Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Adalet istiyoruz

Adalet istiyoruz
Son Güncellenme : 04 Oca 2015 7:15

BERKİN 269 GÜN YAŞAM MÜCADELESİ VERDİ

BİZ 566 GÜNDÜR BERKİN İÇİN

ADALET MÜCADELESİ VERİYORUZ

Berkin Elvan, gezi olaylarıyla başlayan Haziran Ayaklanması’nda 16 Haziran günü, evinden ekmek almaya çıktığı sırada  başından hedef gözetilerek biber gazı kapsülü ile vuruldu, ölüme 269 gün yoğun bakımda verdiği mücadele ile direndi. 15 yaşına yoğun bakımda girdi, 269 günün sonunda 16 kiloya düşmüştü. Adalet mücadelesini bize emanet ederek fiziken aramızdan ayrıldı.

Berkin’in bedeni yoğun bakımda erirken ne kolluk güçleri ne de savcılık olayın aydınlatılması için hiçbir çaba sarf etmemiş ve sorumluları hala tespit edilerek cezalandırılmamıştı.

Halk Cephesi’nin Adalet Mücadelesi Olmasa Dosya Sessizce Kapatılacaktı

Devlet Berkin’in dosyasını soruşturmamak için elinden geleni yapmıştı. Önce Berkin’in dosyasını, torba dosya içinde soruşturmaya çalıştı. Avukatlarının taleplerinden sonra, torba soruşturmadan ayrılan dosyada ise savcılar, avukatların talepleri olmadan tek bir işlem yapmadılar. Bir soruşturma için gerekli, asgari işleri bile yapmamışlardır. Ne tanık araştırması ne delillerin toplanması… hiçbir şey yapmadılar. Savcı soruşturmadan bile bihaberdir…Öyle ki, Berkin komada yatarken Berkin’i ifadeye çağırmış, gelmezse zorla getirme kararı vermişlerdi.

Soruşturma dosyasına tanıklar Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının getirilmesiyle dinlenebilmiştir. Yine telsiz kayıtları ve TOMA kayıtları avukatın zorlamasıyla Berkin’in vurulmasından çok sonra istenmiştir. Verilen çaba sonunda dosyaya Berkin’in vurulduğu ana ilişkin görüntüler eklendi. Bu görüntülerde Berkin’in nasıl vurulduğu, katillerin, orada bulunanların kim olduğu görülüyor.

Fakat emniyet aradan geçen bu zamana kadar kimliklerini açıklamıyor. Mehmet Ayvalıtaş’ı, Ethem Sarısülük’ü, Abdullah Cömert’i nasıl katledip katillerini korudularsa, Berkin’in, Hasan Ferit’in, Ahmet’in, Ali İsmail’in katillerini de öyle korudular, koruyorlar.

Berkin’in Katilleri Değil, Onun İçin Adalet İsteyenler Cezalandırılıyor

Berkin’in hastanede kaldığı 269 gün boyunca Berkin için adalet mücadelesi hiç durmadı.

Berkin’i vuran katil polisler için soruşturma dosyası bile açılmazken “Berkin İçin Adalet” isteyenlere polis saldırdı. Her eylemde onlarca, yüzlerce kişi gözaltına alındı. Kimi eylemlerde tutuklananlar oldu. Yüzlerce kişiye soruşturma açıldı, işlerinden kovulanlar, sürgün edilenler oldu.

“23 Nisan Çocuk Bayramı’nda Liseli Dev-Genç’liler Berkin İçin adalet talebi de bastırılmaya çalışılmış çocuklar gözaltına alınmıştır. Berkin için oluşturulan adalet zincirinde 3 kişi tutuklandı.

Yine 6 Kasım da “Adalet Yoksa Derste Yok” diye dersleri boykot eden Dev-Gençliler’den 2’si tutuklandı.

Şu an Berkin için adalet isteyen yüzlerce kişi hakkında açılan onlarca dava bulunmaktadır. Buna rağmen Berkin’in katilleri hakkında hala dava açılmadı.

AKP, Berkin Elvan’ın katillerini yargılamamak için elinden geleni yapıyor. Diğer taraftan Berkin Elvan AKP’nin kabusu olmaya devam ediyor. Berkin Elvan’a sahip çıkılması uykularını kaçırıyor. Onun için Berkin Elvan’a sahip çıkan herkesi cezalandırarak öç alıyor. Korkularını bastırmaya çalışıyor.

Unutulmasın: Şair’in söylediği gibi;
“Halkın ekmeğidir adalet. 
bakarsınız bol olur bu ekmek, 
bakarsınız kıt, 
bakarsınız doyum olmaz tadına, 
bakarsınız berbat. 
Azaldı mı ekmek, başlar açlık, 
bozuldu mu tadı, başlar
hoşnutsuzluk boy atmaya.”

Berkin, diğer tüm Halk Ayaklanması şehitleri ve devletin işlediği tüm katliamlar; adaletsizliğin ve bu adaletsizliği aklama politikalarıdır. Berkin’in soruşturmasında yol alınmamasına duyulan tepkiler ve eylemler bu adaletsizliğin bilinmesinden ve halkın ekmek, adalet ve özgürlük mücadelesinin vazgeçmeyeceğinin ürünüdür.

Bir kez daha hatırlatıyoruz 566 gün boyunca Berkin’in katillerinin peşindeydik ve bir an olsun unutmadık. Unutturmayacağız. Katiller adalete hesap verene kadar peşini bırakmayacağız.

BERKİN ELVAN  UMUDUN ÇOCUĞUDUR!

BERKİN’İN KATİLLERİ  BULUNANA KADAR ADALET MÜCADELEMİZ SÜRECEK!

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.