Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlik’ten haberler

Ülkemizde Gençlik’ten haberler
Son Güncellenme : 21 Ara 2014 15:16

Gençlik Cephesi’ne Omuz Verelim!

Dev-Genç’lilerin Gençlik Kurultay çalışmaları sürüyor. İstanbul ve Anadolu’nun birçok yerinde, 3-4 Ocak günleri, Şişli Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak kurultaya hazırlık çalışmaları son güne kadar devam edecek.

İSTANBUL

İstanbul Üniversitesi:

Dev-Genç’liler, 12 Aralık’ta İstanbul Üniversitesi’nden Taksim Galatasaray Lisesi önüne kadar 3-4 Ocak’ta gerçekleştirilecek olan Dev-Genç kurultayı bildirilerini dağıttı. 1.5 saat süren dağıtımda birçok insanla konuşuldu, kurultaya çağrı yapıldı.

13 Aralık’ta Kadıköy Bahariye Caddesi’nde masa açıldı. 18 Aralık’ta İstanbul Kadıköy Boğa Meydanı’nda yapılacak eylem için bildiriler ve 40 adet Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı. 3 saat süren çalışmada Kadıköy’ün birçok yerine yazılamalar yapıldı. 19 Aralık, Grup Yorum Konseri ve Dev – Genç Kurultay afişleri asıldı. Yazılamalarda 19-22 Aralık hapishaneler katliamı teşhir edilip “19 Aralık’ın Hesabını Sormak, Berkin’in Hesabını Sormaktır” sloganı yazıldı.

14 Aralık günü ise Bahariye Caddesi’nde masa çalışmasına devam eden Dev-Genç’liler 60 dergiyi halka ulaştırdı. F Tipi Film DVD’sinden ve 27 Aralık’ta Bostancı Gösteri Merkezi’nde olacak Grup Yorum’un konserinin biletlerinden 3’er tane satıldı.

Çalışmalarda 3-4 Ocak’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak olan Gençlik Kurultayı için çağrı bildirileri dağıtıldı.

Mimar Sinan Üniversitesi:

MSGSÜ Dev-Genç Seher Şahin Dayanışma Odası çalışmalarına devam ediyor. 15 Aralık günü odanın kütüphanesini düzenleyip, özgür tutsaklardan gelen tabloları ve önderlerimizle Dev-Genç şehitlerinin resimlerini duvarlara astılar. Seher Şahin’in silüetini odanın girişine çizen Dev-Genç’liler çalışmalarına devam ediyor.

ANKARA: Ortadoğu Teknik Üniversitesi:

Dev-Genç’liler 16 Aralık günü ODTÜ’de, 19-22 Aralık 2000’de hapishanelerde katledilen devrimciler için yazılama yaptılar. ODTÜ’de Kimya Bölümü, Hazırlık, Kütüphane ve İktisadi Bilimlerde Dev-Genç imzalı “Seyhan Doğan’ın Hesabını Soracağız”, “19-22 Aralık 2000’de Hapishanelerde Katledilen 28 Devrimcinin Hesabını Soracağız”, “Diri Diri Yakılan 6 Devrimci Kadının Hesabını Soracağız” yazılamaları yapıldı.

KOCAELİ:

Dev-Genç’liler 11 Aralık’ta Umuttepe Kampüsü’nde masa açtılar. Öğrencilerin çeşitli sorunları için bilgilendirme yapan Dev-Genç’liler öğrencilerin haklarını geri alması için başlatılan imza kampanyasına destek çağrısı yaptılar. 5 saat açık kalan masada 400 bildiri dağıtıldı ve 5 Yürüyüş Dergisi öğrencilere ulaştırıldı.

ESKİŞEHİR:

Anadolu Üniversitesi’nde 12 Aralık günü Dev-Genç’liler masa açtı. Yemekhane önünde açılan masada, öğrenciler Grup Yorum Korosu ve öğrenci meclisi çalışmaları konusunda bilgilendirildi. Son zamanlarda sivil faşist çetelerin devrimci demokrat öğrencileri takip ederek darp etmeleri teşhir edildi. Dev-Genç’in, tüm baskılara rağmen çalışmalarına devam edeceği belirtildi. İki buçuk saat açık kalan masada 2 adet Tavır Dergisi öğrencilere ulaştırıldı.

15 Aralık günü ise 3-4 Ocak tarihinde Şişli Kent Kültür Merkezi’ne yapılacak olan gençlik kurultayının afişlerini astılar. Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve yemekhaneye toplamda 50 adet afiş asıldı. İletişim Fakültesi’nde de masa açıldı. Öğrencilerle yapılan sohbetlerde Dev-Genç Kurultayı’ndan, Grup Yorum Korosu’ndan ve öğrenci meclisi çalışmalarından bahsedildi.

HATAY:

Saray Caddesi’nde Dev-Genç’in kurultayı için 13 Aralık’ta masa açıldı. Açılan masada 500 bildiri dağıtıldı, 9 Yürüyüş Dergisi ve 4 Umut Veren Asi Gazetesi halka ulaştırıldı. Dev-Genç’liler “Demokratik Eğitim Bağımsız Türkiye İçin 3-4 Ocak’ta İstanbul Şişli Kent Kültür Merkezinde Dev-Genç Kurultayımızda Buluşalım” şeklinde halka çağrılar yaptı.

ZONGULDAK:

8 Aralık günü, Bülent Ecevit Üniversitesi’nde çalışma yapan Dev-Genç’lilerin bildirilerin dağıtımı okul yönetimince yasaklandı. 9 Aralık günü okulun bahçesindeki kapılara “Haklarımızı İstiyoruz, Alacağız-Dev-Genç” yazılı pankart astılar. Pankartın başında 5 dakika durup ajitasyon çeken Dev-Gençliler, eylemlerini haklarını talep eden sloganlar atarak bitirdiler.

KARS: F Tipi Film Tecrite Sıkılan Kurşundur

Kars Dev-Genç’in kurduğu Özgür Sinema Topluluğu 16 Aralık’ta Kars şehir sinemasında F Tipi Filmi gösterime sundu. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı gösterim öncesi 122 şehidin anısına bir dakikalık saygı duruşu için çağrı yapıldı. Saygı duruşunun ardından sunum metni okundu. Sunum metninde; “Yeri gelecek namlularımız, bu düzenin kültürüne sıkılan kurşun olan filmlerimizle soracağız hesabını. Bugün izleyeceğimiz F Tipi Film tecrite sıkılan kurşundur…” denildi. Film gösteriminin ardından kalan izleyicilerle filmin değerlendirmesi yapıldı.

ÇANAKKALE:

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Öğrenci Meclisleri toplantısı gerçekleştirildi. Biga’da 16 Aralık’ta topluluk odasında öğrenci meclislerinin tanıtımı ve öğrenci meclislerinin amaçları anlatıldı. 14.00–15.00’e kadar süren toplantıda üniversite sorunları konuşuldu. Nasıl bir üniversite istiyoruz konusu üzerinde duruldu. Öğrenciler konuya yoğun ilgi gösterdi. Sonraki hafta okulun sorunları hakkında konuşulmak üzere sözleşildi. Toplantıya 25 kişi katıldı.


Dev-Genç İstanbul Üniversitesi’ndeki Bir ÖGB’yi Cezalandırdı

Dev-Genç yaptığı yazılı açıklama ile İstanbul Üniversitesi’nde aylardır süren baskı ve ÖGB-polis saldırılarına karşı halkın adaletini sağladığını söyledi. Açıklamada “Bir süredir ÖGB-polis işbirliğiyle okuldaki kolluk kuvvetleri öğrenciler üzerinde terör estirmekte ve saldırılar olmaktaydı. Yaklaşık 15 gün önce ÖGB’ler okulda asılı olan Dev-Genç pankartına saldırmış ve tepki gösteren Dev-Genç’lilere işkence yaparak gözaltına almış ve bu esnada bir Dev-Genç’linin kolunu kırmıştı. 8 Aralık’ta ise gasp edilen kulüp odası hakkı için İstanbul Üniversitesi Dekanlığı’nı işgal eden Dev-Genç’liler yine polis-ÖGB işbirliği ile gözaltına alınmış, yerlerde sürüklenmiş, işkenceye maruz kalmıştır. Dev-Genç’lilere yönelik gerçekleşen saldırılarla ilgili ÖGB’ler defalarca uyarılmasına rağmen aynı saldırılar sürdü. Bunun üzerine, 11 Aralık’ta İstanbul Üniversitesi Hergele Meydanı’nda işkenceci ÖGB’lerden biri, Dev-Genç’liler tarafından takibe alınıp, sopalarla dövülerek cezalandırıldı! Cezalandırmanın ardından “Yaşasın Dev-Genç, Yaşasın Dev-Gençliler”, “Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz” sloganları atan Dev-Genç’liler “Bütün ÖGB’lere sesleniyoruz! Elinizi devrimci kanına bulamayın! Siz de halk çocuğusunuz, halkın çocuklarına el kaldırmayın! İşkenceci, katil polislere özenmekten vazgeçin! Güvendiğiniz polisler her zaman yanınızda olmayacak! Bu saldırılarınız sürdükçe halkın adaletiyle karşılaşmaktan kurtulamazsınız!” diyerek eylemlerini bitirdiler. Aynı gün Fen Edebiyat Fakültesinde Hergele Meydanı’nda cezalandırmayı sahiplenen ozalitler asıldı.


Polis Saldırıları Dev-Genç’lileri Engelleyemez!

Antalya’da Liseli Dev-Genç’liler Hacı Malike Mehmet Bileydi Anadolu Lisesi çıkışında bildiri dağıtmak istedi. Özel güvenlik görevlisi, polisi arayıp okulun kapısını kapatarak bildirinin öğrencilere ulaşmasını engellemeye çalıştı. Okul önüne gelen polis, Dev-Genç’lilere saldırarak ellerindeki bildiriyi almaya çabaladı. Öğrenciler bildiriyi vermeyince, polis keyfi kimlik kontrolü yapmak istedi. Kimlik vermeyen Dev-Genç’liler, avukatlarını çağırdı ve polisi teşhir etti. Avukatın gelmesiyle tutanak tutuldu ve Dev-Genç’liler iki saat sonra serbest bırakıldı.


Ortak Sorunlarımızın Çözümleri Öğrenci Meclislerinde!

Öğrenci meclisleri kurulduğu her okulda gençliği hareketlendiriyor. Kurulan her meclis gençliğin örgütlü gücünü bir kat daha arttırıyor. Kurulan meclisler örgütlenme çalışmalarını sürdürüyor.

İzmir:

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrenci meclisleri çalışması yapıldı. 3 gün süren çalışmalar boyunca 150 adet anket yapıldı, 400 adet bildiri dağıtıldı, 7 adet ozalit asıldı. Sınıflarda tahtalara duyurular yazıldı, bildiriler bırakıldı. Bir gün açık kalan masaya gelip bilgi almak isteyen, sorunlarını dile getiren öğrenciler ve herhangi bir sorunla ya da saldırıyla karşılaşıldığında öğrenci meclisinin yanında olacaklarını söyleyen öğretim görevlileri de oldu.

Yapılan ankette ise öğrencilerin yaşadığı en temel sorunların ne olduğu, çözüm önerilerinin olup olmadığı, öğrenci meclislerinin kurulmasının gerekliliği üzerine sorular soruldu. Anketlerde ve birebir sohbetlerde her öğrencinin sorunlar yaşadığı, bunların çözümü için birlik olmak, beraber hareket etmek gerektiğini söylediler. Yaşanan sorunların çözümsüz olmadığı, bu çözüm yolunun ise birlik olmaktan geçtiği anlatıldı.

Çalışmalar sonunda yapılan değerlendirme toplantısında öğrenciler sorunlarını anlatırken pahalılık, ulaşım zorluğu, eğitimin bilimsel olmaması, nitelikli sosyal alanların olmaması, yurtların uzak, pahalı ve konforsuz oluşu gibi birçok sorunu dile getirdiler. Toplantıda değerlendirme yapılıp daha detaylı bir şekilde görüşler ve çözüm önerileri alınması gerektiği dile getirildi. Öğrenci meclisi girişimi çalışanları, 11 Aralık’ta yapılacak olan öğrenci meclisleri toplantısına hazırlanma kararı ile çalışmalarını sonlandırdı.

Antep:

Dev-Genç’liler Antep Üniversitesi önünde 11 Aralık’ta öğrenci meclisleri masası açtı. Öğrencilere meclislerin işleyişi anlatıldı, herkesin eşit söz ve karar hakkına sahip olacağı ve sorunlarımıza çözüm bulabilmek açısından her düşünce ve inançtan insanın bir araya gelmesinin zorunluluğu anlatıldı. Çalışma sırasında masaya gelen ve meclislerin farklı düşünceye sahip insanları barındırması açısından işlevsiz olacağını düşündüğünü belirten bir kişiye, “bizim tek düşmanımız emperyalizm, işbirlikçileri ve sömürücü asalak patronlardır; farklı milliyet ve inançtan insanlar kardeştir” denildi. Bir buçuk saat süren çalışmada 10 bildiri dağıtıldı, 2 kişi ile birebir ilişki kuruldu ve 2 Yürüyüş Dergisi gençliğe ulaştırıldı.

Çanakkale:

12 Aralık’ta Fen Edebiyat Fakültesi’nde masa açan Dev-Genç’liler, öğrenci meclislerini tanıtmak amacıyla gün boyunca okulda çalışma yaptı. Bildiri dağıtan ve öğrencilerin sorunlarını dinleyen Dev-Genç’liler anket çalışması da yaptı.

Hatay:

13 Aralık’ta farklı farklı yerlere “Demokratik Lise Bağımsız Türkiye İçin Öğrenci Meclislerinde Bileşelim” pulu yapıştırıldı. Toplam 30 tane pul yapıştıran Liseli Dev-Gençliler pulları yapıştırdıkları anda liseli öğrencilerle sohbet ettiler.

Liseli Dev-Genç’liler Hacı Ali Nurlu Anadolu Lisesi’nde öğrenci meclisleri çalışması yaptı. 3 afiş okulun kapısına asıldı. Çalışma esnasında polisi arayarak Liseli Dev-Genç’lileri ihbar eden işbirlikçi okul müdürü uyarıldı.

Kırklareli:

Kırklareli Öğrenci Meclisi 14 Aralık’ta merkezde öğrenci meclisleriyle ilgili 15 adet afiş astı. Yapılan afişlerle gençlik, Öğrenci Meclislerinde birleşmeye çağırıldı.


 

Öğrenci Haklarımızı İstiyoruz Alacağız!

Liseli Dev-Genç’liler 12 Aralık’ta, önceki hafta yapılan işgal ve ardından yaşanan polis saldırısına ilişkin Şair Abay Lisesi önünde eylem yaptı. Eylemde yapılan açıklamada Dev-Genç’liler, okullarında yaşadıkları sorunların çözümünün örgütlenmekten geçtiğini belirttiler. “Aidat ve aidat adı altında toplanan tüm paralara son verilsin. TV, gazetelerde, haber sitelerinde bangır bangır eğitim ücretsizdir diyen hükümet, öğrencilerden okul kayıtlarından başlayarak bütün yıl içinde öğrencilerden defalarca kez para toplayarak hakkımızı gasp ediyor. Liseliyiz biz. Ücretsiz eğitim hakkımızı alacağız” denildi. “Devamsızlık günlerinin 20 günden 10 güne çekilmesi, ders geçiş notlarının 45’ten 50’ye çıkarılması öğrencileri okuldan eve evden okula duyarsız bir gençliğin yaratılması içindir” denildi. Hiçbir sosyal haktan yararlanamayan liseli gençliğin tüm sorunlarının çözümü için tek yolun örgütlenmek, örgütlenmenin yolunun ise öğrenci meclislerinden geçtiği açıklandı. Coşkulu geçen açıklama sloganlarla bitirildi. Eyleme 20 öğrenci katıldı.


Tehdit Ederek Kaçırarak Ailelerimizi Devrimcilerden Yalıtamazsınız

Katil polis boş durmuyor. Devrimcilerin ailelerini arayıp tehdit ediyor, devrimcileri, devrimcilere destek veren aileleri sokak ortasında kaçırmaya çalışıyor. Bu hafta yurdun çeşitli yerlerinde yaşanan polis tehdit ve tacizleri, kaçırma girişimlerine karşı Halk Cepheliler her yerde polisleri teşhir etti.

İstanbul:

Sarıgazi Halk Cephesi yaptığı yazılı açıklamada, polisin dernek üyelerini arayarak tehdit ettiğini bildirdi. Açıklamada “Sarıgazi Haklar Derneğine gelip giden Fadime Yiğit, Gamze Yiğit ve Öykü Özdemir’in aileleri polis tarafından aranarak ‘Vatan emniyetten arıyoruz. Kızlarınız DHKP-C’nin faaliyetlerini yürütüyor. Mahkemeleri var, nerelere gidip geldiklerini biliyoruz. Vatan emniyete gelin görüşelim. Kızlarınızı kandırıp ailesinden uzaklaştıracaklar daha sonra da eylemler yaptıracaklar. Kızlarınıza sahip çıkın yoksa gereği yapılır’ diye tehdit edilmişlerdir” denildi. Halk Cepheliler “AKP’nin katil polislerini uyarıyoruz. İnsanlarımızı tehdit etmekten vazgeçin. Tehditleriniz bize sökmez. Arkadaşlarımızın başına gelebilecek her şeyden AKP’nin katil polisi sorumlu olacaktır” denildi.

Bursa:

Halk Cephesi yaptığı açıklama ile İnegöl polisinin Gurbet Yeşilırmak’ı kaçırma teşebbüsünde bulunduğunu söyledi. Açıklamada 11 Aralık’ta çocuğunu okuldan almak için evinden çıktığı esnada kırmızı renkli plakası “mutluyuz” yazısıyla saklanan bir aracın Yeşilırmak’ı bir süre takip ettiği ifade edildi. Takipten sonra, araçtaki 2 kişinin sokak ortasında Yeşilırmak’ın yolunu kesip zorla arabaya bindirmek istediği bildirildi. Aynı aracın daha önce de Yeşilırmak’ı takip ettiğinin ifade edildiği açıklamada Halk Cepheliler “Tehdit ederek, kaçırarak ailelerimizi devrimcilerden yalıtamazsınız” dediler.

Antep:

Halk Cephesi yaptığı açıklamada Dev-Genç’li İsmail Atalamış’ın okuduğu dershaneye iki sivil polisin gittiğini bildirdi. Sivil polisler, dershane öğretmenleriyle görüştükten sonra İsmail Atalamış’ı dershaneye çağırtmış ve iyi papaz rolünü oynayarak İsmail’in, polislerin çetelerle ilişkilerini ifade etmesinden sonra gerçek yüzleri açığa çıkan siviller daha sonra dershaneden defolup gitmişlerdir.

Antep Halk Cephesi açıklamasında “Ne biz, ne de ailelerimiz tek bir saniye yozlaşmış düzeninizin pisliğine karşı gerçeğin sesini yükseltmekten vazgeçmeyeceğiz. Bundan sonra sizin yalanlarınızı dinleyecek tek bir saniyemiz de, sizin iğrenç yüzlerinizi görmeye katlanacak midemiz de yok. Bizleri rahatsız etmekten ailelerimizi taciz etmekten vazgeçin!” dedi.

İzmir:

Dev-Genç’liler yaptıkları açıklamada İzmir polisinin devrimcilerin ailelerini arayıp tehdit ettiğini bildirdi. Açıklamada, polisin Sibel Karahan’ın ablasını arayarak kendisini Sibel’in arkadaşı olarak tanıttıktan sonra aileyi korkutmak amacıyla Sibel’in kötü yolda olduğunu söylediği bildirildi. Polisin daha da ileri giderek Sibel’in Yunanistan’da eğitim alacağını, silahlı eylem yapacağını, sahip çıkılmazsa her şeyin kötü olacağını, utanmazca “o örgüte gitmesin mesela … örgütüne gitsin” dediği ifade edildi. Dev-Genç’liler polisin bu tacizlerine karşı yaptıkları açıklamada “sizin komplolarınıza, sokak ortasında kaçırmalarınıza hatta sokak ortasında katletmelerinizin zeminini yaratmanıza izin vermeyeceğiz” dediler.

Ermenek:

Liseli Dev-Genç’liler 13 Aralık günü katledilen maden işçilerinin ailelerini ziyaret etmek için Karaman Ermenek’e gitti. Liseli Dev-Genç’lileri Ermenek’te misafir eden CHP Gençlik Kolları Şubesi AKP’nin katil polisleri tarafından tehdit edildi. Katil polis CHP Gençlik Kolları’na “Onları sahiplenmeyin, misafir etmeyin, biz onları kaçıracağız” dedi.

Liseli Dev-Genç yaptığı açıklamada polisleri uyararak “Ailelerimizi sahiplenmemizi engelleyemezsiniz. Bizi böyle kaçırma, gözaltı tehditleriyle korkutamazsınız” dedi.

Antalya:

Dev-Genç Kışlahan Meydanı’nda yaptığı eylemle polisin devrimcilerin ailelerine karşı tacizleri protesto etti. Açıklamada, 11 Aralık günü polislerin bir Dev-Genç’linin ailesine giderek “kızınız terör örgütü üyeleriyle görüşüyor” dediği, bir başka Dev-Genç’linin de Ordu’daki ailesine de polisin gittiğini ve aileye “kızınız aslında iyi kız ama o teröristler ile görüşmeye devam ederse sonu kötü olur” diyerek gözdağı vermeye çalıştığı söylendi. “Bir Dev-Genç’li arkadaşımızın da İstanbul’da ki ailesini arayıp babasının memurluğu üzerinden ‘bakın siz memursunuz böyle devam ederse işinizden olabilirsiniz’ diyerek ailemizi korkutmaya çalışmıştır… yine bugün saat 14.00 sıralarında katil polisler başka bir Dev-Genç’li arkadaşımızın öğretmen babasının okuluna giderek ‘oğlunuz Dev-Genç’ten ayrılmazsa sizi de hapise attırırız’ diyerek tehdit etmiştir” denilerek aynı gün yaşanan polis tacizine örnek verildi. Dev-Genç’liler “AKP’nin katil polislerini uyarıyoruz. Ailelerimizden ve bizden uzak durun. Bu şekilde biz Dev-Genç’lileri korkutamazsınız. Ailelerimize bizi terörist olarak gösteren katil polisler asıl terörist sizsiniz! Berkin’i vuranlar, Ali İsmail’i döverek öldürenler, güpegündüz sokak ortasında Ethem’i vuranlar, Mehmet Ayvalıtaş’ı ezerek katledenler, Abdo’yu, Medeni’yi, Ahmet’i ve daha ismini sayamadığımız birçok halk çocuğunu katledenler, mahallelerimize uyuşturucu çetelerini sokup terör estirenler sizlersiniz. Bizleri zehirleyenler, Hasan Ferit’in kanlı gömleğini çalanlar size sesleniyoruz asıl terörist sizsiniz! Halk düşmanısınız” dediler. 13 kişinin katıldığı eylem hesap soran sloganlarla bitirildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.