Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > Avrupa’da Yürüyüş

Avrupa’da Yürüyüş
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 16:50

Yeni Yılda Tutsaklarımız Yalnız Bırakılmadı

Yunanistan hapishanelerindeki siyasi tutsaklarla dayanışmak için yeni yıla hapishaneler önünde sloganlarla girildi. Yunanca “Özgürlük Tutkusu Hücrelerden Daha Güçlüdür” sloganları atıldı. Havai fişekler ve sloganlarla tutsaklara seslenildi. Atina, Larissa ve Selanik hapishaneleri önünde yapılan kutlamalara Yunanistan Halk Cepheliler de katıldı. Atina Koridallos Hapishanesi önünde 500’e yakın insan tutsaklara seslenirken, Larissa Hapishanesi’ndeki Türkiyeli Özgür Tutsaklar da sloganlarla hapishane önündeki kitleyi selamladı.

Almanya: Almanya’nın Bochum şehrindeki hapishane de bulunan Şadi Özpolat yalnız bırakılmadı. Saat 17.30’da hapishane önüne giden Anadolu Federasyonu sloganlarla seslerini duyurmaya çalıştılar. Anadolu Federasyonu’nun yeni yıla ilişkin açıklaması okundu. Yarım saat süren eylem sloganlarla sona erdi.

Alternatif Yeni Yıl Kutlamaları

İngiltere Halk Cephesi’nin organize ettiği Alternatif Yeni Yıl Kutlaması 31 Aralık Çarşamba günü Kervan Kafe’de yapıldı. Saat 19.00’da gelen misafirler tek tek karşılandı. Yeni yılın ne ifade ettiğini vurgulayan kısa bir konuşma yapıldı. Müzik eşliğinde yenilen yemekten sonra Cephe açıklaması okundu. Çekilen halaylar, söylenen türkülerin ardından şehidimiz Bülent Dil’in kardeşi Ali Dil sahnedeydi. Şehidimiz Ayten Korkulu’nun abisi Erol Korkulu da Nihat Behram’ın “Çıkmak İçin Bu Karanlıktan” şiirini okudu. Ayrıca Yürüyüş ve Tavır dergileri de satıldı. Gecede ayrıca çekiliş de yapıldı. 150 kişinin katıldığı kutlama görüşmek üzere kucaklaşarak sona erdi.

Dortmund: Dortmund’da bulunan DAYEV’de yapılan alternatif yılbaşı kutlaması “Hoşgeldiniz” konuşması ve yemeklerle başladı. Yemeğin ardından başlayan programda Anadolu Federasyonu’nun yeni yıl mesajı okundu. Skeçler, türküler ve halaylarla devam eden programa bağlamasıyla ve sesiyle katılan misafirler renk kattılar. Çekilişin ardından saatlerinde 00.00 olmasıyla dışarda patlayan maytapların, havai fişeklerin altında davulla ve türkülerle halaylar çekilerek yeni bir yıla girildi. Yılbaşı programına yaklaşık 100 kişi katıldı.

Irkçılığa Karşı Güçlü Bir Ses

Almanya Dortmund’da 18 Ocak’ta Grup Yorum’u misafir edecek olmanın heyecanı çoktan başlamış durumda. Afişler asılıyor, el ilanları dağıtılıyor, her yere biletler götürülüyor. DAYEV’in bulunduğu Hafen’de sık sık afişleme yapılırken, Dortmund çevresinde Bochum’da, Hagen’de, Ham’da, Bielefeld’de de afiş, bildiri dağıtımı ve bilet satışları sürüyor. 4 Ocak günü Türkiyeliler’in yoğun olarak yasadığı Dortmund Hafen bölgesinde afiş yapıldı. Ayrıca Alevi derneklerine ve düğün salonlarına da afişler asıldı.

Halkımızdan Öğreniyor, Öğretiyoruz!

Birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmek, halktan öğrenip öğretmek amacıyla yapılan halk toplantıları devam ediyor. Londra’da 4 Ocak günü yapılan halk toplantısının konusu halklarımızın dini inançlarına bakış açımız, Dolmabahçe Sarayı eylemi ve Öğretmenimiz köşesinden “Devrimin ve savaşın sorunları, hiçbir şemaya, programa ve taktiğe sığdırılamayacak kadar büyük ve değişkendir” konusuydu.

Politik Tutsaklarla Dayanışma Yürüyüşü

Berlin’de her yıl düzenlenen Politik Tutsaklarla Dayanışma Yürüyüşü 31 Aralık günü saat 15.30’da Bornholmerstr’da başladı. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı yürüyüşe Anadolu Federasyonu Almanca ve Türkçe “Politik Tutsaklara Özgürlük” pankartıyla katıldı. Tutsak resimleri olan dövizlerin taşındığı yürüyüş boyunca tutsaklarla dayanışma sloganları haykırıldı. Yürüyüş güzergâhı özgür tutsak Gülaferit Ünsal’ın bulunduğu hapishanenin önüne geldiğinde burada Özgür Tutsak Gülaferit Ünsal’ın yılbaşı mesajı ve mektubu Almanca ve Türkçe okundu.

Söylediğimiz Türkülerde Sizin de Sesiniz Olmalı

Grup Yorum’un 11 Ocak Mannheim Konseri için çalışmalar devam ediyor. 3 Ocak günü önce Mannheim’ın merkezindeki Markplatz’da kar altında afişleme yapıldı. Daha sonra Heidelberg’deki Şivan konserine gidip salona afişleme yaptılar. Gönüllülerin sonraki durakları Mainz’daki bir düğünde afiş astılar, bilet satışı yaptılar. 4 Ocak’ta Mannheim Alevi Derneği’ne, Bensheim Alevi Derneği’ne ve ailelere, irtibat telefonuna ulaşıp bilet isteyen gençlere gidildi. Yine, Worms, Alzey, Saarbrucken, Weinheim, Karlsruhe’de de afişlemeler yapıldı.

2015 Yılında Halka Daha Fazla Ulaşacağız!

27 Aralık 2014 Cumartesi günü Nancy Yürüyüş okurlarının haftalık olarak sürekli yaptığı dergi dağıtımlarına devam edildi. Yürüyüş Dergisi’nin 448. sayısı Nancy, Pont A Mousson ve Metz şehirlerinde dağıtıldı. Toplam olarak 14 dergi halka ulaştırılırken, halkımızdan bir kişi Cephelerin azmini takdir etti ve “karda kışta ve geç saat olmasına rağmen yayınları bize ulaştırıyorsunuz” diye görüşlerini dile getirdi.

2 Ocak günü Yürüyüş Dergisi’nin 449. sayısını yine Nancy Yürüyüş okurları olarak halkımızla buluşturduk. Sarrebourg, Chateu Salin, Morange ve Metz’de toplam olarak 17 dergiyi halkımıza ulaştırdık.

19 ARALIK KATLİAMI’NI UNUTTURMAYACAĞIZ!

Mannheim’da 28 Aralık Pazar günü 19-22 Aralık hapishaneler katliamında ve sonrasında tam 7 yıl süren ölüm orucu direnişinde ve ayrıca feda eylemlerinde ölümsüzleşen şehitlerimiz için bir anma etkinliği gerçekleştirildi. Saat 13.30’da saygı duruşuyla başlayan program öncelikli olarak genel bir konuşma yapıldı. Sonrasında bir dia gösterimi yapıldı.

Panelde konuk olarak bulunan ölüm orucu gazisi katliam sırasında bulunduğu Ümraniye Cezaevindeki direnişi anlattı.

Ardından Veli Dayı için Dost Kervanı ve Alişan Şanlı için Hekimoğlu türküleri söylendi. Anma saat 16.00 da 30 kişinin katılımıyla sona erdi.

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.