 2 Halk Cepheli’yi gözaltına aldı. Halk Cepheliler Binevler Jandarma Karakolu’nda bir süre tutulduktan sonra sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı.

 

Sorunlarımıza Çözüm Bulmak, Geleceğimizi Kurtarmak İçin Meclislerde Birleşelim!

Öğrenci Meclisi kurma ve geliştirme çalışmaları çerçevesinde her yerde faaliyetler devam ediyor.

İSTANBUL

Gazi:  Katil Polis Okulumuza Giremez!

Şair Abay Konanbay Lisesi Öğrencileri 15 Aralık’ta, okula katil polisin girmesine karşı bahçede oturma eylemi yapıldı. 20 kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemde ajitasyonlarla okul yönetimi ve katil polis teşhir edildi, Berkin’in katillerinin hala cezalandırılmadığı, Berkin’in katillerinin okula girdiği, ama bir daha bunu yapamayacağı söylendi. Ve eylem halaylarla sona erdi.

Ertesi gün Soma’da işten çıkarılan maden işçileri için okul çıkışında yürüyüş yapıldı. Önce kitle okul önünde Maden İşçisi Onurumuzdur! yazılı pankartı açarak sloganlarla kitlenin toplanması beklendi. 15 kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüş Gazi Cemevi’nde son buldu.

ANKARA

ODTÜ’de Dev-Genç’liler okullarında karşılaştıkları çözülmeyen sorunları (Kütüphane saatleri, yemekhanedeki yemeklerin kalitesi, okuldaki emekçilerin haklarının gasp edilmesi ve nicesi) YÖK’ün kurduğu ÖTK’ların (Öğrenci Temsilciliği Kurulu) çözemeyeceğinin bilincinde olarak, öğrenci gençliğe bir alternatif olarak Öğrenci Meclisi Topluluğu’nu kurdu.

Topluluklarını kurduklarını belirtmek, işlevlerini anlatmak ve faaliyetlerini sürdürecekleri bir dayanışma odası inşa etmek istediklerini bildirmek amacıyla rektörlüğe giden Dev-Genç’liler, kesin bir red cevabıyla karşılaştı. Bu topluluğun kurulamayacağı, zaten ÖTK’ların olduğu, okul izni olmadan da okulda bir kapı kolunu bile değiştiremeyecekleri söylendi.

Dev-Genç’liler: “Biz bu odanın hakkımız olduğunu biliyor, yönetime bu odayı inşa edeceğimizi duyuruyoruz. Nasıl arkadaşlarımız MSGSÜde, İstanbul Üniversitesi’nde hakkımız olan odayı aldıysa biz de ODTÜ’de bu odayı inşa edeceğiz! Okulun üçlü amfi binasındaki bir bölümü işgal edeceğimizi ve oraya dayanışma odamızı inşa edeceğimizi duyuruyoruz” şeklinde cevap verdi.

Bunu okul öğrencilerine ve emekçilerine duyurmak amacıyla 24 Aralık tarihinde Fizik önünde bildiri dağıtımı yapmaya başlayan Dev-Genç’ler inşa hazırlıklarına başladı.

KIRKLARELİ

Öğrenci Meclislerinde Birleşerek Haklarımızı Kazanacağız!

19 Aralık’ta Kırklareli Öğrenci Meclisi tarafından Cumhuriyet Caddesi’nde masa açıldı. Açılan masa bildiri dağıtımı ve anket çalışması yapıldı öğrenci meclisleri anlatıldı. Bu sırada masaya gelen katil polisler masadakileri taciz etmeye çalıştı. Katil polisler kovularak masadan uzaklaştırıldı. Bunu hazmedemeyen katil polis bu sefer de kamera ile çekim yapmaya başlayınca müdahale edilip halka bu durum teşhir edildi. Bir saat açık kalan masada yaklaşık 200 adet bildiri dağıtıldı, 40 a yakın anket yapıldı.

ERZİNCAN

Haklarımızı İstiyoruz, Alacağız!

Dev-Genç’liler 15 Aralık’ta Erzincan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda dersliklere girerek “Haklarımızı İstiyoruz, Alacağız! kampanyasının bildirilerini dağıttı. Yaklaşık 100 adet bildiri öğrencilere ulaştırıldı. Liseli Dev-Genç’liler bir gün öncesinde Erzincan Lisesi, Erzincan Meslek Lisesi, Atatürk Lisesi çevrelerine ve Cumhuriyet Mahallesi’nde Öğrenci Meclisleri stickerlarını yapıştırdı. Yaklaşık 70 adet sticker okul duvarlarına ve çevrelerine yapıştırıldı.

BURSA

Dev-Genç’liler 16 Aralık’ta Fomara Meydanı’nda “Haklarımızı İstiyoruz Alacağız!” kampanyasını yaptıkları eylemle duyurdu.Bir sonraki gün okulun çeşitli yerlerinde kampanya afişlemeleri asıldı. Ardından yemekhane önünde bildiri dağıtımı yapıldı. Öğrencilerle kampanyaya dair sohbet edildi. Aynı gün yemekhane önünde stant açmak isteyen Dev-Genç’lilerin masasına polis işbirlikçisi ÖGB saldırdı. Dev-Genç’liler masa açmanın demokratik hakları olduğunu ve masayı kaldırmayacaklarını söyledi. Bunun üzerine ÖGB, kartondan masaya saldırıp çaldı ama Dev-Genç’liler çalışmasına devam etti.

ANTEP

Dev-Genç’liler 18 Aralık’ta Antep Üniversitesi önünde öğrenci meclislerini duyurmak ve birlik, mücadele çağrısı yapmak için masa açtı. Masaya gelen öğrencilerle ulaşım, barınma ve har(a)ç sorunları üzerine konuşuldu, 10 bildiri dağıtıldı. Bir buçuk saat süren çalışmada ayrıca Yürüyüş Dergisinin tanıtımı yapıldı, 15 dergi gençliğe ulaştırıldı.

EDİRNE

Öğrenci Meclisleri Girişimi 18 Aralık’ta Balkan Yerleşkesi kantini ve Edebiyat bölümü ile duraklarda anket çalışması yaptı. Öğrencilerle sorunları üzerine sohbet edildi. Ayrıca Öğrenci Meclisi çalışmalarına katkıda bulunmaları istendi. Yaklaşık iki saatlik çalışma sonunda 35 anket yapıldı. Daha sonra Öğrenci Meclisleri Girişimi kuşlama yaparak fakülteden ayrıldı.

 

Grup Yorum’u Susturamazsınız!

Düşmanıyla El Sıkışıp, Dostuna Saldıranlar Kaybetmeye Mahkumdur

İzmir’de Dev-Genç’liler, Kürt milliyetçilerinin Grup Yorum söyleşisi sırasında yaptığı saldırılarla ilgili 17 Aralık’ta açıklama yaptı. Yapılan açıklamada; “Ege Üniversitesi, Canan Kulaksız Şenliklerini yaptığımız, Edebiyat Fakültesi önünde toplanan Kürt Milliyetçileri, Çayan’daki olayları bahane edip; ‘Bu alanın öz savunması bizde ve sizlere bu alanda çalışma yaptırmayacağız’ diyerek Grup Yorum üyelerini, Dev-Genç’lileri, Halk Cephelileri ve söyleşi için gelen kitleyi alandan zorla çıkarmaya çalıştılar. Saldırı sırasında alanda bulunan bir kişi astım krizi geçirmiş, Halk Cepheli bir arkadaşımız sırtından yaralanmış ve Grup üyesi olan İnan Altın’a yumruk atılmıştır. Kürt milliyetçilerinin tüm müdahalelerine rağmen söyleşi belirlenen alanda gerçekleştirildi. Söyleşi sırasında müziğin sesini yükselten Kürt milliyetçileri aynı zamanda sloganlar atarak söyleşiyi engelleme çalışmalarına devam ettiler. Ancak Ege Üniversitesi öğrencileri “Grup Yorum Halktır, Susturulamaz!” sloganları atıp konser çalışmalarında gönüllü olarak yer almayı istediklerini söyleyerek Grup Yorum’a desteklerini belirttiler. Kürt Milliyetçileri bilmelidir ki, Kürt halkının özgürlüğü devrimcilere saldırmakla kazanılmaz! Halkların özgürlüğü faşizme ve emperyalizme karşı birlikte mücadeleyle kazanılır” denildi.

Kaza Değil Katliamın Sorumluları Halka Hesap Verecek!

Ankara Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü’nün ranta açtığı Teknokent inşaatından düşen işçi Selim Özgür hayatını kaybetmişti. Ankara Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde 17 Aralık’ta Dev-Genç’lilerin de katıldığı eylemle, bu ölümün normal bir ölüm olmadığı, iş güvenliği olmadan çalıştırılan işçilerin ölümünün kaza değil bir katliam olduğu, Hacettepe’de ikinci Torunlar, Soma ve Ermenek’i yaşatmayacakları anlatıldı.

Edebiyat Fakültesi’nde başlayan eylem yemekhane önünde 25 kişinin katılımıyla ve yarım saatlik oturma eylemi ve Grup Yorum şarkılarıyla sonlandırıldı.

 

Beytepe Faşizme  Mezar Olacak!

Ankara Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde 22 Aralık tarihinde kendilerine Anadolu Gençlik Derneği adını veren, şimdilerde ‘ilim ve medeniyet topluluğu adı altında kümelenen ‘Saadet Partisi’nin’ açıktan örgütlenmesini yaptığı faşist güruh Beytepe Kampüsü K salonunda bir program organize etmişlerdir. Dev-Genç’liler ve okulun diğer tüm demokrat ve ilerici bileşenleri 200 kişilik bir grup K salonunun önüne gitti. Devrimcileri gören işbirlikçi ÖGB hemen kapıları kapatmaya ve devrimcileri itmeye başladı. Bekleyiş devam ederken okulun Bilkent kapısı girişine 1 TOMA ve 5 otobüs Çevik Kuvvet yığıldığını gördüler. Profesörleri, devrimci ve demokrat öğrencileri okula almayan Rektörlük IŞİD çetelerini ve katil polisi çağırmakta hiç tereddüt etmemişti. Program yaptırmamakta kararlı olan öğrenciler K salonunun önünde beklerken Rektör Murat Tuncer geldi ve içlerinde Dev-Genç’lilerin de olduğu bir heyet ile salon içerisinde görüşmeler yapıldı. Rektör sözde düşünce özgürlüğünden bahsederken devrimciler Şengal’de, Kobani’de kundaktaki bebekleri öldüren zihniyetin okullarında bırakın programı, nefes bile almamaları gerektiğini, eğer alınırlarsa okulun yangın yerine döneceğini bizzat Rektöre bildirdiler. Bu görüşmeler devam ederken katil Ankara Emniyeti ve Valilik de rektörlüğe programın yapılması ve çevik kuvvetin içeri alınması doğrultusunda baskı yaptılar! Fakat devrimci kararlılık kazandı ve etkinlik iptal edildi. Aynı esnada bir tane halk düşmanı faşist öğrenci cezalandırıldı.

Haklarımızı İstiyoruz Alacağız!

Tekirdağ’da Dev-Genç’liler 15 Aralık’ta Namık Kemal Üniversitesi önünde öğrenciler “Haklarımızı İstiyoruz, Alacağız!” şiarıyla bildiri dağıttılar. Yarım saat süren bildiri dağıtımı sırasında birçok öğrenciyle sohbetler edildi. Haklarımızı kazanmak için bir araya gelerek örgütlenmek gerektiği öğrenci gençliğe anlatıldı. Yarım saatin sonunda 200 bildiri dağıtıldı.

Polis-ÖGB Terörüne Son!

Dev-Genç’liler 22 Aralık’ta İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Maslak Kampüsü İnşaat Fakültesi’nde “19-22 Aralık Katliamı’nın Hesabını Soracağız – Dev-Genç” masasını ve resim sergisini İnşaat Fakültesi kantininde açtılar. Masaya 10 dakika sonra gelen ÖGB (Özel Güvenlik Birimi) tacizde bulundu. Ardından, ÖGB amiri olduğunu söyleyen Polis işbirlikçisi masaya gelerek polisi çağırmakla tehdit etti. Daha sonra masada bulunan Dev-Genç’li Onur Duran yerlerde sürüklenerek işkenceyle okul polisine teslim edildi. Kendi yasalarına dahi uymayan polisler Onur Duran’ı polis kulübesinde ters kelepçeyle bekletip sonrada okul dışına zorla çıkarttılar. “Masadan aldığınız eşyaları vermeden hiçbir yere gitmeyeceğim” diyen Dev-Genç’liye eşyalarını geri teslim etmek zorunda kaldılar.

Dev-Genç’liler: “Gözaltılarınız 19-22 Aralık Katliamı’nı anlatmamıza engel olamaz! “ diyerek, eşyaların teslim edilmesinden sonra çekilen ajitasyonla katliamı anlatan bildiri öğrencilere dağıtıldı ve eylem kendi iradeleriyle son buldu.

Öğrenci Meclisleri Gücümüzdür!

Kırklareli Üniversitesi, Kayalı Yerleşkesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi’nde 23 Aralık’ta Öğrenci Meclisleri Kurultayı gerçekleştirildi.

“Öğrenci Meclisleri Nedir ve Neyi Amaçlar” üzerine bir yazı okundu. Okunan yazılarda öğrenci meclislerinin nasıl işleyeceği ve kimlerin yer alabileceği, öğrenci gençliğinin nasıl bir üniversite istediği üzerine konuşuldu ve üniversitedeki sorunlar üzerine tartışıldı. Öğrenci gençliğinin nasıl bir ülkede yaşamak istediği ve ülkemizin şu an ki durumu hakkında sohbet edildi. Gençliğin neden meclislerde örgütlenmesi gerektiği anlatıldı. Bugün en meşru hakların bile gasp edildiği bir ülkede hakların ancak bir araya gelerek alınabileceği anlatıldı.

Ardından yapılan karşılıklı konuşmalar sonucu Kırklareli Öğrenci Meclisleri’nin kurulması kararlaştırıldı. 10 kişinin katıldığı kurultay, Haziran Ayaklanması sırasında başından vurularak şehit düşen Berkin Elvan için Grup Yorum’un Uyan Berkin türküsü hep birlikte söylendi.

Dev-Genç’lileri Susturamazsınız!

İzmit merkezde 22 Aralık’ta Furkan adlı Dev-Genç’li gözaltına alındı. Dernekten çıkarken polis tarafından takip edilen Furkan’ın sırt çantasından şüphelenildiği iddiasıyla işkenceyle gözaltına alındı. Kocaeli Dev-Genç’liler gözaltının amacının Kocaeli’nden yükselen Dev-Genç’in sesini susturmak, korku salmak ve arkadaşlarını sindirmek olduğunu belirtti. Dev-Genç’liler; “Dev-Genç’lilerin üstünden o kanlı ellerinizi çekin. Eğer arkadaşlarımızdan birinin başına bir şey gelirse bunun bedelini ödersiniz, ödetiriz!” dedi.

  Devrimci Tutsaklara Kalkan Elleri Kıracağız!

Samsun Dev-Genç, Bafra Hapishanesi’nde tutsaklara yapılan saldırılarla ilgili 23 Aralık’ta açıklama yaptı. Yapılan açıklamada: “Samsun’daki Bafra T Tipi Hapishanesi’nde kalan devrimci tutsaklara hapishane idaresi disiplin soruşturması açmış ve tutsaklar sözlü ifade vermek için teker teker avukat görüş odasına alınmış ve ifadeyi ayakta durarak vermeleri dayatılmıştır. Devrimci tutsaklar bu uygulamanın keyfi ve insanlık onuruna aykırı olduğunu söyleyerek daha önceden de bu şekilde ifade vermediklerini ve bunu kabul etmeyeceklerini söylemiş ve “Savunma Hakkımız Engellenemez” sloganını atmışlardır. Hapishane müdürü gözetimindeki gardiyanlar devrimci tutsaklara saldırmış avukat görüş odasından koğuşa kadar tutsaklara işkence yapmıştır. Tutsaklar yapılan işkence ile yaralanmış ve darp raporu almışlardır. Hapishane yönetimini uyarıyoruz Devrimci Tutsaklara yapılan her işkencenin hesabını sorduk soracağız!” denildi.

Müdür Hüseyin Boyraz! İşbirlikçilik Yapmaktan Vazgeç!

İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki Şair Abay Konanbay Lisesi’nde, 5 Aralık günü, Öğrenci Meclisleri için konferans salonunu ve bir odayı kullanabilme talebiyle işgal yapan Liseli Dev-Genç’liler gözaltına alınmış, okulda öğrencilere katil polis tarafından plastik mermilerle saldırılmıştı.

Okul müdürü Hüseyin Boyraz işgal günü polisi aramış, okula çağırmıştı. Polise giderek gözaltına alınan öğrencilerin üzerine ifade veren Boyraz, gözaltından sonra çalışma yapmak için okula giden Liseli Dev-Genç’lileri okula almak istememiş, fakat başarılı olamamıştı. Öğrencilerin aileleriyle de konuşup tehdit eden; okulda yapılan kitlesel Öğrenci Meclisleri toplantısından sonra okulda veli toplantısı düzenleyerek ailelere çocuklarını uzak tutmalarını söyleyen Boyraz Liseli Dev-Genç’liler tarafından uyarıldı.

Liseli Dev-Genç’liler, 16 Aralık’ta okulda bildiri dağıtıp, bildiriyi duvarlara asarak işbirlikçi okul müdürü Hüseyin Boyraz’ı teşhir edip uyardılar.

Türkülerimizi Ekmek Adalet ve Özgürlük İçin Söyleyelim

Kıraç-Kuruçeşme Mahallesi’nde 13 Aralık’ta türkü ve şiir gecesinin üçüncüsü yapıldı. Türkü ve şiir gecesinde halk türküleri söylenerek, Nazım Hikmetin “Vatanseverliği”, Ahmet Arif’in “33 kurşun” şiirleri sırayla katılımcılara okutuldu. Denge Hewi’nden gelen solist Kürtçe şarkılar söyledi. Halkın programa ilgisi yoğundu. Programa 35 kişi katıldı. Türkü ve şiir gecesi halaylarla sona erdi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.