Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > Avrupa’da Yürüyüş

Avrupa’da Yürüyüş
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 7:29

KIŞ KAMPI UMUTLARLA COŞKUYLA BAŞLADI VE SONA ERDİ

Anadolu Gençlik Kış Kampı 2 Ocak tarihinde sona erdi.

Avrupa’nın herkesi bireyci, yalnızca tüketici, giderek yoz zevklerin peşinde koşan insanlar haline getiren ortamına alternatif bir yaşamın mümkün olduğunu dayanışma ile, ortak üretim ile, birbirinden güç alan, güç veren bir kış kampında Anadolu Gençlik bir kez daha gösterdi.

Sabah kalkıştan birlikte spor ve kahvaltıya, belirli konularda sohbetlere, pratik üretim olarak ırkçılığa karşı kısa film çekimlerine, kültürel çalışmalar olarak tiyatro, koro, halk oyunları çalışmalarına ve elbette hep birlikte organize edilen yılbaşı akşamına kadar yaratılan ve yaşatılan kolektif bir hayatın güzelliğiydi.

Yılbaşı akşamı programa değişik ülkelerden aileler katıldı.

Program, kamp radyosuyla başladı. Kamp radyosu içerisinde kampın değerlendirmesi yapıldı ve yeni yıl mesajları dinletildi.

Ardından kampın başından itibaren hazırlanan koro ekibi, halk oyunları ekibi kendi yaptıkları elbiseleriyle oyunlarını sergilediler. Tiyatro ekibi de sergilediği oyunda bir ailenin günlük hayatını ve haberlerde izledikleri olaylara bakış açılarını anlattı, Berkin Elvan’ın vurulduğu anı canlandırdı. Tiyatro’nun sonunda çocuklar Grup Yorum’un Berkin’e yazdığı şarkıyı seslendirdiler.

Saat 23.55’te dışarı çıkılarak yılbaşına dışarıda, sloganlar ve marşlarla girildi. Herkes birbirini mücadele dolu yıllar dilekleriyle kucakladı.

Ardından hep beraber halaya duruldu. Yeni yılda tüm gençlere hediye olarak yaptırılan bileklikler dağıtıldı. Pastalar ve tatlıları yedikten sonra program sabaha kadar oynanan oyunlarla devam etti.

1 Ocak akşamı, kampı başından sonuna kadar anlatan fotoğraflardan oluşan sinevizyon, ırkçılıkla ilgili kısa filmler ve kampta yeni bestelenen şarkının kayıtları izlendi.

Kampın son günü olan 2 Ocak tarihinde vedalaşma vakti geldi. Herkes açısından ayrılmak çok zor oldu. Gelecekteki kamplarda görüşme sözü vererek herkes birbirini uğurladı.

 

Mannheim’da Yeni Yıla Umut ve Coşku ile Girildi

Almanya Mannheim’da yeni yıla hep birlikte umut ve coşku ile girildi…

Saat 19.00’da, kiralanan yerde bir araya gelinerek yapılan yılbaşı kutlaması hoşgeldiniz konuşması ile başladı. Sonrasında, ailelerin hazırlamış olduğu yemekler hep birlikte yenildi. Hep birlikte söylenen türküler, oynanan oyunlar, çekilen halaylarla, horonlarla 35 kişinin katıldığı yılbaşı kutlamasından herkes çok mutlu ve yeni bir kavga yılına girecek olmanın vermiş olduğu umutla ayrıldı.

 

Irkçılığa Karşı Tek Tek İnsanlarımızı Örgütleyeceğiz

10 Ocak tarihinde, Köln Sanat Atölyesi ve Anadolu Federasyonu’nun birlikte düzenlediği panel Alman solunun Köln’de toplanma yeri olan Altefeuerwache’de gerçekleştirildi.

Linke Zeitung’dan (Sol Gazete’ den) Peter Weinfuhrt, Eski BBC çalışanı Gazeteci Steve Kaczynski ve Anadolu Federasyonu Başkanı Halit Uzunçelebi’nin konuşmacı olarak katıldığı panelde, ırkçı tehlike karşısında herkesten çok ırkçılığa maruz kalanların hassas davranması ve mücadele etmesi gerektiği; bu anlamda Anadolu Federasyonu’nun ırkçılığa karşı yürüttüğü mücadeleyi ve “Irkçılığa Karşı Biz Varız” kampanyasını desteklemek gerektiği vurgulandı.

 

SOSYALİST YARIŞMAYI BAŞLATALIM!

HER HAFTA DAHA FAZLA EMEK!

Haftalık Yürüyüş Dergisi standı devam ediyor. Wood Green Kütüphanesi önünde 14.00 – 16.00 arası açılan stant boyunca 12 Yürüyüş, 2 Tavır Dergisi halklarımıza ulaştı.

Alman Emperyalizmi Davayı Türkiye ve ABD’nin Direktifleriyle Sürdürüyor!

8 Ocak Perşembe günü, Anadolu Federasyonu Üyeleri Özgür Tutsaklarımız, Alman emperyalizminin kendi göreceli hukukunu dahi ayaklar altına almaktan imtina etmeden sürdürdüğü keyfi suç ve suçlu yaratma oyununun devamı için bir kez daha Stuttgart Yüksek Eyalet Mahkemesi’ne getirildiler.

Dava hakimi, bu güne kadar yapılmış tüm feda eylemlerinin, nerede, ne zaman, nasıl, kimler tarafından yapıldıkları ve sonuçlarını okudu. DHKP-C’nin Dolmabahçe Sarayı’na yönelik eylemi ve DHKP-C açıklamasına geçti. Tutsak avukatlarının gerekli bilgilerin ve çevirilerin sağlıklı olarak bir araya getirilmediği, bunun için zamana ihtiyaç olduğunu belirtmesi üzerine duruşma 13 Ocak Salı günü, saat 09.30’a ertelendi.

31 Aralık günü Stammheim Hapishanesi önünde eylem gerçekleştirildi.

Birçok demokratik kitle örgütünün katıldığı eylem ile Özgür Tutsaklar yılbaşı günü de yalnız bırakılmadı. Eylemcilerin hapishane çevresinde sloganlarla yürüyüşe geçmelerinin ardından yanlarında getirdikleri yüzlerce havai fişeğin fırlatılmasıyla hapishane semaları aydınlandı. Tutsakların hapishane camları-mazgallarına vurarak verdiği destek ayrıca güzeldi. Almanca okunan açıklamalardan sonra, Anadolu Federasyonu adına da bir açıklama okundu. Yaklaşık 200 kişi hep birlikte Türkçe ve Almanca sloganlarla tutsakları selamladı.

 

ROSA LUXEMBURG ANILDI

10 Ocak günü Berlin’de Rosa Luxemburg Konferansı yapıldı. Binlerce insanın ziyaret ettiği konferansa Halk Cepheliler, tutsak ürünleri ve tanıtım broşürlerinin olduğu stantla katıldı.

94 yıl önce Alman faşizmi tarafından katledilen Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht yürüyüşüne Halk Cepheliler de katıldı. Halk Cephesi pankartının taşındığı yürüyüş saat 10.00’da Frankfurter Tor’da başladı. Yaklaşık on bine yakın insanın katıldığı yürüyüş boyunca enternasyonal dayanışma sloganları ve Grup Yorum türküleri hep bir ağızdan söylendi. Yaklaşık iki saat süren yürüyüş, Alman faşizmi tarafından katledilen sosyalistler ve Rosa Luxemburg için yapılan anıtın önünde son buldu.

 

Dev-Genç Gençliğimizin Tek Temsilcisidir! Konserleri Yasaklanamaz!

Hollanda’da yasaklanan konsere ilişkin açıklama:

19 Ekim 2014 tarihinde Hollanda’da yasaklanan “Mahir’den Dayıya Dev-Genç 45. Yaşında” etkinliğimiz Lahey belediyesi tarafından yasaklanmıştı. Buna karşı yapılan itiraz, belediye tarafından kabul edilmemişti.

Kurulan bağımsız bir heyet, Dev-Genç’lilerin savunmasını dinlemek üzere 16 Ocak 2015 tarihinde oturum yaptı. Savunmada Dev-Genç ve Grup Yorum anlatıldı.

Belediye çalışanı ise, bu konserin DHKP-C tarafından düzenlendiğini ve Grup Yorum’un yasaklı bir grup olduğunu savundu. Heyetten birisi buna gülerek belediye çalışanı ile dalga geçti. “Bu bilgileri internetten mi topladınız, Grup Yorum’u ben de dinledim, sözlerini anlamasak da çok hoşuma gitti. Stadyumlarda konserler verdiğini gördüm. Yasaklı olan bir grup nasıl stadyumlarda konser verebilir” diye sordu.

Bu heyet raporunu hazırlayıp kararı tekrar gözden geçirecek olan merciye öneri olarak sunacağını söyledi.

 

Ekmeğimizi Ve Umutlarımızı Paylaşıyoruz

Viyana Anadolu Kültür Merkezi’nde 11 Ocak 2014 tarihinde haftalık pazar kahvaltısı yapıldı. Saat 11.00-12.00 arası yapılan kahvaltıya çocuklarla birlikte 38 kişi katıldı.

Kahvaltıdan sonra Yürüyüş Dergisi ile ilgili toplantı yapıldı. Ülkedeki sosyalist rekabet, gün gün dergi sayısının nasıl arttığı konuşuldu.

İkinci bölümde Anadolu Federasyonu tutsaklarının davası üzerine sohbet edildi.

 

Tutsaklarımızın El Emekleri Her Yerde

İsviçre’nin St. Gallen Kantonunda bulunan “Doğu İsviçre Alevi Kültür Derneği”, “Simurg” Filminin gösterimine İsviçre TAYAD Komitesi’ni davet etti. Filmin gösterildiği salonda masa açan İsviçre TAYAD’lılar tutsak ürünlerini sergilediler. Film izleyicileri satın aldıkları tutsak ürünlerinin yanı sıra tutsaklar için bağışta da bulundular. Film gösterimi sonunda TAYAD’lılar 15 Yürüyüş Dergisi’ni de halka ulaştırdılar.

 

Halkımız Gerçekleri Bizden Öğreniyor!

Londra Anadolu Halk Kültür Merkezi’nde her pazar düzenli olarak yapılan halk toplantısının 21.si yapıldı. Londra Halk Cephesi’nin organize ettiği halk toplantısı her hafta olduğu gibi bu hafta da kahvaltıyla başladı. Gerçeklerin sesi Yürüyüş Dergisi’nden ırkçılığı anlatan bir yazı ve Öğretmenimiz köşesi okundu. 30 kişinin katıldığı toplantıya Berkin’in babası Sami Elvan’da katıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.