Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Anadolu Topraklarında 60 Yıllık Hançer

Anadolu Topraklarında 60 Yıllık Hançer
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 18:30

ANADOLU TOPRAKLARINDA 60 YILLIK HANÇER:  İNCİRLİK ÜSSÜ

İncirlik Üssü,

Türkiye’nin Amerika’ya bağımlılığının sembolüdür.

Ve elbette İncirlik Üssü’ne ve Amerika’ya karşı mücadelede, vatanseverliğin,   anti-emperyalist olmanın ölçüsüdür.

Amerika Defol!

Bu Vatan Bizim!

İncirlik Üssü Anadolu’nun bağrına bir hançer gibi saplanalı 60 yıl oldu. 1951 yılında inşaatına başlanan İncirlik Üssü, Aralık 1954´te Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri´nin hizmetinde kullanıma açıldı. İncirlik Üssü olarak bilinen üssün resmi adı, 10. Tanker Üssüdür.

Emperyalizmin Saldırı Merkezlerinden Biri: 39. Hava ve Seferberlik Kanat Komutanlığı

İncirlik, Anadolu’nun bağrında bir saldırı üssüdür. İncirlik, bu topraklar üzerinde kara bir lekedir, sökülüp atılmak zorunda olan bir ur’dur. Bu üs, kurulduğu günden beri ABD’nin emrinde bir savaş merkezi olmuştur.

Üssün inşaatına, daha Türkiye NA TO’ya üye ol madan, 1951’de Amerikalı mühendislerle başlandı. İncirlik Üssü 23 Haziran 1954’te Türkiye ve ABD arasında imzalanan Askeri Kolaylıklar Antlaşması’nın ardından, Aralık 1954’te Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri’nin ortak kullanımına açıldı. ABD askerleri bu anlaşma sayesinde çok geniş imtiyazlara ve ekonomik muafiyetlere sahip oldular. Kontrol edilmeden ülkeye giriş ve çıkış yapabilmelerine yasal olanak sağlandı.

İncirlik Üssü, ABD’nin Ortadoğu, Akdeniz ve Karadeniz üzerinde rahatça hakimiyet kurabileceği ve denetim sağlayabileceği merkezi bir konumdadır. ABD için stratejik bir öneme sahiptir.

İncirlik Üssü’nde 2 bin 300 dolayında ABD askeri ile eş, çocuk, anne ve babaları bulunuyor. İncirlik Üssü’nü NATO lojistik amaçlı olarak kullanıyor.

İncirlik Hava Üssü, NATO’nun önemli bölgesel bir depo üssü. İncirlik dünyanın ucuş ve atış eğitimi açısından en uygun üslerinden biri. Bu nedenle bölge açısından çok önemli bir üstür. Yılın 365 günü gece gündüz uçuş ve atış eğitimine uygun olduğu da söylenmişti.

Orta ve ağır bombardımanlara karşı acil durum ve toparlanma sitesi olarak planlanan Üs ayrıca Ortadoğu´daki direnişlere karşı savaşlarda kullanılan önemli yerlerden bir tanesidir.

İncirlik Üssü Nasıl Kullanıldı?

İncirlik Üssü, kurulduğundan bu yana elbette sadece Ortadoğu halkına yönelik savaşta kullanılmadı. Aynı zamanda U-2 casus uçaklarının keşif ve gözetleme operasyonlarında kullanıldı. 1960 Mayıs´ına kadar U-2 casus uçaklarının ana operasyon merkezi haline geldiği kayıtlarda yer alıyor.

1958’de Lübnan’daki ilerici güçlerin direnişini bastırmak için Lübnan’a sevk edilen Amerikan askerlerinin sevkiyatı İncirlik Üssü’nden gerçekleştirildi. ABD, Türkiye’ye formaliteden de olsa haber vermeye, izin almaya gerek duymadı.

70´li ve 80´li yıllar boyunca İncirlik´in bölgede gerçekleştirilen saldırılara destek sağladı. 15 Eylül 1997´de Irak´ın kuzeyine düzenlenen Operasyon Kuzey İzleme’de (Kuzeyden Keşif Gücü) (Operation Northern Watch) ve 39. Hava ve Seferberlik Kanat Komutanlığı’nda ABD Hava Kuvvetleri´ne ait mülkleri desteklemek ve komuta etmek için kullanılır hale getirildi.

1991 Körfez Savaşı sırasında, üsten kalkan Amerikan uçakları Irak üzerinde 14.000 saat uçtular, 3.000 adet bomba attılar, 100 füze fırlattılar ve 4 Irak uçağını düşürüp, toplam 100 saldırı “paketi” düzenlediler.

Afganistan’a 8 saat uzaklıkta olan üssün, “Özgürlüğü Sürdürme Operasyonu”na lojistik destek verdiler.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yaptığı bir açıklamada, Türk Hava Sahası ve İncirlik Üssü’nün 2001-2008 yılları arasında; Amerika tarafından, Afganistan rotasında 13 bin 500, Irak bağlantılı olarak da 84 binden fazla uçuş için kullanıldığını, ayrıca da ABD’ye 6 bin münferit uçuş izni verildiğini açıkladı.

2006’da, üzerinde patlayıcı madde yazılı tırların üsten çıkıp İskenderun Limanı’na, oradan Güney Kıbrıs’taki Agratour Üssü’ne, oradan da Lübnan ve Filistin’e karşı kullanılmak üzere İsrail’e gitti.

Ulusal Kaynaklar Savunma Konseyi’nin Şubat 2005 tarihli Hans M.Kristensen tarafından düzenlenmiş “Avrupa’daki Amerikan Nükleer Silahları” konulu raporuna göre, üste, yerleştirilmeleri 1998 yılında tamamlanmış 90 adet B-61 tipi nükleer başlığın bulunduğu biliniyor.

Temmuz 2006 yılı boyunca İsrail-Lübnan çatışmaları sırasında İncirlik’in, Lübnan’da yaşayan ve savaş nedeniyle kaçan bin 700’den fazla Amerikalıya yiyecek, konaklama, inançlarını yerine getirmeleri için imkanlar ve çocuklar için oyun alanları oluşturuldu.

İşbirlikçi AKP Ortadoğu’daki   Katliamların Ortağıdır

AKP iktidarı ülkenin her tarafını ABD üsleri ile donattığı gibi İncirlik üssü üzerindeki ABD yetkilerini artırdı. 2003 Haziran ayında AKP Hükümeti tarafından imzalanan kararnameyle İncirlik 2004 başında “Anti Terör Üssü” adıyla, Ortadoğu ve Asya arasında ABD asker ve teçhizatlarını geçirmek, belirli süre konuşlandırmak amacıyla transit üs haline getirildi. Üssün komutanı ABD’li bir subaydır ve üsle ilgili olarak TSK’ya bilgi vermekle yükümlü değildir. “İncirlik Üssü’nün varlık nedeni olan harekâtlar için kullanımında görev ve yetki ABD’nindir.”

Son aylarda Suriye politikası üzerine AKP ve ABD’nin anlaşamadığı, İncirlik üssünün kullanımının pazarlık konusu haline geldiği, AKP’nin isterse İncirlik Üssünü kapatacağı yönündeki beyanların tümü yalandır. AKP her konuda olduğu gibi İncirlik Üssünün kullanımı konusunda da kendi başına karar veremez. ABD’nin istediğini yerine getirmek zorundadır.

Ülkemizdeki üsler, hem kendi ülkemiz halkları, hem de Ortadoğu, Kafkas ve Balkan halklarına yönelik savaşın örgütlendiği merkezlerdir. Bu merkezler halklar için yalnızca düşmanlık üretmektedir. Halkların mücadelesi yükseldikçe, dünya halklarının baş düşmanı ABD de kendi üslerini terk etmek zorunda kalacaktır. Anti-emperyalist mücadelede kazanılan her başarı bu üslere vurulan darbedir. Enternasyonalizmi her büyütüşümüz, emperyalizmin saldırıları önünde barikattır. Bize düşen enternasyonalist dayanışmayı örmek, anti- emperyalist mücadeleyi büyütmektir..

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.